Jump to content

Moto Zajednica

POMOĆ oko uvoza

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Laktaši
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC

Poštovani članovi,

zanima me da li je ovaj spisak tačan.... Ovo Vas pitam pošto namjeravam uvesti motor (Honda CBF 1000, 2008 g.) iz Austrije u Republiku Srpsku / BiH... Uslučaju da je "ovo" tačno, i te kako bi mi pojeftinilo uvoz motora...Unapred zahvalan, leteći srbin....

 

 

Iz prva tri znaka iz broja okvira (broja šasije) se vidi tvornica proizvođača
Kawasaki
JKA      KAWASAKI HEAVY INDUSTRIES LTD          AKASHI/JAPAN
JKB      KAWASAKI HEAVY INDUSTRIES LTD          AKASHI/JAPAN
Yamaha
VTL       YAMAHA SOCIEDAD ESPANOLA DE MOTOCICLETAS            BARCELONA/SPANIEN
ZD0       YAMAHA MOTOR ITALIA S.P.A.                             GERNO DI LESMO/ ITALIEN
JYA       YAMAHA MOTOR CO. LTD                                                IWATA/JAPAN
LPR       YAMAHA MOTOR TAIWAN CO LTD                                   CHUNLI/TAIWAN
5Y4       YAMAHA MOTOR CORPORATION                                     CYPRESS,CA 90630 (USA)
Suzuki
VTT      SUZUKI MOTOR ESPANA SA             GIJON/SPANIEN
JSK       SUZUKI MOTOR CORPORATION        HAMATSU/JAPAN
JSL       SUZUKI MOTOR CORPORATION        HAMATSU/JAPAN
JS1       SUZUKI MOTOR CORPORATION        HAMAMATSU U.TOYOKAWA/JAPAN
LM1      SUZUKI MOTOR CORPORATION        HAMAMATSU-SHI/JAPAN
Honda
YC1        HONDA BELGIUM NV                             AALST/BELGIEN
9C2        MOTO HONDA DA AMAZONIA LTDA           MANAUS-AMAZONAS/BRASILIEN
ZDC        HONDA ITALIA INDUSTRIALE SPA         PIAZZANO DI ATESSA/ITALIEN
ZEN        HONDA ITALIA INDUSTRIALE SPA         PIAZZANI DI ATESSA/ITALIEN
ME4        HONDA MOTORCYCLE               DISTT. GURGAON (HARYANA)/IND
NMH              HONDA ANADOLU MOTOSIKLET             ISTANBUL/TUERKEI
1HF        AMERICAN HONDA MOTOR COMP INC       GARDENA (CALIFORNIA)/USA
JH2         MOTOR COMP LTD                  SAITAMA/JAPAN

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Mostar, BiH
  • Motocikl: Honda NC 750X

Nedavno sam uvozio motor iz R. Hrvatske u BiH (Federacija). Radi se o istom uvozu iz zemalja EU.

Carinski propisi su valjda isti za Srpsku i Federaciju.

 

Pretpostavljam da ti ne želiš da platiš carinu, već samo PDV, jer se carina ne plaća ako je motor evropskog porjekla.

 

Na računu kojeg ti izdaje prodavac, mora biti rečenica o evropskom porjeklu motocikla ali tačno napisana kako je u zakonu navedeno. To znaju špediteri kako izgleda. Ako se pogrešno napiše ta rečenica ili ako je uopšte nema neće ti priznati, bez obzira što ti znaš (i što svi znaju) da je motor proizveden u Evropi.

 

Ne znam kod drugih motora, (konkretno kod tvoje honde) ali u ove aprilije što sam je uvezao, u šasijskom broju motora je sadržano slovo koje navodi na grad u kojem je proizveden motor. Aprilija se pravi u dva grada u Italiji, pa zato.

 

Istraži kod ovlaštenog zastupnika Honde za BiH, gdje se pravi taj motor. Svakako će ti biti potrebna i potvrda od tog istog zastupnika o homologaciji motora, pa je korisno da sa njim stupiš u kontakt prije kupovine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Laktaši
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC

Poštovani,

prije svega želim da vam se zahvalim na odgovorima… Došao sam u posijed par informacija pa bih da ih podijelim s vama (možda će nekome biti od pomoći)...

Moj rođeni brat (koji je inače  špediter) se raspitivao i ovako stvari stoje:

- inače, da bih izbjegao carinu moram dobiti “euro 1” obrazac (vjerujem da je to slučaj i u Federaciji),

- za Hondu nema ovlaštenog uvoznika i distributera za BiH (postoji u Srbiji i Hrvatskoj),

- zvao sa firmu "Odisej" d.o.o. Tuzla (našao na internetu) i izvjesni Selmir ili sl. mi je rekao da ne mogu dobiti “euro 1” obrazac  pošto se manje od 51% dijelova pravi u EU (oni navodne ne dobijaju taj obrazac i za nove modele iz evropskih fabrika/ Italija i Španija)…

Medjutim, zahvaljujući bratu uspostavili smo kontakt sa jednim špediterom iz Italije, koji je kontaktirao firmu Honda Italia Industriale SpA. Oni su rekli da im do sada niko nije tražio te podatke i da ne mogu dati odgovor dok ne kontaktiraju centralu u Japanu. Naime, obećali su da će nam odgovoriti najksanije sutra u toku dana.

Za sada toliko…

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Mostar, BiH
  • Motocikl: Honda NC 750X

Izjava o evropskom porijeklu na računu - u slučaju da motor kupuješ od neke firme.

Euro 1 obrazac u slučaju da motor kupuješ od fizičkog lica pa ti zastupnik iz te zemlje uradi taj obrazac a obezbjedi ga prodavac.

U oba slučaj se svodi na isto da ne platiš carinu.

Mislim da si na dobrom putu sa ovom Hondom Italia, ali sam sada za rezultat malo skeptičan zbog ovog odgovora od Odiseja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Laktaši
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC

I na kraju...konkretno za moj slučaj ne može se dobiti "euro 1" obrazac za izvoz iz EU u treće zemlje... Gospodin iz "Odiseja" je bio u pravu...

U Italiji je samo korisnički servis, dok se sva potrebna dokumenta vezana za izvoz iz EU dobijaju od Honde iz Frankfurta.

U slučaju i da sam dobio liferantsku izjavu, ona bi koštala 120 evra, tako da je pitanje koliko bi se isplatilo pribavljanje iste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: yamaha fazer 600, 2007 godina

Hvala u svakom slucaju na informacijama. Tema je jako bitna..vecina nas uvijek nesto planira. Sretno sa uvozom

alex.bundalo@

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

A Sejo iz firme Odisej je član našeg foruma. Nik mu je RideHard.

Žao mi je što nisi mogao uvesti Japanca  bez carine, ali mi je drago da Sejo raspolaže pravim informacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 166 postova
  • Lokacija: Herceg Novi
  • Motocikl: Yamaha R6 007 & Yamaha XTX660 007 & BMW F800S

Moze li neko da mi pomogne i da mi kaze kakva je procedura kod kupovine motora kod vas u Srbiji,kako bih ga ja mogao dovesti  i voziti u Crnoj Gori ?

ako je registrovan motor na srpske tablice,da li mogu sa vlasnikom napraviti neku punomoc i da ga tako vozim bez problema ? ili neki kupoprodajni ugovor ?

ne bih ga prevodio na nase tablice jer bi to povuklo jos mnogo troskova oko odjave i svega ostaloga.

ako moze neko da mi kaze kako bi se to moglo zavrsiti i je li izvodljivo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja