Jump to content

Moto Zajednica

R1200GS ADV: Gasi se

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Motor može da se gasi i zbog banalnosti, recimo, čovek menje sveće i skrko bobinu, kad se zagreje agregat u nekom trenutku se gasio, al je prvo sve drugo predpostavio kao krivca a ne sebe, iako mu je predočeno da su njegove ruke prve osumnjičene.

 

Iščito sam temu od početka pa da je malo iskomentarišem. Sajle gasa moraju da imaju neki mali zazor i to važi kod svih modela boksera i samim tim ne služe za bazično podešavanje sinhronizacije nite obrtaja na praznom hodu. Svim bokserima je zabranjeno diranje TB-a, lepo stoju u manualo još od modela 1100, da ako se to dira, mora da se vrati proizvođaču da se podesi protok vazduha. Za razliku od serija 11xx, kod 1.2 je preko šrafova navučena zaštitna, a ne ukrasna,  plastična kapica koja se i nezgodno vadi upravo da bi odvratila od diranja, a ispod je i plava plomba, jednako i kod 11xx, pa bi trebalo da bude jasno da šraf nije za šrafljenje. Zaista ima jako puno motora  sa razdešenim TB-ima, možda razumljivo denekle za starije modele, ali kod serije 1.2 krajnje nerazumno, sreo sam recimo motor od 20-tak hiljada sa oba razdrndana TB-a, da mi je znati zašto su čačkali, a naravno, motor radi dobro ali ne perfektno, ili kako bi trebao.

 

Model 1.2 je konstruisan da sam sebe podešava, obrtaji na praznom hodu su zadati u ECU-u, step ventili vrše izvršno korigovanje i balansiranje i imaju određeni radni opseg mogućnosti koji je dosta širok i neverovatno je koliki debalans iz nekog razloga mogu da kompenzuju, tačnije, maskiraju, jer motor radi prilčno dobro, al ne perefektno, no, sasvim zadovoljavajuće što je bitno za duge ture recimo, ili nezahtevnog vlanika. Teoretski, ventili su mirni kad motor dostigne radnu temperaturu, u praksi je doduše nešto drugojačije, nebitno. Međutim, ako se TB razdesi, bilo milom bilo silom, može doći do  odstupanja van mogućeg opsega step ventila,  takođe mogu i nepravilno da rade, sve se usložnjava i nastaju problemi, potrebno je i znanje i alat i strpljenje i vreme da se motor vrati u referentno stanje, često mora i na sto jer nije moguće na motoru to uraditi, barem ne uvek.

 

Da, šelne na ajnšpricima zahtevaju posebna alatku za skidanje, a  obično se koriste srpski alati i momentalno se one oštete, čim se vide oštećenja, znak je da je bio nestručan pristup, po pravilu jednako ukazuju oštećeni čepovi, ili ih uopšte nema i neimanje plombi, ja stavljam svoju boju i često nov čep.

 

Uz izloženo od početka, možda i davač bočne nožice, evenutalno aftermarket alarm. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vidi, može i začepljen, prljav, filter vazduha, loše svećice, izdžekan konektor  itd. al je predpostavka da je motor predhodno postavljen u adekvatno radno stanje, isto se odnosi i na loš akumultor. Bila je tema u kojoj se čovek žalio na niz nepravilnosti aludirajući na kvar-ove, sve se završilo normalnim servisom koji nije rađen na motoru ko zna koliko. Moj predhodni post je prevashodno upozoravajući a ne nagađajućem smislu.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Druže, prvo proveri akumulator i da li su kleme na istom čvrsto u kontaktu. To je simptom.

 

Posle toga, ako nije, pročitaj sa GS911 error kodove, pa daj listing ovde da pomognemo (ima dosta ljudi na forumu gs911, vidi koga znaš).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

pozdrav . hvala na pomoći, ovo mi je prvi bmw pa nemam iskustva sa tim motorima. motor je uvoz iz slo. dovežen na prikolici direktno u servis, promjenjena su sva ulja, gume kardana, svjećice, akumulator  štelani ventili uglavnom komplet servis. majstor kaže da je bio savršeno održavan motor ima110000 km . kad se prvi put ugasio majstor mi je rekao da ga idem propuhati na autoput šta sam inapravio nekih 140 km.ali opet isto iz treće u drugu se ugasi bez ikakvih znakova .na forumu sam novi tako da nikog neznam.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Sad moraš da pročitaš error kodove sa dijagnostike (servis ili lična režija). Bez toga ne može da se bilo šta zaključi na daljinu. 

 

U tvom slučaju možda je ipak najbolji servis (Delta ili Radulović).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

čitao sam za te servise  ja sam iz zagreba pa nemogu tamo . daleko je . e da motor neće da zapali kada je ubrzini dignuta nogara i kuplung stisnut samo pali u leru . šta je dosta opasno kad se ugasi nemogu ga upaliti dok ga ne bacim u ler. šta se tiče tih kodova za to sam nepismen, ja ću naravno otići u servis samo  bi htio imati neko predznanje jer ne želim da me majstori gule ko jarca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ima nekih motora, svih serija, koji ne mogu da se upale ako je motor u brzini i spuštena ćopava bez obzira na stisnut kuplung i to nije kvar, svi sa kojima sam se susreo su bili sa švajcarskog tržišta, najstariji je bio iz 1994.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Pročitaj ovu temu, možda dobiješ neku ideju:

https://advrider.com/f/threads/pictorial-r1200gs-clutch-switch-adjustment-no-start-in-gear.376181/

 

Nisam shvatio da si iz Zg, pa sam zato predložio servise u BG :). Imaš BMW servis i u Zagrebu, a imaš i jedan u Grosuplju (ispred Ljubljane). I dalje mislim da u tvom slučaju sveukupno ovo teško možeš rešiti u svojoj režiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, tako je, uopšte neće ako je u brzini, mora na ler, ko što rekoh, prva serija GS-a 1100 iz 1994 je tako bila vezana, barem primerak koji se meni zalomio, a i još ih je bilo iz te serije. Zašto je to tako namešteno, nemam odgovor, nema to veze sa nekom ekologijom ili nekim propisom koliko znam, to što su svi Švajcarci ne znači mnogo, kod drugih nije tako. Kod serije 11xx nema nikakvog podešavanja prekidača na komandi kvačila već je ograničenje paljenja primarno vezano preko čitača brzina. Kod 1.2 nije dvostruki prekidač i neko podešavanje se svodi na momenat aktiviranja, generalno mislim da osim grubog poremećaja, ala pad, ne može da se razdesi sam od sebe, jednako ko što se mikro prekidači ne diraju na komandama kočnica. No, proveri kad se čuje mrdanjem komande, ne sme da se aktivira čim se takne ručica, a da crkne je izuuzetno mala verovatnoća, al sve je moguće. Funkcionalnost prekidača neće dijagnostika da očita, ko što spuštanje ćopave koje gasi motor ne beleži. Nego, proveri vizuelno ajnšprice ko što sam napomenuo, usput drndaj TPS i kablažu, podesti me večeras jedan naš na tu temu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nema na čemu. Kad se uzme polovan motor, mora da se računa sa pojavom fantomskih anomalija i valja da se isproverava bez obzira koliko delovao  dobrim. To je jednostavno tako kod BMW-a jer je mašta  neograničena i olako se hvata za ono zašta nije bez obzira na pređenu kilometražu. Prekrstim se kad vidim da motor nije diran po ajnšpricima i kažem fala jer zaista veliki broj srećem koji su prčkani i može da dođe do "fantomskog" gašenja u vožnji, na stranu da zbog kojekavog pipkanja motor ne radi kako bi trebao, a dijgnostika nije svemoguća da bi se isključivo oslanjalo na očitano. Ne znam gde si bio nit me interesuje, agregat samo malo očisti svećice pa zato ide bolje kad se produva, zalepljen cunder neće ni grebačem da se skine a kamoli protokom smeše a sem toga, 1.2 se mnogo manje prlja nego predhodnici. Sa srećom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 4 sati, miha_gs1200adventure je napisao:

čitao sam za te servise  ja sam iz zagreba pa nemogu tamo . daleko je . e da motor neće da zapali kada je ubrzini dignuta nogara i kuplung stisnut samo pali u leru . šta je dosta opasno kad se ugasi nemogu ga upaliti dok ga ne bacim u ler. šta se tiče tih kodova za to sam nepismen, ja ću naravno otići u servis samo  bi htio imati neko predznanje jer ne želim da me majstori gule ko jarca

šalter na ručici kvačila....sakriven je unutra u ručici.....fixiran je sa donje strane sa jednim jako malim torx-om i vrlo rado se "zapeče" sa aluminijastom ručicom, zato savetujem izuzetan oprez pri rastavljanju...

ako  bi nakačio diagnostiku na njega , mogao bi lepo videti da li radi mikroprekidač ili ne.

Motor MORA da vergla i upali ako imaš stisnuto kvačilo i dignutu ćopavu bez obzira da li je u brzini ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

svećke su nove nekih 200 km  i odrađen kompletan servis . navijviše se bojim da nisu dirani anjšprici , motor je kupljen u auto kući u slo  prije mjesec i po . kontaktirao sam i bivšeg vlasnika  on kaže da se njemu to nije dešavalo. sve se nadam da je od stajanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

@miha_gs1200adventure

Ocitavanje kodova greske je stvarno brz I standardan put da se suzi skup mogucih problema I skrate zamorna nagadjanja. Nije to ni frka, ni skupo. A pomogne u suzavanju problema, I ono što se pokaže I ono što ne...

 

Nego, da bi se znalo šta će dijagnostika da pokaže, a šta neće, ista se mora posedovati, a i znati upotrebljavati. :)  Npr na tom modelu I ja kažem - može se videti da li rade odg. mikroprekidaci. 

 

Ako imamo npr gs911 (ne mora ISTA) , itekako može da se u licnoj reziji npr radi tbs, što u ovoj temi ispade da ne sme da se dira. :lol3:Odgovorno tvrdim! (ima negde I uputstvo koje sam pisao, ovde na forumu. Za dummies, kao što sam ja :)) 

 

Uzgred, verujem da je moderne motore nemoguće komercijalno kvalitetno servisirati bez odg dijagnostike... 

 

Ne bih u raspravu, jer mi deluje da ista sledi :D (jedno 20kb teksta), ali stvarno je bezveze ko god da plasi ljude, kako bi sve to delovalo super komplikovano. ima stvari koje svaki napredniji korisnik može da uradi sam, nema razloga od toga praviti bauk. A kome se to ne radi, za novije BMW treba da ide u opremljene servise (ne kažem zvanicne, ali kažem opremljene)... 

 

Mojih 5 centi :)

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1770 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@miha_gs1200adventure pratim temu, pa ako možeš samo nešto da pojasniš. Upališ motor, kreneš, šaltaš prva, druga, treća... sve radi kako treba. Na šaltanje dole iz treće u drugu motor se ugasi. Izbaciš ga u neutral i opet pali normalno?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

mradomir ; odgovaram motor radi normalno dobro vuče, ali kod šaltanja iz druge u treću samo crkne. koda umre bez ikakvih znakova možda je to moja greška ali sumnjam ovo mi nije prvi motor i nikada mi se ovo nije dešavalo. danas sam ga na centralnom nogaru upalio stavio u treću polako prešaltao u drugu okretaji su pali kod šaltanja ispod 1000 rpm i on se sam ugasio . zaboravio sam da kažem kada ga isturiram prije i kod šaltanja ne gasi se samo tako se ne želim voziti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja