Jump to content

Moto Zajednica

Poklanjam nalepnice krvnih grupa , za kacigu , za vizir , za kofer , za gde god..

Recommended Posts

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Kada vozim motore, koristim tri kacige (dve Full Face i jednu za Off), i trosim jednu krvnu grupu na svim voznjama. Kako stoje stvari oko broja kompleta oznaka krvne grupe, koja se moze naruciti?

Thnx i POZZZ!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

 

@darko mihajlovic

nisam teoreticar zavere, ali sta ako pacijent nije pri svesti a na kacigi pise da je A+ krvna grupa? da li bi mu, kao medicinski radnik, dao tu krv ako mu od toga zavisi zivot? ili bi, ipak, sacekao da mu se u bolnici ustanovi koja je krvna grupa i da se uradi unakrsni test?

ceo moj post se zasniva na cinjenici da niko od medicinskih radnika nece pacijentu dati odredjenu krvnu grupu samo zato sto mu to pise na kacigi, pantalonama, reveru ili je tetovirano na grudima ili podlaktici. ja, licno, ne znam koja sam krvna grupa i mislim da to nije podatak kojim bi trebalo da se zamaram.

jos jednom, svaka cast za gest :takoje:

 

Nemoj biti sujetan i insistirati na grešci (boldovano), samo zato što je tvoje ranije izneto mišljenje. Čovek ti je objasnio zašto je informacija važna i kako se sa mesta nesreće javlja u bolnicu krvna grupa za pripremu transfuzije. Ja sam, na žalost, tome prisustvovao i bilo je, na sreću, mnogo važno. Nisi znao, sada si čuo, prihvati...

 

Inače, upravo zbog toga mnogi od nas nose krvnu grupu ispisanu na motoru/kacigi/opremi... I drugarski savet - odredi krvnu grupu što pre. To nije skupo u gotovo bilo kojoj laboratoriji, a verovatno najlakši (i besplatan) način je da dobrovoljno daš krv.

 

samo da kazem jos par stvari i odjavljujem se, da coveku ne trujem temu.

pod jedan, nisam sujetan. darko je lepo rekao da se u hitnim slucajevima daje krv univerzalnog davaoca, tj. 0 negativna krvna grupa. u slucaju nezgode, ako ste bilo koja krvna grupa osim 0, markica vam (u tom slucaju) ne znaci nista.

pod dva, krv koja se prima putem transfuzije mora imati iste antigene kao i crvene krvne celije osobe koja je prima (odnosno krv davaoca i krv primaoca moraju biti kompatibilne). Ako se putem transfuzije primi krv koja nije kompatibilna krvi osobe koja je primila, antitela u krvi primaoca prepoznace primljenu krv kao stranu, te ce napasti i unistiti crvene krvne celije primljene krvi.

Taj imunoloski odgovor, odnosno transfuzijska reakcija, dogadja se odmah nakon primanja nekompatibilne krvi i moze imati vrlo ozbiljne posledice po zdravlje primaoca, pa cak dovesti i do smrti. Krvna grupa 0 negativna u sebi nema ni jednog antigena. Zbog toga se naziva univerzalnim davaocem, sto znaci da je kompatibilna sa svim krvnim grupama. S druge strane, krvna grupa AB pozitivna naziva se univerzalnim primaocem, odnosno osobe s tom krvnom grupom mogu primiti krv bilo koje krvne grupe. Iako se u hitnim slucajevima koristi podela krvnih grupa na univerzalnog davaoca i univerzalnog primaoca, uvek kada je to moguce radi se precizno odredjivanje krvne grupe, kako bi se sprecila pojava imunoloske reakcije na transfuziju.

pod tri, izdavanje krvi za transfuziju vrsi odgovorno lice uz prethodno uradjenu interreakciju koja mora biti negativna.

pod cetiri, sve ovo nije mudro slovo. moze se naci u udzbenicima i knjigama, a ima i na netu.

hvala na drugarskom savetu, krv dajem uvek kada je nekom potrebna

 

darko, izvinjavam se sto ti upropascavam temu, ali osetio sam potrebu da odgovorim i obecavam da necu vise...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

@ raps ...  sve si ti to lepo procitao na netu , svaka cast , ALI  ... !!!

 

1. da si procitao sta sam napisao par popstova iznad procitao bi ovo    

 

"pre ukljucivanja krvi mora da se uradi unakrsni test ili interreakcija i proveri se da li pacijent sme da primi tu krv ili ne... ukrsa se serum pacijenta i eritrociti iz kese krvi ... ti eritrociti moraju prvo da se "isperu ili operu" 3 puta , pa se onda ukrsta sa serumom pacijenta ...priprema ili ti pranje eritrocita , ukrstanje itd itd je rad osoblja koji traje oko 20 ak min .. posle to mora da se inkubira u termostatu 15 min i posle toga da se centrigugira u centrifugi zbog ocitavanja rezultata , to traje 5 min ... znaci , rad tehnicara je oko 20 min i rad masina je  20 min ...

 

pa ako se desi nesreca u gradu i doktor javi u bolnici koja je pacijent krvna grupa , tehnicar u bolnici dok ceka pacijenta moze da uradi celu pripremu ( pranje eritorcita itd ) dok pacijent ne stigne do njega ...  

 

eto , tu je fora... mislim da su u nekim situacijama 20 ak min razlika izmedju zivota i smrti ..."

 

a to je isto to sto si ti rekao samo malo strucnije i napisano laickim jezikom da me ljudi razumeju ...

 

 

2. kazes , u slucaju nezgode da se daje 0 neg krv da bi se sprecila pozitivna interreakcija .  a ja te pitam , a sta ako u tom trenutku nema na stanju 0 neg krvi , s obzirom da je jako retka ? a  ? sta cemo tad ? koju god da mu drugu das rizikujes da stvori antitela ... hoces napamet ili ces poverovati nalepnici ?

 

3. izdavenje krvi vrsi odgovorno lice ....  pa naravno  da ce odgovorno lice , ko je uopste i rekao da je drugacije ??!?!?  samo da ti kazem , JA SAM TO ODGOVORNO LICE KOJE RADI TAJ POSAO VEC 15 GOD ...  

 

mislis li da ipak znam malo vise od tebe u tom polju ,a ?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Moze ljudi svima , nije problem , imam spremljenih dosta ...

 

Samo kazite kako mislite da vam dam i resavamo ...

 

Nije mi tesko da se provozam i dodjem do negde , u krugu od 20-ak km od rakovice , al da ne idem bas do novog sada ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Svaka cast za gest! Ako budem dolazio za BG javicu se za nalepnicu. 

 

Jos jednom SVAKA ČAST!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kako ne bih otvarao novu temu jer se svodi na isto, sem nalepnica naleteh na jos jednu odlicnu stvar koja moze pomoci u slucaju nezgode.

 

Kako u danasnje vreme sve vise koristimo mobilne telefone i vecina od njih je 'smart', a najveci deo dana je i sa nama, odlicna je ideja da bas u njemu se sacuvaju bitni podaci. Problem je bio sto vecina nas 'zakljuca' na ovaj ili onaj nacin telefon sa sifrom pa osoblje hitne pomoci ne mogu prici tim podacima u slucaju da vam zele pomoci.

 

Moguce je sacuvati u imeniku ICE (in case of emergency) osobu, gde ce biti sacuvani svi bitni licni detalji, od imena, godista, visine tezine, krvne grupe, kao i koje osobe da se pozovu u slucaju nesrece, ceo MEDICAL ID. A sve to je dostupno iako je tel zakljucan odmah pored opcije za pozivanje hitnih sluzbi.

 

Ima i za android kao i za IOS

 

 

post-32893-0-81806000-1452983967.png

 

post-32893-0-27243100-1452983970.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Nisam razumeo naj bolje, da li se samo sačuva ICE kao kontakt sa pojedinostima, ili se instalira posebna ICE aplikacija ili u okviru kontakata postoji neki ICE deo za popunjavanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Za ios imam app već instaliran u koji popunim svoj medicinski dosije tj krvnu grupu visinu tezinu a između ostalog i osobe iz imenika selektujem koje treba pozvati u hitnom slučaju.

 

Za Androidove uredjaje valjda već ima odredjen ICE kontakt u imeniku samo ga treba popuniti, ako sam dobro razumeo. Ili možda treba skinuti neku dodatnu aplikaciju, svakako ni to nije neki problem. Ko ima Android uredjaj neka se zadubi u materiju pa nek objavi ovde.

Ili ako mi supruga da njen telefon da se igram sa njim :)

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Nasao sam, kod mene u kontaktima u nekim podgrupama vec postoji to ICE i treba samo da se popuni naravno bez instaliranja i bilo cega drugog..

 

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Da ne napisaste ovo, ja nikad u zivotu ne bih ni pokusao da cackam telefon unesrecenog...ne daj Boze da se nadjem u toj situaciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pa kao slucajni prolaznik možda i nemaš puno od ovih informacija. Pružiš prvu pomoć u domenu svojih mogucnosti i pozoveš hitnu pomoć.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Професор, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati ST2 944

Zaista fenomenalno! Tek sada sam video! Svaka cast!  :takoje:  Ja sam visestruki davalac krvi i imam retku AB- krvnu grupu! Javljam se i ja za jednu nalepnicu!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

nije problem druze , ima nalepnica jos ...

 

samo javi ( i ti , i ko god hoce jos ) u inbox podatke za slanje i saljem u najkracem mogucem roku ..

 

bas sam dosta podelio ... ima jos dosta , ko god hoce , slobodno neka se javi bez ustrucavanja .. imam postu i na psolu , pa mi nije problem da poslaljem pisamce  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja