Jump to content

Moto Zajednica

PAD S MOTORA / Tekst za sve bajkere

Recommended Posts

  • Drug član, 1308 postova
1 hour ago, Grasko.car said:

Omladinac prvo treba da sedne na 300cc....pa na 600-650cc i tek onda na 1.000cc mašine....

 

Old school motori su super za gledati diviti im se itd....ali bih 10/10 puta vozio moderan bajk sa ABS, injection i ostalim pomagalima koje mnooogo znace u voznji....

 

Mi smo ljudi sirotinja, vozimo vazdusno hladjenje ,karburatore i furamo dobose. Moramo naci razlog da napadamo ove sto imaju ABS i FI.

 

Kad tad cemo i mi voziti abs i fi, kad budemo imali love za tako neki prestiz. 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 
Upravo. Imam motor s ABS-om i bez ABS-a i oba vozim redovno. Razlike prilikom voznje NEMA, ma sta god ko pricao. 

I ja se slaZem, uvek izabrati abs iznad motora bez abs. To kao prvo.

A kao drugo prekaljenost i iskustvo treba da te sprece da dodjes u situaciju da moraš da kocis (Anglo) na belilu pešačkog. Ako si došao u situaciju da na zebri imaš toliku brzinu da mozes nekog da ubiješ plus u nemogućnosti si da se zaustavis, onda si u startu zeznuo stvar i tu ti ni abs neće pomoći.

Da se razumemo, abs neće po difoltu da ti skrati putanju, nekad će i da produži. Jedino sto radi je da spreči da ti zablokira prednji točak. Kao da je to malo :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
@Savan, a dobro, dajem maksimalno banalan primer, cisto da ne bude prilike za neko nadmudrivanje, pokusavam primerom da dokazem da covek nikad ne moze da ima bolju reakciju od kompjutera.


Tačno.

Samo sam hteo skrenuti pažnju da ljudski faktor i dalje igra primarnu ulogu u celom procesu a da ti tehnika možda može pomoći nekad kad si u problemu gde inače kao ljudsko biće ne bi imao spreman odgovor.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850
On 5/10/2016 at 12:51 AM, enduro660 said:

Kao i prošle sezone, ne mogu da se opametim na laksi nacin.

 

Jucer sam bio na motoru ( tenere 660 ) presao oko 400 kilometara i nekih 2 kilometra prije moje kuce nalazi se ostra i nepregledna krivina u koju sam usao malo vecom brzinom i na drugom kraju krivine me docekao traktor koji je isao 20km/h a iz suprtonog pravca je isla kolona kamiona, sto posto moja krivica, nisam postovao ogranicenje, nisam mogao na lijevu stranu nisam mogao zakociti jer je motor vec bio lagano oboren, pokusao sam da zaobidjem na desnu stranu i uspio sam ali nakon traktora me docekalo blato u kombinaciji sa pijeskom i tu mi je prednji tocak proklizao, mene motor bacio, i sve otislo u...

 

Na svu srecu meni i motoru nije nista strasno osim par ogrebotina. Mjenjac se malo savio, nogara je pukla i par plastika je napuklo, to sam sve danas rijesio, zavario nogaru, plastike, sve je u redu, danas opet presao oko 200km, ali dosta pametnije voznje, i bez "klincenja".

 

Razlog sad sto pisem ovo, ne da se "pohvalim" svojim padom ili nesto tako, nego ne zelim da se ovo desi nekome od vas. Hvala Bogu ja sam imao srecu da mi se nista strasno nije desilo, ko zna hocu li je sutra imati i hocete li je vi imati. Sportski motori koji razvijaju brzinu od 200/250km/h su dostupni za smijesne cijene i to ih cini dostupnim za svakog, nazalost i za "DJECU" od 18 godina. Vrlo malo ljudi se divi ljudima koji gradom prozuje velikim brzinama, a jos manje ljudi ce se divit vama kada budete u bolnici, ne mora biti vasom krivicom ali kasno je kad se nesto desi. Mozda ce za nekog ovaj post biti smijesan, ili ce ga protumacit kao obicno filozofiranje, e pa nije, govorim iz prve ruke prosao sam sve to, od tih turiranja motor kroz grad, voznje u drugoj brzini do blokade da me ljudi cuju, i na kraju do medicinara koji me "sakupljaju" po asfaltu. I imam srecu sto dan danas vozim, iako sam mislio da sam "sazrio" sto se voznje tice, ovo je dokaz da ima jos puno kilometara da se predje pa da se mogu nazvat zrelim.

 

Braco pamet u glavu, smanjite brzine, neko vas voli, misli na vas, a kasno je kad se nesto desi. Sezona je pocela i imamo nazalost preko 10 smrtnih slucajeva nase brace bajkera... nemojte da nastavljamo taj niz..

Ovaj tekst bi trebalo procitati svakih par meseci . sluzi odlicno kao podsetnik da niko nije zasticen koliko god mi mislili da smo mi i nas ljubimac stvoreni jedno za drugo

Svaka cast

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

Voziti,uživati i preživjeti!!

Samo moramo svijest dignuti na malo veći nivo!!
Generalno velika većina nas vozi brzo,a neki i brže!! Malo je motorista koji voze polako!!
Mislim realno,moj motocikl stiže do 100km/h za 3,5 sekunde,otp. I mi to svi koristimo,ako ništa drugo,u preticanjima,na pravcima...

E sad kako se zaštitit!!
Prvo oprema,i tu nema nekog opravdanja,da neko kaže ma kakva oprema,jer te jedino to štiti da ne oribaš kožu o asfalt,ili ne prospeš mozak na isti,slomiš zglob,otvoreni prijelomi,itd...

Druga stvar,a može i pod prvu!! Tehnička ispravnost motora!! Kočnice,gume... Pod prvo,sve ostalo poslije!! Ono ćelave su mi gume,krenula kišica,ma mogu ja to!! Pa mislim mooožeš ti to,al pitanje samo dokle..
U kilometrima govorim!!

Treća stvar predviđanje!!
Svi uživamo u brzoj vožnji,al neki i u bržoj!!
Ali već kad to radimo,moramo malo da ocjenimo gdje i kad to možemo!!
Npr. u gradu nikako i nikad!!! Strogo ograničenje,strogo oči i na potiljku!!
E sad magistralni put,ocjeniš da su uslovi ok,da nije opterećen,oštećen.. Pa malo gasaš ,krivinariš... E sad ako su sezone žetve,sjetve,oranja.. Paziš!!

Ima ovdje još puno stavki,al da skratim i nešto bitno da naglasim. Kad krene sezona,samo polako prvih par dana,e onda kako se asfalt krene grijati,i ostali učesnici u saobraćaju naviknu na nas,ubrzavaš!! I dobro bi bilo prva vožnja,neki poligon,parking i malo vježbe..,malo kočenja,manevrisanja,malo između čunjeva,osmice....

Mada na kraju da ne zvučim kao fatalista,ako pijana budala odluči da pređe u vašu traku..,ili presiječe put.. Zna se!! Zato pamet u glavu,predviđajte,razmišljajte ,nosite opremu.... Popravite svoju statistiku,a i našu!!

Voziti,uživati i preživjeti!!!

poslato sa nove rupovke sa kurblom

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Zaista treba se podsetiti s vremena na vreme na ovakve stvari a takodje i odgledati gomilu snimaka na YT o raznim situacijama na putu.

 Sada cu reci nesto kao vozac automobila sa 35 god aktivnog ucestvovanja u saobracaju a sto mi mnogo znaci kad sednem na skuter. 

  Mnogo puta sam imao priliku da vidim zavlacenje u desnu stranu auta motorom ili prebrzo prolazenje izmedju redova na semaforu. To su situacije jako opasne za bajkere, 

 Ne mozemo ocekivati da nas bas svi vide na vreme i ispostuju.

 Ima ljudi sa slabijim zapazanjem a i ljudi koje boli uvo za tebe ili cak nervoznih i samozivih ljudi koji ce ti namerno preseci prolaz jer on ima pravo i nervira ga sto se ti provlacis.  

 Naravno da ne branim takve ali kada smo na dva tocka moramo racunati na to i biti mnogo oprezniji nego za volanom automobila jer je nasa glava u pitanju. Neko  pametan je rekao "na groblju ima mnogo onih sa prvenstvom prolaza"

 Ima i nesigurnih i neiskusnih vozaca a oni su jako opasni jer ih strah navede da urade nesto nepredvidjeno.

 Sve ovo je upuceno onima koji nemaju iskustvo sa B kategorijom a misle da znaju da voze motor jer su perfektno prosli krivinu sa 100 na sat.  

 Sta ako vas iza sledece krivine saceka pesak, odlomljena grana, neiskusni ili pijani vozac iz suprotnog smera...? 

 Kolima sam mnogo puta imao takvu situaciju i najgore sto sam prosao je razbijem far i malo poguzvanog lima.

 Kada shvatite da ste prebrzo ili losom putanjom usli u krivinu obicno bude kasno za ispravljanje greske. Jedino vas sreca moze izvuci ali ona nije neki pouzdan saveznik.

 Sto je opet neko pametan primetio, oni na Titaniku su imali i para i zdravlja ...al nisu imali srece.

 Sve najbolje u novoj sezoni, slobodne i otvorene puteve i mnooogo bezbednih kilometara zelim svim kolegama sa foruma.

  

  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Gsx600f

Hvala kolegama na podeljenim iskustvima, sve sto procitas mozes da usvojis ili ne... Ali definitivno svako iskustvo podeljeno ovde moze bar malo da nam otvori oci i pripremi nas na to sta sve moze da se desi.. Bilo gde pa i 2 km ispred kuce... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
On 1/2/2021 at 1:38 PM, mali_zmaj said:

Treća stvar predviđanje!!
Svi uživamo u brzoj vožnji,al neki i u bržoj!!
Ali već kad to radimo,moramo malo da ocjenimo gdje i kad to možemo!!

ako pijana budala odluči da pređe u vašu traku..,ili presiječe put.. Zna se!! Zato pamet u glavu,predviđajte,razmišljajte ,nosite opremu....
 

Problem nastaje baš kad se osloniš na predviđanje.

U principu, dobra je stvar to predviđanje sve dok jednom ne predvidiš dobro, ili sebe ili druge.

 

Eto, i ta "pijana budala" je prešla u drugu traku baš zbog predviđanja :( procenio da može...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kolega je verovatno mislio na predvidjanje opasnih situacija u saobracaju, a ne na predvidjanje "mogu preko pune u krivini, predvidjam da valjda niko nece da naidje" i slazem sa sa njim 100%.

Preko 20 godina vozim motore bez pauze, nekad sam vozio vise, nekad manje, ali sam uvek imao motor. Za sve te godine imao sam vise opasnih situacija u saobracaju, ali da kucnem u drvo nisam imao saobracajku i nisam se ljustio po asfaltu (napominjem da se jako retko vozim po gradu). A tome najvise mogu da zahvalim dobrom osmatranju situacije u saobacaju, na primer nikad necu da preteknem auto ako sa leve strane postoji ulica, a da ne budem siguran da me je video. Uvek svirnem i gledam da li me je video u retrovizoru pre preticanja, ako ne pogleda ne preticem. Najvise krticnih situacija sam imao u pocetku, dok sam se mangupirao, mada sam i tada imao neku dozu opreza. Sa nekim ljudima sam prestao da se vozim jer voze kao muve bez glave, bespotrebno rizikuju i izlazu opasnosti i sebe i druge.

 

Do kraja zivota cu pamtiti situaciju od pre 15tak godima kad sam pretekao auto koji je stao na pesacki prelaz i prosao na 50cm od zene koja je vodila malo dete. Kad sam shvatio sta sam mogao da uradim toliko je ta situacija uticala na mene da me je promenila kao vozaca za ceo zivot, nabolje. I danas zahvaljujem dragom Bogu sto nisam naisao sekundu kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
2 hours ago, aca-pn said:

 Do kraja zivota cu pamtiti situaciju od pre 15tak godima kad sam pretekao auto koji je stao na pesacki prelaz i prosao na 50cm od zene koja je vodila malo dete.

I to je bilo tvoje predviđanje.

Pre pešačkog je puna linija, a predvideo si da možeš da prekršiš zakon.

 

Da bi smo bili sigurni, predviđanja ne sme da bude tamo gde je zakon jasan.

Predviđanje pomaže samo gde je drugi učesnik već pogrešno predviđao, pa sa svojim predviđanjem (dobrim) , anuliraš tuđe predviđanje (loše)

 

E sad, svi mi predviđamo i kršimo zakone i do sada smo imali sreće pa pišemo na forumu, ali do kada?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
On 1/2/2021 at 2:53 PM, salem said:

 Sto je opet neko pametan primetio, oni na Titaniku su imali i para i zdravlja ...al nisu imali srece. 

Pa kad su imali para što ne kupiše više čamaca za spasavanje... :lol3:

Malo crnog humora, da ne bude suvoparno. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 934 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000

Ne želim da zvučim kao baba Vanga,teško je nešto predvidjeti,ali da preformulišem da bude jasnije.. Osmotriš situaciji,ocjeniš šta i kako možeš,pa nešto uradiš ili ne uradiš,a to je zapravo odluka o radnji,dobijena procjenom situacije,da nazovem to predviđanjem.
Npr. kreneš u preticanje i vidiš da sa bočnog puta prilazi auto,odustaneš od istog,vratiš se u svoju traku...
Šta se moglo desiti,čovjek te vidjeo,i staje ,ti prolaziš.
Čovjek te nije vidjeo,izlazi na put,direktan sudar...
Znači šta ti dođe predviđanje.. Vidjeo si auto koji se približava magistrali,sa sporednog puta,procjenio si da postoji mogićnost da te nije vidjeo.. Donio si odluku da ne ideš u preticanje...
I ko zna možda ti je ta odluka spasila život!!
Realno svi znamo da sve može da ode dovraga,svaki momenat... Neke stvari se ne mogu iskontrolisati.. Ali uz malo strpljenja,nerizikovanja,razmišljanja...
Naravno godinama,kilometrima,iskustvom,neke stvari u vožnji se same nametnu... Dok smo mlađi,i ne razmišljamo,daj samo gas...
Zato barem da uključujući mozak,spasimo svoj,a možda i tuđi život!!!

poslato sa nove rupovke sa kurblom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Možda bi ovo išlo u temi bajkeri i psi lutalice, ali nije zgoreg podići ovu, potencijalno aktuelnu, temu.

Jer se baš lepo nadovezuje na prethodni odgovor, od pre tačno godinu dana.:)

Pad sa motocikla, pri maloj brzini kretanja, usled nepredviđenosti, predviđene, situacije.

 

Utorak 4.1.2022. je bio jedan sasvim lep, radni, dan.

Kao stvoren da iskoristim prevoz na poslu motociklom.

Spoj lepog i korisnog.

Svestan sam uslova na putu i godišnjeg doba.

Vozim se istom trasom skoro svaki dan u isto vreme.

I opet sam oprezan.

 

Naseljeno je mesto, lagana vožnja, iza mene su još dva automobila.

Na nekih 20-ak metara ispred, vidim psa kako polako pretrčava put, s desna na levo. 

I već je na suprotnoj strani puta.

Nakon par okreta točkova, pas iznenada rešava da pretrči nazad.

Sve se događa brzo.

Veoma brzo.

U trenutku kočenja i mog pokušaja bežanja ulevo, on je već pod prednjim točkom.

Pravi mi blokadu prednjeg kraja, sa već blago savijenom viljuškom.

 

Ovako bi izgledao klasičan pad neiskusnih motorista kada nabodu prednju, a volan je blago savijen u stranu (ako je motor uspravan, a volan savijen ulevo, motor, obično, pada na desni bok).

 

Međutim ovde  ide udarac u psa i prelazak točkom od 21 inča preko istog, izdizanje prednjeg točka, savijanje kormana do kraja ulevo.

J već sam dole.


Ustajem.

Prvo što vidim, kada smo podigli motor da je pukla poluga kvačila u nosaču i visi onako sa sve pripadajućom sajlom.

Skidam kacigu i rukavice.

Vidim da mi mali prst na levoj šaci ne stoji u ravnoteži sa ostatkom.

Naime mali prst je doživeo "cvikcangle" efekat, uz očuvanu "izolaciju" našavši se između poluče kvačila i ručke.

 

"Halo. draga, trebaće mi prevoz do grada."

 

Morao sam još nekih 15-ak kilometara, do Trešnje,  voziti bez kvačila.

 

U "tržnom" centru:

"Doktore, pao sam prilikom izlaska iz BUS-a. Trebaće mi "gipsić.":oda2:

"Hajde da te uslikamo."

821109959_snimakake.thumb.jpg.127417e9298bceb39b5cf5227b580b91.jpg

 

A, onda ide razočarenje, kada mi je doca saopštio da ostajem na mikrohirurgiji.

Nemam pidžamu.

Dobićeš.

Nemam ni papuče.

Dobićeš.

...

Sutradan su mi vratili broj zglobova prsta u normalne parametre (3 umesto 4, koliko sam napravio).

20220106_143058.thumb.jpg.1fa833888147ca5ed9b4aceb70730387.jpg

 

Tako da sam ipak Badnje veče mogao dočekati u krugu porodice.

 

Da sam vozio brže, možda bi kucova ošajdario po guzici, pri prvom i odmerenijem prelasku ulice.

 

Kako god.

 

Sreća je kada te od dva zla snađe manje.

A i kada se desi, svaki put pomislim da ipak postoji razlog zašto sam još uvek živ.:takoje:

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Tužan 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Dobro je, ustao si. Nick je odgovarajući :-)
Moj bi deda (pokoj mu duši) rekao: "Pala muva na međeda".
Neke situacije ne možemo da izbegnemo. Teraj dalje.

Brz i potpun oporavak želim.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Bački Jarak
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 inazuma

Kao preslikan moj pad. S tim da sam ja imao sreće da ništa ne polomim, ali sam se zato dobro sažuljao. Brzo sve da zaraste, pa opet na put!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Шта све човек неће учинити, само да не мора да ради... :jee:

Држ' се! Брз и потпун опоравак ти желим и да не буде више сусрета са асфалтом. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Kucov je bio mrtav.

Onog trenutka kada je, iz jedino Bogu poznatog razloga, odlučio da se vrati i zaleti u smrt.

Ne krivim ga i ne osećam krivicu.

Sada je na nekom boljem mestu.

Meni ostaje sećanje na taj kratak susret i posledice.

To je jedna pat pozicija...

Jednostavno se u nekom trenutku "skockaju" okolnosti.

I nakon mozganja, izvrtanja na postavu, vraćanja filma iznova i iznova, prinuđen si da sve to, jednostavno,  arhiviraš.

Moraš da nastaviš dalje.

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 549 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
19 hours ago, feniks said:

Naime mali prst je doživeo "cvikcangle" efekat, uz očuvanu "izolaciju" našavši se između poluče kvačila i ručke.

Mozes mi dati tvoje misljenje kako se ovo moze izbeci? Kratka poluga kvacila ili normalne duzine, vozis sa svim prstima na poluzi ili sa jedan, dva... Dali bi u slucaju usivenih domalog i malog prsta na rukavici prosao bolje/lakse?

Zelim ti da se sto brze oporavis.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

PADNES SA 5 KM NA SAT  I POLOMIS SE KAO SLIKA

 

Ja verujem u sudbinu sta ti je zapisano to se i dogodi niko od sudbine nije pobegao vise puta mi se   to potvrdilo.

2020 u najvecem ludilu sa Koronom zove me drugar  kupio maltene nov Suzuki Burgman 400 koji mu stoji u firminoj garazi pa da odemo kolima po motor i da mu ga ja dovezem kuci da ga smesti u garazu.Odemo ali nije poneo kljuc od garaze a portir koji cuva garazu nije tu.jbg ajde drugi put cemo.Drugi put proslo neko vreme  odemo sve ok  kljuc u bravu da upalimo scuter prazan akomulator.Jbg nista treci put cemo odemo treci put neki njegov rodjak koji ima kljuc vozio motor i ostavio motor bez benzina suv ko barut  popizdimo sta je tu je ,vise srece sledeci put.

Najzad sve isprobano sve radi vreme neko sucmurasto ja krecem na brzaka uzimam kacigu i na civiluku 2 jakne za motor jedna sa protektorima druga  bez refleksno uzimam blizu sa slabijom zastitom.

Garaza se nalazi u Zarkovu i prolazimo pored sajma guzva ludilo i ja konstatujem da je pametnije vratiti se preko Kosutnjaka.

Najzad sve ok palim motor i pravac preko Kosutnjaka.

Nailazim na nizbrdicu i 2 lezeca policajca usporavam i polako prelazim preko prvog.Burgman nizak ja tezak i on zakaci prvi lezeci.Da ne bi udario ponovo cuvam motor ja krenem da se provucem izmedju ivicnjaka i lezeceg uvek imas oko 20 cm ravnog puta.Ja inace tada vozim moju Diverziju sa velikim tockovima turing motor gde se vidi tocak a i imam osecaj.Burgman tezak sirok kao autobus ja ne ocenim dobro i tocak mi zakaci ivicnjak i motor krene da pada .Brzina 5 km na sat .Ja sad ne znam koliko god razmisljam mislim da sam pokusao da zadrzim motor da ne padne 280 kg zive vage plus konjina 115 kg, uglavnom motor padne  a ja se docekam na ruke kao da sam se bacio da radim sklekove posto je bila nizbrdica malo sam se vukao  po inerciji.Nigde nikog  ustanem polako vidim ispalo mi desno  rame 5 cm van lezista  napravim pokret i vratim ga na mesto  bol ne mogu da opisem .U tom trenutku naidje neki taksista vidi motor lezi ja stojim  savijen stane pita jel treba nesto reko daj brate samo da podignemo motor.Zahvalim se i spustim se do neke zaravni da vidim stetu.Motor 2 male ogrebotinice vidi se nista strasno.Desno rame boli levo boli mogu da se pomeram .Reko dobro je daj vozi ovo jos mogu da oteram da ga skinem sa dnevnog reda jbm ti motor.Ostavim motor u garazu uzmem moj zavrsim jos neke poslove cirka 45 min  i bezi kuci.Mogu da funkcionisem  boli kad se pomeram ali moze da se izdrzi.

Kad se to ohladilo levu ruku sam mogao da dignem do visine grudi  90 stepeni , interesantno desna ruka koja mi je izletela iz ramena je bila pokretljivija  mogao sam da je dignem par santimetara preko ramena.U tom momentu sam imao resene 2 stvari mogu da odrzavam higijenu i mogu sam da se okupam .legnem ne pomeram se zauzmem neki polozaj nista me ne boli svaki pokret oci ispadaju.Sacekam ja dan dva da vidim kako ide svaki pokret boli.Posle dva dana ja se nesto zaboravio krenem pokret desnom rukom i opet mi ispadne rame.jbm ti sunce vratim ga ja nazad oci ispadaju.

U to vreme najvece Korona ludilo bolnice ne  ne rade ovi jos ne znaju sta da rade ali sve trpaju u kovid  ambulante za sve sto trazis prvo tamo.

Zovem ja drugara sa ortopedije objasnim sta je bilo i on kaze posto me nista ne boli kad mirujem nista nisam slomio i da sam verovatno istegao  neke ligamente na ramenima.Ako podjem bilo gde 14 dana prvo kovid pa sve ostalo ali najbitnije mirovanje i bez naprezanja do daljnjeg.Posle godinu dana sam bio na pregledu gde je ustanovljeno da su mi pokidani i istegnuti  ligamenti na levom ramenu  i istegnuti ligamenti na desnom ramenu mada se to u medju vremenu malo zalecilo.

Da ne davim vise evo jos malo ce dve godine desnu ruku mogu da dignem normalno, levu ne mogu da dignem mah 150 stepeni od 180  

svako dizanje tereta tezeg od 10 kg izaziva bol u oba ramena.Levo rame u odredjenim polozajima oce da presece stravican bol .I sve to pad pri brzini od 5 km na sat.

Sudbina je bila ta koja je podelila tako karte ,da smo mozda prvi drugi treci put oterali motor mozda se ovo ne bi desilo mozda da sam uzeo drugu jaknu bolje prosao , da napomenem  imao sam kacigu i rukavice.

Cinjenica da je  sa vecom brzinom veci i rizik ali videli smo i strasne padove gde su ljudi ustajali nepovredjeni .

Svako od nas ko sedne na motor je zavisnik najgore vrste koji bira sam koliku ce dozu sebi dati.Ja imam 62 godine i vozim motore i scutere 48 godina i dalje sam zavisnik verovatno do smrti  a i kad ne budem mogao vise da vozim imacu sigurno neku sklopociju koja ce da stoji samo da je gledam i da me podseca na sve one kilometre  na 2 tocka koje sam prosao.

Motor je zavist ali i terapija ,sami biramo kako cemo ga koristiti , ne postoji ovde niko ko nije dao gas preticao preko pune ako je cisto ko nije vozio preko ogranicenja.I zato budite oprezni vozite u zoni komfora gde vi upravljate motorom a ne motor vama .

 

NAJVAZNIJA STVAR  VI SE NE VOZITE SAMI,,,,,  SA VAMA SE VOZE VASA DECA ,ZENE,  DEVOJKE  VASI RODITELJI KOJI VAS CEKAJU KUCI DA SE VRATITE ZIVI I ZDRAVI.

Vas izbor je kako cete voziti ali sta god da bude moralo je tako da se desi jer od sudbine nije niko pobegao.

Zato samo polako i pun gas.

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 2
  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 2 sati, Petre je napisao:

Možeš mi dati tvoje mišljenje kako se ovo moze izbeći?

U konkretnoj situaciji, nasilnog blokiranja prednjeg točka, neželjenog izbacivanja iz ravnoteže (pri maloj brzini) i  pada u mestu (gde ti je već određena strana na koju padaš), nikako.

Tu kompletno znanje i iskustvo ostaju u rancu.

Postoji samo fizika (efekat sile akcije i reakcije).

I analiza, posle...

Zaštitna oprema može ublažiti posledice, ali šaka i prsti ostaju najnežniji delovi tela.

 

Bukvalno me je iznenadio svojim brzim povratkom nazad, jer je već bio na suprotnoj strani puta. Prešao je preko, meni je ostalo samo da nastavim kretanje dalje.

Počeo sam i da dodajem gas, jer sam prethodno lagano kočio.

 

Kada je iznenada "zagrebao" nazad, pokušao sam da nam obojici dam šansu, ili bar da mu se nađem što više prema zadnjem kraju (manevrom izbegavanja naleta na prepreku izmicanjem ulevo), međutim već je došlo do kontakta.

 

Dužina puta za realizaciju manevra izmicanja ili jakog kočenja realno nije postojala, ali sam pokušao.

Vozač u automobilu iza mene je video sve i ni njemu nije bilo  jasno kojim brzinom se izdešavalo.

Vozač iza njega je samo video da sam pao.

 

Inače kažiprst i srednji prst mi je uvek  na ručici prednje kočnice, jer nikad ne koristim gas do kraja (prednju kočnicu dozirano koristim i prolaskom kroz određene krivine, u kombinaciji sa doziranjem gasa).

Što se tiče leve ruke, pored ova dva, u opticaju je i domali prst. 

Poluga je podešena da hvata kada su prsti savijeni pod uglom od 90 stepeni.

I ne stiskam potpuno polugu kvačila ni kada stojim na semaforu.
 

DSC_5988-2-1-1.jpg.f9338a0d2f7842bb3ebcb8e6622eb890.jpg

Zbog ove moje navike je stradao samo mali prst, jer je poluga dejstvovala između njih.

Šteta bi, verovatno, bila veća.:)

 

Pre sat vremena, bobbra je napisao:

Sudbina je bila ta koja je podelila tako karte

Upravo tako.:takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Iskoristih, ovonedeljnu, toaletu "K" igle da uslikam istu. :)

20220129_144122.thumb.jpg.31d8c51407688dfc372b125ea8d81bb9.jpg

 

Još malo, pa se rastajemo sa gips šinom.:kafa:

A onda ide ponovo "peglanje" drumova. :oda2:

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Setih se nedavno da društvo ne propušta priliku da me sprda što sam kupio kompletnu opremu a motor još uvek nisam, pa evo da pomenem jednu banalnu situaciju koja i nema toliko veze sa motorima.

 

Oko srpske Nove godine vraćam se iz grada i ispred kuće, pored oluka, zaboravim skroz se tu nalazi zaleđena barica - izgubim balans, pokušam da se zadržim, ode desna noga ispod leve i bam... na guzicu :) Tokom pada čujem ono čuveno "krc", posle inicijalnog šoka pokušam da se pridignem, već razmišljam kako mi je noga polomljena. Gledam nogu - normalno izgleda, rekoh dobro sam prošao. Pokušam da ustanem - nema trika, malo se začudim, ali šta je tu je.  Kad sam shvatio da ne mogu uopšte da se oslonim na desnu nogu, odem da snimim "štetu" (nakon nagovaranja od pola sata od strane mojih, jer sam izvrtao zglob na košarci milion puta i mislio sam da je to to i ovog puta, nije majka p* rodila i te fore :D ) i imam šta da vidim, tj. ne toliko da vidim, već da čujem: pokidani anteriorni i posteriorni ligament skočnog zgloba, medijalni preživeo, tek pre neki dan prohodah bez štaka i to brzinom ranjenog puža uz obaveznu bandažu. To je valjda normalno kad čovek od 196cm i 115kg padne celom svom na jednu nogu :)

 

Zašto sve ovo pišem? Te večeri objašnjavam u nekom društvu da sam naručio čizme za motor, jer ne želim da mi se desi da povredim nogu ako mi 200 kila metala padne na nju jer sam se,na primer, zagledao negde i krenuo da silazim sa motora bez da spustim ćopavu. Ne pomažu ni primeri ni iskustva, ništa - ljudima smešno i to ti je :) E meni vala tek sad nije, nakon ove "glupave" povrede, ne smem ni da zamislim kakav je osećaj da mi padne gomila metala preko potkolenice/cevanice/zgloba. 

Dakle, ne žalim ni dinar uložen u opremu (koja tek treba da stigne iz inostranstva), a kada budem imao sredstva da kupim motor, to ću i uraditi. Mnogi su me nagovarali da uradim suprotno - kupim motor pa da se nekako sklepam i skrpim za opremu, ali sam ja odlučio za kontra potez: kaciga, rukavice, jakna i čizme su kupljeni, ostale su pantalone i to bi bilo to :) Nakon x crash komplikacija na YouTube snimcima stvarno nisam imao dilemu šta i kako uraditi, pa eto, ako neko ima sličnu dilemu, da zna da nije usamljen u razmišljanju :) 

Promenio član blackmore
  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja