Jump to content

Moto Zajednica

Koliko godina mora da ima dete da bi se vozilo na motoru?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Koliko godina zakonski mora da ima dete da bi bilo suvozač na motoru?S obzirom da deca nemaju ličnu kartu cenim da policija tu starosnu granicu ocenjuje odokativnom metodom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

U evropskim zemljama, zakon je dosta liberalniji po tom pitanju. Cak postoje i dodatna sedista za manju decu. A nije redak slucaj da su deca ispod 10 godina napravila vecu kilometrazu kao suvozaci, nego velika vecina kod nas kao vozaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

И ми смо европска земља,али се ја овде слажем са законом,мора да постоји нека граница.Мој клинац једва чека следећу годину па да крене да путује самном.

Исто тако,једна од чланица тих европских земаља је измалтретирала мог другара и његовог сина,због седишта за децу на задњој клупи,нису хтели да га пусте преко гране без седишта јер мали није виши од 140цм,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ima slucajeva gde zakon nije predvideo starost vec, da se tako izrazim, velicinu deteta, pa je neophodno da dete ili bilo ko drugi mora da stopalima sigurno bude oslonjen na nogostupe (fudastere, fazastere...ili kako ih vec ne zovu). U protivnom mora da se stavi sediste za to predvidjeno. Zabranjeno je drzati dete (ili bilo koji drugi teret) ispred sebe na skuteru...na podu. Verovali ili ne vidjao sam takve stvari,mislim na decu. Kada nema zdrave pameti, dzaba svaki zakon.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

U Norveskoj nema ogranicenja sto se starosti tice, ali postoji preporuka da bi trebalo samostalno i bezbedno da sedi, odnosno da ima sediste ili da moze da dohvati zadnje nozice. Citao sam da u britaniji dosta njih vozi klince od recimo pete ili seste godine, tad vec mogu da dohvate nozice i da se drze samostalno (popularan je i "decji" pojas gde ima dodatnih drski a neki pojasevi cak "vezuju" dete za vozaca). Naravno kaciga je obavezna a odelo nije, kao i za vozaca.

 

Ali sto rece Pronto, zdrava pamet je mnogo bitnija od svih zakona.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: zemun

И ми смо европска земља,али се ја овде слажем са законом,мора да постоји нека граница.Мој клинац једва чека следећу годину па да крене да путује самном.

 

A zasto se ne vozi ove godine nego jedva ceka sledecu?

Zato sto je nekoj administraciji palo na pamet da odredi granicu potpuno proizvljno.

A mnogi od nas sa radoscu i zadovoljstvom se povinuju svim budalastinama koje zakonodavcu padnu na pamet.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-Strom

Koliko sam upucen kod nas u Srbiji je 12 god. granica  ispod koje dete ne bi smelo da bude suvozac na motoru. E sad kako kerovi to procenjuju na licu mesta ne znam...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

U Norveskoj nema ogranicenja sto se starosti tice, ali postoji preporuka da bi trebalo samostalno i bezbedno da sedi, odnosno da ima sediste ili da moze da dohvati zadnje nozice. Citao sam da u britaniji dosta njih vozi klince od recimo pete ili seste godine, tad vec mogu da dohvate nozice i da se drze samostalno (popularan je i "decji" pojas gde ima dodatnih drski a neki pojasevi cak "vezuju" dete za vozaca). Naravno kaciga je obavezna a odelo nije, kao i za vozaca.

 

I u NL je identicna situacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Maksim ima 5 i po godina, a na motoru je od kuće do vrtića od treće godine. Igrom sličaja, Gavrilo sada 2 i po godine je na motoru od druge godine na istoj relaciji, a Maksim je prešao na mesto suvozača. Ovaj manji sedi na rezervoaru.

Po gore par postova pomenutom, on može da noge stavi na fuzastere, da se sam popne, siđe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Pa kao sto rekose kolege, 12 godina je zakonski minimum, mada sad kako to odredjuju to je pitanje za razmisljanje.

Mislim da je opstepoznato da se klinci vozaju sa starijom bracom, sestrama, roditeljima na motorima i da je to na selu cesto vidjena slika. Po gradu ne znam da li bas toliko ne postuju zakon, ali koliko vidim na skuterima se voze uglavnom "malo veci" klinci, tako da ne verujem da je problem oko godina.

 

Ne znam koliko bese kazna za prevoz toliko mladog lica, mozda neko od kolega zna?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZZR 600

Da li moze da se vozi dete u prikolici? Malo ima zezanja, jer definicija motora je vozilo sa 2 tocka ili 3 asimetricnih, ali ipak, dobra bi bila fora sa prikolicom =)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Da se na bi zajebavao i gubio vreme sa policijom,detetu izvadis pasos i kao validan dokument pokazes,jer tek sa 16 dobija odnosno mora po zakonu da ima LK, pa u rasponu od 12-e do 16-e godine nositi pasos za dete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

U HR dijete može imati osobnu (ličnu) od rođenja isto kao i putovnucu (pasoš)  .. pa sam im to izvadio nakon prve potrebe za dokazivanjem starosti i identiteta ... :) 

 

Ali što se tiče vožnje na motoru, zakon i kod nas kaže da je dobna granica 12 godina .... ali drugi je par opanaka što sam ja njih i u vrtić vozio na motoru ... Jednog sina sam tako "kupio" da uopće hoće ići u vrtić ... :D 

 

Kaciga, jakna i rukavice sa protektorima je bilo pod mus ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

pazite u izmenama zakona je nepropisno prevozenje deteta u autu 100 do 120 hiljada dinara.... ne sumnjam da bi i za ovo bilo toliko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Italija - 5 i vise god. da moze samostalno da sedi i odrazava ravnotezu

Adekvatna kaciga je obavezna

Pozeljno je da ima na sebi moto opremu dok pomocno sediste nije obavezno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
On 26.2.2018. at 17:53, tibor je napisao:

pazite u izmenama zakona je nepropisno prevozenje deteta u autu 100 do 120 hiljada dinara.... ne sumnjam da bi i za ovo bilo toliko...

Dete mlađe od 12 godina ne sme prevoziti na mopedu, triciklu, motociklu i četvorociklu. Za ovaj prekršaj predviđena je novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara, najmanje tri meseca zabrane upravljanje vozilom i šest kaznenih poena

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1833 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ne znam kod nas, ali u Indiji izgleda nema granice...

Ako je neukusno, brisite, sorry, sala

IMG_20200730_192149.png

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Ne. I nema šta da ti se objašnjava.. Možda sme po livadi uz nadzor, u saobraćaj ko pusti dete od 12 god da samostalno upravlja bilo čime, što nije bicikla, taj nije baš baždaren..

I bajs mora da vozi uz prethodno dosta vežbe i pojašnjenja nekih pravila.. Drugi vozači sa kojima će voziti ne znaju da li je to dete od 12 ili 16 godina i da li zna kako i šta treba..

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk



  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Velika je razlika selo, grad i baš veliki grad. Manje mesto, manje policije, manje problema, više slobode.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600
pre 44 minuta, srbac je napisao:

Velika je razlika selo, grad i baš veliki grad. Manje mesto, manje policije, manje problema, više slobode.

Kolega najmanji problem je policija....bar ja tako mislim....opasno je detetu od 12 god dati da upravlja motorom,kvadom i sl.zajebancijama po selu,naselju ili gradu....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

A opasno je i odraslom coveku dati motor. Momci sa 14-15 godina vec voze sampionat sst600.  Ne znam sa koliko su poceli da voze neke manje. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja