Jump to content

Moto Zajednica

Kočenje - prednja/zadnja kočnica?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4302 postova
1 hour ago, bajker71 said:

Uvek kočim sa obe kočnice istovremeno i smatram da je jedino to ispravno. Zašto bi se lišavali zadnje kočnice?! Proklizavanje zadnjeg točka se lako kontroliše popuštanjem kočnice i korekcijom volanom što je reflaksna reakcija.  Sa prednim točkom je malo komplikovanije kada proklizne u stranu. Treba imati osećaja i malo iskustva u vezi doziranja sile kočenja. Noviji motocikli, mahom poseduju ABS što olakšava stvar.

Jeste ispravno ali koristim to iskljucimo kada se MORAM zaustaviti odnosno UPICKUMATERINU momenat.

Sve ostalo prednja. Zadnja moze kad stajem pred semafor ili je mokro a bukvalno milim.

 

Za sve vece brzine neka hvala. Ko ima ABS ok, meni zadnji zna lako da blokira pri jacem kocenju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Nikad ne gledaj "cice" u gužvi... :)

TDM900 model bez ABS-a... 

Radnja- negde u SRB

Psovke-ima, necenzurisane... 

Kočenje-samo prednja (u ovom slučaju)... inače zavisi od situacije, TDM je lak motor, ja lak, za čas prokliza ako se koči zadnjom, znači dozirano, malko zadnjom, malo više prednjom (ovo je za krivine)... U glavnom po potrebi... 

Evo potpisa prednje... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 3 minuta, Savan je napisao:

Imao sam negde tabelu kako to izgleda ali generalno:

- U stanju mirovanja je opeterecenje 50-50 (ne racunam u to full napakovan GS sa suvozacicom od 100kg)

- U pokretu sa laganim gasom je 40 - 60(zadnji tocak)

- U pokretu sa muskim gasom se povecava tezina na zadnjem tocku, sve do momenta dok se prednja ne odvoji, tad je 100% pozadi

- U toku voznje, cim pustis gas, tezina prelazi napred 60 - 40(zadnji) 

 

Naravo da zadnja nije bzvz ali prednja je definitivno primat a zadnja pomaze samo u nekim slucajevima kao sto si i napisao i kod mozda nekih budzevina. A i tad treba biti svestan da ti je kocioni put factor X duzi nego da imas prednju na raspolaganju. Najbitnije, u slucajevima da mora hitno da se koci...PREDNJA, nikakvo mozganje oko zadnje pa da prebacujes tezinu, to su dragocene milisekunde koje ne koristis za kocenje nego sebi skracujes sanse za preziveti.

 

Da se vratimo na sam izvor - spreciti je uvek bolje nego leciti, znaci izbegavati situacije da moras naglo da kocis tako sto ces aktivno gledati ispred sebe i anticipirati na pravi nacin na situaciju oko sebe sto znaci prilagoditi briznu, poziciju na putu itd.

 

Savane, vežbom se postiže automatizacija (sinhronizacija) nekih radnji tokom vožnje i onda tu nema nikakvog mozganja nego se reakcija automatski odvija (kao što recimo ne mozgamo kako ćemo da pritiskamo i puštamo kvačilo prilikm promene brzine, ili kao što bez razmišljanja uključujem migavac, ....).

Znači moramo da se potrudimo da neke stvari dovedemo da nam postanu refleksna radnja i onda nam ta radnja više ne oduzima vreme za razmišljanje (mozganje) nego se u momentu primenjuje.

Smatram da nije dobro zbog nedostatka znanja (utreniranosti) usvojiti pogrešan (lakši) način za neku radnju, nego treba malo poraditi na tome da se pravilno osposobimo za to što radimo.

Upotrebom i zadnje kočnice (uz prednju) sigurno skraćujemo zaustavni put za minimalno 10-20%, što je često razlika između onoga da li ćemo vožnju da završimo kući ili u bolnici ili ...!

Prema tome, zalažem se da nešto (što nam stoji na raspolaganju) naučimo da koristimo pravilno, a ne da to izbacimo iz upotrebe jer nismo naučili da ga koristimo.

Samo da naglasim da sam se aktivno bavio (a i sada se povremeno bavim) aktivnostima gde delići sekunde odlučuju o mnogo čemu (padobranstvo, letenje na svemu i svačemu, ...) i jedini način da skratiš vreme za reakcije je taj da budeš istreniran da u većini iznenadnih situacija možeš da reaguješ automatski (jer si ih već mnogo puta prošao kroz obuku i vežbe).

A najvažnije je da budeš svestan svog znanja (ili neznanja) i svoje osposobljenosti, pa da tome i prilagodiš način bavljenja time čime se baviš.

Uostalom neko motorom može sasvim bezbedno da prođe neku trasu za dva minuta, a neko tu trasu ni za pet minuta ne može da prođe. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja dok izlajkujem ove smešne, ne ostane mi ništa kad Žika nešto mudro kaže.

 

Administracijo, čuj apel, ne ostavljaj ljude uskraćene uvažavanja, makar kroz lajk, ako već ćevapi nisu opcija. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Dva točka će te bezbednije i lakše zaustaviti nego samo jedan a doziranje zavisi od uslova na putu, opterećenja i sposobnosti vozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Koliko sam skontao, jedan deo ljudi koji zagovara korišćenje zadnje kočnice vozi motore sa nekim vidom kombinovanih kočnica  (kao Hondin duall CBS sistem) njih ne treba uzimati za ozbiljno, jer koče i prednjom samo što nisu svesni toga :D

 

Ja kočim s obe, ali zna se, PREDNJA je ZAKON, u prevodu:

Prednja 70% , zadnja 30%

A neretko je razlika još veća u korist prednje.

Naravno, što je klizavija podloga, pogotovo kad siđeš sa asfalta na travu, zemlju, šljunak itd... onda zadnja preuzima primat.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
1 hour ago, zika56 said:

Savane, vežbom se postiže automatizacija (sinhronizacija) nekih radnji tokom vožnje i onda tu nema nikakvog mozganja nego se reakcija automatski odvija (kao što recimo ne mozgamo kako ćemo da pritiskamo i puštamo kvačilo prilikm promene brzine, ili kao što bez razmišljanja uključujem migavac, ....).

Znači moramo da se potrudimo da neke stvari dovedemo da nam postanu refleksna radnja i onda nam ta radnja više ne oduzima vreme za razmišljanje (mozganje) nego se u momentu primenjuje.

Smatram da nije dobro zbog nedostatka znanja (utreniranosti) usvojiti pogrešan (lakši) način za neku radnju, nego treba malo poraditi na tome da se pravilno osposobimo za to što radimo.

Upotrebom i zadnje kočnice (uz prednju) sigurno skraćujemo zaustavni put za minimalno 10-20%, što je često razlika između onoga da li ćemo vožnju da završimo kući ili u bolnici ili ...!

Prema tome, zalažem se da nešto (što nam stoji na raspolaganju) naučimo da koristimo pravilno, a ne da to izbacimo iz upotrebe jer nismo naučili da ga koristimo.

Samo da naglasim da sam se aktivno bavio (a i sada se povremeno bavim) aktivnostima gde delići sekunde odlučuju o mnogo čemu (padobranstvo, letenje na svemu i svačemu, ...) i jedini način da skratiš vreme za reakcije je taj da budeš istreniran da u većini iznenadnih situacija možeš da reaguješ automatski (jer si ih već mnogo puta prošao kroz obuku i vežbe).

A najvažnije je da budeš svestan svog znanja (ili neznanja) i svoje osposobljenosti, pa da tome i prilagodiš način bavljenja time čime se baviš.

Uostalom neko motorom može sasvim bezbedno da prođe neku trasu za dva minuta, a neko tu trasu ni za pet minuta ne može da prođe. 

Istina Ziko, sedi, 5- i do kraja godine si oslobodjen odgovaranja :D

 

Sve si lepo napisao, vezba i samo vezba i treniranje brzine reakcije. Opet ja o onom izvoru, pre svega vezbanje gledanja unapred, odatle pocinje vezba sa kocenjem zapravo. Ali desi se svima, kao i kolegi iznad koji je okacio snimak, trenutak nepaznje, nema objasnjenja a cesto je kombinacija faktora, vrucina, umor, skrenuta paznja na druge externe stvari i onda se desi da kasno uocis novu nastalu situaciju i moras brzinski da reagujes. Refleksno se steze kocnica, sto je cesto dobro a nekad i nije. Nekad je bolje pokusati izbeci prepreku, (sto se takodje moze vezbati) nego zabosti kocnicu ali to je ono jebeno, delic sekunde je u pitanju, mozak nam je ogranicen, a informacija dosta za obraditi (ukoliko nisi dovoljno dobro gledao unapred). A ako vec kocis, i hoces maksimalno da izvuces iz kocenje, PREDNJA primarna i zadnja moze da pomogne malo. Ali njen ucinak je kao sto si napisao minimalan bas zbog prebacene tezine na prednji tocak dok je zadnji skoro pa rasterecen skroz u toj situaciji.

 

Naravno da ne treba zadnja da se izbacuje, nisam to nigde ni napisao, samo je treba potisnuti unazad iza prednje :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
55 minutes ago, Biker-Boy said:

 

Naravno, što je klizavija podloga, pogotovo kad siđeš sa asfalta na travu, zemlju, šljunak itd... onda zadnja preuzima primat.

Pokusavam se drzati asfalta :) 

 

A ako se desi da skrenem sa asfalta, onda sve ono sto sam napisao - ne vazi! :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: N46 06.030 E19 45.398
  • Motocikl: Sveta Krava
1 hour ago, Biker-Boy said:

Koliko sam skontao, jedan deo ljudi koji zagovara korišćenje zadnje kočnice vozi motore sa nekim vidom kombinovanih kočnica  (kao Hondin duall CBS sistem) njih ne treba uzimati za ozbiljno, jer koče i prednjom samo što nisu svesni toga :D

 

Ja kočim s obe, ali zna se, PREDNJA je ZAKON, u prevodu:

Prednja 70% , zadnja 30%

A neretko je razlika još veća u korist prednje.

Naravno, što je klizavija podloga, pogotovo kad siđeš sa asfalta na travu, zemlju, šljunak itd... onda zadnja preuzima primat.

Isto zborim sa korišćenjem kočnica kao kolega.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, Savan je napisao:

Istina Ziko, sedi, 5- i do kraja godine si oslobodjen odgovaranja :D

 

Sve si lepo napisao, vezba i samo vezba i treniranje brzine reakcije. Opet ja o onom izvoru, pre svega vezbanje gledanja unapred, odatle pocinje vezba sa kocenjem zapravo. Ali desi se svima, kao i kolegi iznad koji je okacio snimak, trenutak nepaznje, nema objasnjenja a cesto je kombinacija faktora, vrucina, umor, skrenuta paznja na druge externe stvari i onda se desi da kasno uocis novu nastalu situaciju i moras brzinski da reagujes. Refleksno se steze kocnica, sto je cesto dobro a nekad i nije. Nekad je bolje pokusati izbeci prepreku, (sto se takodje moze vezbati) nego zabosti kocnicu ali to je ono jebeno, delic sekunde je u pitanju, mozak nam je ogranicen, a informacija dosta za obraditi (ukoliko nisi dovoljno dobro gledao unapred). A ako vec kocis, i hoces maksimalno da izvuces iz kocenje, PREDNJA primarna i zadnja moze da pomogne malo. Ali njen ucinak je kao sto si napisao minimalan bas zbog prebacene tezine na prednji tocak dok je zadnji skoro pa rasterecen skroz u toj situaciji.

 

Naravno da ne treba zadnja da se izbacuje, nisam to nigde ni napisao, samo je treba potisnuti unazad iza prednje :)

Ja uvek kada nešto komentarišem podrazumevam da je to "po pravilu" odnosno da bi tako trebalo, što međutim ne znači da će u realnoj situaciji da se desi da ne možemo tako da odreagujemo zbog raznoraznih razloga.

A u ovoj temi je polemika oko korišćenja ili nekorišćenja obe kočnice, pa sam na to i stavio prioritet, a pri tome podrazumevam da bi izbegavanje neke prepreke bilo prioritet.

Što se tiče refleksnih radnji moramo da razlikujemo refleksnu radnju koja je posledica prirodne (urođene) reakcije i one koja je posledica obuke (trenaže). Postupanje na osnovu ove prve može da ima i pozitivne, ali i negativne rezultate, a postupanje po ovoj drugoj uglavnom ima pozitivne rezultate. 

Konkretno, zadnja kočnica ima učinak samo ukoliko je koristimo kao prvu (dok je težina još uvek na zadnjem točku), a čim se težina prebaci napred ona skoro da gubi smisao i prednja preuzima primat. Korićenje zadnje kočnice (kao pripomoč kada je već prednja maksimalno iskorišćena je skoro bez funkcije, jer je u tom slučaju zadnji točak bez opterećenja i vrlo lako prokliza.

Znači zadnja i odmah za njom prednja i onda popuštanje zadnje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Znaci prvo 1-2 sekunde dok odreaguješ. Onda pusti gas i stisni zadnju kočnicu a potom prednju.

Ok.

A samo jedno pitanje, ne da sumnjam u tebe ali voleo bih znati jel to nešto sto si ti sam sebe naučio ili si to imao na obuci ili si negde drugde naučio?

Jer mene su ucili drugačije, prednja odmah a usput i zadnju minimalno koliko može a da ne počne da kliza, sto je u tom trenutku dosta lako jer je sva težina napred. Ucili su me tako na obuci a posle toga i na kursevima.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova
2 hours ago, Biker-Boy said:

Koliko sam skontao, jedan deo ljudi koji zagovara korišćenje zadnje kočnice vozi motore sa nekim vidom kombinovanih kočnica  (kao Hondin duall CBS sistem) njih ne treba uzimati za ozbiljno, jer koče i prednjom samo što nisu svesni toga :D

 

Ja kočim s obe, ali zna se, PREDNJA je ZAKON, u prevodu:

Prednja 70% , zadnja 30%

A neretko je razlika još veća u korist prednje.

Naravno, što je klizavija podloga, pogotovo kad siđeš sa asfalta na travu, zemlju, šljunak itd... onda zadnja preuzima primat.

Definitivno za offroad na sportaku zadnja xD ne znam kako ovi sa kramponima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 5 minuta, Savan je napisao:

Znaci prvo 1-2 sekunde dok odreaguješ. Onda pusti gas i stisni zadnju kočnicu a potom prednju.

Ok.

A samo jedno pitanje, ne da sumnjam u tebe ali voleo bih znati jel to nešto sto si ti sam sebe naučio ili si to imao na obuci ili si negde drugde naučio?

Jer mene su ucili drugačije, prednja odmah a usput i zadnju minimalno koliko može a da ne počne da kliza, sto je u tom trenutku dosta lako jer je sva težina napred. Ucili su me tako na obuci a posle toga i na kursevima.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Sumnjao ili ne sumnjao isto ti se f'ata:takoje:, ali je to tako po zakonima fizike i tu ne može bilo ko nešto da ti priča ili te uči. Možeš da kočiš samo onim točkom na kom je u tom momentu težina, u suprotnom kočišeš u vazduhu. Što se mene tičenisam ja tu imo šta da izmišljam i da mudrujem, nego sam samo sebe samo uvežbao da to tako radim.

Ako kočiš prvo prednjom gubiš onaj deo iskorišćenja kočenja kada je 70-80% težine na zadnjem točku, a koji jedino možeš da iskkoristiš upotrebom zadnje kočnice.  A kada kažem prvo zadnja pa prednja, ne radi se tu o sekundama nego o desetinkama sekunde razlike između prednje i zadnje.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ziko, 70-80% tezine na zadnjem tocku je samo kad si dobro zavrnuo gas. Cim si pustio gas ode tezina napred. A ne znam sto bi istovremeno i davao gas i kocio? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom
pre 1 minut, Savan je napisao:

Ziko, 70-80% tezine na zadnjem tocku je samo kad si dobro zavrnuo gas. Cim si pustio gas ode tezina napred. A ne znam sto bi istovremeno i davao gas i kocio? 

Da legnu nove pločice:)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ne vezano za kocenje ali napisacu, "na gasu" oslanjanje pozadi se izvlaci, tj. rep se podize... Obicno ljudi a logikom vodjeni misle suprotno...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, Savan je napisao:

Ziko, 70-80% tezine na zadnjem tocku je samo kad si dobro zavrnuo gas. Cim si pustio gas ode tezina napred. A ne znam sto bi istovremeno i davao gas i kocio? 

Kolega, očigledno mešaš pojmove iz mehanike (statiku, kinematiju, dinamiku). Ovo što ti navodiš vredi samo u momentu dok traje promena (dok UBRZAVAŠ ili dok USPORAVAŠ), međutim potreba za oštrim kočenjem najčešće bude dok se krećemo ustaljenom brzinom (uglavnom većom) i tada ovo što ti navodiš skoro da nema uticaja. 

I samo još jednom da naglasim da je kod većine motora (dok su bez opterećenja) odnos težine napred/nazad približno 50%, a već kad samo vozač sedne taj odnos se (statički) menja u prilog zadnjeg točka (opet u zavisnosti od same koncepcije motora), a sa suvozačem i sa dodatnim teretom taj je odnos još dosta veći. Dok oštro ubrzavamo to je još više izraženo (dinamički), a dok usporavamo to ide na suprotnu stranu (a veličina usporavanja zavisi i od brzine i od stepena prenosa pri kome kočimo mašinom).

Šta god bilo mi u početnom stadijumu kočenja imamo znatnu težinu na zadnjem točku koju možemo ili da iskoristimo za neko usporenje, ili da je ne iskoristimo, a meni jedino nije jasan razlog zbog čega neki insistiraju da ne treba iskoristiti nešto što može da se iskoristi. To bi bilo kao da na motoru imamo šest stepeni prenosa, a mi insistiramo da nam taj šesti stepen nije potreban (a samo iz razloga što ne umemo pravilno da ga upotrebimo).

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

koga zanima kako se koči pravilno, neka premota temu na pocetak jer tamo ima objasnjeno a ujedno i par snimaka.

Žile, prednja kočnica, veruj mi. Ali radi kako hoćeš, nisi mali.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 18 minuta, Savan je napisao:

koga zanima kako se koči pravilno, neka premota temu na pocetak jer tamo ima objasnjeno a ujedno i par snimaka.

Žile, prednja kočnica, veruj mi. Ali radi kako hoćeš, nisi mali.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Pa ja nisam tražio da mi veruješ ili da mi ne veruješ i nisam iznosio isključivo svoje mišljenje, nego sam izneo zakone fizike. 

A da mi stanemo na crtu (istim motorima, pri istoj brzini i na istoj podlozi), pa ti koči samo prednjom a ja ću sa obe?

Takvih je proba inače već bilo sasvim dovoljno i sve su se završile istim rezultatom, ali ako ne veruješ ...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
On 22.3.2016. at 11:11, Šumadinac je napisao:

 

Kocenje.jpg

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Ako je fabrika stavila kočnice na oba točka, znači da ima razloga za to. Isto tako, nije ista raspodela težišta na raznim tipovima motora. Veliki i teški kruzeri imaju uglavnom jedan disk napred, manje veličine i snažnu zadnju doboš kočnicu pozadi, ali zato meku i udobnu viljušku. Sportski motori velika dva diska napred i tvrdu viljušku. Mnogi kros motori samo doboš kočnice, itd. Sam vozač treba da vidi kakav način kočenja najbolje odgovara prema njegovom motoru. Uslovi puta, suv, vlažan, meka podloga, tvrda podloga... sve to utiče na izbor kočenja. Jednostavno, iskustvo će vam najbolje pokazati šta i koliko stisnusti. Nema tu neke šeme. Za one koji se dvoume postoji LBS sistem (Linking Brake System) koji će voditi računa o tome. A najbolje se nauči kada ili preletite preko prednjeg točka, ili se izokretate na putu

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Tako je drtommy to sam i rekao da izuzevši neke motore, većina normalnim putnih motora se koči prvenstveno prednjom a zadnjom samo minimalno potpomaže. Isto tako i u zavisnosti od podloge prilagodjavas, prvenstveno stil vožnje a prema tome i način kocenja.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Evo još samo da prenesem jedan utisak iz rane mladosti, davne 1978 godine, ne vezano za način kočenja, ali vezano za kočenje. U Grčkoj na letovanju, upoznah par Francuza i iskukah da me jedan od njih provoza na Kawasaki Z900. Nisam mogao da se načudim kako me je sila kočenja nabijala u sedište a ne prema napred. Urezalo mi se u pamćenje :offtopic:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, Savan je napisao:


Jer mene su ucili drugačije, prednja odmah a usput i zadnju minimalno koliko može a da ne počne da kliza, sto je u tom trenutku dosta lako jer je sva težina napred. Ucili su me tako na obuci a posle toga i na kursevima.
 

Savane ili su te pogrešno učili (u šta čisto sumnjam), ili si ti slabo slušao na časovima (što mi je mnogo verovatnije).:aha:

Ali da te neko uči da je lakše dozirati zadnju kočnicu kada je sva težina već napred i kada zadnji točak već i onako "visi" i gotovo jedva dodiruje podlogu je malo verovatno.:stabre:

Jednostavno, kada već kočimo punom snagom prednjom kočnicom, upotreba zadnje kočnice više nema gotovo nikakvog efekta (osim ako baš želimo da padnemo zbog vrlo izvesnog proklizavanja zadnjeg točka).

Već sam više puta rekao da upotreba zadnje kočnice ima svrhu (i da je to bezbedno) samo u prvim trenucima kočenja, odnosno do momenta dok se težište pretežno ne prebaci na prednji točak, kada dalja upotreba zadnje postaje i neefikasna i opasna.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja