Jump to content

Moto Zajednica

jawa cz 175 '68.

Recommended Posts

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

Pozdrav kolege, imam pitanje, kupio sam jawu da restauriram i na njoj je skinuto njeno original paljenje jer je crko regler i bivsi vlasnik je stavio paljenje od apn6 kako mi je rekao, tako da sada pali bez akumulatora, medjutim sada isti taj akumulator se ne puni a svetla rade samo ako je akumulator povezan..dakle moje pitanje je da li moram da vratim staro paljenje kao bih imao svetla ili je moguce nekako sa postojecim. Hvala.

p.s. u struju i paljenje se uuuopste ne razumem tako da mi ako imate resenje morate objasniti na srpskom a ne nekom shemom, slikom itd :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Ako je stavljeno paljenje od tomosa - onda treba i instalacija da se napravi kao kod Tomosa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

Hvala na brzom odgovoru! jel ima neko uputstvo na netu da se nađe ili kod majstora da ide kad ga budem sklapao posle farbanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sad vidim da si iz N. Sada - ko i ja. Mogu da ti objasnim uživo ( lakše nego da kucam referat ovde ), a ako budem imaso vremena - mogu i da ti to povežem. Ko što reče Bogdan - stavi neku sliku !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

trenutno nemam pristup kompu čim pre ću okačiti...planirao sam da ga rastavim i restauriram pa onda tek da radim tu struju...inače juče smo ga upalili posle dosta godina stajanja. E sad novo pitanje, do pola gasa vuče normalno čim je gas preko toga počne da se guši, popustim ga i onda opet normalno radi, da li to treba da se šteluje paljenje ili je nešto drugo u pitanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Lepo izgleda motor. Što se tvog pitanja tiče, to što radi do pola gasa - može svašta da bude. Ono što je osnovno, trebalo bi očistiti karburator, pregledati filter za vazduh ( nalazio sam u kućištima za filter svašta - i gnezda buba, miševa i kojekakvih malih životinja ) i proveriti kako teče gorivo na slavini - da nije zapušena il da joj je smanjen protok.  Takođe može da bude uzrok i paljenje koje nije originalno i ko zna kako je namešteno. Treba od bivšeg vlasnika da potražiš da ti da i fabričku dinamu .

 

  A evo ti i par saveta šta prvo da uradiš pre nego što kreneš u sređivanje i restauraciju :

1. Prvo nađi vlasnika koji se vodi u saobraćajnoj i prepiši motor na sebe  ( motor je star, da li je vlasnik živ, da li je tu - možda se odselio il živi u nekoj drugoj državi )

2.  Motor prvo napravi da dobro radi, provozaj da se uveriš da lepo ide, da nema neki problem sa menjačem il nečim drugim, pa tek onda rasturaj, restauriraj i farbaj. 

 

Više puta sam viđao da ljudi prvo srede motor, ulože dosta novca u njega, a kad sve završe - ne mogu da ga registruju jer nema vlasnika, il ima neki mehanički problem u mašini pa treba još novca uložiti u nju, a što je najgore - treba skidati mašinu i možda oštetiti farbu il nešto drugo prilikom rada .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

vlasnik mi je drugar, prenos vlasništva je u toku, imam original bombinu i još nekih rez delova...e sad gledali smo tu struju i shvatili da mu je majstor da bi montirao ovu sastrugao nosače od original bombine tako da ne znam kako da vratim nazad staru struju....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

vlasnik mi je drugar, prenos vlasništva je u toku, imam original bombinu i još nekih rez delova...e sad gledali smo tu struju i shvatili da mu je majstor da bi montirao ovu sastrugao nosače od original bombine, diname, kako se već zove, tako da ne znam kako da vratim nazad staru struju....inače karburator je očistio, diznu produvao, slavina nas je zajebavala, stavljena je ganc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

vlasnik mi je drugar, prenos vlasništva je u toku, imam original bombinu i još nekih rez delova...e sad gledali smo tu struju i shvatili da mu je majstor da bi montirao ovu sastrugao nosače od original bombine, diname, kako se već zove, tako da ne znam kako da vratim nazad staru struju....inače karburator je očistio, diznu produvao, slavina nas je zajebavala, stavljena je ganc nova i curi lepo ali posle nekog vremena stane pa smo kontali da je možda od taloga pa smo skinuli rez i malo ga čistili na slavinu sada curi tako da misli drugar da je do paljenja, da nije dobro namestio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Skini čep sa rezervora, pa tad probaj kako teče gorivo na slavini. Mislim da ti se začepila oduška na čepu. Ako gorivo lepo ide bez čepa - treba čep očistiti, produvati il izbušiti malu rupicu na njemu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ako su nosaci diname odsceni da se ne moze vratiiti original dinama   onda ti preporucujem ugranju tomosovog bezkontaktnog paljenja od 12 volti , ono koje je ugradjivano na apn6 , znaci nema platine i moze da radi u oba smera ( obzirom da tebi treba palnje desnog smera , od pucha poni ekspresa ili od neke tomos kosilice ) a moze mu se ubudziti namotaj za svetlo od cak 80 wati i to bude sasvim dovoljno za osvetljenje. Jedino je problematicno odredjivanje momenta paljenja  ali kad se jednom namesti  odlicno radi , provereno i na ETZ 250 , javi se lijanu covek ima debelo iskustvo i komsija ti je.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

Super, znači samo daj namotaj onda treba i neko iskusan da našteluje paljenje?! Gde mogu naći taj namotaj? Drumska Lisice da li i dalje stoji ponuda da mi napraviš instalaciju, i da li je Bogdan mislio na tebe da bi znao da podesiš paljenje i taj namotaj? Hvala vam drugari, biće ovo najbolja godina mog života ako uspem da sredim i osposobim motor do početka sezone :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Da, Bogdan je mislio na mene. Meni nije problem da ti podesim paljenje sa fabričkom strujom, sa ovom budženom od tomosa - može da bude problema - sve zavisi kako je nabudženo ?  Zameniti namotaj nije problem , samo treba da nađeš taj namotaj od 80 W. Takođe nije problem ni da ti povežem instalaciju na motoru za to tomosovo paljenje. Jesi li probao protok slavine sa skinutim čepom od rezervoara ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

curi gorivo na slavinu. E sad primetio sam da crevo od slavine do karburatora nikada ne bude ispunjeno skroz gorivom već do pola, ima li to neke veze? Sad sam ga malo provozao i primetio da u drugoj primi skoro do kraja gas a kako prebacuje u 3, pa u 4 brzinu tako prima sve manje gasa. U četvrtoj skoro da i ne prima gas, nisam vozim veliku razdaljinu ali kao da kad postigne određene obrtaje kao da bolje prima gas!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Curi, ali kako curi ?  Skini crevo sa karburatora i gurni u neku flašu pa otvori slavinu - neka čep od rezervoara bude na svom mestu ( zatvoren ), pa gledaj kako curi, da li teče ravnomerno ili počne da se smanjuje protok posle minut - dva . Isto to ponovi i sa otvorenim rezervoarom pa vidi dal ima razlike ? Ovo što ti opisuješ je tipično za začepljenu odušku na čepu rezervoara ( ona mala rupica na sredini čepa ) . Probaj da je produvaš na kompresoru !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

taj protok izgleda dobro  verovatno nije to problem ,mada bas tako deluje kao da mu nedostaje goriva :stabre: da li je plovak dobro podesen, kad okrenes karb naopacke plovak treba da je paralelan sa telom karba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

moraću ga skinuti pa videti, nisam to nikada radio, kada sam išao da ga vidim prvi put nije hteo da povuče gorivo pa mi je kasnije bivši vlasnik javio da je plovak bio zaglavio od prljavštine i da ga je očistio. Sad ja bih rastavio ceo motor ali se ne razumem baš pa se plašim da ne sjebem još više. Sve što sam imao budžeta sam dao za njega pa sad nisam u prilici da ga vozim kod majstora...izvinjavam se ako vas davim ali ...sto finansijski razlog što bih želeo da naučim da ga sam održavam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Jawa CZ 175/450 •||• Sprint FVision 125cc

Dakle karburator je skinut, e sad ako sam dobro ukapirao iz servisne knjige (na češkom je) da ima neki šrafovi za štelovanje i da su oni fabrički podešeni, ali ne piše kako treba da se podese u slučaju da im treba štelovanje...zna li ko koliko treba da se odvrnu/zavrnu? Da li je to možda uzrok što se guši sa većim gasom...u trećoj a pogotovo u četvrtoj ide praktično samo na leru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Na karburatoru sa spoljne strane imaš dva šrafa na kojima su male opruge. Onaj koji je ušrafljen prema gore - podiže šiber i sa njim regulišeš ler gas. Onaj drugi koji stoji horizontalno je šraf za vazduh. Šteluje se tako što se zavrne do kraja pa se onda otpusti za jedan ceo krug i još četvrt kruga pa do ceo krug i tri četvrti kruga - To kaže fabrika, a pošto je motor stariji - možeš probati sa još + - četvrt kruga. Gde si ti u N. Sadu, pa da dođem da pogledam taj motor ? Pošalji mi na pp broj telefona da se čujemo .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja