Jump to content

Moto Zajednica

Želeli bismo da nije tako ali...

Recommended Posts

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Živim u Beogradu. Odustao sam od motora, prešao sam na maxi-skuter, što se pokazalo kao pametno i preporučio bih svakome ko stanuje u centralnim gradskim opštinama.

 

Vožnja u gradu je zabavna i bezbedna koliko i vožnja glisera u malom bazenu. Sa još puno drugih glisera :) Ne samo da je smaranje nego je i žešće opasno. Beograd je pun psihopata koji  istresaju svoje frustracije za volanom - zbog malog đoke, malih plata, debelih žena i besne dece koja ih čekaju kući, jbm li ga zašto. A biće još gore.

 

Motor je definitivno ruralna zabava - motor i veliki grad don't mix.

 

Eto, moja dva dinara...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: zemun

Živim u Beogradu. Odustao sam od motora, prešao sam na maxi-skuter, što se pokazalo kao pametno i preporučio bih svakome ko stanuje u centralnim gradskim opštinama.

 

Zivim i ja u Beogradu.

 

Dugo vozim motore i probao sam i skuter, ali se na njemu osecam kao debil (zbog polozaja sedenja kao u stolici i nedostatka menjaca).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

 

probao sam i skuter, ali se na njemu osecam kao debil (zbog polozaja sedenja kao u stolici i nedostatka menjaca). 

 

A na motoru dok se pečeš na semaforu i gledaš da li će da te odvali žena fudbalera koja kenja na mobilnom

u džipu sa folijama se osećaš kao Rosi? Hahahaha

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

A sto na skuteru ne moze da te odvali zena fudbalera?

 

Zato što sediš kao na stolici, imaš dobar pregled, i ne lije ti znoj preko očiju zbog sto tona crne opreme na +30

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova

Inace iako vozim motor slazem se da je skuter mnogo bolje prevozno sredstvo za grad ali bukvalno prevozno sredstvo. Za neko malo vece uzivanje ipak treba motor i otvoren put.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

A sto na skuteru ne moze da te odvali zena fudbalera?

 

Zato što sediš kao na stolici, imaš dobar pregled, i ne lije ti znoj preko očiju zbog sto tona crne opreme na +30

 

 

 

Ma pitam jer mi nije jasno ako vec kazes da curka ne gleda sto je cinjenica sve jedno ti je na cemu si

 

Izvini Miloše, nisi u pravu. Skuter je manje uočljiv od motora ako ništa drugo, ono zbog visine. Predstava vozača automobila je da što je manji dvotočkaš, da ga je moguće trenutno zaustaviti, pomeriti rukama, da ide jako sporo, a ima i vozača koji smatraju da baš skuter mora da se vozi isključivo krajnje desno i tako se ponašaju.

 

Izbor zaštitne opreme nema veze da li je u pitanju skuter ili motor, druga je stvar, i to pogrešna, što se uobičajilo da za skuter ne treba ništa od opreme osim zakonski obavezne kacige, obično se nosi džetovka koja naj lošije štiti upravo po gradu gde su padovi na bradu naj češći; plastike ulivaju lažnu sigurnost, kad se razgoliti, tek tad se vidi koliko je konstrukcijski manje otporan na udarce.

 

Pregled "igre", ne zavisi od položaja sedenja, predpostavljam da misliš na opasnost udaranja od pozadi dok se stoji na semaforu, pravilno je gledati u oba retrovizora stalno, menjač u prvoj brzini i sa stisnutim kvačilom, stisnuta nožna kočnica i  obe ruke na kormanu i sa punom spremnošću da se pobegne ako se zaključi da postoji rizik udarca. Naravno, postavlja se i u takav položaj da uvek ima nekog prostara za bekstvo i da vozač iza ima mogućnost da skrene i promaši ako je izvršio previd.

 

Spomenut je Rosi koga svi svesno il podsvesno imitiraju, u gradu se ne vozi takmičarskom tehnikom već takozvanom službenom gde je akcenat na bezbednosti.

 

Odličan je celokupan tekst, pročita se za petnaestak minuta, a u dobrim školama bezbedne vožnje se izučava 5-6 časova i to pre praktičnog dela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Đunta, moje iskustvo je drugačije, skuter je sto puta bezbedniji jer te ne provocira da odvrćeš gas i besniš, i kao takav je puno bliži onome zašto smo želeli dva točka - opuštencija, jaknica a ne oklop, vetar u kosi, Piter Fonda, Goli u sedlu. Ali znaš kako se kaže - sto ljudi sto ćudi, your mileage may vary, svako ima pravo na izbor

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunta, moje iskustvo je drugačije, skuter je sto puta bezbedniji jer te ne provocira da odvrćeš gas i besniš, i kao takav je puno bliži onome zašto smo želeli dva točka - opuštencija, jaknica a ne oklop, vetar u kosi, Piter Fonda, Goli u sedlu. Ali znaš kako se kaže - sto ljudi sto ćudi, your mileage may vary, svako ima pravo na izbor

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

 

E, vidiš, moje je baš suprotno, dok sam vozao skutere, 50 i 150 kubika, stalno pun gas i dokazivanje da skuter može..., na motoru skroz suprotno, često se vozim u petoj na 1500 obrtaja i veruj mi da mi sviraju što vrlo često poštujem ograničenje od 50kmh. Pojedini skuteri idu fascinantno brzo, čak šta više previše jer ciklistika na manjem točku nije ko na velikom. Na skuteru su me često nipodaštavali, isecali, gurkali, dok na motoru čak beže od mene i lično se osećam i bezbednije i ravnopravnije u odnosu na 4 točka. Takođe sam pokretljiviji na motoru u smislu okretnosti, doduše to je i zahvaljujući spomenutoj tehnici vožnje, mnogo bolje je kočenje a tek da ne govorim o ubrzanju u funkciji bega ili izbegavanja prepreke. Na tu temu, skuter je vrlo ne bezbedan, nema mogućnost da se kolenima stisne i time i umirui i bolje, il ranije, oseća šta motorcikl radi, dalje, pri iznenadnom kočenju kod skutera ruke se ukoče da bi zadržala inerciju tela i tog časa se gubi upravljanje dok kod motora su ruke uvek slobodne i spremne da učine "manevar izbegavanja prepreke". Da kod pojedinih skutera se noge mogu držati napred, al od takve pozicije nema ništa od efikasnog upravljanja u smislu bezbednosti. Svi volimo fotelju, al njoj nije mesto na motorciklu.

 

Lično ne sedam na dva točka bez pune opreme, tako je bivalo i na skuteru, jednako važi i za suprugu. Sve ovo nema veze sa tipom motorcikla već sa ličnim stavom, komfor na uštrb bezbednosti se verovatno samo jednom plaća. I na motoru može da se vozi u papučama, bermudama, džetovkom i eventalno šminkerskim bicklističkim rukavicama golih prstiju. Uvažavam ja svačije opredeljenje, ali se zna šta je prioritet, lične slabosti i ne imunost su opet neka treća priča.

 

Zanimljivo je da se starosna granica vozača motora stalno povećava po statistici EU, mladi naraštaji se mahom opredeljuju za skutere što samo po sebi ne potvrđuje da je to bezbednije jer  činjenice čiste fizike su suprotne. Šta je bitno i šta drastično razlikuje uslove u saobraćaju ovde i preko je regulativa država gde je jači uvek u obavezi da pazi na slabije i dva točka, bilo motor, skuter il bicikl, ima jednakost deteta, svi to znaju i izuzetno vode računa da ne dođe do konflikta jer se prolazi ko sa malim detetom, gotovo uvek sa krivicom. Ovde je drugojačije, jači tlači, i u tom smislu je motor u znatno boljem odnosu, da vidiš kako mi se sklanjaju, naročito kad zanjišem cilindrima bojeći se da ih ne zaparam po vratima.

 

Pandina tema je bezbednost i skuter po svojim fizičkim karakteristikama je manje bezbedan od motora među kojima takođe postoje gradacije u tom smislu, plus vozači skutera po definiciji izbegavaju zaštitnu opremu ili je biraju rukovodeći se komforom i spoljnim izgledom što redovno biva skupo plaćeno. Imam komšiju na Adi Ciganliji, splavari smo, stanuje odma tu u Radničkoj, on u apsostolkama a ja pod punom ratnom spremom, opominjo ga al džabe, kad je zakačio prstima o branik auta, osto je invalid, ne viđam ga više na mopedu, to je cena olakog pristupa po sistemu, "valjda neće".

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Đunta, moje iskustvo je drugačije, skuter je sto puta bezbedniji jer te ne provocira da odvrćeš gas i besniš, i kao takav je puno bliži onome zašto smo želeli dva točka - opuštencija, jaknica a ne oklop, vetar u kosi, Piter Fonda, Goli u sedlu. Ali znaš kako se kaže - sto ljudi sto ćudi, your mileage may vary, svako ima pravo na izbor

 

Sent from my ASUS_T00P using Tapatalk

 

 

Za to je kriva glava, a ne motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

 

on u apsostolkama a ja pod punom ratnom spremom, opominjo ga al džabe, kad je zakačio prstima o branik auta, osto je invalid,

 

Primer se uvek nađe, ako treba izmisli, kao sa onom čuvenom babom koja je šikala rakiju i pušila tri kutije u 120-toj i kosila svako jutro :) Ima puno više primera da su pobesneli Maksovi na R-ovima otputovali direktno u crnu hroniku, sa sve kornjačama i čizmama do kolena ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

on u apsostolkama a ja pod punom ratnom spremom, opominjo ga al džabe, kad je zakačio prstima o branik auta, osto je invalid,

 

Primer se uvek nađe, ako treba izmisli, kao sa onom čuvenom babom koja je šikala rakiju i pušila tri kutije u 120-toj i kosila svako jutro :) Ima puno više primera da su pobesneli Maksovi na R-ovima otputovali direktno u crnu hroniku, sa sve kornjačama i čizmama do kolena ;)

 

 

Naravno, primera ima svakojakih, al je generalno upotreba zaštitne opreme na skuteru minimilizovana što je pogrešno. Istina, skuteri se u proseku voze daleko manjim brzinama al se i pri veoma malim lome koske i gubi glava. Takođe je činjenca da  je formalno vozačko umeće kroz imanje vozačke dozvole nikakvo, olako se poseže za snažnim  motorima i što motor ide brže to lepše ide, odnosno bolji je osećaj koji uliva lažan osećaj sigurnosti,  previd se  shvata kad dođe do stani pani, nekad i prekasno, u čitulji. Oprema nije svemoguća ali i te kako znači, dvojica jako bliskih poznanika su mi poginula upravo zbog kršenja prvog i osnovnog pravila motorciklizma, a to je upotreba opreme, a svi koji smo ih znali smo ih stalno opominjali a oni sa smeškom terali po svome. Jedan je baš zarad komfora nosio i veću kacigu i nije je kopčao, i poginuo je nakon drugog udarca glavom o asflat jer mu je nakon prvog kaciga spala.

 

Filmovi koje spominješ su davno prošla vremena, tad se saobraćaj odvijao Knez Mihajlovom, odavno šetačka zona u Beogradu, retko koji automobil je išao više banki preko stotke, sve od onda se ne važi, pogotovu ne kod nas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čačak

Kao vozač auta mogu da kažem da je turiranje motora na raskrsnici najbolji način da te primete, a i oni što te ne vide, traže te očima i razbude se u trenutku! A to na skuteru ne možeš nikako⏰

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Beograd, Vinca
  • Motocikl: yamaha FZ6 fazer

Vozio skutere, sada skuter sa menjacem (Aleksanto ;):P)  Dakle, moj utisak... prednost je provlacenje kroz gurangiju u spicu, nemanja kvacila u guzvetini, manja masa u vecini slucajeva zbog jahanja po trotoarima, pesackim stazama. Sve ostalo na stranu motora. I cini mi se  da respect I paznja vozaca automobila prema motoristima raste sa gabaritima motora i dB iz auspuha gde sam ja OSAKACEN!!!! :'(   :yamaha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Beograd, Vinca
  • Motocikl: yamaha FZ6 fazer

Veliki + za skuter, prostor ispod sica!!!

Sada se grebem za prostor kod mojih maxiskuterasa kada stanemo negde :care:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Odlican text,svaka cast,na vremenu i trudu.

Skutere vozio godinama,na motor presao pre 2 i prijalo je procitati sve ovo,podsetiti se i vizualizovati neke situacije :)

Skuter ima svojih prednosti,motor takodje,samo je pitanje ko iz kojih pobuda jase svoja 2 tocka i verujem da je ''idelana'' varijanta imati oba konjica u garazi pa ako zelis zabavu,uzjasi jaceg,ako zelis transport i provlacenje po gradskom paklu,zajasi dosadnijeg...ali ako bih morao da biram,svakako vise prednosti vidim na motoru nego na skuteru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Motocikl: CB 1300

Svaka cast na tekstu!!!

 

Na dva tocka sam 30+ godina i potpisujem svaku rec!

U kuci imam dva potencijalna bajkera ( 13 i 15) koji vrse sve veci pritisak, upravo si im uveo obavezno stivo  ;)  :jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Kop
  • Motocikl: BMW F800GS

 

 

probao sam i skuter, ali se na njemu osecam kao debil (zbog polozaja sedenja kao u stolici i nedostatka menjaca). 

 

A na motoru dok se pečeš na semaforu i gledaš da li će da te odvali žena fudbalera koja kenja na mobilnom

u džipu sa folijama se osećaš kao Rosi? Hahahaha

 

Zena fudbalera koja kenja na mobilnom u dzipu sa folijama (skraceno "zfkkmdzf"), ne vidi razliku izmedju skutera, motora ili trotineta. Za nju je sve to - nista!

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

Trebalo bi uvrstiti citanje ove teme kao obavezno, pri registraciji novih kolega na forumu. Kolege bajkeri svih uzrasta i staža ce pronaci nesto da se zamisle pre nego krenu u moto avanture.

We are small, but we are not bugs :-)

Nešo, hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V

Fenomenalan tekst, zaista. Kao pocetnik citam tekstove o bezbednoj voznji i bezbednosti uopste gde god nadjem, ali svi su nekako isti, ponavljaju se, kao da ih stancaju po sablonu.

Tvoj je iskren, vidi se da je napisan iz iskustva, i "iz duse" :)

Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Sjajan ali sjajan text...ja moram priznati da mislim o crnoj hronici svaki put kad sednem na motor, i trudim se da mislim stalno da svašta može da pođe po zlu...Znam da me to uskraćuje za nalete adrenalina koje motor može da pruži ali neka...hvala...Uživanje na motoru se može pronaći i na 60kmh

 

Ja uvek vozim baš tako, kao da me niko nije video, kao da je nemam zeleno, kao da ja nemam prednost !!!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja