Jump to content

Moto Zajednica

Motori u auto-školama

Recommended Posts

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Danas, baš ispred moje radnje, stadoše dva motora. Naravno da mi je to privuklo pažnju, pa pogledah o čemu se radi. Na oba motora piše da pripadaju jednoj auto-školi. Napred Yamaha R1 a iza nje Ducati Monster. Ovaj na Yamahi ima onaj žuti prsluk sa velikim slovom L na leđima. Onaj sa Monstera je sišao sa motora i nešto pokazuje ovom drugom. Kapiram da se R1 ugasio na uzbrdici. Yamaha R1 je stariji model, onaj pre ''diode'' i ima korman umesto heblova.

 

Ovo što videh me je začudilo jer mi se ne čini da je R1 baš adekvatan motor za obuku vozača. Ili možda grešim?

Ok, kapiram da auto-škole u Srbiji nisu baš u situaciji da mnogo biraju nego moraju da rade sa onim što im je na raspolaganju. S druge strane, možda je namerno biran baš takav R1 jer za tu svrhu poseduje neke kvalitete za koje ja ne znam? 

 

Do sada nisam ni obraćao pažnju na motore koji se koriste za obuku vozača. U vreme kad sam ja stekao dozvolu toga nije ni bilo, obuka je bila ono - u SUP-u ti daju L tablicu koju nakačiš na svoj (ili pozajmljen) motor i onda se sam ''obučavaš''.

 

Zato bih sad voleo da čujem vaša zapažanja - šta se od motora koristi u auto-školama u Srbiji (pretpostavljam - sve i svašta)? 

 

Takođe, voleo bih da čujem šta o ovoj temi misli Jasminko kao čovek iz struke, ozbiljan profesionalac i iskusan motorista. Ima li nekih motora koje on smatra adekvatnijim od ostalih za tu svrhu?  Ili je to nebitno, svaki motor je dobar za obuku ako ispunjava zakonom propisane norme?

Koje motore on koristi u svojoj auto-školi? A koje bi voleo da koristi kad bi mogao da bira, bez fin.ograničenja koja se u Srbiji podrazumevaju? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Smatram da ako vec zelis voziti R1 onda je bolje i obucavati se na njoj a ne na Burgmanu 250..moje skromno misljenje...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Danas, baš ispred moje radnje, stadoše dva motora. Naravno da mi je to privuklo pažnju, pa pogledah o čemu se radi. Na oba motora piše da pripadaju jednoj auto-školi. Napred Yamaha R1 a iza nje Ducati Monster. Ovaj na Yamahi ima onaj žuti prsluk sa velikim slovom L na leđima. Onaj sa Monstera je sišao sa motora i nešto pokazuje ovom drugom. Kapiram da se R1 ugasio na uzbrdici. Yamaha R1 je stariji model, onaj pre ''diode'' i ima korman umesto heblova.

 

Ovo što videh me je začudilo jer mi se ne čini da je R1 baš adekvatan motor za obuku vozača. Ili možda grešim?

 

 

 

Па то ти је мотор за оне кандидате који нису баш вични мењачу па им је довољна само прва.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

U auto-školi "Start", u Arilju, za A kategoriju obučavao sam na Kawasaki ZR7. Već sam pomenuo da mi je to bio prvi put da sednem na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

E vidiš, zaboravio sam da sad postoje te podkategorije. Ako neko već ima A2 onda je druga priča, mislio sam da stavljaju totalne početnike na R1. Mada opet mislim da je Kawa ER-6n bolji izbor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

AM - Skuterinjo neki

A1 - Yamaha YBR125

A2 - Yamaha Tenere XTZ 660

A   - Honda XRV 750 Africa RD07

 

Jbg, to izgleda instruktor voli da vozi van radnog vremena.  :)

 

Mada mislim da bi za ovu A2 katagoriju KLE500 bio idealan. Izbegavao bi sportski nastrojene motore za obuku, ipak mislim da su niskoturažne mašine zgodnije za početak i za prve korake nego neka zuja. U suštini to treba da bude motor koji prašta greške jer je normalno da ih bude u fazi obuke pogotovu što instruktor ne može uticati na komande vozila tokom vožnje kao što je to slučaj kod auta. Naravno da koji god da je motor za obuku ne može podjednako odgovarati svakom kandidatu zbog različitih fizičkih karakteristika vozača (konstitucija i sl), zato ja smatram da je ona stara varijanta obuke na svom motoru kao opciona varijanta dobra, uz neke modifikacije u načinu obuke naravno, mislim da ne bude potpuno samostalna kao što je nekada bilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Sad je A kategorija podeljena na 4 kategorije :

AM- mopedi do 50 ccm,

A1 motori do 125 ccm,

A2  motori do 35 kW,

i puna A kategorija koja pokriva motocikle svih vrednosti zapremine i snage.

 

Škole su uzimale ono što im je bilo zgodno i trenutno dostupno i lako za nabavku, a da ispunjava nama postavljene uslove.

Npr... za A2 kategoriju mora biti snage od 25 do 35 kW i zapremine preko 400 ccm, za A kategoriju snaga minimum 40 kW i zapremina preko 600 ccm.

 

Dosta ih se i ne razume u motore, smatrali su da je to sve isto i gledali da uzmu motocikl koji ispunjava ove brojke, a vrsta motora koju će uzeti zavisila je od dubine džepa vlasnika i razmišljanja na šta bi se novi polaznici "lepili".

Takođe su sada po novom poistovećeni motori sa automatskim i manualnim menjačem, tako da se za obuku za A kategoriju mogu naći i Burgmani 650 koji svojom snagom i kubikažom to ispunjavaju kao i eto ta R1 .

 

Sve to pije vodu kod nadležnih organa pri prijemu auto škole a i kod polaznika koji već imaju iskustva sa vožnjom motocikla pa im te velike težine i velika snaga, te izuzetno mali "anšlag" sa kojim samo retki mogu da urade poligon, ne predstavljaju problem.

 

Problem je što su se polako "ispucali" kandidati koji su već vozili motocikle bez dozvole i što nam sad dolaze ljudi koji, ne retko, nisu pošteno seli ni na bicikl, a zakon im je omogućio, pošto imaju 24 i više godina, da mogu ići direktno na A kategoriju.

Pretpostavljam da će uskoro morati da se prilagođavaju na nove uslove, da se za A kategoriju uzimaju naked motocikli sa snagom minimalno preko 40 kW sa zapreminom od 600 ili samo malo preko 600 ccm, sa što manje težine , što okretljiviji i ,zbog sve većeg broja dama na polaganju za A, sa što nižim sedištem.

Takođe i da nađu instruktore koji će znati da nauče i nekoga ko je, kako mi skoro reče jedna kandidatkinja, vozila bicikl ali pre 30 godina, a došla je na punu "A"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Moj motor koji sam bas skoro prodao je zavrsio kao motor za obuku u auto skoli. 33kw/600ccm,A2 kategorija, enduro. Mislim da je dobar izbor i za polaznike i za vlasnika skole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 442 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Polagao pre dve nedelje na KTM-u lc 640 za punu A kategoriju. Malo je nemiran i nervozan ali upravljiv, pogotovo na poligonu, kao bicikl. Samo nije za niske vozace jer ja sa 183 sam taman sa oba stopala stajao na zemlji.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Navedite samo motore ... ne i imena auto-škola ...

Joj, sad kad kandidati nagrnu u Arilje, bićemo najveća bajkerska opština
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Dobra tema, ali mislim da treba pažnju usmeriti, osim modela i na stanje motora.

Mlađi klinac (već poseduje A2), pre par dana je završio obuku za A (7 časova). Menjač je skoro nemoguće ubaciti u neutral, prednja kočnica blagi  užas, gume su... ne znam kako da objasnim...ima ih i to je sve. Srećom, ima iskustva, pa je nekako izvozio. Motor u onom stanju bih dao samo neprijatelju! Dobra auto-škola,(što se tiče obuke), dobri instruktori, ali motori u katastrofalnom stanju. Ali, kod nas je mala mogućnost izbora, samo par auto - škola ima obuku za motore Neki imaju dobre motore, ali lošu obuku, drugi, onako kako sam opisao.

Klincu, po mom mišljenju,  nije ni trebala dodatna obuka, obzirom da već duže  vreme vozi motore, a i stariji klinac i ja smo ga isproveravali u vožnji, ali je zakonodavac tako propisao i to je što je, 

Da ne zna da vozi, nikada mu ne bih dozvolio da vozi onakav motor. Ovako sam zbog poznanstva sa vlasnikom i zbog dobre obuke rešio da i za A položi kod njega, kao i stariji, ali sam rešio da mu ozbiljno skrenem pažnju na stanje motora. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

u skoli gde sam ja polagao:

AM - sprint 50ccm

A1 - sprint 125ccm

A2 - kawasaki er5

A - kawasaki er6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 957 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

novosadska auto skola, ja hvatao zadnji voz po starom i direktnu A kategoriju...imali neki raspadnuti kineski skuter od 125ccm, koji si morao da turirash ako stanesh jer ler gas uopste nije postojao, i odmah bi se ugasio...verujem da suse od tada opametili, no ono je bio potpuni horor...uz svu muku i tremu oko polaganja, jos moras da razmisljas da na svakom semaforu/pesackom/stop drzis i kocnicu i gas da se ne bi skuter ugasio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Ma ti sto nikad nisu vozili pa bi sad odmah veliki motor,a sto Jasminko rece ni bicikl ne znaju da voze bi ja vratio na Tomos automatik na kom smo svi poceli pa kad njega izvozaju tek onda pravi motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

 a ako neko ima preko 24 godine i neće punu A kategoriju, on polaže na ovim manjim motorima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1168 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

I dalje je ta Yamahica tu, ali sada samo za A1 kategoriju,

Za AM je neki moped marke Baotian, vrhunac kineske tehnologije :)

za A2 nam je sada Beverly 500,

i za A Suzuki SV 650.

Dugo smo razmišljali šta ubaciti i ovo je po nama bila neka idealna kombinacija u koju se može uklopiti što veći broj kandidata, različitih, kako po nekom prethodnom iskustvu na motociklu, tako i po fizičkim predispozicijama, a opet da se uklope cenom u naš fond za kupovinu motocikala za A kategorije.

Jedino, da je bilo malo više parica, voleo bih umesto SV 650 da ubacim Kawu ER6n, čini mi se da je još lakša, sa užom siluetom i možda i nižim sedištem, ali previše je velika razlika u ceni u odnosu na tu malu razliku u nekoj većoj pogodnosti za obuku kandidata.

Tako da ostaje i na dalje ova kombinacija.

Kad bi bilo tih "nekih" parica radije bih uzeo još jedan Liberti 125 za obuku na A1 jer neki kandidati ne žele da se maltretiraju sa menjačem jer kažu da će  voziti samo skutere.

Takođe i još jednu Hondu SLR 650 za A2 kategoriju, da ima i za one koji bi želeli da se obučavaju za A2 na nekom motoru sa "brzinama".

E onda bi to, po meni, bio idealan vozni park za obuku svih vrsta "A" kategorije koji se može dobiti za neku normalnu količinu novca. .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja