Jump to content

Moto Zajednica

Vožnja motora po kiši

Recommended Posts

• Svrati ponekad, 282 postova
  • Motocikl: Vespa GT 200

A sta raditi sa vizirom, imam pinlock, al nemam brisac na rukavici, neko je pomenuo voskiranje, al to trazi vreme, jel ima neki sprej koji se nanese pa se voda ne zadrzava?? Kako vi sa ovim problemom??

Nisam pomenuo voskiranje nego Rain Repellent sredstvo. Pogledaj moj post na prvoj ili drugoj strani

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Ne silazi, 6027 postova
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV '90

Da nastavim priču iz mojih predhodnih postova o iskustvu sa kišnom opremom.

Juče sam išao u Babarenje, ceo dan je fajtala ona dosadna sitna kiša. 90km šume i šodera, od ukupno 170km, od 8 ujutru do 17h popodne.

Taktičko (25 evra), donji deo mi je propustilo malo nešto na šlicu kroz čičak, ništa strašno ali pantalone na tom mestu vlažnjikave. Nedovoljno da prođe do 00ca  :D

Na čičku su pustile jer posle stajanja (u vožnji) kad god sednem, gornji deo kišnog mi se zaroza i ne prekriva pojas kako treba, mlatnem o granu koja raste popreko puta i sa nje mi se slije lonac vode po kacigi i grudima, deo toga završi na pantalonama u visini pojasa i na sedištu.

Takođe su propustile na dupetu, nešto više nego napred ali opet nedovoljno da bi prošlo do gaća. Kad ustanem da prođem kroz baru/jezero, zadnji točak prebaci još jedno lonac-dva vode preko zadnjeg blatobrana po leđima i to sve završi  na sedištu.

Gornji deo (35 evra) nije propustio nigde, ni malo.

Navlake za obuću (1300 din) su pustile nešto jedva, kroz cibzar.

Što se tiče znojenja i potparavanja, gore-tex je savršeno odradio posao na nogama a gore sam u jednom trenutku počeo da se znojim od aktivnosti i morao sam da stanem da se ohladim.

Zaključak - ova kombinacija koju koristim svaki dan za kuća-pos'o, po gradu i međugradsku gde ne silazim sa asvalta je odlična. Za off u uslovima kiše nije najsrećnije rešenje ali može da posluži.

U sledeći kišni off umesto taktičkog donjeg dela poneću moto (20 evra), koje je gumirano, nema šlic i nikakve otvore ali se potparava pa da vidim kako će mi biti. Ili da stavim neki sunđer na sedište, da upija vodu  :hej:

• Podržavam 2

• Ne silazi, 6027 postova
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV '90

Ovo 'talijansko mi se sviđa jer pantalone idu skoro do pazuha  :)  Ima visoku kragnu. Obavezno proveriti dužinu nogavica. Treba videti od kojih je materijala, nije ni jeftino.

• Zainteresovan, 880 postova
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Upravo se sušim od prvog mokrog vatrenog krštenja

U Arilju lepo, sunčano, krenem u Čačak, kad iza tunela kod Lučana kreće kiša. Vidim u daljini sunčano, ali naišao oblak, ubija! Pošto još uvek nisam izabrao i kupio nikakvo kišno odelo, nastavim tako u nadi da ću brzo proći taj deo. Veći problem su mi bili auti i kamioni ispred koji bacaju vodu.

Međutim, na pantalone gotovo ni kap da nije pala, osim na štitnike za kolena vrlo malo. Noge su mi malo prokvasile, a nešto više rukavi. Ostalo ništa.

Čim sam stigao u Čačak, napravio sam brzi izbor kišnog odela u Woby Haus-u koje mi se juče kad sam ga gledao nije svidelo, a sad mi je super! Sad mogu lagano da namišljam i da biram, ali da prvo osušim čarape i obuću i odem na tu slavu u Užice

• Podržavam 1

• Svrati ponekad, 432 postova
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Cacanine, pozdravili smo se puno puta na drumu ako se ne varam tj nisam te pomesao sa nekim... crna FZRka :D

• Podržavam 1

Nego, da ne otvaram novu temu, a uz kišu često je vezan i vetar...

Šta su preporuke za vožnju uz jake udare bočnog vetra, čak i kad nema kiše? Nedavno sam imao vožnju sa suvozačicom i top case koferom iza, iz pravca Kokinog Broda, prema Zlatiboru i naleti vetra su bili baš jaki da sam pomišljao da će nas odvući sa puta. Slično je bilo juče na putu do Čačka, uz istu postavku.

• Svrati ponekad, 426 postova
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Posebno treba biti oprezan kada kiša počinje, i kada je još "šareno", jer je put onda klizav zbog raznih stvari koje su po njemu,

ulje pesak itd., a i gume dok se "aklimatizuju".

Kasnije, i  po većoj kiši/pljusku može malo opuštenije da se vozi, ali normalno da je rastojanje veće, i bez naglog kočenja.

Na zebrama i linijama, kao što već neko reče izbegavati obaranje i kočenje.

To je neko moje skromno iskustvo za vožnju po kiši.

• Podržavam 2

• drumski ratnik, 134 postova
  • Motocikl: Honda NC750X DCT

Šta su preporuke za vožnju uz jake udare bočnog vetra, čak i kad nema kiše? Nedavno sam imao vožnju sa suvozačicom i top case koferom iza, iz pravca Kokinog Broda, prema Zlatiboru i naleti vetra su bili baš jaki da sam pomišljao da će nas odvući sa puta. Slično je bilo juče na putu do Čačka, uz istu postavku.

Preporuka je da bi ti bilo bolje da se navikneš.  ;)

Šalu na stranu, navićićeš se, videćeš. Ja sam isto nekad bio u frci, ali sada ruke i telo sami koriguju položaj motora, bez razmišljanja. 

Inače, poenta je u "kaunter-stiringu", odnosno ako ti vetar duva sa desne, ti malo guraj desnu ručku od sebe. I obrnuto.

Malo je neprirodno i neprijatno u početku, voziš pravo, pa mozak neće da pokrene ruku da nagneš motor, nema logike - ideš pravo, zašto bi ga naginjao u stranu, ali navikneš se uz vežbu. Treba da se "nasloniš na vetar".  ;)

• I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3371 postova
  • Motocikl: TDM 4tx

Preporuka je da bi ti bilo bolje da se navikneš. ;)

Šalu na stranu, navićićeš se, videćeš. Ja sam isto nekad bio u frci, ali sada ruke i telo sami koriguju položaj motora, bez razmišljanja.

Inače, poenta je u "kaunter-stiringu", odnosno ako ti vetar duva sa desne, ti malo guraj desnu ručku od sebe. I obrnuto.

Malo je neprirodno i neprijatno u početku, voziš pravo, pa mozak neće da pokrene ruku da nagneš motor, nema logike - ideš pravo, zašto bi ga naginjao u stranu, ali navikneš se uz vežbu. Treba da se "nasloniš na vetar". ;)

Ma motor to sam uradi, sam se iskrivi i ide pravo onako stojeci nagnut, nisam to primecivao dok jednom nisam vozio iza coveka kome je motor bio skroz nagnut (bio bocni vetar u materinu jak) i onda tek provalim da i ja stojim tako nagnut a obojica vozili dugacak pravac brzinom oko 100km/h. Posle pustio korman i motor sam tako tera, sam se i ispravi kad nema bocnog.. Ko zna koliko puta sam tako vozio i uopste nisam primecivao da motor to radi.. Problem su iznenadni jaki udari, e onda moras sam da korigujes, ko sto rece donmarkony..
  • Podržavam 1

• Vinyl rider, 655 postova
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Preporuka je da bi ti bilo bolje da se navikneš. ;)

Malo je neprirodno i neprijatno u početku, voziš pravo, pa mozak neće da pokrene ruku da nagneš motor, nema logike - ideš pravo, zašto bi ga naginjao u stranu, ali navikneš se uz vežbu. Treba da se "nasloniš na vetar". ;)

Ma motor to sam uradi, sam se iskrivi i ide pravo onako stojeci nagnut, nisam to primecivao dok jednom nisam vozio iza coveka kome je motor bio skroz nagnut (bio bocni vetar u materinu jak) i onda tek provalim da i ja stojim tako nagnut a obojica vozili dugacak pravac brzinom oko 100km/h. Posle pustio korman i motor sam tako tera, sam se i ispravi kad nema bocnog.. Ko zna koliko puta sam tako vozio i uopste nisam primecivao da motor to radi.. Problem su iznenadni jaki udari, e onda moras sam da korigujes, ko sto rece donmarkony..

Ili kad ti u susret dodje šleper pa te na trenutak odbrani od vetra i kad se mimoiđete opet te baci vetar, meni to ume predstavljati problem. Često idem motorom za NS a od Zrenjanina do Novog Sada ravno ko tepsija i po običaju DUVAAAAA za sve pare.

Večeras, oko 20h, Ivanjica - Arilje, kiša ubija, a kišno odelo nisam bio poneo. Vožnja je bila do jaja

• Vinyl rider, 655 postova
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Danas sam krenuo u sakupljanje delova za auto, naravno isao sam sa Dongom. Gledam u nebo - namrgodilo se ali kao da ce da me zaobidje, za svaki slucaj ja ponesem kombinezon rukavice i kamasne.

Vec u prvim minutima mi je bilo jasno da nece uskoro stati kisa, odnosno stace ali je pljusak toliko jak da cu iskisnuti za minut. Obukao sam kompletnu kisnu opremu i navozao se sit po kisi, cak sam stigao i na neki koncert hora u centru grada, naravno suv ko barut.

post-20170-0-19012700-1464908190.jpg

• U prolazu, 22 postova
  • Motocikl: Honda Silver Wing T 400

Da probam ovde da ne otvaram drugu temu....

Šta raditi nakon vožnje po kiši, na koji način održavati motor/skuter od korozije?

WD-40 na koji način ga nanositi, gde i koliko često ako često vozis po kiši? Da li  moze da ošteti lak na plastikama, felnama (WD-40)?

Da li postoji neko drugo namensko sredstvo?

Kako očistiti saće hladnjaka?

Ili je najbolje parkirati i sačekati da stane kiša :jok:

• ≫ ⚄ ♕ ♣ ≪ ________ ‡‡ мистерија ‡‡, 2243 postova

Па ништа, паркираш и он се осуши. Као после прања у ауто праоници.

Не ваља да стоји на киши данима.

Е сад ако си пицајзла онда може брисање крпом, сушење феном, итд.

Вожња по киши не доводи до рђе, само трајна влага.

• Drug član, 2616 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
pre 5 minuta, Ausländer je napisao:

Па ништа, паркираш и он се осуши. Као после прања у ауто праоници.

Не ваља да стоји на киши данима.

Е сад ако си пицајзла онда може брисање крпом, сушење феном, итд.

Вожња по киши не доводи до рђе, само трајна влага.

Bogami, ako ga tako glibavog, posle vožnje po kiši, ostaviš danima, a da ga ne opereš, itekako hoće manje zaštićeni delovi da korodiraju. Zato ja i volim prohromske šarafe tamo gde mogu da se koriste... Nema brige hoće li zarđati... ;)

• ≫ ⚄ ♕ ♣ ≪ ________ ‡‡ мистерија ‡‡, 2243 postova

Кинез рђа у излогу. Иоле квалитетан мотор нисам приметио да му смета. Једино ако се оштете делови гребањем и сл, онда то нема везе с кишом...

Иначе после кише кад се осуши ја пређем крпом да скинем прљавштину и флеке. Евентуално WD 40 на незаштићене шрафове.

• Drug član, 2616 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Posle 20 godina aktivne upotrebe, nema trika da negde ne dohvati korozija ili oksidacija... ;) Kiša i blato samo ubrzaju proces korodiranja tamo gde se načne...

• U prolazu, 30 postova

Ja "nazalost" (zbog aktuelnog vremena) najnormalnije vozim, uhvatilo me i ono nevreme pre par dana i na Kosmaju i sutradan na Nbg. Kisno odelo radi posao odlicno, pazljivije se vozi a ostali utisak je odlican - jer prolazim svuda bez zadrzavanja u nepreglednim kolonama. A sto se tice kise i rđe, to je najnormalnija prirodna pojava, wd40 kad se ima vremena i to je to.

• Sviđa mi se 1

• Drug član, 1051 postova

lanac pokupi  na sebe prašinu-blato sa puta i ako me nedaj bože uhvati jača kiša prilikom završavanja vožnje pada ispiranje lanca sa crevom i redovnim pritiskom vode iz mreže.To je uredu kad se nema vremena da se pere motor ubrljan od vožnje jer ako je lanac ok ,motor se osušio može da se podmaže-najbolje ulje pa da se kasnije ceo pere i sredjuje kako treba.

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja