Jump to content

Moto Zajednica

PAD S MOTORA / Tekst za sve bajkere

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: BH
  • Motocikl: yamaha tenere 660 ( 1994 )

Hvala ljudi na dobar tekst, bilo je poucno...ja vozim tek 2 nedelje...ali jaknu, rukavicu i kacigu obavezno nosim.

kada budes pri parama malo, kupi jaknu sa protektorima ili ako se mogu stavit protektori u jaknu stavi ih, neces se pokajati.. bolje sprijecit nego lijecit :D

nek je sa srecom drugar :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Yamaha YBR 125 '16

 

Hvala ljudi na dobar tekst, bilo je poucno...ja vozim tek 2 nedelje...ali jaknu, rukavicu i kacigu obavezno nosim.

 

kada budes pri parama malo, kupi jaknu sa protektorima ili ako se mogu stavit protektori u jaknu stavi ih, neces se pokajati.. bolje sprijecit nego lijecit :D

nek je sa srecom drugar :D

Hvala drugar :)

Jos istog dana sam kupio jaknu sa protektorima i kvalitetniju kacigu i rukavice. Potrosio sam oko 300 eur na to, ali nisam se pokajao...jakna je prava stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Bravo majstore sto od samog starta za ozbiljno uzimas vaznost opreme. Stavise, sad ti ponajvise i moze zatrebati, tako da se trudi da stalno nosis sto vise mozes, ume veoma da se isplati :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Yamaha YBR 125 '16

Bravo majstore sto od samog starta za ozbiljno uzimas vaznost opreme. Stavise, sad ti ponajvise i moze zatrebati, tako da se trudi da stalno nosis sto vise mozes, ume veoma da se isplati :)

Pogledao sam hiljadu padova sa motocikla na youtube, pa sam postao svestan koliko je oprema vazna, i treba dodati da covek sa 44 godina vise nije klinac, pa neke stvari uzima ozbiljno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: Suzuki Freewind

Ja sam pao na auto-putu sa 130km/h,ispred mene motori..vozili smo u koloni,vozio ZXR 750 tad,nisam divljao,skretao..nista,samo pravo ali je padala kisa koja je napunila kolotrage od kamiona vodom i bukvalno mi podigla zadnji tocak,guma je bila nova ali se to desilo,kao aquaplaning,samo se zadnji kraj zaneo i posle par sekundi me torpedovao na asfalt,klizao sam se 50m ali je srecom bio vlazan pa se nisam prevrtao,uspeo sam i da se okrenem da vidim da li nesto nailazi,motor je odleteo na jednu stranu i zaustavio se kod bankine koja deli auto-put i to pre stuba tako da je i na njemu steta bila minimalna,samo plastike sa desne strane i rucica je pukla inace bih ga mogao dovesti kuci....ja se nisam ni ogrebao,kisni je bio pocepan bukvalno 1 cm i to je sve...desilo se kod Batajnice kod onih seseljevih kuca..

Jedno mesec dana sam sanjao neke italijanske kamione koje smo obisli samo par minuta ranije...

 

Pouka:Uz naravno svu opremu mnogo ljudi zapostavlja jedan deo i cesto vozi i na duzim putovanjima bez toga...RUKAVICE,one su jako vazne jer uvek padamo na ruke tj pokusavamo da se docekamo,ja da ih nisam imao gulio bih 50m asfalta rukama,ovako sam cak kasnije pricao da bi bilo dobro izmisliti neki sport klizanje po vlaznoj povrsini jer je bilo cak i zanimljivo! :stabre:

Ja pokusavam da nateram sebe da nosim rukavice..... polazi mi za rukom poslednjih nedelju dana.... Jbg... svi se mi opametimo kad vec dobijemo po usima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Yamaha YBR 125 '16

Meni uvek tako cool izgleda(lo) kad neko vozi u full opremi, da bi ja i onda oblacio te stvari kad bi putevi i druga vozila bi bila od jastuka :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 508 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Prosle godine.platio danak neiskustvu. Izvirio iza neke kamioncine sto me je usporavala i naravno ugledao haubu. Blaga desna krivina pa se samo pojavio iza. Poljubac lijevim stopalom, jos nekih par sekundi na motoru i nakon toga pad, kotrljanje i klizanje.

Rezultat: Pukle dve kosti u lijevom stopalu i natuceno desno koljeno. Al to je iza mene. Poenta je da sam imao Vannuci jaknu  sa protektorima, Shark kacigu i alpinestar rukavice. Nisam imao obucu ni Pantalone pa sam tu jedino i pretrpio povrede. 

Rezime : Gdje sam bio zasticen opremom nije bilo ni ogrebotine. JAkna i dalje citava i upotrebljiva. Kaciga srecom neokrznuta a rukavice malo poderane.

 

Savjet -- Opremu uvijek i svuda

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(

Pad manje vise, da li ce se dogoditi ili ne, pitanje je. Ali bez rukavica ce se artritis dogoditi sigurno u jednom trenutku. A da ne pricamo kako se lako dogodi osa u prst, ili kamencic kad vozis iza nekoga.

 

Rukavice obavezno!

e ovo mi nikad ne bi palo na pamet a takav haos moze da se napravi... ccc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Štitnici za ruke donekle pomažu kao zaštita od letećih projektila, ali za sve ostalo rukavice su obavezne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Rece mi jedan stariji bajker nekad davno, obavezna oprema su ti sledecim redom, kaciga, rukavice i pojas, a resto kako hoces.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac

Sto se tice insekata mislim da ni tu niko nije prosao kao ja....lagana voznja na apencu i...

 

10994041_1404492549854701_96310474803904

 

 

 

To sto vidite nije jezik,ne bekeljim se nikom,to je donja usna!

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Pad manje vise, da li ce se dogoditi ili ne, pitanje je. Ali bez rukavica ce se artritis dogoditi sigurno u jednom trenutku. A da ne pricamo kako se lako dogodi osa u prst, ili kamencic kad vozis iza nekoga.

 

Rukavice obavezno!

 

Meni je jednom u toku vožnje fruškogorskim putevima na desnu ruku sledeo stršljen (pokrio po' gornjeg dela šake), a rukavice u rancu. Na svu sreću, nije me prepoznao kao pretnju pa je nakon par sekundi samo odleteo, ali nije mi bilo baš sve jedno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Motocikl: Peda Pro XT 125

Pozdrav svima! Danas sam i jaimao tu nesreću da padnem sa motora. Početnik sam vozim Pedu Pro XT 125. Vozio sam 90kmh krenuo da obaram u desno,ušao u kontra smer i automobil je naišao i ja pravo u ivičnjak. Ogulio sam se ispod levog kuka i na kolenu. Malo sam nos povredio i vilicu. Hvala Bogu ostao sam živ, i naučio bitnu lekciju u životu. Treba uživati u vožnji i zato vas molim čuvajte se!

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: bila Honda NC700X, sada samo na 4 tocka
On 13.6.2016. at 12:02, Stevan90 je napisao:

 

Meni je jednom u toku vožnje fruškogorskim putevima na desnu ruku sledeo stršljen (pokrio po' gornjeg dela šake), a rukavice u rancu. Na svu sreću, nije me prepoznao kao pretnju pa je nakon par sekundi samo odleteo, ali nije mi bilo baš sve jedno...

Susret sa pcelama mi je i vise nego poznat. Do sada 2 puta. Jednom mi se u sred voznje zabila izmedju desne butine i ''rezervoara'' (NC nema rezervoar izmedju nogu, vec mini-kofer) i kako nije mogla da izadje, ubola me. Skontao sam o cemu se radi tek kada sam osetio jak bol u butini. Drugog puta mi je pcela uletela u kacigu, sa sve zatvorenim vizirom!!! Uletela kroz usisnik vazduha ispred brade. Srecom, nije pobesnela, tako da je krenula da seta po viziru sa unutrasnje strane.

 

Naravno, u oba slucaja sam mirno odreagovao, primirio motor, zaustavio se i lagano skinuo pcelu sa butine, u prvom slucaju, odnosno lagano skinuo kacigu i pustio je da odleti. I jedan i drugi slucaj su se desili pri brzinama od nekih 90ak km/h. Zato, kao sto svi i naglasavaju - pamet i mirna glava ce vas spasiti uvek!

 

I nosenje opreme!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@Ozračen

Svaka cast. Ti si stvarno supermen. Pao si s motora, izgulio se ko niko, i prvo sto si uradio seo za kompjuter/izvadio mobilni registrovao se na forum BJBikers odma' posle toga, upisao u profil koji motor vozis, i podelio sa nama svoju avanturu. Samo da se izlece tvoje rane junacke.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Veliko Orasje
  • Motocikl: MZ RT 125cc

Čitajući sve ovo vidim da sam baš imao sreće moja tri pada nisu ni blizu ozbiljni  oprema odradila svoje mada iskoristio bih priliku da pitam iskusnije vozače da li je tačno da su kruzer motori najbezbedniji za vožnju i da kod njih najteže  dolazi do pada pričamo naravno o ispravnim motorima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Iz mog skromnog iskustva, pri istim uslovima vožnje cruiser motori su posle skutera najgori za voznju. Pre svega je raspored mase los i kocenje je relativno lose jer je prednji kraj lagan a vile obicno mekane. Problem nastaje kada treba naglo zakociti ili promeniti pravac, tu oni postaju jako nesigurni, bar za mene, vozio sam i skutere i cruzere i enduro. 

E sad verovatno je broj padova i nesreca manji na tom tipu motora jer oni se u proseku voze sporije. Kada bi se R vozio 80-90km/h sigurno bi bezbednije stao i skrenuo, ali ko tako vozi... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
20 hours ago, stryker_026 said:

Ja sam dva pada imao sa skutera to što kažeš za naglu promenu pravca sam primetio mali problem za dalje ću videti kako budem vozio 

Vidi ti da malo oladiš sa tim skuterom i prvo naučiš osnove, a prije svega ograničenja skutera kao takvog. Mali točkovi, tvrde gume, mali razmak od zemlje, premala masa i nejednako raspoređena za tehničke manevre, guvernala od bicikla, položaj tijela apsolutno neprilagođen takvim manevrima, nemogućnost naginjanja tijela, itd. Skuter ti je najgore moguće sredstvo za brzine preko 70km/h i bilo kakve jače manevre pri tim brzinama (a i manjim). Lak kao pero, stabilan kao klackalica.

 

Ja sam, vidiš, počeo na skuteru od 50cc i sa njega sam pao samo jednom u 2 i po godine (i pritom dobro zeznuo lijevo stopalo). Naime kao početnik pri skretanjima sam uvijek malo po malo povećavao brzinu i sve više naginjao taj skuterčić dok jednom centralnom nogarom, pri lijevom naginjaju, nisam fino zagulio ivicu masivnog i dubokog kolotraga u asfaltu koji je odigao zadnji točak i prosuo me po istom kao kilo riže.

Brzina nije bila toliko velika ali refleks je bio da spustim lijevu nogu da pokušam da se održim (pogubna greška, uvijek i bez izuzetka) i tako se lijevo stopalo fino smotalo kao jufka i otišlo do đavola. Jedva sam uspio da odradim šta sam pošao tog jutra i uz veliku muku došao kući, parkirao skuter u dvorište i odskakutao u kuću i u njoj ostao naredna 2 mjeseca (uz posuđene štake od nerođenog brata koji je prije toga s*ebao ahilovu tetivu).

 

Poslije toga mi je bilo kristalno jasno da na tom malom dvotočkašu, na koji sam odmah nakon oporavka sjeo i nastavio da vozim, ne mogu da izvodim manevre koje sam vidio na Youtube-u. Iako sam ga volio, znao sam da ima puno ograničenja i koliko god ja bio vješt u krivinama, mašina i uslovi puta to često ne dozvoljavaju. Odvezao sam se njim i 1000km od Banja Luke do Dubrovnika na more i nazad, bez problema (i svuda po Bosni, ukupno preko 5500). I ako si pao više od jednom, onda je vrijeme da se malo preispitaš šta radiš i kako voziš jer ne daj Bože treći put ti može biti i zadnji.

 

A ako/kad odlučiš da si spreman za motocikl, onda ćeš definitivno morati da savladaš određene tehnike koje na skuteru nisi imao prilike da savladaš, pa opet polako. Malo po malo pomjeraš granice. Pogledaj na Youtube-u šta drugi mogu sa istim motociklom. Pogledaj instrukcione video klipove o mnogim tehnikama i manevrima, nauči o svemu što su bolji `jahači` spremni da podijele sa tobom i drugima. To će ti sačuvati glavu, vjeruj mi. Pamet u glavu jer pamet ne može u guzicu kad bez glave ostaneš.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja