Jump to content

Moto Zajednica

Kočenje - prednja/zadnja kočnica?

Recommended Posts

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

 

A prsti, većinu vremena sa konstantnim srednjim i domalim na kočnici. Tako od prvog dana, jednostavno sam navikao tako. Bukvalno kad se setim sklonim prste sa kočnice.

Meni ovo izgleda kao da sam u ''spagi'' na motoru...kako ne zabole ,tetive,saka,zglob od ovog neergonomskog polozaja prstsiju?

Zar nije logicnije,da ako vec drzis,budu kaziprst i srednji..ili samo kaziprst...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Beograd/Mirijevo
  • Motocikl: SV650

Kao što bocca_bastard reče, verovatno stvar fizionomije. Sami prsti mi tako idu, potpuno nesvesno mi ruka tako stoji. Nije da sam vežbao da kočim sa ta dva prsta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Meni je kažiprst a neretko i srednji prst gotovo sve vreme na kočnici. Ni ja nisam ništa vežbao i čak treba da svesno SKINEM prste sa kočnice. Uopšte mi ne smeta da ih tamo držim konstantno i kočim sa njima. Više mi sada smeta to što na ovom motoru nemam grejače ručki, pa je tanji hvat...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja i na kvačilu i na kočnici držim kažiprst i srednjak. Sa kvačila ponekad i sklonim i ništa a ako ih sklonim sa kočnice, osećam se kao go.

Vreme do početka kočenja kada su mi dva prsta na polugi mi je 68 puta kraće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ja lepo stisnem prednju sa srednja dva prsta ponekad dodam i mali,a koce istovremeno i prednja i zadnja.  Noznu kad stisnem koci samo zadnja,sta ti je BMW  :BMW2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Ne bih ja rekao. Motorom je dinamičko kočenje koje izdoziraš puštanjem kvačila, a onda vremenom slabi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ja lepo stisnem prednju sa srednja dva prsta ponekad dodam i mali,a koce istovremeno i prednja i zadnja.  Noznu kad stisnem koci samo zadnja,sta ti je BMW  :BMW2:

 

Ma to ovi bavarci bre pojma nemaju.... potvrdiće ti to kolege koje tvrde da je zadnja višak na motoru :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

U ponedeljak sam sa lepsom polovinom isao do Valjeva, i negde u brdima oko Mionice slucajno skrenem paznju na desnu ruku i skontam da mi je kaziprst na kocnici. Zadovoljan sam bio prizorom :D. Ista situacija je i sa kvacilom i uopste nije neergonomican i neudoban polozaj. Stavise, uhvatio sam celom sakom gas i bio mi je nelogican hvat.

 

A zasto kaziprst na kocnici?  Zasto da ne kad vec imamo viska prstiju? I u autu bismo drzali jednu nogu spremnu na kocnici da imamo trecu nogu, ali na zalost imamo samo dve. Umnogome skracuje vreme reakcije u rizicnim situacijama, jer mimo psiholoske sekunde da se uopste primeti i isprocesuira prepreka, i naredi ekstremitetu da cepa kocnicu, izbacuje se jos dodatno vreme neophodno za prebacivanje prstiju sa gasa na kocnicu, a tih metar-dva-tri... mogu biti presudni. Takodje, prednja kocnica se bolje dozira kada se ima ta milisekunda vise vremena, jer nema panicnog hvatanja kocnice jer smo vec u zaostatku sa zaustavnom duzinom.

 

 

Dovoljno je da gledas dovoljno daleko unapred i vozices puno opustenije.
 

 

Nekada nemamo luksuz gledanja ispred, jer je neka baka iznenadno resila da se ukljuci u rikverc ili ker da pojuri macku preko dzade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Sve sam procitao,pa koliko kapiram sa Ceskim motorima se koci zadnjom,a s Japanskim se koci vise prednjom,a neki motori i nemaju to sve .A ja imam tu Japanca po papirima tako pise,al kad god kocim prednjom i bude malo peska i kamencica ocu da se skrsim a dva put sam i uspeo u tome,pa sam poceo da sumnjam da nije Ceski motor,pa ga pogresno koristim i dal u Vinci tamo u institutu to utvrdjuju:stabre: 

I neko mi je rekao da 2t nema motorno kocenje i slagao me ver jer mu je krivo i oce da se razbijem prednjom,a ja decidno tvrdim da ima i to bas bas jako motorno kocenje i ako moze neko da mi kaze zasto nema kad ima.Sve oko ovoga sto treba itd..

Promenio član Dzejev sin
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Urlam i ja pa dzabe oni sve po starom.Znam nekad i casu da razbijem,jednom sam proso pasulj.Jasno podmazivanje,al moze se prikoci malo,nece to nista da fali,ima ulja po klipu od onomad.Naravno da se ne koci mnogo i dugo,recimo kad se spustas sa Chomolungme bolje da to ne radis a i nema dovoljno brzina u minus ni majstora.

Ne,ozbiljno,hteo sam da pitam da potvrdite,jer prdnjom samo kocite na pravcu i ako je cist asfalt,ono bez dimenzija.Jer ovde kod mene vazda ima necega pogotovo kad skreces u sporednu ulicu?

Jel sme malo zadnjom da se prikoci u krivini?

Ovo pitam za male motore,i isto me zanima kako se koristi i ponasa dobos zadnja u odnosu na diskac?

Ja kocim tako sto prvo stisnem malko zadnju i onda progresivno nastavljam uz prdnju takodje i on stane.Al ako ima kakav kamencic primetio sam oce prdnja da podleti i to samo tako.Pa sam navato strah od prdnje i kocim njom samo kad vidim da je asfalt nov ili bas cist.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
6 hours ago, mile fazer said:

Savan , a i ostali, pitanje. šta mislite koliko ABS može pomoci na naglom kocenju usred krivine pri vecoj brzini vožnje. šta se dešava sa vozilom kada se tada ukljuci ABS sustav. 

osobno mislim da ABS daje vozilu mogucnost dobrog zaustavljanja ali i zadržavanja vozila u smjeru krivine tj. vozilo prati krivinu i ne izljece sa ceste.

mislim da je to i jedna od bitnih karakteristika sustava ABS, tj da sprjeci blokiranje prednjih kotaca i time sprjeci izljetanje vozila u pravcu odnosno van ceste.

Odosmo skroz off ali ukratko:

 

Kocenje u krivini je svkako nesto sto ne zelis, a narocito ne agresivno kocenje, ali jbg nekad zbog ovog ili onog si primoran. Reakcija motora na kocenje u krivini je da se ispravlja i siri krivinu a kako ne zelis zagrliti prednju masku nekog teretnjaka na tebi kao vozacu je da ga prisilis da ostane na zamisljenoj putanju. Sve to u kombinaciji sa silom kocenja iziskuje dosta od kontakta izmedju gume i asfalta. A povecana brzina tu samo odmaze i povecava sansu za gubljenjem kontakta. ABS bi trebao da spreci blokiranje ali nije svemoguc i u takvim situacijama ce dosta vise zavisiti od same podloge (temp asfalta, kontaminacije po asfaltu itd), kvaliteta gume i na kraju od samog vozaca koliko je pribran da lagano (ali ipak dovoljno) dozira. ABS je u toj situaciji samo jedan detalj koji naravno moze da napravi razliku ali u njega se ne treba uzdati kao nesto sto ce te 100% spasiti.

 

Iz licnog iskustva sa tog kursa gde smo pod koliko toliko kontrolisanim uslovima isprobavali tj vezbali kocenje u krivini a ja upravljao makinu bez abs-a...moze poprilicno lepo i jako da se prikoci a da se ne izgubi kontakt i svaki novi krug se povecavala brzina a pri tom da se postigne ista zaustavna tacka. Pa iz toga zakljucujem da ukoliko bi i doslo do proklizavanja onda brzina mora biti dosta dosta velika, ili da je npr pesak na putu presudan da se izgubi kontakt. Nijedan od drugih ucesnika koji su imali ABS nisu uspeli ga aktivirati tom vezbom. Donkele i razumem jer je to momenat kad si na dlaku od toga da poljubis asfalt, pocepas opremu, sjebes motor i sam sebe povredis u ko zna kojoj meri.

 

Edit: Prevbacio sam ovo iz teme o GS1250. Nekako mi se cini da mu je ovde bolje mesto.

Promenio član Savan
Prebacio sam ovo iz teme o GS1250. Nekako mi se cini da mu je ovde bolje mesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Pre 21 sati, Dzejev sin je napisao:

Urlam i ja pa dzabe oni sve po starom.Znam nekad i casu da razbijem,jednom sam proso pasulj.Jasno podmazivanje,al moze se prikoci malo,nece to nista da fali,ima ulja po klipu od onomad.Naravno da se ne koci mnogo i dugo,recimo kad se spustas sa Chomolungme bolje da to ne radis a i nema dovoljno brzina u minus ni majstora.

Ne,ozbiljno,hteo sam da pitam da potvrdite,jer prdnjom samo kocite na pravcu i ako je cist asfalt,ono bez dimenzija.Jer ovde kod mene vazda ima necega pogotovo kad skreces u sporednu ulicu?

Jel sme malo zadnjom da se prikoci u krivini?

Ovo pitam za male motore,i isto me zanima kako se koristi i ponasa dobos zadnja u odnosu na diskac?

Ja kocim tako sto prvo stisnem malko zadnju i onda progresivno nastavljam uz prdnju takodje i on stane.Al ako ima kakav kamencic primetio sam oce prdnja da podleti i to samo tako.Pa sam navato strah od prdnje i kocim njom samo kad vidim da je asfalt nov ili bas cist.

Ja lično zadnju kočnicu ne pipam, osim kad stojim na semaforu na uzbrdici-nizbrdici a sa jednom rukom mazim rumunku iza mene a drugom češkam vršnjaka pa ne mogu da držim prednju..

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Ti ima se usines sav na tom motoru:)

Ozbiljno,ovo oko kocenja.Trebalo bi ovako,po meni.U podforumu sporcki motori otvoriti temu kocenje,lepljivu i tamo neko kompetentan da pise teoriju.Onda u podforumu enduro isto tako(makadam,uzbrdo,nizbrdo).I za touring takodje.Jer po mojemu,necemo isto da kocimo ti na 1000cc i 200+kg materijala,i ja sa 114kg.I totalno se razlikuje kocenje i voznja po stazi,ulici,van puta.Zato ovde ne mozete da se slozite.Sad da ja napisem koristim 60%zadnju 40% prdnju ja sam budala,al niko nije uzeo u obzir da ja vozim 125cc i vozim do 60,jer je ogranicenje u naseljenom 40,i da je meni to dovoljno i da se ja ni ne racunam,s tim brzinama i mopedom od 100kg stajem kako oces prdnjom,zadnjom,agregatom.Ako ga razvucem na pravcu to je kad imam prostora i procenim da necu morati da kocim extremno.

Podelite to po podforumima u odnosu na vrste motora i sta je pod tockovima,pa se zna ko je gazda na offu ovde,ko na stazi,ko je presao boga oca ceste i nek napisu nesto o tome.Forum sluzi za teoretisanje a naravno da cemo da ucimo i u praksi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Слажем се са предлогом, лепо је осмишљено, свакако се не кочи исто различитим типовима мотоцикала на различитим подлогама.

Једино... Имаће Јасминко доста посла око тестова
Опште ограничење у насељеном месту је 50 на сат :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
3 hours ago, Dzejev sin said:

Ti ima se usines sav na tom motoru:)

Ozbiljno,ovo oko kocenja.Trebalo bi ovako,po meni.U podforumu sporcki motori otvoriti temu kocenje,lepljivu i tamo neko kompetentan da pise teoriju.Onda u podforumu enduro isto tako(makadam,uzbrdo,nizbrdo).I za touring takodje.Jer po mojemu,necemo isto da kocimo ti na 1000cc i 200+kg materijala,i ja sa 114kg.I totalno se razlikuje kocenje i voznja po stazi,ulici,van puta.Zato ovde ne mozete da se slozite.Sad da ja napisem koristim 60%zadnju 40% prdnju ja sam budala,al niko nije uzeo u obzir da ja vozim 125cc i vozim do 60,jer je ogranicenje u naseljenom 40,i da je meni to dovoljno i da se ja ni ne racunam,s tim brzinama i mopedom od 100kg stajem kako oces prdnjom,zadnjom,agregatom.Ako ga razvucem na pravcu to je kad imam prostora i procenim da necu morati da kocim extremno.

Podelite to po podforumima u odnosu na vrste motora i sta je pod tockovima,pa se zna ko je gazda na offu ovde,ko na stazi,ko je presao boga oca ceste i nek napisu nesto o tome.Forum sluzi za teoretisanje a naravno da cemo da ucimo i u praksi.

 

Eto ja ne kocim uopste dok ne moram bas da stanem ili naidjem na raskrsnicu, ako znam put. Sto bih kocio, pustim gas, motorno kocenje i prodjem normalno bez upotrebe kocnice. A ima ljudi kad vozis iza njih samo drkaju kocnicu, samo stopaljka svetli bez ikakve potrebe. 
Ali kad treba da se zaustavim zna se, prednja. Zadnja stajanje na uzbrdici, neko milenje pred sam semafor i hitno kocenje gde koristim obe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Dok sam vozio ER5, koji ima doboš pozadi kočio sam uglavnom nogama. Krakat sam, krupan, motocikl mali, što da ne. Već sa TDM900 ne može, probao sam. Zadnju ne koristim, leva klješta sam isključio iz sistema. Samo desna, do 100kmh ne treba više od toga. Ipak je sve u glavi.

  • Haha 1
  • Zbunjen 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf
Pre 16 sati, dvlns je napisao:

@Dzejev sin a sto ne pitas tata Dzeja ako on ne zna mozda Keba zna?

Cekaj,ti si meni upravo kazao da pitam tatu kako se koci?:bicikl:

Pitaj tatu,pitaj mamu...meni to ima uvredljiv ton al neka,necu e od tudjeg zla braniti zlom u sebi.Bar ne danas:nanana:

I sta sad,znaci ako mi je otac Rom,po tebi ja ako on ne zna moram da idem druge Rome da pitam,u ovom slucaju postovanog gospodina Kojica a ne ovde da postavljam pitanja.Nisam znao da je ovaj forum rasisticki prema nama Romima i manjinama uopste.Molim administraciju da reaguje:lol:

Promenio član Dzejev sin
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja