Jump to content

Moto Zajednica

PAD S MOTORA / Tekst za sve bajkere

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: BH
  • Motocikl: yamaha tenere 660 ( 1994 )

Kao i prošle sezone, ne mogu da se opametim na laksi nacin.

 

Jucer sam bio na motoru ( tenere 660 ) presao oko 400 kilometara i nekih 2 kilometra prije moje kuce nalazi se ostra i nepregledna krivina u koju sam usao malo vecom brzinom i na drugom kraju krivine me docekao traktor koji je isao 20km/h a iz suprtonog pravca je isla kolona kamiona, sto posto moja krivica, nisam postovao ogranicenje, nisam mogao na lijevu stranu nisam mogao zakociti jer je motor vec bio lagano oboren, pokusao sam da zaobidjem na desnu stranu i uspio sam ali nakon traktora me docekalo blato u kombinaciji sa pijeskom i tu mi je prednji tocak proklizao, mene motor bacio, i sve otislo u...

 

Na svu srecu meni i motoru nije nista strasno osim par ogrebotina. Mjenjac se malo savio, nogara je pukla i par plastika je napuklo, to sam sve danas rijesio, zavario nogaru, plastike, sve je u redu, danas opet presao oko 200km, ali dosta pametnije voznje, i bez "klincenja".

 

Razlog sad sto pisem ovo, ne da se "pohvalim" svojim padom ili nesto tako, nego ne zelim da se ovo desi nekome od vas. Hvala Bogu ja sam imao srecu da mi se nista strasno nije desilo, ko zna hocu li je sutra imati i hocete li je vi imati. Sportski motori koji razvijaju brzinu od 200/250km/h su dostupni za smijesne cijene i to ih cini dostupnim za svakog, nazalost i za "DJECU" od 18 godina. Vrlo malo ljudi se divi ljudima koji gradom prozuje velikim brzinama, a jos manje ljudi ce se divit vama kada budete u bolnici, ne mora biti vasom krivicom ali kasno je kad se nesto desi. Mozda ce za nekog ovaj post biti smijesan, ili ce ga protumacit kao obicno filozofiranje, e pa nije, govorim iz prve ruke prosao sam sve to, od tih turiranja motor kroz grad, voznje u drugoj brzini do blokade da me ljudi cuju, i na kraju do medicinara koji me "sakupljaju" po asfaltu. I imam srecu sto dan danas vozim, iako sam mislio da sam "sazrio" sto se voznje tice, ovo je dokaz da ima jos puno kilometara da se predje pa da se mogu nazvat zrelim.

 

Braco pamet u glavu, smanjite brzine, neko vas voli, misli na vas, a kasno je kad se nesto desi. Sezona je pocela i imamo nazalost preko 10 smrtnih slucajeva nase brace bajkera... nemojte da nastavljamo taj niz..

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 39

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Sreca, cista sreca. Svakoga od nas prati, treba voziti oprezno jer jednog momenta mozda mozda necemo imati bas toliko srece.. Brz oporakvak zelim!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 505 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Kao i prošle sezone, ne mogu da se opametim na laksi nacin.

 

Jucer sam bio na motoru ( tenere 660 ) presao oko 400 kilometara i nekih 2 kilometra prije moje kuce nalazi se ostra i nepregledna krivina u koju sam usao malo vecom brzinom i na drugom kraju krivine me docekao traktor koji je isao 20km/h a iz suprtonog pravca je isla kolona kamiona, sto posto moja krivica, nisam postovao ogranicenje, nisam mogao na lijevu stranu nisam mogao zakociti jer je motor vec bio lagano oboren, pokusao sam da zaobidjem na desnu stranu i uspio sam ali nakon traktora me docekalo blato u kombinaciji sa pijeskom i tu mi je prednji tocak proklizao, mene motor bacio, i sve otislo u...

 

Na svu srecu meni i motoru nije nista strasno osim par ogrebotina. Mjenjac se malo savio, nogara je pukla i par plastika je napuklo, to sam sve danas rijesio, zavario nogaru, plastike, sve je u redu, danas opet presao oko 200km, ali dosta pametnije voznje, i bez "klincenja".

 

Razlog sad sto pisem ovo, ne da se "pohvalim" svojim padom ili nesto tako, nego ne zelim da se ovo desi nekome od vas. Hvala Bogu ja sam imao srecu da mi se nista strasno nije desilo, ko zna hocu li je sutra imati i hocete li je vi imati. Sportski motori koji razvijaju brzinu od 200/250km/h su dostupni za smijesne cijene i to ih cini dostupnim za svakog, nazalost i za "DJECU" od 18 godina. Vrlo malo ljudi se divi ljudima koji gradom prozuje velikim brzinama, a jos manje ljudi ce se divit vama kada budete u bolnici, ne mora biti vasom krivicom ali kasno je kad se nesto desi. Mozda ce za nekog ovaj post biti smijesan, ili ce ga protumacit kao obicno filozofiranje, e pa nije, govorim iz prve ruke prosao sam sve to, od tih turiranja motor kroz grad, voznje u drugoj brzini do blokade da me ljudi cuju, i na kraju do medicinara koji me "sakupljaju" po asfaltu. I imam srecu sto dan danas vozim, iako sam mislio da sam "sazrio" sto se voznje tice, ovo je dokaz da ima jos puno kilometara da se predje pa da se mogu nazvat zrelim.

 

Braco pamet u glavu, smanjite brzine, neko vas voli, misli na vas, a kasno je kad se nesto desi. Sezona je pocela i imamo nazalost preko 10 smrtnih slucajeva nase brace bajkera... nemojte da nastavljamo taj niz..

 

Nista dodati  i nista komentarisati. Ziva istina i hvala Bogu pa je zavrsilo kako jeste. Na zalost mnoge druge situacije ove godine nisu zavrsile sa ovako bezazlenim posljedicama. Druze tebi svaka cast na iskrenosti i mudrim rijecima. Meni su trebale.

Pozdrav i jos puno sigurnih kilometara.

:sampion:  :sampion:  :sampion:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 752 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

"Jucer sam bio na motoru ( tenere 660 ) presao oko 400 kilometara i nekih 2 kilometra prije moje kuce..."

 

Ovo je situacija koja mi se često dešava kada vozim veću dnevnu kilometražu i vraćam se kući.

Umor, pad koncentracije, poznat put i osjećaj da je vožnja završena i sve prošlo u redu utiči na to da žurim i vozim brže.

To primijetim i kod kolega koji voze sa mnom, zadnjih 10-15 km ga baš pržimo.

Ova stvar mi se ne dešava kada na kraju dana stižem u neko nepoznato mjesto. Kritični momenat, po meni, je dolazak na poznat teren.

Odličan tekst i nešto o čemu treba misliti!!!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

"Jucer sam bio na motoru ( tenere 660 ) presao oko 400 kilometara i nekih 2 kilometra prije moje kuce..."

 

Ovo je situacija koja mi se često dešava kada vozim veću dnevnu kilometražu i vraćam se kući.

Umor, pad koncentracije, poznat put i osjećaj da je vožnja završena i sve prošlo u redu utiči na to da žurim i vozim brže.

To primijetim i kod kolega koji voze sa mnom, zadnjih 10-15 km ga baš pržimo.

Ova stvar mi se ne dešava kada na kraju dana stižem u neko nepoznato mjesto. Kritični momenat, po meni, je dolazak na poznat teren.

Odličan tekst i nešto o čemu treba misliti!!!

Ovo je čak i po statistici tačno. Po istraživanjima kažu da se saobraćajne nezgode češće događaju pred završetak dužeg putovanja. A razlozi su baš ovi koje je @Guliver naveo.

I taj osećaj "dobro je stigao sam, mogu da se opustim". Nema opuštanja dok motor nije parkiran! Kao i što pojas ne treba odvezati "2 ćoška ranije" jer postoji šansa da vas neko baš tad klepi od pozadi, i onda džaba što je pojas bio vezan prethodnih 8 sati vožnje.

 

Kolega @ enduro 660, sjajan tekst, veoma poučan! Drago mi je da je epilog izgreban motor, bol u duši i odlična lekcija, a ne veće povrede!

 

Uzdravlje!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: BGD Vidikovac
  • Motocikl: Yamaha Tracer MT09 '18

Nemam bas neko veliko iskustvo, pogotovo ne sa jakim motorima, ali ovakvi tekstovi i slicno sigurno podizu svest vozaca, samo treba neko da ih cita.

 

Bio sam na nekom predavanju, oko 2-3 sata trajalo, posle toga nisam znao kako se zovem, gde je levo, koliko te lupi onako po glavi sa neki statistickim podacima i slicnim stvarima. Nisam pomislio ni jednog momenta da odustanem od dvotockasa, ali sam bar neko vreme vozio sa velikom opreznoscu...i onda polako pocinjes ponovo da stices samopouzdanje, sve vise i vise, da se opustat, sve dok ponovo ne dodjes u situaciju da si se izvukao "za malo".

 

Isto tako lutajuci YouTubom za nekim super snimcima naletis i na neke MotoCrash kompilacije, gde ti je dovoljno par minuta da odgledas i user*s do kraja...bar koliko toliko ti podigne svest o tome da nema nikad opustanja i da nikad nisi sam na drumu.

 

Edukacija je ono sto fali (pogotovo mladim). 

Recimo ja, tek polozio, kupio sukter 125cc i "naravno" jet kacigu (open face). Iako su mi iskusniji pricali nista osim fullface. Al' ja teram po svom...

I tako sve do pomenutog predavanja, posle cega sam spakovao svoju trenutnu kacigu, pravac prodavnica, kupio fullface, rukavice i jaknu. Malo sam otisao u off sa ovom opremom, al' sustina je da sa samo malo vise edukacije i podizanja svesti mogu da se izbegnu neke stvari...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Recimo ja, tek polozio, kupio sukter 125cc i "naravno" jet kacigu (open face). Iako su mi iskusniji pricali nista osim fullface. Al' ja teram po svom...

I tako sve do pomenutog predavanja, posle cega sam spakovao svoju trenutnu kacigu, pravac prodavnica, kupio fullface, rukavice i jaknu. Malo sam otisao u off sa ovom opremom, al' sustina je da sa samo malo vise edukacije i podizanja svesti mogu da se izbegnu neke stvari...

Sa dobrom opremom nikad nisi u offu,to je jedina stvar koja sprecava direktan  dodir sa majcicom Zemljom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Ja baš zbog toga svesno držim koncentraciju sve do dolazka kući i onda još kad ga uterivam u garažu (motor ;) ) pazim, da mi ne rokne po podu, jer su si ljudi tako i noge lomili. J-ebo plastiku. Naravno, opet može da ti se desi sranje al ajde.

 

Al se setih sad još one fore:

Statistika pokazuje, da se najviše saobraćajnih nesreća desi u krugu 5 km od kuće, zato sam se za svaki slučaj preselio 200km dalje na drugu stranu zemlje :D (naravno u Sloveniji teško se preseliti 200km dalje, tako da naravno da znate da je zajebancija)

 

Aj, po pameti

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

 nisam mogao zakociti jer je motor vec bio lagano oboren

 

Ne znam zašto je problem kočiti u krivini.Vrlo često to radim , a pošto skoro stalno kočim i prednjom i zadnjom nikad nisam imao problem.Čuo sam , a mislim da je bila i tema na tu temu i mislim da mnogi greše što misle da je to "opasno" ili šta već.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Odlican tekst I dodao bi NEPOSTOJE "dva kilometra pred mojom kucom" to je veoma vazno da zna svako ko seda na motor.  Nista manje nisu bezbedna ni dva metra pred mojom kucom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@abarth_maniac Nema opuštanja dok motor nije parkiran.Mala kratka voznjica,stajem pred kafanu,otvaram copavu i lagano lezem sa sve motorom.Naravno, nisam copavu otvorio do kraja i nezno  spustanje na zemlju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zdjelarm, 128 postova
  • Lokacija: Vračar
  • Motocikl: Honda Africa Crf 1000 adv

Ja sam jednom, pre par godina, dosao u priliku da padnem i iskoristio je. Jeste da je bilo sa 20 na sat ali je bolelo. Prihvatio da sam ispao glup i sada sebe ne testiram ni najmanje... Od tada ni jedni rizicnu situaciju nisam imao....

 

Sent from my LG-D331 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Naleteh juce na sjajnu sliku. NIje bas potpuno vezana sa temom, a opet je u isto vreme potpuno vezana sa temom

 

12745559_978559765562809_578860389549377

 

 

Ponavljam, pretpostavka je majka svih zajeba. Ovome bih dodao i opustanje.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 505 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Naleteh juce na sjajnu sliku. NIje bas potpuno vezana sa temom, a opet je u isto vreme potpuno vezana sa temom

 

12745559_978559765562809_578860389549377

 

 

Ponavljam, pretpostavka je majka svih zajeba. Ovome bih dodao i opustanje.

EXTRA. Svaka cast!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2778 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Povodom slike ne treba sad baš preterivati u vidu opreza .Sečenje krivini jeste krajnje opasno ako vozite kao na stazi. Autobus nije baš insekt koji vam zafleka kacigu i odelo. Po slici deonica puta je za 50 - 60 km/h. Voziti motor treba da je uživanje i zadovoljstvo. Uživajte ljudi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Da li stvarno ima potrebe da se u ovoj situaciji vestaci ova fotografija ciji je posao samo da nam skrene paznju na opasnosti koje nas mogu zadesiti???!!!!!

Ako cemo bas mak na konac, autobus je u prekrsaju, jer je prosto dugacko vozilo i ne moze ostati u traci u tesnim krivinama, ali kao da je to bitno sad  :lud:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja