Jump to content

Moto Zajednica

Vespa T5 150, iskustva i misljenja..?

Recommended Posts

  • U prolazu, 76 postova
  • Lokacija: Nis

Pozdrav svima
Nikada nisam vozio vespu, ali mi se oduvek svidjala. Citao sam dosta o vespama, konkretno me interesuju modeli od 1989 godine pa mladji, neki cenovni rang do 700E. Zeleo bih da cujem neka iskustva iz prve ruke od ljudi koji su ih vozili/voze, kako ide, potrosnja, pristupacnost delova i odrzavanje i na sta da obratim paznju prilikom kupovine iste? I da li ti modeli imaju 3 ili 4 brzine? Zahvalan unapred :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja sam se toliko lepo vozio sa T5, za pricu.

Ima ona malo falinki, nije to PX, ali to nije nista neresivo.

Zeza je struja, jer na njoj nisu originalne italijanske komponente, vec indijske kopije koje savrseno funkcionisu, ali su ipak kraceg veka. Komanda menjaca je nesto tvrdja i pre postane nepreciznija, ali uz malo paznje i odrzavanja moze da se eliminise bes velikih troskova.

Ako se milijardu (i kusur) ljudi vozi njome, uspesno vec decenijama, mozes i ti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Ako nadjes odrzavanu vespu neces pogresiti, ako nadjes krsa...

Ima 4 brzine,potrosnja 3-3.5 lit/100.Delova ima na trzistu (od kineza do originala i pazi sta kupujes).Imas ekipu u Nisu,stupis sa njima u kontakt i zavrsio si 99 % price i tvojih problema.Momci su ok i sve nedoumice ce ti resiti.-Vespa bar Nis.

Ako ne budes nasao javi se za kontakt tel.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Ja sam se toliko lepo vozio sa T5, za pricu.

Takodje. Kupio sam je novu 1991 i bila je 5 godina kod mene. Osim guma, nista loseg kvaliteta nije bilo na njoj. Progledao sam kad sam zamijenio gume, neke Savine stavio sa pecurkastim profilom, kao prave. Razlika nebo i zemlja, fabricka zadnja obavezno pucala posle 30ak km, ako nas je dvoje.

 

Cesto u dvoje vozena, na zadnjem, obavezno s centralnog stendera startovao, isao na duze ture, na off  :lol:, nisam silazio s nje, ma nema sta joj nisam radio. I sve to bez ikakvih problema. Imala je neki zvizdukav zvuk i po tome se razlikovala od ostalih vespi. I isla je bolje.

 

S druge strane lik kupio istu i non stop imao nekih problema s mjenjacem. Valjda indijci sklapali ko Zastava, pa kako ti se zalomi.

 

Sad znam da nikad nisam trebao da je prodam, ali jbg...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Moram da se nadovezem malo...

Sto se tice menjaca....radi savrseno i nije losa karika. Problemi se javljaju kod dotrajalosti sklopova isto kao i kod Italijanki. Drugi je problem strucnost i otklanjanje kvarova. Vespa je malo specificna i ne mogu da je rade svi majstori (cast izuzetcima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Krajem proslog veka, kao iskusni tomosdzija, predjoh na Vespu...i progledah!

Za Beograd pun brda (kazu 38) idealno resenje. Totalno mi je otkrovenje bilo to da je bila u stanju da ubrza na uzbrdici u trecoj kad samo dodas gas. Drajzerova (ulica u Bg.) moja nocna mora, postajala je lagano samo ruzna uspomena...kao i mrtva trka sa bezobraznim vozacima GSP-a.

Druzeci se sa Vespom obogatio sam svoj zivot za razna iskustva. Ljudska i majstorska, a neko mozda i pravilo je da se Vespa dobro pretrese, sto se kaze napravi ljudski...i onda uziva. Tako sam ja, prozivan od strane ljutih bajkera (da vozim WC solju) kojima su stalno nesto bile masne ruke i koji pale na gurku...presao preko 18k km BEZ IJEDNOG KVARA! Sve, bukvalno sve vezano za tu spravu...voznje, saputnice (slucajne i manje slucajne) ostace kao lepa uspomena i izuzetna epizoda u mom zivotu, kao coveka i motordzije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Maxter

Priključujem se i ja temi.

 

Mene više zanimaju Vespe NV 150 (ima ih nekoliko u oglasima). Polagao sam na Vespi od 150 kubika, mislim da je imala četvrtast far i bio sam oduševljen čim sam seo na nju i startovao je no nikad mi se nije pružila prilika da pazarim jednu. Da li postoje neke razlike između NV 150 i vespe sa četvrtastim farom ?

 

Da li je neko pokušavao da pojača motor na tim starim vespama i da li bi na NV 150 mogao da ide neki cilindar od 180cc a da je razumne cene ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

T5 ima cetvrtast far a NV okrugao, obe su LML. Mislim da je sve ostalo manje-vise isto, sem sto T5 ima elektronsko paljenje. Igor ce me ispraviti ako grijesim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Indijske T5 i NV su prakticno identicne...razlika je samo tabla.

Medjutim originalna Piaggiova T5, koja je mahom bila rezervisana za trzista van Italije, imala je nesto drugaciju masinu, gde je u stvari najveca razlika bio cilindar. Za razliku od klasicne Vespe, masina je imala cilindar od aluminijuma sa Nikasilom i 5 preliva (odatle to T5-cinque travasi) i po performansama je sila PX200.

Iz Indije dolazi jos i Bajaj koji ima oblik starije karoserije (iz 60ih) ali je mehanicki gotovo identican, ali ne i isti. Najbitnije razlike su vezane za elektro sistem i karburator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Razlika NV i T5 indijki je u volanu i u zadnjem delu skoljke kao i sedistu.U principu razlike mnogo ne bitne osim nekome vizuelnog izgleda. Obe verzije su radjene sa elektro pokretacem i bez njega. Masine su im identicne.

E sad T5 italijnka se radila u nekoliko verzija od 125 do 200 cm.125 pole position imala je 12 hp i ide bas fino i dobro.Italijanske verzije masina se razlikuju u dosta delova od T5 ndijskih.Mogao bi sad da pisem celu noc o razlikama izmedju indijskih i italijanskih masina i modela.

U glavnom za nase pojmove vespe koje su na nasem trzistu su ok i zadovoljavaju potrebe i iskusnijih vozaca tj na duze staze. Vizuelni izgled sami birate tj da li NV ili T5 model.

 

Neko je pitao za pojacavanje masine kod indijki sa 150 na 180. Moze ali ne savetujem bez predhodnog iskustva na standardnoj masini.Sve te nasvirane masine imaju svoje ''zahteve'' koje se moraju postovati. Inace radjenje takve masine kosta poprilicno.(naravno pricam o radjenju kako treba a ne o polovicnom)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova
  • Lokacija: Nis

Iskreno, meni su lepse sa okruglim farom, mada mi to ne igra presudnu ulogu kod odabira. Plasim se samo odrzavanja i popravki, jer mi je totalno nepoznata masina i bauk u odnosu na druge "obicne" motorcice tipa tomosi, skuteri itd. I da li u Nisu ima neki dobar majstor koji bas zna da radi vespe? Uglavnom te koje bih isao da pogledam su T5 lml 150cm. Sta da gledam, na sta da obratim paznju? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

sto se tice odrzavanja,kao i svaki drugi motor....redovni servisi i nemas problema.Nisu masine koje se kvare.Kad je kupis,pretreses je lepo,sta ne valja zamenis i gas.

ako natrcis na krsa tu ces imati problema.Isto kao da si kupio neki drugi skuter.Za delove ne brini,njih ima.

Za pomoc oko prve vespe u Nisu ima momak. i pozovi se na mene slobodno.Decko ce otici sa tobom da pogleda sta si nasao.Ako ti treba broj javi se porukom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Maxter

Ako nije tajna, koja cifra bi bila u pitanju ako bi se stavio Polini 152cc cilindar (samo delovi) a da valja kao što kažeš?

 

Taj mi je prvi iskočio na nekom italijanskom sajtu sa delovima a opet mu je cena koliko toliko razumna za naš standard.

 

Jel moguće "produžiti" brzine na Vespi jer mi je to bila jedna od najvećih mana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Dizanje na 152 je smesno. Sa 125 na 152 je "neka" prica koja niti smrdi niti mirise. Izvini sto sad tako pisem.

Moras da znas sta zelis i koliko mozes.

Pojedini tuning kitovi zahtevaju odredjene korekcije bloka motora koji se vise nikad ne moze vratiti na standard.

Opet odredjeni kitovi ne zajtevaju prepravke bloka i uvek mozes vratiti masinu u standard verziju.

Sto se tice menjaca i on se radi takodje. Brzine i snagu moras upariti.

Jedan banalan primer: Dobra ishrna vitamini,pucas od snage i krenes da trcis u tesnim patikama.....ishod znas.

Izduv ne moze ostati standardan,i on se menja.Ima jos stvari koje se menjaju i koje moraju da se ispostuju.

O cenama nebih pisao ali da se uradi dobro da nemas problema "boli" bas dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Maxter

Bogami ja sam na korak od kupovine jedne bele indijke pa nemoj zameriti na glupom pitanju a tiče se cene "pretresanja".

 

Da li mi možeš reći koliko okvirno može koštati jedno pretresanje vespe (NV 150) u pogledu motora (npr. 200-300-500e) jer je ova u stvarno ekstra stanju spolja, sve radi kako treba na prvi pogled neupućenog bajkera ali je pitanje šta sve iznutra mora da se radi. Čisto neka smernica da mogu očekivati ulaganje jer sam sa čovekom već dogovorio kupovinu, sutra sledi ugovor :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Ako izgleda spolja dobro znaci da je vodjeno racuna o njoj.

Obicno u takvim slucajevima sem servisa ili neke sitnice nista ne treba raditi.

Dovoljno je da je cujem i mogu da ti kazem kako je stanje.

Glupo je lupati i pricati o necemu sto nismo videli.

Dotrrao mi je covek iz Kragujevca sa istom pricom a vespa savrsenstvo od masine. Nisam je ni hteo da otvaram jer prede kao mace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vespa Servis Beograd, 617 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET-4

Iskreno, meni su lepse sa okruglim farom, mada mi to ne igra presudnu ulogu kod odabira. Plasim se samo odrzavanja i popravki, jer mi je totalno nepoznata masina i bauk u odnosu na druge "obicne" motorcice tipa tomosi, skuteri itd. I da li u Nisu ima neki dobar majstor koji bas zna da radi vespe? Uglavnom te koje bih isao da pogledam su T5 lml 150cm. Sta da gledam, na sta da obratim paznju? 

 

moze da se zameni ceo far sa glavom i rucicama, prekidaci ti pasuju ne menjaju se, to kosta jer moras da kupis glavu+far okrugli+cajger, ali opet za neke pare dobijes ako ne zelis cetvrtast far okrugao far...sve je resivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Moras da malo pojasnis....

Imas vespu T5. Imaju dva tipa sa naizmenicnom i sa jednosmernom strujom. Koji model je tvoja.

Ovo je po slici sirena sa jednosmernom strujom gde je jedna buksna + a druga -.

Polaritet kod ovih sirena je nebitan.

Kod instalacije sa naizmenicnom strujom masa je konstantna aamo se prekida ziva struja ili +.kod naizmenicne struje dolaze dve zice plava i zuta. Obe sirene imaju dve buksne i to moze da te buni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja