Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki KLE 500

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

E pa da, sada se postavlja pitanje ko za sta koristi motor. Ja recimo po gradu i na posao idem skuterom gde mi ne trebaju stitnici za kolena,a na KLE sedam kada idem van grada i na duze ture,tako da ne moram cesto da ih stavljam i skidam.Sve ima svoje,ako hoces bas topla kolena, onda moras i da se adekvatno opremis.

Ako hoces na posao motorom,onda ima tu jos puno komplikacija oko odece,stitnici su najmanji problem. Ako nosis,recimo odelo (sako,pantalone,cipele), kako obuci moto jaknu preko sakoa,kako ne isprljati cipele i pantalone ako je vlazno vreme,treba srediti frizuru za posao kada skines kacigu.Znaci,moras poneti i presvuci dosta toga,a uz to eto i stitnike za kolena.

Po ovakvoj prici kada sve uzmes u obzir,izvodi se zakljucak da je najjednostavnije i ne sedati na motor nego ici na posao javnim prevozom ili taksijem (ako nemas svoj auto).

Ovakve rasprave mozemo tako da vodimo u nedogled i sto je najzanimljivije,svako ima neke argumente i za nesto je u pravu.

Daleko od toga da su ove plastike nepotrebne i nefunkcionalne,kao i grejaci rucki,ali pravi konfor i adekvatna zastita uvek idu na ustrb neceg drugog.

Pa seti se samo koliko je rasprave bilo oko integralnih kaciga da stvaraju izolovanost od spoljne sredine, teskobu i suzenje vidnog polja,a ipak su najbolja zastita od zime,musica,prasine i sto je najvaznije - od povreda.Ja ne mogu da zamislim duzu voznju bez nje.A tek kada stavis potkapu...

Sve ima svoje prednosti i mane i ako mozes da primetis, u svim vecim evropskim gradovima poslovni ljudi koji putuju motorom uglavnom voze skutere bas zbog te prakticnosti. I na kraju, mislim da KLE i nije bas motor za to, a to sto bi mi hteli da od jedne stvari imamo "sve u 1", to je vec problem naseg okruzenja,materijalne situacije i realnih mogucnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Motocikl: HONDA Seven fifty

Evo jednog skorasnjeg iskustva. Imam KLE i koristim ga preko leta za svaku vrstu voznje, posao izlazak u grad, voznja van grada, plaza i sl. Ali kada se vozim samo u gradu obzirom na ogranicenje nisam prelazio 3000 obrtaja, a imao sam upaljeno svetlo. I sta se desilo posle nekoliko dana takve voznje paljenja i gasenja motora i upaljenog fara istrosio mi se akumulator, sa upaljenim svetlima ne puni koliko treba do 3000 obrtaja.  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Internet

 

Sve je kolega rekao, kocnicama nema pomoci. Progresivne opruge kostaju 100 evra u Luisu, pa ko voli nek izvoli ;D

Promenio sam tri  seta kocnica i manje-vise nema razlike... Cak i sa pancirnim crevima ne primecujem razliku. Ne znam, mozda je do mene..

 

a koje si vrste kocnica promenio?

sto se mene tice u skladu sa mojim nacinom voznje koci dobro izuzev kad se natovarim ili vozim suvozacicu

 

Evo jednog skorasnjeg iskustva. Imam KLE i koristim ga preko leta za svaku vrstu voznje, posao izlazak u grad, voznja van grada, plaza i sl. Ali kada se vozim samo u gradu obzirom na ogranicenje nisam prelazio 3000 obrtaja, a imao sam upaljeno svetlo. I sta se desilo posle nekoliko dana takve voznje paljenja i gasenja motora i upaljenog fara istrosio mi se akumulator, sa upaljenim svetlima ne puni koliko treba do 3000 obrtaja.

 

odgovor se sam namece :)

 

sudeci po navigaciji i meni se cini da slabo puni na manjim obrtajima. Ako stavim praznu navigaciju i stojim na nekoliko semafora ugasi se sama dok ukoliko vozim brze radi punjenje i ne gasi se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 '99

Uzeo sam motor sa (nisam siguran) Nissin, pa sam posle u Markosu pazario neke Ferodo, sad sam uzeo Carbon Loraine.

 

Ni meni ne smeta kocnica, jerbo sam voznju prilagodio istim. Ali cinjenica je da nisu bas za hvalisanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Motocikl: HONDA Seven fifty

CITIRAM

,,sudeci po navigaciji i meni se cini da slabo puni na manjim obrtajima. Ako stavim praznu navigaciju i stojim na nekoliko semafora ugasi se sama dok ukoliko vozim brze radi punjenje i ne gasi se.,,

 

Mozes li da pojasnis ovu rec NAVIGACIJA,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

To ti je,brate, jedan uredjaj koji sluzi da buljis u njega dok vozis i koji ti pokazuje kuda da ides da se ne izgubis na zemaljskoj kugli, ili ti jos gore da zalutas po Beogradu pa stignes u Podgoricu ili u Surdulicu. On trosi neku struju dok radi, a ovaj ocigledno nece da radi na prazne baterije nego uzima struju KLE-u, verovatno preko dodatog prikljucka za upaljac.

 

Inace,nekada su ljudi gledali u zvezde,mahovinu, pa onda u putokaze i karte, a danas se gleda u ovo sokocalo jer vise niko ne gleda ni saobracajne znake a kamo li u razne zute i plave table na kojima nesto pise. Doduse, ni tih tabli nema puno, pa se covek dosetio da nabavi jednog ovakvog vodica.I tako se prati strelica na displeju koja ti pokazuje gde treba da skrenes. A vodic,ko svaki vodic,trazi neku nadoknadu za rad, u ovom slucaju struju. E taj vodic strajkuje kada nema dovoljno struje pa odbija da radi, a regler na KLE-u ocigledno nece bas da se slozi da mu neko "krade" struju i nece da je da vise nego sto je trenutno pravi do 3000 obrtaja.

 

Nadam se da sam bio jasan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Motocikl: HONDA Seven fifty

To ti je,brate, jedan uredjaj koji sluzi da buljis u njega dok vozis i koji ti pokazuje kuda da ides da se ne izgubis na zemaljskoj kugli, ili ti jos gore da zalutas po Beogradu pa stignes u Podgoricu ili u Surdulicu. On trosi neku struju dok radi, a ovaj ocigledno nece da radi na prazne baterije nego uzima struju KLE-u, verovatno preko dodatog prikljucka za upaljac.

 

Inace,nekada su ljudi gledali u zvezde,mahovinu, pa onda u putokaze i karte, a danas se gleda u ovo sokocalo jer vise niko ne gleda ni saobracajne znake a kamo li u razne zute i plave table na kojima nesto pise. Doduse, ni tih tabli nema puno, pa se covek dosetio da nabavi jednog ovakvog vodica.I tako se prati strelica na displeju koja ti pokazuje gde treba da skrenes. A vodic,ko svaki vodic,trazi neku nadoknadu za rad, u ovom slucaju struju. E taj vodic strajkuje kada nema dovoljno struje pa odbija da radi, a regler na KLE-u ocigledno nece bas da se slozi da mu neko "krade" struju i nece da je da vise nego sto je trenutno pravi do 3000 obrtaja.

 

Nadam se da sam bio jasan

 

Dobro objasni mi ko Vuk Karadzic, znam sta je navigacija (GPS), ali nisam verovao da se toliko odrazava na potrosnju struje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Kočnica...

 

Neko vozi agresivnije, neko opuštenije opasnost od loše kočnice skoro da je podjednaka osim što onaj što vozi agresivnije češće će upasti u nezgodne situacije

Čak i kada voziš opušteno primera radi ideš solo bez tereta (da ne pričam sa teretom efekat se umnožava) 70km/h i izleti ti auto, pas, kokoška štagod nema zaustavljanja odmah gledaj da mašiš to što je izletelo

Na motorima sa ozbiljnijim kočnicama i vešanjem u istim situacijama kočiš, na KLE kreneš da kočiš i vidiš da to neće moći

Naravno da treba prilagoditi vožnju mogućnostima vozača i motocikla ali i to ne garantuje sigurno zaustavljanje pri iznenadnim kočenjima

Lošija kočnica je opšte poznata stvar na KLE, motor se vozi već 19god kao model i mnogo je napisano oko toga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1193 postova
  • Lokacija: Zemun

ajde neko da da neku preporuku.

 

kleo mi je 2007 presao 14000km, i poceo je povremeno da zajebava kod paljenja

stisnem start dugme i ne vergla ,samo se cuje kuckanje pozadi sa desne strane

kad ga ubacim u brzinu i malo ga gurnem,pali kao mina

izgleda da je anlaser

 

sa arakisom sam kontrolisao akumulator je ok, lepo puni kad radi,

 

jel imate nekog za preporuku da remontuje anlaser ili vec sta treba...savet, iskustvo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Svaki relej ima glupobicaj da ponekad zeza, posebno "pred smrt". Ali, ovde nije taj slucaj, posto, kad pomeris rotor anlasera time sto ga poguras u brzini, cetkice bolje nalegnu. Mogu da budu one, moze da bude da se pojeo kolektor na rotoru, na koji se oslanjaju cetkice. Kad se rasturi, videce se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1193 postova
  • Lokacija: Zemun

Svaki relej ima glupobicaj da ponekad zeza, posebno "pred smrt". Ali, ovde nije taj slucaj, posto, kad pomeris rotor anlasera time sto ga poguras u brzini, cetkice bolje nalegnu. Mogu da budu one, moze da bude da se pojeo kolektor na rotoru, na koji se oslanjaju cetkice. Kad se rasturi, videce se.

 

e ko to rastura,a da moze i da ga sastavi posle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

kaze rajko nije relej, merio i ok...znaci anlaser

 

Gledaj `vako: kada mi je "onomad" riknuo magnet i pokidao sve što je mogao, riknuo mi je i anlaser, zbog jednog "pametnjakovića", koji je verglao, dok nije satro anlaser. E sad, to i nije toliko bitno, već sam servis istog. Dakle, svaki auto-električar, koji servisira anlasere, može da ga opravi. Problem nastaje prilikom skidanja, a pogotovo vraćanja istog u svoje ležište; da bi ga vratio, potrebno je da se skine levi dekli, upakuje anlaser, dekli vrati i sipa ulje. Znači, ne zaboravi da obavezno nabaviš i dihtung dekla (eto prilike da zameniš ulje i platiš duplo, ako je skoro menjano >:( ). Meni je sve operacije odradio Štronser, bez veće muke i problema, ali sam kupio drugi, polovan, a dobar anlaser od navedenog ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Internet

Iako lici na anlaser ja bih pre tako velike operacije ipak probao jos nesto.

Na primer u situaciji u kojoj motor nece da startuje vec skljoca trebalo bi prvo da se proveri rad elektricnih komponenti i instalacije strujnog kola u delu paljenja.

 

Pretpostavljam da kuckanje radi relej. Na primer prilikom pritiska na taster za startovanje motora ukoliko su ispunjeni ostali uslovi (kombinacija prekidaca copave, kvacila, brzine, osiguraci, ...) ukljucuje se relej koji dovodi napajanje na anlaser. Nakon toga bi u normalnom radu anlaser trebao da se zavrti i pokrene motor. E sad, anlaser po prirodi stvari moze da povuce veliku struju i da usled toga dodje do prevelikog pada napona (normalno je da na akumulatoru padne napon u nekoj meri) i da tada na releju opadne napon koji ukljucuje kotvu, tako da je nedovoljan za rad releja koji se isklju;uje, i da se time prekine strujno kolo anlasera, i prekine struja koju je do tada vukao. Usled prekida te velike struje, napon na akumulatoru ponovo poraste, i relej dobija dovoljno veliki napon da se ukljuci i time ponovo startuje anlaser, i tako u krug.

 

Uzroci ovoga mogu biti mnogobrojni, slab akumulator, los relej, anlaser koji je negde probio ili ime neki drugi mehanicki razlog  vuce veliku struju, motor koji previse opterecuje anlaser. Nekad je i kombinacija vise faktora.

 

Znaci ja bih prvo ispitao kompletnu instalaciju, probao sa eksternim akumulatorom, izvrsio merenja prema servisnom uputstvu i logici i tek onda rastavio anlaser.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1193 postova
  • Lokacija: Zemun

Iako lici na anlaser ja bih pre tako velike operacije ipak probao jos nesto.

Na primer u situaciji u kojoj motor nece da startuje vec skljoca trebalo bi prvo da se proveri rad elektricnih komponenti i instalacije strujnog kola u delu paljenja.

 

Pretpostavljam da kuckanje radi relej. Na primer prilikom pritiska na taster za startovanje motora ukoliko su ispunjeni ostali uslovi (kombinacija prekidaca copave, kvacila, brzine, osiguraci, ...) ukljucuje se relej koji dovodi napajanje na anlaser. Nakon toga bi u normalnom radu anlaser trebao da se zavrti i pokrene motor. E sad, anlaser po prirodi stvari moze da povuce veliku struju i da usled toga dodje do prevelikog pada napona (normalno je da na akumulatoru padne napon u nekoj meri) i da tada na releju opadne napon koji ukljucuje kotvu, tako da je nedovoljan za rad releja koji se isklju;uje, i da se time prekine strujno kolo anlasera, i prekine struja koju je do tada vukao. Usled prekida te velike struje, napon na akumulatoru ponovo poraste, i relej dobija dovoljno veliki napon da se ukljuci i time ponovo startuje anlaser, i tako u krug.

 

Uzroci ovoga mogu biti mnogobrojni, slab akumulator, los relej, anlaser koji je negde probio ili ime neki drugi mehanicki razlog  vuce veliku struju, motor koji previse opterecuje anlaser. Nekad je i kombinacija vise faktora.

 

Znaci ja bih prvo ispitao kompletnu instalaciju, probao sa eksternim akumulatorom, izvrsio merenja prema servisnom uputstvu i logici i tek onda rastavio anlaser.

 

 

to je rajko isprobao, tj merio je istrumentom akumulator,relej i sve je ok

 

sumnja na anlaser je pala kada cim se ubaci u brzinu  i malo gurne ..pa onda startuje odmah zavrti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Internet

ako je tvoj kle isti kao i moj 2007 onda imas dve otezavajuce stvari.

 

svetlo je lose reseno, tj svetlo se ukljucuje preko samodrzeceg releja, cim se za trenutak startuje i bez da se motor upali svetlo se ukljuci i vuce struju koja opterecuje inace slab akumulator za takve potrosace (vec sam pisao da mi se i navigacija slabo puni na motoru). Svetlo bi trebalo da se ugasi za vreme verglanja a ne upali.

 

Drugo je sto ako ostavim motor u brzini preko noci u jutro ne mogu da ga gurnem cak ni uz pomoc kvacila iako sam pre parkiranja isto mogao bez problema. Tako da ako ga palim dok je u brzini sa kvacilom u trenutku paljenja moze da se cimne.

 

svetlo dodatno povecava potrosnju i opterecuje akumulator, a kvacilo hoce da ostane po malo zalepljeno, i to sve moze da oteza stvar.

 

naravno lako je moguce je da sa tim simptomima i anlaser bude u pitanju, ali ga ja nebih skidao dok ne probam direktno da ga napajam sa spoljasnjeg akumulatora cime se iskljucuje mogucnost ostalih uzroka. Tu treba voditi racuna o preseku zica i strujama.

 

 

pokusaj jos da kad parkiras motor on bude izbacen iz brzine i da ga kasnije palis isto u leru

 

probacu pa javljam

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja