Jump to content

Moto Zajednica

Put u lepsu buducnost

Recommended Posts

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Mozda ova tema i ne spada u ovaj podforum, mozda nije ni za ovaj forum, ali sam uz bjb forum proveo puno vremena, na njemu stekao dobre prijatelje, sa tim prijateljima obisao mnoge destinacije i presao mnogo kilometra na tockovima, pa nekako osecam "duznost" da ovu pricu podelim sa vama.  

 

Prica pocinje u prolece 2015. Treba da resavam neka zivotna pitanja, a para niodkuda, sve sto se zaradi odmah se i potrosi, a nema ni naznaka da ce se situacija promeniti u skorije vreme. Zato krecem da istrazujem po internetu resenja za poboljsavanje materijalne situacije i slucajno naletim na oglas agencije Safe cruise - Traze se vodoinstalateri za rad na brodu. Pali mi se lampica, zovem agenciju i raspitujem se sta je sve potrebno - znanje engleskog, najmanje 5 godina iskustva u poslu i diploma. Auuu pa imam sve sto je potrebno, sreca, sreca, radost :) Saljem mailom potrebnu dokumentaciju agenciji i posle 10 min. zovu me iz agencije da obave telefonski intervju, ja totalno zbunjen nisam ocekivao tako brzo. Taj razgovor nije prosao bas slavno, ali su me pozvali na preliminarni intervju za 10 dana. 

 

Tih 10 dana sam se spremao, ucio strucne izraze na engleskom i spremio se koliko-toliko, sto se pokazalo dovoljno da prodjem taj preliminarni razgovor. Glavni intervju zakazan za par meseci sa predstavnicima Princess Cruise kompanije za koju sam aplicirao. I tih par meseci sam proveo u spremanju i ucenju potrebnih i nepotrebnih stvari, al' od viska glava ne boli. Dolazi i taj dugo cekani dan, glavni intervju traje dva dana, prvi dan se rade testovi engleskog i psiholoski test, ko to prodje ide sledeci dan na razgovor sa predstavnikom kompanije. Testove prolazim bez problema, nisu teski, ali mi je frka za sutrasnji razgovor, nisam imao zvanican intervju za posao do sad, uvek su to bile neke varijante na preporuku, a jos manje na engleskom. Na srecu i to je proslo kako treba, ali nisam odmah saznao da li sam dobio posao, javice mi za nekoliko dana. Tih nekoliko dana iscekivanja mislim da su mi najduzi u zivotu, a kad sam saznao da sam prosao, mojoj sreci nije bilo kraja :) 

 

Dobro, prosao sam na razgovoru, ali tu igranci jos nije kraj. Potrebno je da polazem  i dobijem nekoliko pomorskih sertifikata da bi se uopste ukrcao na brod. Kod nas je nekad moglo da se polaze na vojnoj akademiji, ali su cike u zelenom volele cika Mitu, pa nasi sertifikati nisu medjunarodno priznati. Najblize gde ima je u Hrvatskoj - Zagreb, Split ili Pula. Par drugara i ja smo se organizovali da svi zajedno odslusamo i polazemo za sertifikate u Splitu. Deset dana je trajalo sve, kostalo je puno para, ali sto se mora, jel te, nije ni tesko. Ma gde tesko, uzivali smo za sve pare, 10 dana ekskurzije pod stare dane, gde ces bolje :) 

 

 

12106958_10156100120365058_3045817869027

 

 

 

 

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dobih konacno i te sertifikate, ali i tu nije kraj. Nabavljam ostalu potrebnu dokumentaciju - potvrdu da nisam osudjivan, lekarsko uverenje da sam zdrav i nisam lud, USA vizu, mislim da sam bar 10 puta u 20 dana bio u Bg-u dok nisam sve zavrsio. Naravno, sve to kosta, slamarica sve tanja, dosta mojih kolega je moralo da pozajmljuje novac, da podizu kredite, na srecu ja nisam, uspeo sam nekako da predjem nivo i ubijem kraljicu u igrici "kako preziveti u Srbiji sa platom 300e, a visestruko vecim troskovima" 

 

Saljem svu potrebnu dokumentaciju i cekam, ali ne srecu ne dugo, prvi ugovor stize za nepunih mesec dana. Dry dock, Freeport, Grand Bahama. U jbt da li je moguce da sam docekao da vidim te Bahame i jos da mi plate za to, mislim se ja, jeste da cu da radim, ali valjda cu i da se okupam malo.... ?

Stize i karta Bg-Rome-Miami, spavanje u hotel Double tree by Hilton-u, ne verujem sta citam eeejj Hilton :)

 

Miami iz vazduha

DSCF1085.jpg

 

Soba

DSCF1102.jpg

 

Bazen hotela

DSCF1118.jpg

 

Jedna noc u hotelu i voze nas do luke i sledi ukrcavanje na brod. A brod.... to nije brod, to je soliter na vodi. Stajem ispred broda i gledam ga izgubljeno, znao sam da je veliki, ali nisam verovao da je bas toliki. 350m dugacak, 15 sprata. 

 

20160101_144807.jpg

 

20160110_131436.jpg

 

 

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zivot na brodu... svako ga dozivi drugacije, nego ga zavoli na prvu loptu, neko na drugu, neko se toliko navuce da ne moze da prestane, upoznao sam ljude koji rade po brodovima preko 10 godina. Ima i onih drugih, kojima se brodski zivot smuci posle nekoliko dana, koji posle dve nedelje daju otkaz i beze kuci. 

To dosta zavisi od same osobe, a dosta i od pozicije na kojoj radite. Neke su lakse i placenije, na nekim pozicijama se radi po 12 sati dnevno, uz maltretiranje sefova svaki dan i tako 6 meseci koliko traje ugovor i sve to za 650$, tako da nije ni cudo sto se nekima smuci. E sad, to su pocetne pozicije za mlade ljude bez posebnih kvalifikacija koji tek treba da se dokazu tipa cistac, perac sudova, pomocnik pomocnika kuvara itd. 

 

U stvari vecina pozicija na brodu radi 11-12h dnevno, sem tehnickih i oficirskih. Ja sam kao sto napisah, vodoinstalater, spadam u engine department - technical staff, tako da mi je zivot na brodu laksi i placeniji od 90% osoblja. Svoj posao volim i znam, tako da mi ne pada tesko da ga radim, radno veme mi je 10 sati ukupno sa pauzama, a pauza imam 3 sata ukupno, sto ce reci da dnevno radim 7 sati, kad uhvatim krivinu cesto i manje. Losa strana mog posla je da sam cesto na deck-u (spratu) 1 u enginu, tj rudniku kako ga ja zovem. To je najnizi nivo na brodu koji je ispod vode gde su svi motori i kompletna masinerija potrebna za funkcionisanje broda. U karipskom moru, gde cirkulise brod, na deck-u 1 zna da bude i preko 40C, tako da je kupanje u sopstvenom znoju zagarantovano, plus je i buka velika koju delimicno ublazavaju cepovi za usi ili antifoni koje moram da nosim ako mislim da sacuvam sluh. Pauzu imam na svakih 1,5 sat tako da je izdrzljivo.

 

Evo par slika iz engina koje cete retko da vidite. Zamolio bih vas da ne delite te slike dalje.

 

20160102_103940.jpg

 

Ja i kolege Filipinci na montazi pumpi

 

20151230_165029.jpg

 

20160110_091828.jpg

 

Klip i klipnjaca brodskog motora. 

 

20160112_173608.jpg

 

Plumbers workshop, tj moja radionica

 

DSC_0353.jpg

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

E to je klip i klipnjaca... Ja zadnjih godinu, dve, tri.. ne mogu da prezalim sto nisam otisao - pobegao odavde... Bravo Aco samo guraj...produzio ugovor? Daj i malo slike mesta sta i gde si bio/video

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

   Hrana na brodu.... zna da bude dobra, a desi se i da morate da birate izmedju 5 vrsta splacina. Na prvom ugovoru je bila odlicna, na drugom i ne bas, ali je moglo da se izabere nesto solidno. U svakom slucaju verujte mi nema bolje hrane nego u Srbiji. Putovao sam i po zapadnoj Evropi i sad sam imao prilike da jedem i po Americi - nasa hrana je po kvalitetu i ukusu broj jedan, barem meni. U USA na svakom koraku fried chicken i burgers brza hrana koja je puna masti, nije ni cudo sto je vecina amerikanaca debela. 

 

Primer bolje hrane na brodu: 

 

20151230_182633.jpg

 

DSC_0327_1.jpg

 

   Na brodu postoje 3 menze: za oficire, za staff (u koje spadam ja) i za crew tj posadu. Oficiri mogu da jedu gde hoce, staf moze u staff i crew menzi, a crew samo u svojoj. Da objasnim malo i oko toga. Oficiri svi znamo sta su, na brodu je slicno kao u vojsci. Oficiri imaju najbolji tretman, najbolje sobe i najbolju menzu i hranu.

Ispod oficira su staff gde spada ceo technical department (majstori na brodu), fotografi, ljudi koji rade u prodavnicama i buticima na brodu, svi koji rade u entertainment odeljku (igraci, glumci, muzicari, madjionicari itd), zatim svi koji rade u spa i devojke koje cuvaju decu. Svi ostali (cistaci, kuvari, barmeni, konobari itd) spadaju u crew. 

 

  Sto se tice soba gde smo smesteni, to su male kabine sa jos manjim kupatilom, ali u njima se provodi ionako najmanje vremena, uglavnom u krevetu tako da taj nedostatak prostora u kabini i nije neki hendikep, bar meni. 

 

Evo koliko je aparat uspeo da uhvati

 

DSCF1534.jpg

 

DSCF1533.jpg

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Lepsa strana zivota na brodu... 

Slobodno vreme na brodu svakako kvalitetno moze da se iskoristi. Za posadu postoji crew bar gde se skupljamo posle posla i za vreme pauza, tu moze da se popije koje pice, popusi koja cigara, odigra partija bilijara, stonog fudbala, igraju igrice na xbox-u itd. Imamo i nas open deck gde mozemo da se okupamo u bazenu, sedimo u djakuziju, suncamo na lezaljkama.

 

20160124_154312.jpg

 

20151231_130243.jpg

 

Pored aktivnosti na brodu, tu su naravno i luke koje posecujemo ako imamo vremena. Ja sam na proslom ugovoru od mesec dana imao prilike da posetim Majami, Meksiko, Honduras, Kajmanska ostrva, Barbados, Virgin islands i jos nekoliko manje poznatih ostrva. Ima ljudi na brodu koji su obisli maltene ceo svet. 

Evo malo slika egzoticnih destinacija:

 

Majami: 

 

DSCF1403.jpg

 

DSCF1330.jpg

 

Cuvena Miami beach

 

DSCF1343.jpg

 

DSCF1167.jpg

 

Bahami

 

DSCF1250.jpg

 

12371131_10156276045280058_3390382963445

 

12356828_10156276045190058_4874931407628

 

Meksiko

 

20160127_153936.jpg

 

20160127_143845.jpg

 

20160127_135022.jpg

 

Roatan, Honduras

 

20160126_152535.jpg

 

20160126_110034.jpg

 

20160126_120931.jpg

 

Ostalo

 

20160116_131315.jpg

 

20160116_125029.jpg

 

20160101_120626.jpg

 

20160121_124459.jpg

 

Nadam se da sam vam malo priblizio sta je to zivot na brodu i nadam se da vas nisam udavio i bio preopsiran. Sve u svemu ja sam zadovoljan poslom u globalu, nisam bas zadovoljan sto sam tako daleko od kuce, ali kao sto kaze nas narod, nema i jare i pare. U posao sam se uklopio dobro, dobio dobre ocene rada i preporuke od sefova, tako da sam vec dobio sledeci ugovor na 3 meseca i drugi brod. Sve se to jako brzo izdesavalo, prosle godine u ovo vreme nisam ni sanjao da cu da radim na brodu, nisam cak znao ni da postoji radno mesto vodoinstalatera :) Posao sam dobio bas kad mi je najvise trebao, kao da me je Bog pogledao u pravom trenutku, hvala mu. 

 

Toliko od mene, ako nekog zanima jos nesto neka pita ;)

  • Podržavam 45

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bravo Aco, baš mi je drago da si radio i zaradio, video sveta i uživao ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Jako mi je drago da si ostvario neke svoje zelje. Tekst je super i jako koristan, a slike VRHUNSKE. Slobodno ovde stavljaj postove kad god imas vremena. Zelim ti puno uspeha i srece. Uzivaj :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Druze, drago mi je što ispunjavaš svoje sne i radiš što želiš. Al ova ti je najjača: "Evo par slika iz engina koje cete retko da vidite. Zamolio bih vas da ne delite te slike dalje".  Znaš, da si stavio fotke na internet, jeli?  ;)  Ma nećemo mi nikome o tome :D

 

Uživaj po destinacijama i svašta sam čuo što se tiče Crew/Staff zajebancije posle šihte. Jel ima u tome išta? :) Stavi i te fotke.

 

Mirno more i vedro nebo!

:takoje: 

 

 

Ćale

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

 

Ako sam dobro shvatio,plata ti je 650$ ?

Nisi dobro shvatio :)
Ако сам ја добро схватио, crew има плату од 650$ за много више посла и радног времена :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sjajna tema, Aco. Hvala ti što si je podelio sa nama. Napiši malo više o svakodnevnom životu na brodu, posle radnog vremena. Kako stojite sa netom dok ste na moru? Imate li neku "videoteku" ili nešto slično? Razlike između rada na putničkom i teretnom brodu, ako si bio na oba.

 

Srećna ti dalja putovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja