Jump to content

Moto Zajednica

PAD S MOTORA / Tekst za sve bajkere

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Veliko Orasje
  • Motocikl: MZ RT 125cc

A ne pa svesno sam išao na to imam položeno samo za Am i A1 što se motora tiče ne bih da mi registracija bude skuplja od registracije auta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Evo da podelim svoje iskustvo.

Vozim moped..50cc. Pre neki dan, na  bukvalno 15m od mesta polaska (nisam gledao ali nisam mogao da razvijem vise od 20/30km/h)...iz nekog prolaza zaleti se malo kuce, pravo na prednji tocak. Koci, skreci...padnem na levu stranu. Na rame. Polomim kljucnu kost. Onesvestim se od bola. Hitna, urgentni, imobilizator, kuci cekaj da zaraste. Drugu ogrebotinu nemam, garderoba u kojoj sam bio citama (nigde pocepana), vespa minimalno ogrebana. 

 

Sad me svi nagovaraju da prodam motor :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2398 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
20 minutes ago, MaxPower said:

Evo da podelim svoje iskustvo.

Vozim moped..50cc. Pre neki dan, na  bukvalno 15m od mesta polaska (nisam gledao ali nisam mogao da razvijem vise od 20/30km/h)...iz nekog prolaza zaleti se malo kuce, pravo na prednji tocak. Koci, skreci...padnem na levu stranu. Na rame. Polomim kljucnu kost. Onesvestim se od bola. Hitna, urgentni, imobilizator, kuci cekaj da zaraste. Drugu ogrebotinu nemam, garderoba u kojoj sam bio citama (nigde pocepana), vespa minimalno ogrebana. 

 

Sad me svi nagovaraju da prodam motor :D

Ma kakvi, welcome to the club

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1023 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

"Pala buva na međeda", rek'o bi moj deda,
pokoj mu duši.

Srećne ti rane junače. Samo lagano, sve će proći, jutro je pametnije od večeri :-)

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Ja sam prosao slicno prosle sezone, do duse malo sam ispao iz krivine :tras2: 

na motoru izgreban malo vizir i polomljen zmigavac, brzina ne znam 40-50km/h pre kocenja u istoj. Oprema, kaciga, rukavice i jakna sa protektorima. 
Pao sam na levu stranu , motor na zemlji sem leve rucke koja je na asvaltu kao i ja, udarac glavom o isti, zvonilo je mnogo ali kaciga nema ama ni “komarac” ogrebotinu , jakna ni isprljana kao da nisam pao, a farmerice pukle na desnom kolenu-kako nemam pojma posto sam pao na levu stranu. 
sustina je da protektor na ramenu mozda i nije bas odradio posao,  iskocilo zglob ... operacija, sipke , 3 mes. lezanja i evo posle 11meseci, ruka ima funkciju ali pola ramena mi fali , ubise me doktori kao svinju ali ja ne odustajem. Nemam vremena zbog posla da vozim koliko bih zeleo ali svako jahanje i pored doze straha ispred krivine, srce mi je na mestu i ne pada mi na pamet da prodam. 
Cak da mogu , uzeo bih jos jedan za vezbu , da me ne boli dusa ako padnem  koji put  , lakse bih usavrsio voznju i video svoje granice, veci mi strah da polupam motor nego sebe. Znam rece te .ebo motor ali sta cu , takav sam, budala ne budala   to sam ja’

Oporavak nece biti brz al nek bude uspesan i ne slusaj nikoga vec svoje srce. Pozz’

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Rekose mi prvo da padam sa stilom, a onda mi to i potvrdise. Nikakvih lomova do sada, ali ako neko zna dovrog kiroprakticara kod kojeg ne treba metar dana unapred da se narucuje, dobro bi mo doslo krckanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
26 minutes ago, Nolanka said:

Rekose mi prvo da padam sa stilom, a onda mi to i potvrdise. Nikakvih lomova do sada, ali ako neko zna dovrog kiroprakticara kod kojeg ne treba metar dana unapred da se narucuje, dobro bi mo doslo krckanje.

Nas kolega bajker kiroprakticar iz Hrvatske Dr. Ante Pavlovic.  Nazalost nedavno je preminuo. Al kod njega nije bilo cekanja

 

 

 

 

Ante-Pavlovic-840x530-1.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Salim se malo, mada i ja sam cuo da je bio dobar u tome sto radi kad je bio "u vinklu" i posvecivao se tome. 

 

Al da ne spamujem sa temom, ovo je vise prica za neke opste teme. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
On 29.7.2020. at 10:23, branko_stefanovic je napisao:

Blagi off-topic, ali od kad sam prvi put vozio motor s ABS-om, i prvi put kad mi je taj isti spasio bulju, od tad se kunem u njega. Savetujem sve nove vozace, ali i stare, ukoliko mogu da priuste, obavezno da pazare motor s ABS sistemom kocenja. Od kad vozim motore koji imaju ABS, imao sam najmanje 10-15 situacija gde bih sigurno pao da nije bilo sprecavanja proklizavanja od strane kompjutera u motoru. Od izletanja automobila ispred mene, do blata / kamenja po putu i naglog kocenja. Prvi i jedini put kad sam pao u zivotu, proklizao sam kroz krivinu usled loseg proracuna krivine, dakle ispravio sam je, ali nisam uspeo da ukocim vec sam proklizao napred i nastavio u njivu. 

ABS, ako dobro vladas kompletnom situaciom, ne bi trebalo da se aktivira. 

Pisem uopsteno, citat je jer se nadovezujem, nije licno upucen. 

Ako vozite i ABS vam cesto pomaze, negde gresite. Ili u tehnici voznje ili u procenama situacije. 

Zato su skole voznje idealna stvar i trebalo bi da ih pohadjamo svi s vremena na vreme. 

Pri tom, "obican" ABS vam doda samopouzdanje, a ako nema cornering ABS a vi se uzdate u elektroniku, moze biti vise nego opasno! 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
3 minutes ago, abarth_maniac said:

ABS, ako dobro vladas kompletnom situaciom, ne bi trebalo da se aktivira. 

Pisem uopsteno, citat je jer se nadovezujem, nije licno upucen. 

Ako vozite i ABS vam cesto pomaze, negde gresite. Ili u tehnici voznje ili u procenama situacije. 

Zato su skole voznje idealna stvar i trebalo bi da ih pohadjamo svi s vremena na vreme. 

Pri tom, "obican" ABS vam doda samopouzdanje, a ako nema cornering ABS a vi se uzdate u elektroniku, moze biti vise nego opasno! 

 

Bravo za komentar. ABS je dobar svakako, al znam ljude koji ga nikad nisu aktivirali a imaju ga, ne sluzi im nicemu jer su naucili da voze na starim modelima.

 

Ljudi su navikli na mahom lake motore sa ABS-om i svim elektronskim pomagalima. To je dobro, tehnika napreduje olaksava voznju, al sto kaze moj drugar "moras biti prekaljena bajkerska njuska da bih mogao manipulisati motorima koji nemaju sva ta dodatna pomagala."

 

Ko jednom nauci na "modernim" motorima da vozi, taj ce se tesko snaci na onim drugima. Dok obrnut slucaj je suprotan potpuno. 

 

Sto kaze nas kolega Zika koji slabo u poslednje vreme pise na forumu - ako naucis da vozis bez ABS-a nije problem. Al ako se na njega naviknes od pocetka, to mozda jeste problem. Uvek motor mora da ti ima ispravan ABS posle, pogotovo ako si na pogresan nacin naucio da vozis sa ABS-om. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Naravno da svako pomagalo ima i svojih ograničenja i ne garantuje nikakvo rešenje kao dato, pogotovo kada se nešto tek tako preuzme iz automobilske tehnike.

Ne znam koji su savremeni motori laki. Mnogo su teži i mnogo jači nego ranije kada su se "bajkerske njuške kalile". Eksplozivnije razvijaju snagu, a treba ih i zaustaviti, tako da pozadi više nije doboš. Otuda ABS.

Čak mislim da ima raznih oblasti gde tehnika na motociklima nije dovoljno napredovala, a ima prostora jer više nema ni preterano jeftinih modela.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Daj prosecnom vozacu "modernog" touring sport motora (npr 2015 il mladje) koji je na takvom il takvim motorima od pocetka bez obzira na kubikazu da provoza ovo, onako posteno...

 

Sam ce ti reci razliku. 

1991_honda_cbr-1000f_hurricane_1585156123bfdacc551d4c7DSC_0133-copy.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 24 minuta, X8 Vračar je napisao:

Mnogo su teži i mnogo jači nego ranije kada su se "bajkerske njuške kalile". Eksplozivnije razvijaju snagu, a treba ih i zaustaviti, tako da pozadi više nije doboš. Otuda ABS.

Ja se apsolutno ne slazem sa ovim. 

Motocikli su danas mnogo laksi, isporuku snage kontrolise elektronika, a o kocnicama i vesanju da ne govorimo. Lakse se zaustavljaju zasigurno..

ABS povecava kocioni put, nemojte to nikad da zaboravite! Poveca upravljivoste jer nedozvoljava zakljucavanje tocka. To mu i jeste namena! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ne znam od čega su lakši kad nema ni jedan ispod 200kg. Naravno da se lakše zaustavljaju, zato je i morao ABS da se ugradi.

To što kontroliše elektronika svakako daje više snage od karburatora...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

I da nisu laksi ajde da uzmemo da nisu (a jesu). Neka budu iste tezine npr. Njih je mnogo lakse voziti sa tim sistemom koji poseduju nego sirovu old school pricu. I to je razlog zasto moras biti "prekaljena njuska" u tome. Jer danas svaki omladinac moze da sedne na gsxr 1000 i vozi ga obara, koci sa abs sistemom itd. Sledeci dan sedne na matori gsxr 1100 i izgine negde lagano na upola manjoj brzini. Ne zato sto ne zna da vozi il je motor neispravan nego zato sto je navikao na moderna pomagala pri voznji. 

 

Novi modeli su prilagodjeni coveku, a stari su prilagodjeni samima sebi. To nije za pohvalu, al moras dobro da se "iskalis" da bih ih vozio. 

 

Sigurno si vozio nekad neku stariju litru na primer, znas o cemu pricam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Pa pogrešno smo se razumeli oko perioda "kaljenja njuške". Ako ti uzimaš period od 1991. do 2015. onda moram da se složim.
Ja sam mislio na period pre toga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
21 minutes ago, X8 Vračar said:

Pa pogrešno smo se razumeli oko perioda "kaljenja njuške". Ako ti uzimaš period od 1991. do 2015. onda moram da se složim.
Ja sam mislio na period pre toga...

Bas sam i pomislio dal smo se uopste dobro ukapirali. 

 

Da na taj period sam mislio. Volim da vidim, postujem i probao sam neke motore sa pocetka 80tih. Al nisam mislio na njih, nego na motore od npr 91 do 2005 godine. 

 

To je za mene stariji model. Ta sam generacija. Al doduse uvek sam takve i vozio do sada...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Izgleda da ovdje svi kada voze voze samo preko limita. Jer da bi provalio razliku izmedju motora sa elektronikom i bez nje onda moras da predjes neki limit. Inace ne znas razliku. Ako imas isti model motora koji ima abs i kontrolu trakcije i drugi nema. Provozas neku dionicu puta. Ako nemas kriticnih situacija pri kocenju ili dodavanju gasa ni jedan sistem ti se nece aktivirati tako da ti je svejedno da li imas ili nemas abs ili kontrolu trakcije.

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • GRASKO.N, 108 postova
  • Lokacija: Bezanijska kosa
  • Motocikl: BMW 650 CS- BIVŠA LJUBAV
Pre 7 sati, Pingvin37 je napisao:

 Jer danas svaki omladinac moze da sedne na gsxr 1000 i vozi ga obara, koci sa abs sistemom itd. Sledeci dan sedne na matori gsxr 1100 i izgine negde lagano na upola manjoj brzini. Ne zato sto ne zna da vozi il je motor neispravan nego zato sto je navikao na moderna pomagala pri voznji. 

 

 

Omladinac prvo treba da sedne na 300cc....pa na 600-650cc i tek onda na 1.000cc mašine....

 

Old school motori su super za gledati diviti im se itd....ali bih 10/10 puta vozio moderan bajk sa ABS, injection i ostalim pomagalima koje mnooogo znace u voznji....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000
Pre sat vremena, bokibd je napisao:

Izgleda da ovdje svi kada voze voze samo preko limita. Jer da bi provalio razliku izmedju motora sa elektronikom i bez nje onda moras da predjes neki limit. Inace ne znas razliku. Ako imas isti model motora koji ima abs i kontrolu trakcije i drugi nema. Provozas neku dionicu puta. Ako nemas kriticnih situacija pri kocenju ili dodavanju gasa ni jedan sistem ti se nece aktivirati tako da ti je svejedno da li imas ili nemas abs ili kontrolu trakcije.

Potpuno tacno. No, nekim novim klincima je zanimljivo da ulaze u takve situacije od starta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja