Jump to content

Moto Zajednica

Poklanjam nalepnice krvnih grupa , za kacigu , za vizir , za kofer , za gde god..

Recommended Posts

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

pazi , ono sto i ja znam da ti kazem je da je astma kontraindikacija za davanje krvi ...

 

sad , zasto tacno i zbog cega stvarno ne znam , mogu sutra da pitam na poslu pa da ti napisem...

 

nije bez veze , ima razloga ... nacelo medicine je da prvo ne naskodi tebi , a tek posle da pomognes ti nekome , tako da ....  samim tim sto si imao volju da das , to je vec humani cin ...

 

uzimaj svoju terapiju i budi human na neki drugi nacin  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Uskoro stize

 

 

pazi , ono sto i ja znam da ti kazem je da je astma kontraindikacija za davanje krvi ...

 

sad , zasto tacno i zbog cega stvarno ne znam , mogu sutra da pitam na poslu pa da ti napisem...

 

nije bez veze , ima razloga ... nacelo medicine je da prvo ne naskodi tebi , a tek posle da pomognes ti nekome , tako da .... samim tim sto si imao volju da das , to je vec humani cin ...

 

uzimaj svoju terapiju i budi human na neki drugi nacin ;)

Jurio sam na netu ali nesto slabo informacija. Nemoj se cimati, nema veze.

Pa davao sam krv za analizu par puta i nikada mi nije bilo lose (da imam gusenje i tako to).

Dzabe, to mi bilo bas zelja ali eto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Ja sam davao krv nekoliko puta ali više mi ne žele uzeti krv jer imam hipertenziju (ne uzimam nikakve medikamente). Nije mi to logično al nema veze. Uglavnom razumijem te. Ružan osjećaj kad želiš pomoći a ne dozvoljavaju ti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

@ boca - gde se secam sta je rekla ?! Mora da je bila dobra cim sam zaboravio pa nisam slusao ;)

 

@igogitar - druze , kod nas na vma ljudi sa hipertenzijom daju krv cak i ako uzimaju tarapiju ... gornja granica za davanje krvi je 180/120 , a ako imas preko toga morao bi da uzimas terapiju za to. Ako imas ispod - mozes dati krv , cak je i pozeljno , jer davanjem krvi smanjujes pritisak na neko vreme...

 

Bila mi Nensi , iskrvari , ispricasmo se ... sve superiska ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

I meni je logično da davanjem snižavam pritisak ali u Banja Luci nisu htjeli ni čuti jer mi je pritisak bio 150/110 :( Ipak hvala na informaciji,pokušaću ovde u Gradišci na transfuziji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Meni ovo sa krvnim grupama nekako bezveze fazon...bez uvrede. Niko vam nece dati krv za ne daj boze zato jer vam na kacigi pise krvna grupa :) Znaci bukvalno ne sluzi nicemu osim da neko vidi koja ste krvna grupa.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 16 minuta, hard_rock je napisao:

Meni ovo sa krvnim grupama nekako bezveze fazon...bez uvrede. Niko vam nece dati krv za ne daj boze zato jer vam na kacigi pise krvna grupa :) Znaci bukvalno ne sluzi nicemu osim da neko vidi koja ste krvna grupa.

slazem se...I ja tad ukapirah...sta ako si zajmio kacigu...mortales...a i sigurno ne bi dali bez da provere...:moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven
Meni ovo sa krvnim grupama nekako bezveze fazon...bez uvrede. Niko vam nece dati krv za ne daj boze zato jer vam na kacigi pise krvna grupa Znaci bukvalno ne sluzi nicemu osim da neko vidi koja ste krvna grupa.

Poenta je u tome da u “Ne daj Bože” situaciji lekari mogu brže da reaguju, a ne da bi “ neko dao krv”.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
5 hours ago, Pustolov said:


Poenta je u tome da u “Ne daj Bože” situaciji lekari mogu brže da reaguju, a ne da bi “ neko dao krv”.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Objasni kako ce brze da reaguju? Na osnovu nalepnice na kacigi? Ne znam na sta mislis konkretno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven
Pre 2 sati, hard_rock je napisao:

Objasni kako ce brze da reaguju? Na osnovu nalepnice na kacigi? Ne znam na sta mislis konkretno?

Konkretno mislim da je moguće da lekari mogu brže da reaguju na osnovu nalepnice na kacigi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
50 minutes ago, Pustolov said:

Konkretno mislim da je moguće da lekari mogu brže da reaguju na osnovu nalepnice na kacigi. 

Kako da reaguju, sta konkretno da urade povodom nalepnice krvne grupe? To me interesuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 957 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

vidim da ima gomila tih nalepnica po netu...sigurno moze da smanji vreme koje je potrebno da se odredi krvna grupa kako bi se dala krv u slucaju nekog karambola. ali ne znam da li hitna pomoc/bolnicari smeju da se uzdaju u to bez provere...Untitled-3_large.jpg.e3c330ab60c082a2999ec1c36e33c71f.jpg

14008-ap_incaseofaccidentdonotremove.jpg

14002_donotremovehelmet_details_2.jpg

14008-ap_incaseofaccidentdonotremove.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Naravno da ne smeju. Zamisli tog medicinskog radnika koji odluci da rizikuje da nekome da pogresnu krvnu grupu, citaj ubije, zbog nekog stikera na kacigi.
Kao prvo, ko kaze da ce oni uopste obracati paznju na kacigu?

Ali hajde, ja verujem da od ovoliko clanova na forumu ima poneki lekar, doktor, hirurg, medicinski brat pa da kaze iz prve ruka sta se desava u hitnim slucajevima kada je nekome potrebno brzo dati krv?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven
Pre 1 sat, hard_rock je napisao:

Kako da reaguju, sta konkretno da urade povodom nalepnice krvne grupe? To me interesuje.

Dovoljno konkretno, da ne "oftopikujemo". Nadam se da nisi mislio da ja sad iznosim "konkretno" medicinske procedure?! U svakom slučaju, korisna stvar, koja ne može da škodi. Za preporuku!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

@sashac nalepio i svoje prezime uz krvnu grupu. Doduše, možda ima i nekog drugara koji se preziva Brdar.

 

Inače, ne vidim zašto mu medicinsko osoblje ne bi dalo krv grupe koja je s namerom naznačena na kacigi ukoliko je pacijent izgubio previše krvi da bi imao vremena za analizu krvne grupe. Znači pokušaj spašavanja vs sigurna smrt.

 

Recimo u situaciji teške saobraćajne nesreće, na velikoj udaljenosti od najbližeg urgentnog centra, drugi učesnik u saobraćaju poziva broj hitne pomoći, saopštava da je povređeni motociklista izgubio puno krvi, ali i da je na kacigi pročitao podatak da isti ima krv grupe B, rezus faktor pozitivan. I šta? Neko će da kaže "boli me uvo šta si pročitao" ili "poneću za svaki slučaj"?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Slažem se da ne smeju tek tako, ali u situaciji kad gubiš pacijenta malo se menjaju pravila. Čak bi i etički bilo neprihvatljivo, da se ne učini sve što je u moći. Eksperimentisanje u situaciji kada život nije direktno ugrožen i kada stanje pacijenta daje prostor za analizu krvi, je sasvim druga stvar.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nekada smo mogli ( ko je hteo ) da pri vađenju lične karte priložimo potvrdu od zavoda za transfuziju o krvnoj grupi pa se to upisivalo u ličnu kartu - bilo je predviđeno mesto za to - na dnu ispod imena i prezimena.  

  Kad su osmišljavali ove nove lične karte - očiglerdno je dizajn pravio neki tupadžija koji je smatrao da to nije bitno ! 

 

  ( Slika lične karte uzeta sa net-a )

 

  

file.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Mislim da je neko u temi spomenuo, u hitnim slučajevima kada pacijent gubi mnogo krvi, a nema vremena za analize, daje mu se 0 krvna grupa. Sa tim ne može da se pogreši...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Krvna grupa u licnoj karti ima istu tezinu i vaznost kao i ova na kacigi..

nema potpisa lekara , tako da , isto kao da ste je procitali i na kacigi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja