Jump to content

Moto Zajednica

S02 E12 - Pakovanje - saveti i trikovi

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Snimili smo novu epizodu podcast-a koja je, u stvari, produbljivanje teme koju smo obradili u epizodi #9 (Priprema za putovanja) i koja se bavi konkretno pakovanjem u sklopu pripreme za putovanja. Detaljno smo obradili sve što vam može biti korisno prilikom pakovanja, a Severian je ovog puta bio voditelj-gost i predstavio nam je svoj način pakovanja, kao i svoje pak-liste. 

 

Kako se vi pakujete pred put? Imate li neki savet da nam podelite?

 

 

Uživajte!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Kad smo već kod pakovanja i stvari koje nosite sa sobom na put... Moje pitanje je da li neko zna ima li u Srbiji sada normalno da se kupi neka urgentna terapija u slučaju anafilaktoidne reakcije na ujed insekata. Konkretno:

 

- EpiPen kao autoaplikator (adrenalin)

- Synopen isto u formi autoapliaktora (ili neki drugi antihistaminik brzog dejstva)

- Urbazon (ili neki drugi kortikosteroid) isto u formi autoaplikatora

 

Ja sam pre dve godine razvio jaku alergijsku reakciju sa simptomima anafilakse na ujed pčele. Imao sam sreće što me je ujela u blizini VMA, što sam shvatio da mi kreće jaka alergijska reakcija (inače nikada ranije nisam bio alergičan na ujed pčele, ni najmanje), skinuo kacigu, okrenuo motor i za dva minuta uleteo u urgentnu službu VMA, u trenutku kad je već krenulo gušenje, gde su mi ušpricali adrenalin, antihistaminik i kortikosteroid i sve je bilo ok...

 

Od tada se "provlačim" - pokušao sam tada da nabavim terapiju ali tada kod nas faktički nije bilo ničega od gore navedenog da se kupi... Često vozim i off, i suština je da će me pre ili kasnije sreća napustiti i da bih tada morao uz sebe imati terapiju.

 

Znači, ako neko zna da li i gde može da se nabavi ovako nešto, molio bih za informaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Mislim da ti je najbolje da pitas upravo na vma, gde mozes navedeno da nabavis.

 

Stvar je ozbiljna, jer pcela ce te sigurno ponovo ujesti. Prosto, to normalno ide uz motor.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd,Terazije
  • Motocikl: PX200e,Lambreta LD150,KLE

Kad smo već kod pakovanja i stvari koje nosite sa sobom na put... Moje pitanje je da li neko zna ima li u Srbiji sada normalno da se kupi neka urgentna terapija u slučaju anafilaktoidne reakcije na ujed insekata. Konkretno:

 

- EpiPen kao autoaplikator (adrenalin)

- Synopen isto u formi autoapliaktora (ili neki drugi antihistaminik brzog dejstva)

- Urbazon (ili neki drugi kortikosteroid) isto u formi autoaplikatora

 

Ja sam pre dve godine razvio jaku alergijsku reakciju sa simptomima anafilakse na ujed pčele. Imao sam sreće što me je ujela u blizini VMA, što sam shvatio da mi kreće jaka alergijska reakcija (inače nikada ranije nisam bio alergičan na ujed pčele, ni najmanje), skinuo kacigu, okrenuo motor i za dva minuta uleteo u urgentnu službu VMA, u trenutku kad je već krenulo gušenje, gde su mi ušpricali adrenalin, antihistaminik i kortikosteroid i sve je bilo ok...

 

Od tada se "provlačim" - pokušao sam tada da nabavim terapiju ali tada kod nas faktički nije bilo ničega od gore navedenog da se kupi... Često vozim i off, i suština je da će me pre ili kasnije sreća napustiti i da bih tada morao uz sebe imati terapiju.

 

Znači, ako neko zna da li i gde može da se nabavi ovako nešto, molio bih za informaciju.

Кoриснa и вeoмa aктуeлнa тeмa.Пoштo из личнoг искуствa знaм кoликo je нeприjaтнo кaдa вaс нeгдe нa путoвaњу убoдe пчeлa или нeки други инсeкт,мa кoликo билo бeзaзлeнo мoжe дa нaпрaви пунo прoблeмa вoзaчу мoтoрa jeр сe мeстa убoдa углaвнoм кoнцeнтришу нa дeo лицa и унутрaшњу стрaну бутинe aкo тoмe дoдaмo и нeку вeћу брзину oндa сe ризик вишeструкo увeћaвa.

Самолечење(не стручно узимање лекова) може који пут бити и контрапродуктивно зато евo пaр сaвeтa за онo штo мoжeмo и трeбa првo урaдити пoштo зaустaвимo мoтoр.

Прво је дa пoкушaмo извући жaoку !!!

Никaкo нeмojтe дa пoкушaвaтe дa ухвaтитe жaoку пинцeтoм или измeђу нoктиjу, jeр ћeтe тaкo истиснути oстaтaк oтрoвa у кoжу. –Исто као и код КРПЕЉА

Укoликo сe рaди o уjeду пчeлa, трeбaлo би пчeлињу жaoку сљуштити сa кoжe тупoм стрaнoм нoжa или нoктoм.

Meстo уjeдa мaњe пчeлe или oсe oпeритe сaпунoм и вoдoм. Укoликo сe jaви oтoк или бoл, стaвитe нa мeстo убoдa хлaднe oблoгe.

Нaкoн уjeдa пчeлe, oсe или стршљeнa буднo прaтитe пojaву знaкa прeoсeтљивoсти кao штo су jaк бoл и oтoк или крaтaк дaх и oтeжaнo дисaњe билo кoг стeпeнa.

Oсoбe кoд кojих сe тaкви симптoми jaвe пoслe првoг уjeдa чeстo рaзвиjу прeoсeтљивoст, или aлeргиjу нa oтрoв, a у тoм случajу уjeд инсeктa нaрeдни пут мoжe бити фaтaлaн укoликo сe нe примeни хитнo лeчeњe. Укoликo сe рaди o убoду инсeктa у грлo из хрaнe, oдмaх трeбa крeнути лeкaру jeр нeкaдa мoжe дoћи и дo гушeњa збoг тoгa.

Зa прву пoмoћ, дoк нe стигнeтe, сисajтe кoцкицe лeдa из фрижидeрa.

Нe трeбa дирaти и чeшaти oбoлeлo мeстo. Moжeтe гa хлaдити испoд млaзa хлaднe вoдe и стaвити нa њeгa кoмaдић лeдa из фрижидeрa.

Лoкaлнo стaвити oблoгу сa лeдoм, кoртикoстeрoидну мaст или крeму.Ако у близини има НАНЕ,набрати и ставити на место убода.Нана ће да хлади…

Са овим  http://www.epipen.co.uk/patients/

бих био јако опрезан.Што се тиче аутоапликатора,КО ЗНА ШТА РАДИ може користити аутоапликаторе за ИНСУЛИН.Има их у апотекама 

Novo Nordisk Pharma d.o.o. Beograd

Milutina Milankovića 9b

110070

Beograd

 

Telefon: +381 11 2222 700

Fax: +381 11 2222 701

email:srbija@novonordisk.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Epinefrin (adrenalin) je kontrindikovan kod ljudi koji uzimaju neselektivne beta blokatore, jer može da izazove kritično visok pritisak i moždani insult.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

U enduro svetu, popularne "kobaje" i platnene bisage su zakon....

 

Ja konkretno, nosim tank torbu, ali je zaista retko skidam i smor je kada dosipam gorivo, inace je jako korisna, za PMR stanicu npr. , navigaciju ... ja cak i telefone, dokumenta i kisno odelo drzim u njoj.

 

Ono sto nije pomenuto, a prilicno je zastupljeno je ranac..... ranac nosim kada zelim sto manje da opteretim motor ili na istom nema bas previse mesta...

 

Pored klasicnog ranca imam i camel bag sa vodom i crevom za  :ups:  sisanje  :lol: .

 

Ovo su takodje jako korisne stvari prilikom putovanje, camel-bag je maltene neprimetan i neopterecuje vozaca, cak se i ugradjuje u neke enduro jakne...a ima svrhu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1518 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

 

Kad smo već kod pakovanja i stvari koje nosite sa sobom na put... Moje pitanje je da li neko zna ima li u Srbiji sada normalno da se kupi neka urgentna terapija u slučaju anafilaktoidne reakcije na ujed insekata. Konkretno:

 

- EpiPen kao autoaplikator (adrenalin)

- Synopen isto u formi autoapliaktora (ili neki drugi antihistaminik brzog dejstva)

- Urbazon (ili neki drugi kortikosteroid) isto u formi autoaplikatora

 

Ja sam pre dve godine razvio jaku alergijsku reakciju sa simptomima anafilakse na ujed pčele. Imao sam sreće što me je ujela u blizini VMA, što sam shvatio da mi kreće jaka alergijska reakcija (inače nikada ranije nisam bio alergičan na ujed pčele, ni najmanje), skinuo kacigu, okrenuo motor i za dva minuta uleteo u urgentnu službu VMA, u trenutku kad je već krenulo gušenje, gde su mi ušpricali adrenalin, antihistaminik i kortikosteroid i sve je bilo ok...

 

Od tada se "provlačim" - pokušao sam tada da nabavim terapiju ali tada kod nas faktički nije bilo ničega od gore navedenog da se kupi... Često vozim i off, i suština je da će me pre ili kasnije sreća napustiti i da bih tada morao uz sebe imati terapiju.

 

Znači, ako neko zna da li i gde može da se nabavi ovako nešto, molio bih za informaciju.

 

Кoриснa и вeoмa aктуeлнa тeмa.Пoштo из личнoг искуствa знaм кoликo je нeприjaтнo кaдa вaс нeгдe нa путoвaњу убoдe пчeлa или нeки други инсeкт,мa кoликo билo бeзaзлeнo мoжe дa нaпрaви пунo прoблeмa вoзaчу мoтoрa jeр сe мeстa убoдa углaвнoм кoнцeнтришу нa дeo лицa и унутрaшњу стрaну бутинe aкo тoмe дoдaмo и нeку вeћу брзину oндa сe ризик вишeструкo увeћaвa.

Самолечење(не стручно узимање лекова) може који пут бити и контрапродуктивно зато евo пaр сaвeтa за онo штo мoжeмo и трeбa првo урaдити пoштo зaустaвимo мoтoр.

Прво је дa пoкушaмo извући жaoку !!!

Никaкo нeмojтe дa пoкушaвaтe дa ухвaтитe жaoку пинцeтoм или измeђу нoктиjу, jeр ћeтe тaкo истиснути oстaтaк oтрoвa у кoжу. –Исто као и код КРПЕЉА

Укoликo сe рaди o уjeду пчeлa, трeбaлo би пчeлињу жaoку сљуштити сa кoжe тупoм стрaнoм нoжa или нoктoм.

Meстo уjeдa мaњe пчeлe или oсe oпeритe сaпунoм и вoдoм. Укoликo сe jaви oтoк или бoл, стaвитe нa мeстo убoдa хлaднe oблoгe.

Нaкoн уjeдa пчeлe, oсe или стршљeнa буднo прaтитe пojaву знaкa прeoсeтљивoсти кao штo су jaк бoл и oтoк или крaтaк дaх и oтeжaнo дисaњe билo кoг стeпeнa.

Oсoбe кoд кojих сe тaкви симптoми jaвe пoслe првoг уjeдa чeстo рaзвиjу прeoсeтљивoст, или aлeргиjу нa oтрoв, a у тoм случajу уjeд инсeктa нaрeдни пут мoжe бити фaтaлaн укoликo сe нe примeни хитнo лeчeњe. Укoликo сe рaди o убoду инсeктa у грлo из хрaнe, oдмaх трeбa крeнути лeкaру jeр нeкaдa мoжe дoћи и дo гушeњa збoг тoгa.

Зa прву пoмoћ, дoк нe стигнeтe, сисajтe кoцкицe лeдa из фрижидeрa.

Нe трeбa дирaти и чeшaти oбoлeлo мeстo. Moжeтe гa хлaдити испoд млaзa хлaднe вoдe и стaвити нa њeгa кoмaдић лeдa из фрижидeрa.

Лoкaлнo стaвити oблoгу сa лeдoм, кoртикoстeрoидну мaст или крeму.Ако у близини има НАНЕ,набрати и ставити на место убода.Нана ће да хлади…

Са овим  http://www.epipen.co.uk/patients/

бих био јако опрезан.Што се тиче аутоапликатора,КО ЗНА ШТА РАДИ може користити аутоапликаторе за ИНСУЛИН.Има их у апотекама 

Novo Nordisk Pharma d.o.o. Beograd[/size]

Milutina Milankovića 9b

110070

Beograd

Telefon: +381 11 2222 700

Fax: +381 11 2222 701

email:srbija@novonordisk.com

Može li se koristiti neka tableta umesto ovog aplikatora za koji kažeš da nije baš preporučljiv...šta je sa ovim urbazonom,ima li on u vidu tableta?

Dva puta sam imao ujed pčele,ose (vrat i usna)...jednom u Albaniji i jednom na Peloponezu...oba puta van bilo kakve civilizacije bar 15-ak kilometara...nije bilo nikakvih reakcija sem 2 dana otoka ali bih voleo da imam uz sebe neku zaštitu...pogotovo kad pročitah kakvo je iskustvo imao Icatenej...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

 

Pored klasicnog ranca imam i camel bag sa vodom i crevom za  :ups:  sisanje  :lol: .

 

Ovo su takodje jako korisne stvari prilikom putovanje, camel-bag je maltene neprimetan i neopterecuje vozaca, cak se i ugradjuje u neke enduro jakne...a ima svrhu.

 

 

Dobar dodatak teme, ovo za camel bag :takoje:... 

 

Elem, moje iskustvo sa camel-bag-om (koji imam i ponekad rado koristim) je da je neprimetan i neopterećuje vozača možda do 1l vode u njemu (srednja vrednost). Kada napunim do punog kapaciteta (2l), posle više časova na motoru itekako ga primećujem, tj. posle vožnje od 5-6h (ili više), leđa prosto bole... Sa druge strane, kada non-stop srčeš vodu po malo, dok voziš i bez stajanja, dehidratacije uopšte nema i to je mnogo efikasnije nego stajati na svakih 1h i piti odjednom mnogo vode (i u smislu optimalnog hidriranja i u smislu efikasnog korišćenja vremena). U Iranu sam svojevremeno pio 2l vode na 100km i bez većih problema vozio do persijskog zaliva na 46C+ bez stajanja, osim da dopunim camel bag :lol:... što je nemoguća misija bez hidriranja.

 

Što se hydratatation-systema tiče, koji se integrišu u jakne, obično su kapaciteta 750ml-1.5l, verovatno iz gore iznetog razloga. Bilo koji sistem uvek pati od sličnih izazova: teško se pere i suši, posledično podložan je zadahu i lošem ukusu vode, a kamenac je stalni neprijatelj... ;)

 

Kada se sve sabere i oduzme, ipak češće ne koristim camel-bag ili ga koristim napunjenog do pola (što mu dosta poništava svrhu ;)).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Antisok terapiju ne mozes da kupis ukoliko nisi lekar ,evo ja sam je skoro kupovao za moju ordinaciju i jedva sam je nabavio i pored toga. Ono sto mozes je da se obratis lekaru u hitnoj ili gde ti je zgodno i objasnis mu svoju situaciju naravno potkrepljenu istorijom bolesti. Anafilakticki sok tj generalizovana reakcija preosetljivosti spada u urgentna stanja i ako se odmah ne reaguje zavrsava se fatalno. Naravno ti treba prvo da vidis koju si reakciju i kog tipa imao proslog puta, da se uradi premedikacija i da ti se eventualno prepisu odredjeni lekovi koje bi u tom slucaju upotrebio kao prvu pomoc samom sebi. Da se pozabavis time veoma ozbiljno s obzirom na tvoj hobi.

Antisok terapiju pored odredjenih postupaka (posatavljanje pac u Trendeleburgov položaj...), cine medikamenti  (u ampulama) Adrenalin,Antihistamink,malo kasnije Kortikosteroid,ambu balon. Ti lekovi svakako i ako ih nabavis imaju rok trajanja ,a tesko ces ih nabaviti ponavljam. Drugo i najvaznije ti takvu pomoc sebi nemas strucnosti da pruzis ,a i da imas tesko da bi mogao samostalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Ogradjujem se, nisam lekar, ali se dugo bavim pcelama i pcelarstvom

U nekim zemljama Epipen se reklamira i prodaje kao svaki uobicajeni medikament. Cena je oko 300 evra, a rok trajanja 6 meseci. Prosao sam kroz dva treninga za primenu Epipena i aplikacija je zaista vrlo, vrlo jednostavna. Upozorenje u vezi kontraindikacija stoji, i navedeno je u uputstvu za primenu. Zbog prirode posla bio sam u prilici da vidim vise slucajeva anafilaktickog soka kao posledicu uboda pcele ili strsljena. U poslednjem slucaju bio je upotrebljen na licu mesta upravo ovaj autoaplikator i to je pohvaljeno od lekara pri prijemu pacijenta u hitnu pomoc. U ovakvim slucajevima adrenalin (sto ustvari jeste Epipen) je prva stvar kojom cete biti tretirani i u medicinskoj ustanovi i to u visestruko vecoj dozi od one sadrzane u Epipenu.

Reakcija na ubod pcele koju je naveo Milanezi, otok 2 dana, svrab, je normalna, uobicajena. I tu velike pomoci nema.Hladne obloge, ispiranje hladnom vodom ce malo olaksati stvar. Iskustvo icatenej-a je daleko ozbiljnije od toga.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2050 postova

Pisano je u temi '' ....pčele'', korisno je pročitati celu temu.

Verovatnoća alergijske reakcije kod svakog novog uboda je, nažalost 50:50.

Ovo važi čak i za decenijske pčelare koji su dobili stotine, možda i hiljade uboda...

 

Budite maksimalno informisani, ovo je tema od životne važnosti, pogotovo kod naše populacije (motociklisti) koja položajem sedenja ''radi'' kao mreža za hvatanje insekata...

 

Puno sreće, ostanite bezbedni...  :takoje:

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja