Jump to content

Moto Zajednica

Motor 49, eventualno 125ccm

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Visa R 50

Pozdrav svima!

 

Kao sto naslov teme kaze, razmisljam o nabavci nekog polovnog manjeg motora, pozeljno koji me nece kostati kao pola automobila :)

Namena je gradska voznja, do posla, pijace i slicno, male kilometraze, imam 30god. tako da me izivljavanje i glupiranje previse ne interesuje, akcenat je vise na relativnoj pouzdanosti i niskoj ceni eksploatacije/registracije posto posedujem kola za sve iole ozbiljnije.

 

Predhodna vozacka iskustva su jako skromna, kao klinac 3-4 sezone sam vozio Jawu 49ccm automatic, i tu i tamo koji skuter ako sam pozajmljivao od drugara. Skuteri su mi na oko ok, medjutim svaki koji sam probao mi nije ulivao osecaj stabilnosti i sigurnosti u voznji, prvi problem mi je ugao pod kojim se sedi, stalno imam osecaj da mi dupe klizi na dole, a kada naglo zakocim da cu da preletim preko, prosto se nisam osecao prijatno na njemu. Mali tockovi me takodje ne privalce previse, znajuci nase puteve dosta zazirem od istih, a i uzak volan takodje ne vidim kao preveliku prednost.

Mozda mi treba period navikavanja, ali Jawa koliko god bila smesan motorcic je imala za moju tadasnju visinu relaitvno sirok i visok volan koji mi je pruzao dobru prepreku od eventualnog preletanja, a da ne pominjem velike tockove koji su odlicno trpeli rupe kao i voznju po stazama i precicama.

Problem je sto bi bilo smesno da sa 185/90 sedenem na takav motorcic, a i generalno ih smatram prevazidjenim, pa je pitanje cemu se okrenuti. Da li juriti mozda neki mali Enduro, i koji? Ili eventualno postoji neki skuter koji ima vece tockove, gde nemam osecaj da sedim kao gospodja vec da sam stvarno na motoru, tj. koji ce dozvoliti da saram po putu a da nemam osecaj da cu pri manjem naginjanju proklizati ili spasti sa sedista?

Ne trazim besnilo tako da mi i 49ccm sa brzinom do 60kmh sasvim zadovoljava potrebe, ali ako je isplatljivije da dodam 100e i sa sadasnje AM kategorije polozim za A1 i uzmem nesto od 125ccm onda i to dolazi u obzir, ali tu nisam siguran koliko je cela prica isplativa u smislu registracije, cene samog motora, odrzavanja...

 

Dosta toga sam napisao, pa molim za neke ideje, sta probati, sta gledati i u kom pravcu uopste da se okrenem.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1577 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Uu kakvu averziju imas prema skuterima. "klizi dupe" ,preletanje preko kormana,mali tocak ... Rekao bi da ih uopste ili jako malo poznajes,kad je tako... ne bih u dalju polemiku.Srecno sa potraznjom !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ako sada ne voliš skutere, pretpostavka je da ih nikada nećeš zavoleti, pa se onda usmeri prema drugoj kategoriji motocikala. Imaš dovoljno godina da kreneš sa A2 kategorijom (zbog finansija ti je bolje odmah polaganje za A kategoriju, jer onda nema, verovatno, dva lekarska, najmanje dva polaganja testova i dva polaganja praktične vožnje, dupla "obuka", što sve dodatno košta). Motor od 250 kubika bi ti bio dovoljan za početak (ispod ove kubikaže bi ti dosadio za par meseci), kao što će ti posle sezone - dve dosaditi i on i onda ka 500 ili 600 kubika. U odnosu na tvoju visinu, možeš birati motor, jer ih ima veliki broj, koji bi ti odgovarati.

Ne namećem svoje mišljenje, samo dajem savet, a na tebi je odluka. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Moj savet bi samo išao ka tome ako moraš da polažeš za novu kategoriju, polaži za najveću. Šta ako ti dosadi manji motor, a ti veći ne možeš da voziš jer nemaš dozvolu. Tako da ako treba da se polaže idi odmah na A, cena je neka minimalna.

Što se stabilnosti tiče, ne znam šta da ti kažem, svako ima svoj osećaj. Ja to nisam stekao a vozim već 7 godina "manje" skutere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Ako ti bukvalno treba "prevozno sredstvo" za grad, sa malom potrosnjom, niskom cenom odrzavanja, jeftinom registracijom, da bude pouzdano i prakticno, onda nadji neki ocuvani Piaggio Liberty 125, i miran si.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Liberty je odlican skuter. Jako jeftina eksploatacija. Vozim od svoje srednje skole, zajahao sam sve sto sam mogao a da se zvalo motor, imao i vozio svasta, probao da vozam skuter vise puta i ni jednom mi se nije svidelo, tako da razumem kada kazes da se ne osecas prijatno na skuteru, posto i sam patim od toga.. Imam da preporucim par modela:

1.Aprilija Classic 49ccm 5brzina-manuelni menjac (tezak za nabavku delova)

2.Kinroad xt 50 ccm 49ccm 5 brzina-manuelni (diskutabilna pouzdanost)

3.Yamaha Virago 125ccm -||- :takoje:

4.Keeway Speed 125ccm -||- :takoje:

5.Yamaha Tdr 125ccm -||- :takoje:

6.Liberty 125ccm skuter :takoje:

7.Kymco Agility CITY 50ccm :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Zaboravio si Yamahy YBR-125 ;)

 

Liberty sam naveo iz razloga sto je bas prevozno sredstvo tipa kljuc u bravu, i cao. Za do prodavnice, za na kafu, do kladze, na posao - idealno. Sa njim je probijanje kroz gradske guzve milina, a i dosta je stabilan zbog velikih tockova. Nema menjac, malo trosi, jeftino odrzavanje, pouzdan, kvalitetan, lepo izgleda ( pogotovu restilizovani modeli ), nije Kinez...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Turija
  • Motocikl: Suzuki GS500E da ne kazem crveni

Sky off road definitivno.Jeftin je,visok,tezak a i ne moras da polazes kud ces bolje.Jedino ako ne volis kineze ovako inace mi izgleda extra motor nisam ga vozio ali sam ih vidjao,ima ga  njih par u selu..  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Visa R 50

Razgledao i bistrio, i mislim da bi se najbolje uklopio u Kymco Visa R50. Veliki tockovi, motor na sredini te je teziste zgodnije, smesna potrosnja a opet po prici reklo bi se da moze da povuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Odlican izbor, minimalni troskovi. A sto se tice tog povlacenja, paa 50ccm je to nemoj bas previse ockivati iako ima manuelni menjac. Svakako ce se lepo kotrljati za male pare :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: Kymco Xciting 250

Po citanju prvog posta odmah mi je Kymco pao na pamet i vidim da si i ti stigao do tog zakljucka. Ne brini sa njim neces pogresiti samo pokusaj da nadjes primerak koji je ok odrzavan.pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Visa R 50

Jasna stvar. Jedino me potencijalno brine bas menjac, u smislu kako je vozen, da li se kod nas takvi menjaci repariraju, tj. pretpostavljam da je u poluautomatskom menjacu daleko lakse osetetiti lamelu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Velik si ti covek da bi neki 50ccm isao 60 na sat sa tobom :) mani se prica one decurlije od 30 kila koji jure 70+ na sat :) verovatno ce moci neki jaci model ali to je na njegovoj gornjoj granici..masina ima da vristi :) ovde govorim o skuterima koji su klot..bez budzevina...

 

Al posto si veliki covek..ruke i noge ti sigurno nisu cipiripi stapici...kakvo crno preletanje preko motora..klizanje napred na sicu itd.. sic mozes prepraviti uvek...a ti malo upri nogama da ne klizis a i ruke ti valjda sluze za nesto. nisi slina (ne karakterna osobina) koja se baci na sediste i udri po gasu i onda lelujas po inerciji ko puding...

A oci koristi da ne upadnes u te rupe koje gutaju tockove :)

Mali tockovi...pa vecinai kymco skuteri imaju ok tockove....

 

vozim jedan pa znam. upravljiv do jaja.. u krivinama grebem centralni :) naravno to kada se zanesem sa "brzinom" od celih 50-60 na sat :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Ponudicu ti ovaj moj, al pretpostavljam da nisi zainteresovan iako bi ti dobro sluzio pogotovo u gradu. Sa potrosnjom ispod 3 l a daleko vecim performansama nego 50ccm, plus zastisa od vetra i polozaj sedenja odlicni, a ima i prostor ispod sedista solidan, bas dosta staje posto vidim da bi ga vozao po lokalu. A pomenuo si i jeftinu reg., prosle godine me izasla oko 7000 sa tehnickim ako se ne varam. Razmisli o ovome, pozdrav http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/105352-yamaha-majesty-125/

 

Znam da mislis da ja 50 cm dosta al ja mislim da nije bezbedno ici sa tim u saobracaj, jer te svi obilaze i ima ludaka koji bi te izgurali sa puta, samo da te obidju u guzvi, a nema svuda staze za bicikle... Ovako si sigurniji, brzi si od proseka, uvek prvi na semaforu, ne ometas saobracaj i ne sekiras se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja