Jump to content

Moto Zajednica

S02 E07 - Moto Obuća

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Obuća je definitivno komad moto opreme čiju važnost mnogi previđaju, pa smo zato odlučili da se pozabavimo moto obućom. U današnjoj epizodi možete čuti sve o moto obući, počev od tipova obuće, čemu koji tip obuće služi, kako se obuća održava i naravno sve to na osnovu našeg ličnog iskustva. 

 

Kakva su vaša iskustva sa moto obućom? Šta preporučujete, šta savetujete, šta nosite? Sve nas zanima. :)

 

 

Uživajte!

 

Link do foruma za obuću i odeću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Zaista korisno :) Hvala! A koja je razlika izmedju polyamida i poliestera posto sam ja tragajuci za ovim Pompea carapama naisao samo na modele od polyamida, pa da ne kupim pogresan sastav?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

A koja je razlika izmedju polyamida i poliestera posto sam ja tragajuci za ovim Pompea carapama naisao samo na modele od polyamida, pa da ne kupim pogresan sastav?

 

 

Polyamid je visokopropustan, tako da će ti sasvim odgovarati te čarape. Inače, to je materijal koji imitira vunu, a, uzgred, čista vuna je najbolji aktivni materijal, što su još naše bake znale (šteta što je i najskuplji  :lol:).

 

Polyester je takođe ok. Oba materijala odvode vodu od tebe (znoj), a upijaju veoma malo iste, pa su pogodni za polupropustne membrane. Polyester je robustniji i veoma lagan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

 

A koja je razlika izmedju polyamida i poliestera posto sam ja tragajuci za ovim Pompea carapama naisao samo na modele od polyamida, pa da ne kupim pogresan sastav?

 

Polyamid je visokopropustan, tako da će ti sasvim odgovarati te čarape. Inače, to je materijal koji imitira vunu, a, uzgred, čista vuna je najbolji aktivni materijal, što su još naše bake znale (šteta što je i najskuplji :lol:).

 

Polyester je takođe ok. Oba materijala odvode vodu od tebe (znoj), a upijaju veoma malo iste, pa su pogodni za polupropustne membrane. Polyester je robustniji i veoma lagan.

Jos jednom, hvala! Puno toga sam naucio od Vas, znajte da postoji puno ljudi koji su Vam zahvalni za ovo sto radite!
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Beograd

A šta se desi kad se te čarape usmrde, a ti ih toliko voliš da nećeš da priznaš da smrde, a tvoja žena tvrdi da smrde?

 

:strikanje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

:D

 

 

PS: ima sprej, zove se nešto poput "odour killer", navodno na bazi nekih enzima i kao ubija smrad. Radi tako-tako, jako koristan za kacigu (postavu) kad već ne pomaže uvek sa čarapama... ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Da ljudi ne krenu da se plase,ipak sve ovo treba uzeti u obzir za neke visednevne duze voznje,gde nemate bas dobre higijenske uslove.Za ove nase volim Srbiju  voznjice,sve to je manje vise nepotrebno.Dobre navlake i resen problem kise,a i manje vise svi se sklonimo i cekamo da prodje...,vazno da se imaju carape(glupo je na bosu nogu)Pa nas Darkoni vozio u kroksicama-legenda...Svaka cast na temi,moze biti korisna nekome ko krene na dug put po  a pri tome ne zna nista o moto opremi...Veci je problem tj.sustina sto niko od nas ne nosi cizme po gradu kad je toplo.kao ni druge delove opreme.A mnogo nesreca da ne kazem vecina bas tu i tad.Sto lepo priznao nas Ivan,ni on po gradu ne nosi cizme...Kompromis naci u nekim moto dubokim patikama-sto dubljim,sa zastitom zgloba,ali i to je slaba vajda kad nas pri brzini udari cvrsta prepreka.Najvise  i najcesce ponesemo opremu tipa-nece meni da se desi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Eh to leto... čizma teško kome padne na pamet kad zapeče preko 30

 

Meni je tada neko kompromisno rešenje desert vojna obuća konkretno ovaj model sa nešto izraženijom zaštitom na peti i gležnjevima i bočnim šnirom: 

boots-tactical-lined-leather-coyote-tan~

Pokazale su se jako udobne i što je najbitnije prijatno su prozračne.

Ipak i njih nosim samo na 100+km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Hteli mi to da priznamo ili ne, kada god se ukljucis u saobracaj na motociklu, treba da imas sve od opreme.

 

Jednom prilikom nas Bog sacuvao, skretali smo sa glavnog puta kuci, mesto na kome sam 1000 puta skrenuo i zamalo nas ne odvali auto koji me pretekao sa leve strane. Kaze nije video migavac niti prestrojen motocikl uz razdelnu... Ni 100 metra od kuce.

 

Za cizme naravno, slazem se za apsolutno sve sto je receno do sada. Dodao bih da je i bolje imati HTZ cizme nego ne imati nista.

 

Za svoje skromno iskustvo na dva tocka:

Udario sam ratkapnu cizmom. Otkacila se sa Fiat Stila u krivini i zveknula me u nogu. Sacuvala me cizma tipa "Magnumke".

Udario sam nesto fuzasterom nocu van grada, nikada nisam skontao sta i kako.

Udario sam prste u rodjenom dvoristu. Okrenem motor, krenem iz dvorista, noge nisam stavio na fuzastere i pojma nemam kako zapne mi noga o ivicnjak travnjaka a iza o fuzaster. Copao sam dva dana. Nosio sam HTZ patike sa metalnom kapom i tvrdim da sam imao obicnu patiku slomio bih prste.

 

Nisam smotan covek, ali sranja se svakom desavaju.

 

Nosite cizmetine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Znoj sam po sebi ne smrdi, problem su bakterije koje se razviju na njemu. Postoji staro, efikasno i jeftino rešenje. S vremena na vreme usuti u obuću malo sode bikarbone.

Što se čarapa, i uopšte aktivnog veša tiče, priča sa sintetskim materijalima, odvođenjem vlage, brzim sušenjem i sl. zvuči logično i lepo. Zbog toga isprobah sve i svašta. Na kraju ipak najradije koristim stari pamučni Čeriš komplet i tzv medicinske pamučne čarape. Kad se oznojiš mokra je i sintetika isto kao pamuk. Jeste, malo se brže suši ali i tanki pamuk ne zaostaje puno. Prednost pamuka je mnogo prijatniji osećaj na koži, a meni to puno znači, i malo manje smrdi. Više pažnje obraćam na dobru ventilaciju, polupropusne membrane na čizmama i odeći,  i luftere.

Kao i u svemu drugom, svako na kraju mora da nađe svoju ličnu dobitnu kombinaciju u pogledu moto opreme. Na žalost to košta i vremena i para.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Sjajno je što se povela rasprava.

 

Ukrštanje iskustava različitih ljudi i ove naše priče je dobar put da čovek pronađe svoju dobitnu kombinaciju. Dobronamerna iskustva drugih zaista skraćuju ono što se zove "školarina" - vreme i novac potreban da nađemo svoju kombinaciju. To je jedna ideja ovih emisija.

 

Što se nas dvojice tiče, stojimo iza stava iznetog u podcastu: moto obuću (kao i ostalu opremu) treba nositi uvek. Naravno, shvatamo da postoje i druge životne filozofije, možda i generacijske razlike, to je ok i na kraju krajeva, svi smo punoletni ljudi, kadri i vlasni;) da donosimo sopstvene odluke. Ipak, naše mišljenje je da moto obuću treba nositi i u gradu, i na kratkim vožnjama po Srbiji, svuda... jer i polomljena noga svuda isto boli.*

* - Naravno, ne može čovek u svakom trenutku da živi na nivou sopstvenih stavova ;), naravno da i mi nekada ne nosimo čizme, kao i ostalu opremu, ali treba pri tome biti svestan povećanog rizika i ako si ok sa tim u tom trenutku - to je ok. 

 

 

 

Jel moze neko strucno misljenje o ovim cizmama. http://www.tc-motoshop.si/si/skornji-tcx-s-zero-beli-i5374.shtml

 

 

 

Ovo je, na prvi pogled, sport turing čizma. Ima goretex membranu. Ima dobru cenu. E sad, zavisi za šta je kupuješ: ako je za turing vožnje, moj savet je - ne kupuj na slepo. Probaj u radnji obe čizme, bar 30min, i sam zaključi da li je dovoljno meka i udobna za hodanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ja znam jednu stvar, iz licnog iskustva, kad god sam pljusnuo na travi ili blatu, kao i kod slicnih proklizavanja i bocnih padova, uvek je protektor sa strane odradio posao narocito kad motor padne na skocni tanki nezni zglob, iako sam tada nosio enduro touring a ne prave motocross cizme. Od tada samo gilje sa bocnim i svim ostalim protektorima. Makar dok sam vozio meku podlogu i enduro. Fuzaster mislim da probija i celik kod takvih padova.

Prosle godine sam radio naknadu stete kolegi koji je nosio Sidi meke moto patike sa nekim bzvz protektorcicima, koje su se na asfaltu rascepale po savovima na peti i sa strane. Dosao sam u urgentni, pricali i pogledao mu nogu -  Leva noga tj stopalo. Dakle patike su se ne rascepale - nego rascvetale, eksplodirale. Sve citavo, samo nigde nisu bile spojene. Kao cvetic. :) Vecina toga sto se zove moto patika, ako nema sve protektore nema veze s mozgom.... Od tada i patike nikad. Fancy je fancy al zajebi... I drugo, podkolenica lako puca i mnogo boli na udarac. Zato mislim da plitka obuca osim sto lepo izgleda nema neki kompletan efekat. Uostalom, sve je ve odavno lepo objasnjeno na netu od strane strucnjaka, da ja ne pametujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Sjajno je što se povela rasprava.

 

Ukrštanje iskustava različitih ljudi i ove naše priče je dobar put da čovek pronađe svoju dobitnu kombinaciju. Dobronamerna iskustva drugih zaista skraćuju ono što se zove "školarina" - vreme i novac potreban da nađemo svoju kombinaciju. To je jedna ideja ovih emisija.

 

Što se nas dvojice tiče, stojimo iza stava iznetog u podcastu: moto obuću (kao i ostalu opremu) treba nositi uvek. Naravno, shvatamo da postoje i druge životne filozofije, možda i generacijske razlike, to je ok i na kraju krajeva, svi smo punoletni ljudi, kadri i vlasni;) da donosimo sopstvene odluke. Ipak, naše mišljenje je da moto obuću treba nositi i u gradu, i na kratkim vožnjama po Srbiji, svuda... jer i polomljena noga svuda isto boli.*

* - Naravno, ne može čovek u svakom trenutku da živi na nivou sopstvenih stavova ;), naravno da i mi nekada ne nosimo čizme, kao i ostalu opremu, ali treba pri tome biti svestan povećanog rizika i ako si ok sa tim u tom trenutku - to je ok. 

 

 

 

Jel moze neko strucno misljenje o ovim cizmama. http://www.tc-motoshop.si/si/skornji-tcx-s-zero-beli-i5374.shtml

 

 

 

Ovo je, na prvi pogled, sport turing čizma. Ima goretex membranu. Ima dobru cenu. E sad, zavisi za šta je kupuješ: ako je za turing vožnje, moj savet je - ne kupuj na slepo. Probaj u radnji obe čizme, bar 30min, i sam zaključi da li je dovoljno meka i udobna za hodanje...

Mislim da me nisi razumeo.O putovanjima po Srbiji  i takvim kracim dnevnim voznjama,sam govorio vezano za carape ,i vodo nepropusnost cizme,pa u to kontekstu moja tvrdnja da se ne opterecuju sad ljudi toliko oko toga,vec da obicna carapa i navlaka za cizmu po potrebi sasvim zadovoljavaju.Naravno da podrzavam vas stav o obavezi cizama na svakoj voznji,i svi ste mene i suprugu na svim voznjama videli y full opremi.Kao problem vezano za nenosenje cizama naveo sam one nase svakodnevne kratke voznje po gradu,kad vecina nas ne nosi cizme.Ja sam licno celu porodicu obezbedio veoma kvalitetnom opremom(koliko sam to mogao)U pitanju su sidi cizme,kao i obavezne farmerke sa protektorima dainese,i mash jakne.Farmerke i mash jaknu nosim uvek ali cizme retko-skoro nikad.I Ducina teksas jakna na drugoj slici je takodje moto-sa full protektorima.

post-13797-0-42382900-1452105565.jpg

post-13797-0-43773600-1452105585.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Kada vam je toplo u čizmama vi se setite ovh mojih i zamislite kako bi to izgledalo bez njih(ja prošao samo sa par masnica),najbolje uložene pare ikad(blytz track model koga baš interesuje). :)

 

230392_219604894718624_6475756_n.jpg?oh=

 

Garantujem pri padu stopala uvek nastradaju,nisu neke fensi šmensi sa silnim membranama od 300e,ko zna koliko hiljada km sa njima po kiši a noge uvek suve i bez korišćenja kojekakvih sprejeva noge nikad smrdljive....meni je koža No.1 što se tiče moto opreme. 

 

P.S. Udes u gradu...bočni udarac auta u mene,direkt stopalo malo farbe se čak precrtalo sa branika+dalje klizanje po asfaltu zbog inercije.Obe čizme su isto izgledale,meni bar jeziva pomisao da ih nisam imao...bilo bi mlevenog mesa dosta...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Umcari, Srbija
  • Motocikl: Yamaha Thundercat

Ja nosim ove, Forma i nisu lose! Pre toga sam imao one glupe Probiker, raspale se za sezonu! Najzalije pare koje sam bacio!

post-5188-0-81201600-1452232955.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Iz razloga koji je naveden u podcastu da racing čizma možda i nije najbolje rešenje za tekstilne pantalone zbog protektora (protektor ide skoro do zgloba dole, bar na mojim pantalonama. Nema teorije da uvučeš pantalone u čizmu), uzeo sam neko kompromisno rešenje u vidu Sidi Apex čizme.

 

Naravno, za šetanje nisu, što mi i nije bio cilj. Ne izlazim sa motorom, pa mi i nije neki problem, a na poslu mi stoji rezervni par patika da se preobujem :)

 

sidi-apex-boots-black-white.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Prosle godine sam radio u BigPizzi, radilo se po svim vremenskim uslovima i temperaturama na skuterima. Proklizao mi je Liberty u Ucitelja Milosa Jankovica  (za trenutak sam stisao prednju jace nego zadnju), izgubio sam rep i pao sam na levu stranu. Pao mi je na nogu (zglob) i da nisam imao duboke htz cipele verujem da bi mi taj malo prdavac od 50 kubika smrskao skocni zglob. Sada nosim streetfight duboke cizme iz Luisa dublje su i udobnije i najbitnije - noge ne smrde posle duzeg vremena provedenih u njima!  :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Je l´ neko nosi mozda Forma Adventure čizme? Tu su oko 160-170€, planiram da ih kupim u neko skorije vreme, pa ako neko može više da mi kaže o njima kako se ponašaju i da li vrede toliko... Sidi Adventure su vrh, ali je i vrh cena, što me baš odbija. I za ove mi je puno, ali ću pokušati stisnuti petlju.. :)

 

forma_adventure_boots-black-600.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja