Jump to content

Moto Zajednica

R1200GS ADV: Gasi se

Recommended Posts

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: xtz 750,R1200GS ADV

Pozdrav svima,

Dakle vozim gesulju 2009 i u zadnje vrijeme se tu i tamo igasi kada spustam u nizu,jednostavno umre.
Provjerio pumpu,prekidac nogice,sve ok.
Promjenio ler ventil i opet nista.
Jel imao tko takav problem?

Unaprije zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako je sve dobro podešeno i motor lepo radi na leru i vuče, naj verovatnije je zaprljan step motor, projektuje se tako da kad odpustiš gas i stisneš kvačilo, agregat se ugasi, kad odpustiš kvačilo on se trenutno upali i nastavi da vuče ko da ništa nije bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: xtz 750,R1200GS ADV

Hvala,probat cu ali kad pustim gas obrtaji padnu ispod 1000 i ugasi se.

Jednostavno kao da preduboko padnu i prebrzo.kazem samo nekada se to desava i ide na zivce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mora eliminacija i sužavanje, a to podrazumeva da je motor  podešen po servis listi, znači da je pored ostalog izvršena sinhronizacija TB-a, karburatora, ajnšprica,...kako ko zove:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/78565-bmw-camheads-spisak-servisnih-radnji/page-2#entry1434758

 

Uopšteno za tu problematiku:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/96104-r1150rt-gasenje-na-leru/

 

Ako nije pravilno podešeno ili se razdesilo, što je normalno, il prljavo,  motor može da se gasi na leru što je jednako ko pri šaltanju ,pogotovu na niže kad se nešto duže zadrži stisnuto kvačilo i oduzme gas, kad se otpusti kvačilo i odvrne gas, pali se i motor nastavlja da radi i vuče normalno. Ako se ne gasi na leru u mestu pri odvijanju i otpuštanju gasa, već samo pri šaltanju, onda je naj verovatnije prljav TB odnosno step mehanizam. Step motor je ono crno, ide kabl u njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: xtz 750,R1200GS ADV

Uh hvala ti.sutra cu skinut pa probat ocistiti.bio je na kompjuteru i nema greske i sve radi savrseno.imao sam leovince s granama i mislio sam da je zbog nemanja predkomore na granama pa da mu salje krivi signal pa se gasi.stavio orginal auspuh i opet.sutra definitivno cistim taj stepper.

Hvala ti puno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Da li si štelovao TB u skorije vreme (npr. bio si na redovnom servisu)?

 

Ako jesi, a motor je 2009. proizvodna godina, provozaj se 15-ak minuta okolo, bez mnogo menjanja brzina i pusti ga još toliko da radi sam na leru. ECU će naučiti šta treba da radi i vratiće ler gas na 1100-1200 obrtaja.

 

Ako nisi štelovao TB, zategni malo bowden kablove na TB (sa obe strane, zatezanje kabla je odšrafljivanje matice) i onda ponovo našteluj TB, plus gornja medicina. :takoje:

 

PS: Slikaj i okači ovde položaj matica na bowden kablovima sa obe strane. Skoro da sam siguran da je bar sa jedne strane skroz spojeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Taj motor ima prekidac na rucici kvacila?

 

Da, ima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ako je sve dobro podešeno i motor lepo radi na leru i vuče, naj verovatnije je zaprljan step motor, projektuje se tako da kad odpustiš gas i stisneš kvačilo, agregat se ugasi, kad odpustiš kvačilo on se trenutno upali i nastavi da vuče ko da ništa nije bilo.

 

dozvoli mi da te malo popravim.....takvo ponašanje motora je obično uzrokovano zaprljanim vazdušnim filterom ili starim softwerom v kompjuteru motora. Steper motor vrši svoju funkciju samo na ler obrtajima. Svaki motor če odmah upaliti kad mu pustiš kvačilo (ako je dobro podešen naravno), bez obzira da li su steper motori uopšte priključeni ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Hvala,probat cu ali kad pustim gas obrtaji padnu ispod 1000 i ugasi se.

Jednostavno kao da preduboko padnu i prebrzo.kazem samo nekada se to desava i ide na zivce

 

Druže, ja bih krenuo sledečim redosledom.....

1. proveri vazdušni filter da je čist

2. proveri da ti negde ne vuče falš vazduh

3. proveri prekidač na ručici kvačila (dobro je sakriven u sredini rućice....)

4. proveri kada si menjao svečice (dosta puta ljudi zaborave na dolnje svečice, pa kad one riknu (ili donje bobine) motor se tako ponaša-inače motor ne prijavljuje nikakvu grešku, ni na diagnostici)

5. očisti te stepper motore

6. ako imaš GS911, odradi mu "reset adaptive values", koje češ nači negde u meniju

7. NE DIRAJ BOWDNE na sajlama ni sajle , jer time nečeš ništa rešiti, samo češ raštelovati motor do bola.TB se ne šteluju, Oni su fabrički podešeni i to se ne dira, osim u slučaju kvara, loma, zamene nekog dela u TB.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Ako je sve dobro podešeno i motor lepo radi na leru i vuče, naj verovatnije je zaprljan step motor, projektuje se tako da kad odpustiš gas i stisneš kvačilo, agregat se ugasi, kad odpustiš kvačilo on se trenutno upali i nastavi da vuče ko da ništa nije bilo.

 

dozvoli mi da te malo popravim.....takvo ponašanje motora je obično uzrokovano zaprljanim vazdušnim filterom ili starim softwerom v kompjuteru motora. Steper motor vrši svoju funkciju samo na ler obrtajima. Svaki motor če odmah upaliti kad mu pustiš kvačilo (ako je dobro podešen naravno), bez obzira da li su steper motori uopšte priključeni ili ne.

 

 

Ma šta dozvoli, naređujem da popravljaš uvek

 

Mora eliminacija i sužavanje, a to podrazumeva da je motor  podešen po servis listi, znači da je pored ostalog izvršena sinhronizacija TB-a, karburatora, ajnšprica,...kako ko zove:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/78565-bmw-camheads-spisak-servisnih-radnji/page-2#entry1434758

 

Uopšteno za tu problematiku:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/96104-r1150rt-gasenje-na-leru/

 

Ako nije pravilno podešeno ili se razdesilo, što je normalno, il prljavo,  motor može da se gasi na leru što je jednako ko pri šaltanju ,pogotovu na niže kad se nešto duže zadrži stisnuto kvačilo i oduzme gas, kad se otpusti kvačilo i odvrne gas, pali se i motor nastavlja da radi i vuče normalno. Ako se ne gasi na leru u mestu pri odvijanju i otpuštanju gasa, već samo pri šaltanju, onda je naj verovatnije prljav TB odnosno step mehanizam. Step motor je ono crno, ide kabl u njega.

 

 

 

Hvala,probat cu ali kad pustim gas obrtaji padnu ispod 1000 i ugasi se.

Jednostavno kao da preduboko padnu i prebrzo.kazem samo nekada se to desava i ide na zivce

 

Druže, ja bih krenuo sledečim redosledom.....

1. proveri vazdušni filter da je čist

2. proveri da ti negde ne vuče falš vazduh

3. proveri prekidač na ručici kvačila (dobro je sakriven u sredini rućice....)

4. proveri kada si menjao svečice (dosta puta ljudi zaborave na dolnje svečice, pa kad one riknu (ili donje bobine) motor se tako ponaša-inače motor ne prijavljuje nikakvu grešku, ni na diagnostici)

5. očisti te stepper motore

6. ako imaš GS911, odradi mu "reset adaptive values", koje češ nači negde u meniju

7. NE DIRAJ BOWDNE na sajlama ni sajle , jer time nečeš ništa rešiti, samo češ raštelovati motor do bola.TB se ne šteluju, Oni su fabrički podešeni i to se ne dira, osim u slučaju kvara, loma, zamene nekog dela u TB.

 

 

Imali smo već priča  sa žalbom na rad motora tolikom da ko da će da se raspadne, a na kraju se radilo o običnom servisu i podešavanju ventila, zato sam i naglasio prvo  boldovano, za svaki motor i na određenoj kilometraži postoji spisak servisnih radova sa zamenom plus se iskustveno proverava još koje šta, recimo ala falš vazduh na čepovima za sinhronizaciju jer oni pucaju vremenom a nigde ne stoji kad treba da se menjaju. Rad na  malim obrtajima, drugo boldovano, ne mora da bude  isto u mestu i prilikom kretanja i šaltovanja kad je prisutna inetnost usisavanja.

 

TB mora da stoji na stop pozicijama,  ne dira se jer to nulto podešavanje ne dozvoljavaju ni Bing ni BMW, ćute oni pa ćuti i moja malenkost. Diranjem sajli, bowden kablova, može se dijagnostikvati problem, ako se nakon toga ne gasi a ler je i dalje na propisanom broju obrtaja il neznatno višljim, nije nužno da bude tačno sinhronizovano, onda je velika verovatnoća da je uzrok u ukoviru TB-a. Bowdeni se vrate na staro i podešavanje ide   po proceduri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Taj prekidac kvacila ima jos jednu funkciju osim indikacije da mozes da upalis u brzini sa stisnutim kvacilom, npr. kod KTM-a i SUZUKI-ja znam sigurno... Produzi vreme okidanja goriva i time obezbedjuje da se NE ugasi motor prilikom saltanja u nizu sa manjih obrtaja...

A to gasenje je izrazita osobina kod velikih dvocilindrasa a jednocilindrasima i da ne pricamo...

 

 

Iz tog razloga zna da se gasi (ako nije uslov za paljenje stisutno kvacilo, neispravan se ne primeti, kolo OTVORENO stalno ).... a kod motora gde spoje kolo ZATVORENO poveca potrosnju, cadji.... iskustvo iz prakse!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: xtz 750,R1200GS ADV

Hvala jos dnom svima.

Stavljen je novi software.motor radi bez greske samo ga mucibto gasenje.

Malo.mi je napredno za mene ovo đunta ali probat cu sto mogu sam ostalo sugerirat majstoru.

Kad budem imamao ikakve rezultate javim ovdje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Prekidač na komandi kvačila kod BMW-a ne dozvoljava čak ni pumpa goriva da se uključi a kamoli anlasovanje kad je ubačen menjač u brzinu pri ugašenom motoru, mada sam nedavno gledao motor sa Švajcarskog tržišta koji ne može  da se upali ni sa stisnutim kvačilom.

 

@Letoni, BMW je jednostavan kao krug, savršen bez pomagla ne može da se nacrta ili napravi, potrebno je znanje i iskustvo. Prvo diraj levi sistem, obrati pažnju na TPS, na početnoj poziciji ume da se poliže kontakt i tad se gasi agregat a ne mora svaki put, kad su se tek načeli kontakti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

7. NE DIRAJ BOWDNE na sajlama ni sajle , jer time nečeš ništa rešiti, samo češ raštelovati motor do bola.TB se ne šteluju, Oni su fabrički podešeni i to se ne dira, osim u slučaju kvara, loma, zamene nekog dela u TB.

 

 

 

Ponašanje koje je opisao dešava se ponekad kada se prilikom sinhronizacije TB (na to sam mislio, ne na štelovanje samih TB) pretera na jednoj strani (ili obe strane) i dotera matica do samog kraja. Tada je kabl potpuno labav. ECU može da nauči da to kompnezuje, kako sam gore opisao.

 

Ako se bowden kablovi malo zategnu, max nekoliko obrta matice (pazeći pri tom, npr. obeležavanjem matice i brojanjem obrta), pa opet uradi TBS - neće da se rašteluje motor. Pošto je sinh. diferencijalna može da se našteluje i sa malo zategnutim kablovima (obično ljudi sinh. samo na desnoj strani, pa vremenom doteraju do kraja i to je onda uzrok).

 

Meni deluje kako sam napisao, a više puta sam to video, nije neobično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Hvala jos dnom svima.

Stavljen je novi software.motor radi bez greske samo ga mucibto gasenje.

Malo.mi je napredno za mene ovo đunta ali probat cu sto mogu sam ostalo sugerirat majstoru.

Kad budem imamao ikakve rezultate javim ovdje

izvini, tek si kupio taj motor?  Ili si ga možda uvezao iz inostranstva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Uvoz iz slo.imam ga od sestog mjeseca.zasto?

pa zato jer da si to odmah napisao dobio bi i odmah odgovor da mu najprije stavi nov softver. Motori su isporučeni sa različitim softverima u zavisnosti od tržišta gde se prodaju . razlika je u mapama paljenja (mape su prilagođene kvaliteti benzina na datom tržištu). Kod starijih 1150 se to rešavalo sa CCP, kod 1200 serije mora nov softwer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: xtz 750,R1200GS ADV

Stavili novi software,nema nijedne greske.radi savrseno ali eto voli se ugasiti ;)

Danas otisao do senja na kavu sve super.ugasio se samo jedan put.

Kazem sve napravili jedino nismo dirali te usise i tps-e.

Za tjedan dana ide u bmw servis jer sam danas zakljucio ovu godinu pa neka odgonetavaju.

Vama svima stvarno puno hvala za detaljnost u odgovorima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Taj prekidac kvacila ima jos jednu funkciju osim indikacije da mozes da upalis u brzini sa stisnutim kvacilom, npr. kod KTM-a i SUZUKI-ja znam sigurno... Produzi vreme okidanja goriva i time obezbedjuje da se NE ugasi motor prilikom saltanja u nizu sa manjih obrtaja...

A to gasenje je izrazita osobina kod velikih dvocilindrasa a jednocilindrasima i da ne pricamo...

 

 

Iz tog razloga zna da se gasi (ako nije uslov za paljenje stisutno kvacilo, neispravan se ne primeti, kolo OTVORENO stalno ).... a kod motora gde spoje kolo ZATVORENO poveca potrosnju, cadji.... iskustvo iz prakse!

kod R1200GS taj prekidač na kvačilu ima samo sigurnostnu funkciju i to je da ne možeš upaliti (zaverglati) motor u brzini ako nije stisnuto kvačilo. A ako je i čopava spuštena, onda uopšte ne vergla bez obzira što držiš stisnuto kvačilo i motor je u brzini......zeznute ove švabe.....ko da jim je WV pravio softwer...:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: zagreb
  • Motocikl: gs 1200 adventure

 

pozdrav . novi sam vlasnik bmw 1200 gs adventure . imam problem gasenja u voznji . kad idem u nižu brzinu 3 u 2 motor se ugasi bez cukanja samo umre , možda je moja greška imao sam dosta motora i sa nijednim nisam imao ovakav problem. ako neko ima ovakvo isustvo molio bi da mi pomogne . hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja