Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha fazer fzs600 se "gusi" izmedju 4-6000 obrtaja nakon zamene svecice

Recommended Posts

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Pozdrav narode, retko pisem ali zato dugo citam :)

Imam fazer fzs600 iz 1998 godine (1. generacija) koji radi "ok" vec godinu i nesto. OK pod navodnicima zato sto sam danas zamenio svecice i video da svecica br2 (od 4) uopste nije povezana kablom (ne pitajte kako nisam primetio, prvi motor, ja amater itd). Uglavnom je motor radio ok, bio u servis par puta i niko nista nije primetio. Malo je seckao u niskim obrtajima ali inace vozio sa osmehom.

 

Uglavnom nakon zamene svecice 1 i 2, startujem motor u leru, zvuk fantastican, motor dise i reaguje na gas fantasticno. Malo je zastucao oko 4000 obrtaja ali se brzo oporavio i reagovao normalno. Malo je i zadimio ali je mozda bio auspuh mokar od jucerasnje kise. Zamenim ostale dve svecice i probam krug po naselju ali izmedju 4 i 6000 obrtaja nece da vuce, kao da ostane bez snage. Na 7000 odma secne i dobije snagu i dalje vozi super (nisam mogao mnogo u naselju da testiram). Nakon toga je poceo da se gusi i u leru. Onda je opet poceo normalno da radi u leru, pa sam napravio jos jedan krug ali sad vec nije hteo ni u prvu da ide na blagoj uzbrdici. Parkirao sam kuci i resio da ne cackam dok napravim barem neki plan. Pa reko da pitam da li neko ima ideju sta moze da bude?

 

Da li problem nesto sto je bilo tu "skriveno" odavno ali se nije manifestovalo dok nisam zamenio svecice? Mozda se nesto zapusilo bemliga kako radi motor na tri svecice.

Svecica br2 (nepovezana) je bila malo masna i malo prljavija na zavoju (vazduhom iz konzerve sam probao da oduvam sve sto je bilo oko svecica pre nego sto sam ih menjao). Motor je radio "ok" sa tri svecice pre nego sto sam ih zamenio.

 

Ili sam ja nesto zeznuo prilikom zamene svecica (vise nego verovatno)? Samo ne znam sta sam mogo da zeznem, nisam bas mehanicar ali verujem da umem za toliko da zamenim svecice. Zategao sam ih "rucno" uz pomoc onog alata, ne prejako nego onako, normalno da kazem. Mozda ih nisam dovoljno zategao? Ili je upala prljavstina dok sam menjao svecice, mada sam pazio da budem sto precizniji dok sam ih menjao?

 

Sad su neki praznici pa niko ne radi u servisima, pa reko mozda mogu nesto da probam sam pre nego sto ga odslepujem do  servisa, ali posto sve losije i losije radi ne bi samo da cackam naokolo bez da imam neki plan. Prvo sto sam nasao na internetu je da karburatori treba da se ociste ili nasteluju, to bi verovatno radio u servisu, ali da li to zvuci kao problem kad motor radi na tri svecice a ne na cetri? Mozda je prethodni vlasnik nekako podesio karburatore da lepo rade na 3 svecice?

Sad vec projektujem, pomozite :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Teraj ga kod majstora. Nemoj vise da ga popravljas. I ne vozi ga na 3 cilindra,njega to boli. :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Pogledaj srednja dva kabla da im slucajno nisi zamenio mesto( 2 i 3 cilindar)

 

U Norveskoj je 100e samo dobar dan u servisu ! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Pa u Norveskoj je i zarada 10x veca nego u Srbistanu :)

 

Da ti neki od kablova ne probija?

Meni je na thundercat-u (isti agregat) kabl probijao i kad se priblizi bloku, on varnicu prenosi na blok i tad je motor cudno radio.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Hvala na predlozima. Kablice sam proverio, svaka ima broj nalepljen od 1 do 4 i sve idu pravim redosledom.

 

Ali sam nesto razmisljao nocas u snu i skontao da je motor pre par dana meni "stucnuo" na semaforu, al reko to je mozda jer je gorivo stajalo 3-4 meseci preko zime, i mozda je motor hladan ili mozda je malo kondenzovalo i nisam vise obracao paznju na to. I onda sam zamenio svecice i motor je prodisao ali je problem stucanja poceo da se manifestuje.

Pre dve godine sam ima identican problem kada je motor stao na autoputu, jer je usla voda u karburatore (tada mi je neka cevcica u rezervoaru pustala kisu direktno u rezervoar). Isto je motor radio ali na 4x obrtaja je prestajao da vuce.

 

I sad sam otisao i ispustio gorivo iz karburatora u flasicu i na opste razocarenje i odusevljenje prisutnih u ~1dl goriva bude oko ceo prst vode u karburatorima...

Onda sam zavukao crevo u rezervoar posto je pun, i izvukao u kanticu otprilike 1L vode. Opet sam startovao motor, opet je stucao, opet sam izvadio 1 prst vode iz karburatora.

 

Ja amaterski kontam da je voda najverovatnije ono sto je izazivalo stucanje, samo se desilo u istom trenutku kada sam ja menjao svecice.

Sada bi prvo izvukao vodu iz sistema, ali najradije ne bi rasturao pola motora ako ne moram, posto je vec pocela kisa koja ce da stane u ponedeljak popodne.

 

Kako da najlakse i najbolje izvadim vodu iz sistema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Iz karburatora ispustis iz lonceta . Imas ispod svakog srafic, samo odvrnes jedan krug i ono istece. Najbolje je da skines rezervoar i to sve lepo isperes benzinom. Pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Ispustio sam iz svakog lonceta vodu, onda zavukao crevo skroz na dno rezervoara i ispustio u kanticu svu vodu (pomenutih 1L) i startovao motor, opet je stucao kao i ranije, onda sma opet iz svakog karburatora ispustio vodu, startovao motor i motoro je poceo da peva od srece.

Sve lepo radi, lepo se cuje, sad manje trese i manje stuca i ima bar 30% vise snage. Provozao sam motorce sad 3-4km i radi kao nikada do sada (bukvalno, sad radi na 4 svecice). Od nula do dvesta mu treba samo 3s (subjektivni osecaj). Sad mogu da uz moje brdo do kuce izlazim u drugu bez da se bilo sta trese ili stuca. U trecu kad dam gas mora da se nagnem napred inace me odvaja od rucica.

 

Epilog price, ako vidite da vam jedna svecica nije prikljucena i ako motor ne radi nakon zamene svecica, izbacite vodu iz rezervoara.

Iz nekog razloga motor nece da radi dobro na vodu.

 

Hvala svima na pomoci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

E sad jos resi da ti vise ne pusta vodu u  rezervoar, ali proveri da ne radi neki Yugovic slucajno na pumpi gde sipas gorivo  :lol3:  :lol3:  :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Pa u Norveskoj je i zarada 10x veca nego u Srbistanu :)

 

Da ti neki od kablova ne probija?

Meni je na thundercat-u (isti agregat) kabl probijao i kad se priblizi bloku, on varnicu prenosi na blok i tad je motor cudno radio.

Nije isti agregat, cak ni malo ne lice !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ja koliko sam cuo dele veoma slican agregat

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_FZS600_Fazer

 

 

The FZS600 was first unveiled at the Paris Auto Show in 1997, and shares parts from other Yamaha models, notably the engine from the YZF600R Thundercat, detuned to give more mid-range power

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Umcari, Srbija
  • Motocikl: Yamaha Thundercat

To oko menjanja svecica nije bas naivno! Slucajno sam citao uputstvo fabricko pre nego sto sam menjao svecicie i procitao kad se skinu kablovi i ona supljina na glavi motora gde su svecice treba da se izduva kompresorom zbog prljavstine! Uradim to i na prvom i cetvrtom klipu nadjem pored svecice rizlu od soli?? Da sam slucajno odvio svecicu to bi upalo unutra i papa! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Bergen, Norway
  • Motocikl: Yamaha fazer fzs600 1998

Kod mene je oko svecice bilo trista cuda gluposti, uglavnom lisca i prasine i kamencica. Nemam kompresor ali sam uzeo skoro celu bocu kompresovanog vazduha sa cevcicom i izduvao sve sto sam mogao i veoooma pazljivo vadio i stavljao svecicu, bas iz razloga da ne ubacim neko djubre unutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja