Jump to content

Moto Zajednica

Motor za osvajanje Afrike

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Planiras uzeti novi motor? Ako je tako,ne vidim koji motor ce da rikne ili otkaze na tom putu ako je nov.

Nov da. Ali ga ne planiram samo koristiti na tom, vec za jos dugo godina i avantura :) a da me ne ostavi u kakvu lavojebinu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

 

Sto manje elektronike i kg

Razumem to što manje kg.....ali ne razumem zašto što manje elektronike?Lično nikad ne bih uzeo motor sa karburatorima na takav put.....

I jedno i drugo su ok, a zasto ne karburator?

Doduse u Evropi se ni ne proizvode vise u ovom segmentu

 

Zbog kojekakvog kvaliteta goriva po vrskim cukama i svetskim zabitima, jer je karburator lakse osposobiti/popraviti u sred prasume i pustinje, jer elektronika crkne i nemas pojma sta se desilo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Kateemove i Huskvarne zaboravite, suviše su nabrijani za tolike pute. Od 'malih' samo Suzuki DR/Z ili Yamaha XT :popovanje:

Ovo je obično komentar onih koji nikada nisu vozili ktm. Na tom putu od 15000 km, na ktm-690 treba jednom zameniti ulje i to je to.

Mislim da uz malo pripreme ovaj put može da se prođe na svakom od pomenutih modela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

 

Kateemove i Huskvarne zaboravite, suviše su nabrijani za tolike pute. Od 'malih' samo Suzuki DR/Z ili Yamaha XT :popovanje:

Ovo je obično komentar onih koji nikada nisu vozili ktm. Na tom putu od 15000 km, na ktm-690 treba jednom zameniti ulje i to je to.

Mislim da uz malo pripreme ovaj put može da se prođe na svakom od pomenutih modela.

I ja se u potpunosti slazem sa tobom, ali sta ako neko zeli da sa tim KTM ili Husqvarnom obidje i ostatak svijeta...:) ubjedljivo najzabavniji motori, ali da li podnose SH gorivo koje im se namece po divljem svijetu?

 

Zasto imam osjecaj da negdje imaju aftermarket gadzeti koji mogu da smadje konjukazu i omoguce koriscenje losijeg goriva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Ispade po nekim pričama, da za 10 godina, kada više ne bude karburatora, niko neće moći da vozi motor po Africi, Aziji i Južnoj Americi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Pitam specijalno za taj agregat od Ktm-a 690ccm, posto je nabudzeniji od ostalih, pa kako podnosi svo njasre koje mu se nametne po, pa recimo Africi? :)

 

Ja bih iskreno najradije KTM ili Husqvarnu, zabava i put :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Taj 690 već ima ispod sedišta prekidač za loše gorivo. Mislim da u uputstvu piše da nije preporučljivo voziti u tom modu više od dva rezervoara uzastopno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Imam xr650r i na njemu rezervoar od 24 L, Idealan motor za takav put. Stvarno nema sto da se pokvari. 

Jedini problem bi bio sto staje 1.6L ulja pa bi se malo cesce ulje mijenjalo ili da se ugradi dodatni tank za ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Imam xr650r i na njemu rezervoar od 24 L, Idealan motor za takav put. Stvarno nema sto da se pokvari.

Jedini problem bi bio sto staje 1.6L ulja pa bi se malo cesce ulje mijenjalo ili da se ugradi dodatni tank za ulje

Xr650r je dobar izbor ali je Srđan tražio neki od modela koji se sad proizvodi i može da se kupi nov..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Acerbis tank bas za njega tako da nema uglavljivanja, samo skinem fabricki i stavim na isti nacin Acerbis . XR se proizvodio do 2007 i moj je zadnja serija.

Fabrika kaze da se ulje mijenja na svakih 1000km. Ja malo vozim a mijenjam ga po osjecaju . Vidim mu boju i kako odvaja kvacilo ,i u zavisnosti od voznje. Mislim za neku normalnu voznju i kada se ne forsira i kada se ne grije u mjestu da komotno moze na preko 2000km da se mijenja. 

 

Premda za takav put Suzuku dr , drz, Yamah xt tt mala tenera, ktm 690, 450sa starom masinom... ma i vecii motori , sve moze.

Sve zavisi od tebe, koliki si komformista , kakvim putevima zelis da odvozis rutu i to je zanaci induvidualno pitanje. Ja bih se odlucio za bilo koji od gore pobrojanih motora a legitimno mi je sto dosta ljudi na ovakav put bi posli samo sa GS adv ili ktm 990. Samo da se vozi i da se planovi ostvaruju a u ruke Mandusica Vuka svaka puska  bice ubojita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

“F800 vs XC:

I see that for light offroading, easy dirt roads and mostly staying on asphalt – the F800GS is a more comfortable and powerfull bike which handles that quite well. I feel it is a bit on the heavy side and I dropped my bike from time to time.

Fore more offroading I simply want a bike that are as light as possible. On the paper there is about 50-60 kilos (?) on the XC and F800 which really makes a difference. The XC is also quite narrow and has good ground clearance. Ground clearance is like on a offroad car a good thing. The XC is just much easier to handle in every means. So if I were to plan the same trip again I would choose XC. I feel that the offroad capabillities in the XC is more important than the better street performance the F800 gives you. I usually don’t go much faster than 120 km/h over long distances anyway”

 

Kratko i jasno, zelis asfalt (adventure bike) ili zelis offroad (enduro)

 

Tacka :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

On the Road of Bones, Ben met up and rode with a Japanese rider on a DR650, with soft luggage, perhaps 50-60 kgs lighter all up. Bear in mind that Ben is a big, physically strong young lad with loads of prior off-road experience, having been into rallies and off road riding from a very young age. Here’s what Ben said about his small Japanese riding companion:

 

“he is cheating… he is on a DRZ – 650 with very small baggage… he just bounces thru everything while I hit everything! With my whole bike clanging around I could tell I brought the wrong bike for the job…”

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 324 postova
  • Lokacija: Beograd-Kotor
  • Motocikl: Honda VFR1200F

Srđane, ako već ovo nisi pročitao, na sajtu www.sibirskyexreme.com imaš dosta zanimljivih stvari o planiranju puta i svemu ostalom.

Takođe i o odabiru motora:

http://www.sibirskyextreme.com/2013/08/bike-selection-101/

Citao sam po netu o avanturama, ali ovo oko odabira motora, ovaj clanak svako treba da procita ;) stvar ubija,

Evo sad krecem da citam 2. i 3. dio

 

Hvala na linku!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

 

 

Sto manje elektronike i kg

Razumem to što manje kg.....ali ne razumem zašto što manje elektronike?Lično nikad ne bih uzeo motor sa karburatorima na takav put.....

I jedno i drugo su ok, a zasto ne karburator?

Doduse u Evropi se ni ne proizvode vise u ovom segmentu

 

Zbog kojekakvog kvaliteta goriva po vrskim cukama i svetskim zabitima, jer je karburator lakse osposobiti/popraviti u sred prasume i pustinje, jer elektronika crkne i nemas pojma sta se desilo...

 

ti to ozbiljno? A reci mi koliko puta si popravljao elektroniku na motorima? Ja za skoro 300.000 kilometara nisam još ama baš ništa menjao na svom motoru što se tiče elektronike.A ajnšpric puno lakše podnosi različite kvalitete goriva....a da ne pominmjem različite visinske razlike. Šta misliš koliko puta češ štelovati karburator kada budeš prelazio neke gorske vence? To da je karburator lakše osposobiti ili opraviti je čista nebuloza. Puno češ ga teže opraviti (baš me zanima kako češ recimo opraviti membranu, koji o-ring,itd...), jer baš i nema nešto puno delova u nekoj zabiti iza ćoška. Kod ajnšprica samo očistiš/menjaš diznu i teraj. Nema tu podešavanja,đinđe3-minđe,velike filozofije..... 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Nisam ekspert ali za 300 000 ni filter na benzinskoj pumpi nije menjan? Nikad ni jedan senzor ili žica? Sama pumpa?

 

Evo šta savetuju svedski gurui za izbor motora :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/bike-for-african-trip-84402 itd.

 

A evo i diskusija na temu Karb - E/FI (strpljivo pročitati sve) :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/which-bike/carb-vs-fuel-injection-rtw-82152

itd.

 

Ja samo iznosim svoje lično mišljenje, pre bih se opredelio za karburator (pričam o jednom cilindru, koji je takođe MOJ izbor za put iz teme) jer je sistem dopremanja goriva i smeše u cilindar prost mehanički, opipljiv i vizuelno i fizički, sa manje činilaca. Jednostavnija je detekcija kvara/problema a njegovo otklanjanje brže i jeftinije. AKO se kojim promilskim slučajem i desi da zakaže.

U tom sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, filer goriva,filter vazduha, karburator, flanšne i sajla gasa.

U EFI sistemu se nalaze slavina, crevo za gorivo, pumpa u rezervoaru, sito ili filter iste, telo ajnšprica sa tim diznama, flanšne, elektromagnetom ili el. motorom, elektronika koja time upravlja, senzori za ovo i za ono, gomila žica koje sve to povezuju... Senzori i žice su najveći problem, iza njih pumpa bezina, dok je sama 'crna kutija' dovoljno pouzdana.

Karburatoru ne trebaju nikakvi senzori i pumpe.

 

Elektroniku na motorima sam popravljao samo jednom, na Jawi kad mi se otkinula žičica od senzora paljenja za desni cilindar, na ručno pravljenom paljenju sa mikrokontrolerom (by Joška). Doduše, do sad sam vozio uglavnom stare gvozdene japance bez mnogo elektronike (samo cdi i regler), sa karburatorima naravno, sa kojima nisam imao problema tipa da me ostave kraj puta.

Membrane karburatora (a ko kaže da karburator na tom motoru za put oko sveta mora da bude CV?) ne crkavaju svaki čas. Preštelavanje za velike visine se svodi uglavnom na otvaranje kutije filtera vazduha, eventualno i malo mrdanja šrafa za odnos gorivo/vazduh. Cena NULA dinara, evra, marki, funti...i 10 minuta posla za vlasnika ili 5 minuta za lokalnog mehaničara. A i CV karbovi nisu katastrofalno osetljivi na visinske razlike. Kao ni na slabije punjenje akumulatora ili lošu ćeliju istog, kao EFI.

Mapiranje EFI kompjutera košta koliko? Ili nosiš i laptop sa fabričkim softverom i mapama sa interneta?

 

Šta je realnije u džungli (hipotetički, naravno) - zameniti/čistiti karb/delove ili dijagnostikovati/popravljati neku komponentu EFI-ja?

 

Još jednom da ponovim - MOJE mišljenje je da je karburator bolja opcija za put značajno velike kilometraže a koji uključuje i dosta km daleko od civilizacije (gde su dileri, kompjuterizovani servisi i tome slično).

Nemam 300 000 ali imam blizu 100 000 km na dva točka pod dupetom i volim da znam kako radi svaki sklop i celina na motoru kojim ću obići pola planete na jednom putovanju. I da imam maksimalnu moguću kontrolu nad time.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Zlatibor
  • Motocikl: KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

Lorde, pročitao sam ovo. I mislim da na netu može da se nađe mnogo ozbiljnijih diskusija na ovu temu.

Svak ima svoj izbor. Evo neki zanimljiv link. Ima malo vise da se čita. Ne tvrdim da su u pravu ali treba razmotriti.

 

Izbor adv motora

 

http://www.sibirskyextreme.com/2013/08/bike-selection-101/

 

Carb vs efi

 

http://www.sibirskyextreme.com/2013/09/adv-bike-selection-2/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja