Jump to content

Moto Zajednica

VFR vs CBR

Recommended Posts

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Nisam siguran da li postavljam na pravom mestu, molim admine da pomere ako je potrebno.
 
Naime, zainatio sam se da kupim VFR V-tec i to sam pik bacio na jednu belu iz oglasa. Još nisam prodao svoj motor, ali bih generalno mogao da kaparišem (ako ne i isplatim ceo mtor), ako naleti dobra prilika. U svakom slučaju, zovem ja danas čoveka i saznam da je motor prodat, samo nije skinuo oglas sa sajta. Ok... razočaran, ali šta je tu je. Razmišljao sam malo i pade mi na pamet da mi se dopada još jedan Hondin model koji mi deluje kao da bi mogao da bude motor koji tražim. Konkretno mislim na CBR F4i.
 
Gledah specifikacije na bikez.com i upoređivao sam pozicije na cycle ergo (prilažem slike ispod. Koristio sam moju visinu 182cm i visinu devojke za suvozača 160cm) i meni deluje da su ta dva motora dosta slična sa time da je VFRka malo više touring, dok je CBRka malo više sport. Čak i sedišta deluju jako slično. Naravno, sve te slike i brojke meni ne znače mnogo s obzirom da nemam nekog preteranog iskustva.

 

Interesuje me da li neko sa više iskustva može da mi kaže nešto na ovu temu. Naravno, možda bi najbolja varijanta bila da se nađem negde pored ta dva motora, ali za to je potrebna neka bolja organizacija. Računam da je za početak dovoljan i upit ovde. U nadi da bi neko mogao da mi pomogne.

 

Unapred zahvalan za bilo kakav feedback.

 

VFR_zpsulwmzbvb.jpg CBR_zpsxvfbjxqk.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne bih se rukovodio gore pomenutim.

 

Probaj obe masine i vodi se po osecaju koji ti pruzaju. Naravno, konfiguracija agregata je drugacija, perfomanse itd. 

 

 

Moj prijatelj ima F4i a rodjak VFR 800. Ako ces putovati solo i volis nesto agresiviniju voznju, CBR, ako si pre sa saputnicom, volis tri kofera uredno spakovano, VFR.

 

Usput,

 

sta je razlog prelaska sa R1100R na Honde?  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

 

sta je razlog prelaska sa R1100R na Honde?  

 

Faktički, razlog je nemogućnost posedovanja više motora.

 

Treba mi nešto što može po gradu, može za put, a da može i za stazu. Tanka je linija između VFRa i CBRa iz mog.

 

Kad kažem "može po gradu", uglavnom mislim za posao. Svakodnevno 14ak kilometara sve ukupno. Meni je R1100R bio super za to, tako da mi "veličina" motora ne predstavlja problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja sam nedavno na moj CBR stavio volan od VFR-a, sad je dosta zgodniji polozaj, ruke rasterecenije,  ja sam visok 188cm, a sto se tice sedista, VFR-ovo je udobnije za nijansu, mada ako mislis ozbiljniji turing, najbolje odraditi sediste kod Bobana, bilo da uzmes CBR ili VFR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

 

 

sta je razlog prelaska sa R1100R na Honde?  

 

 

 

Treba mi nešto što može po gradu, može za put, a da može i za stazu. Tanka je linija između VFRa i CBRa iz mog.

 

 

 

 

Imao jedno i drugo VFR je mrcina,za grad ti je cimanje,za put je ok za stazu tu i tamo...Meni je na vfr hebala potrošnja i to što je pretežak pa sam se vratio na cbr koji mi je uopšteno lakši za svakodnevno cimanje...ali zavisi od osobe do osobe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

F4 je fenomenalan motor. Bas zelim da posedujem i VFR tako da se javljam da pratim temu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Imao jedno i drugo VFR je mrcina,za grad ti je cimanje,za put je ok za stazu tu i tamo...Meni je na vfr hebala potrošnja i to što je pretežak pa sam se vratio na cbr koji mi je uopšteno lakši za svakodnevno cimanje...ali zavisi od osobe do osobe.

Recimo da je potrošnja nešto što me ne interesuje. Što se tiče "mrcine". Koliko je veća "mrcina" od R1100R?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Iz mog ugla koji sam uvek vozio tako neke manje motore i navikao na njih smetala mi je ta razlika u kilaži,nije baš toliko strašno malo sam upotrebio jaču reč ali navikao sam da okrećem motor ka' biciklu. :)

 

U suštini i jedan i drugi model su super CBR mi je okretniji,može agresivnije da se vozi ali kada su u pitanju dalje ture(pogotovo sa saputnicom) kao što sam ih imao ove godine e tu sam već poželeo da opet imam VFR-a.Ali pošto sam 90% vremena na motoru solo na nekim relacijama oko 100-200km i ne silazim sa istog dok ne zaledi više mi odgovara CBR.

 

Ali kao što rekoh zavisi od osobe do osobe ovo je moje viđenje,najbolje bi bilo da možeš da sedneš i isprobaš oba motora.Da upoređujem tvoj BMW sa VFR-om nisam kompetentan pošto nikada nisam imao prilike da provozam tako nešto.

 

Sve u svemu koji god model da uzmeš nećeš se zeznuti...honda je to,srećno sa kupovinom  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: GSX 1400, MZ ETZ251

Bio u sličnoj dilemi, samo umesto CBR-a tražio Hornet 600...

 

Vozim VFR, a drugar ima CBR600, takođe je dosta vozio, Hornet ima isti agregat kao CBR samo manje karburatore i za nijansu manje KS.

Prva i osnovna stvar koja me nervira na CBR-u je (kao i svim linijskim motorima ispod 1000 cm3) je što mora da se vozi kao dvotaktni motor, znači 80 km/h, vas dvoje (ili sam) u šestoj, treba mu vreme da krene, ili da se šalta 1 do 2 brzine niže, dok kod VFR zbog odgomnog momenta V agregata dostupnog na nižim obrtajima, samo dodaš malo gasa i časkom dođe do 100-120 km/h, bez ikakvog šaltanja, izvlačenja i ostalog.

VFR je dosta teži, ali i ozbiljniji i za klasu kvalitetniji motor od završne obrade do samog agregata.

CBR 600 ima razvod lancem, a VFR zupčanicima,

CBR ima vodeno hlađenje, a VFR vodeno i uljno,

kvačilo na CBR-u na sajlu, na VFR-u hidraulično,

prenos je dosta brži na VFR-u u šestoj 100 km/h je 4000 rpm, a na CBR-u 5000 rpm (pri fabričkim lančanicim i gumama)

položaj sedenja je na CBR-u je neudobniji nego na VFR-u, sedište je tvrđe i više za oko 5-10 cm

VFR ima dosta bolju zaštitu od vetra, ali zato leti greje guzicu nenormalno zbog zadnja 2 cilindra koja su tik ispod sedišta.

VFR ima problem sa reglerom i fraj laufom, koji nastaju posle 60-70000 km pređenih, ali je lako rešivo i nije skupo.

CBR ima loše rešen španer razvodnog lanca, pa se mora menjati...

VFR NIKAD ne troši ulje (i ja nisam čuo da je ikom potrošio kap) dok CBR ukoliko se ceo dan vozi autoputem na 7-8000 rpm hoće malo da potroši.

CBR se dosta lakše vozi u gradu i na kratkim krivinama, dok je VFR kralj na otvorenom putu i dugim krivinama, ali zato treba poligon da se okrene u gradu.

Po specifikaciji performanse oba motora su slične, ali u praksi je dosta drugačije u korist VFR-a.

Što se potrošnje tiče VFR do 120 km/h sa dvoje neće preći 5,5-6 l/100km, a na CBR-u oko 5-5,5 l/100km...

Da ne dužim više sve u svemu oba motora su odlična (HONDA je to), stvar je samo šta se tebi više sviđa, moj glas definitivno ide VFR-u.

 

Pozz i srećna kupovina.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Hahah , pa to je tako uvek... nije problem u motorima nego u nasim glavama...svi mi bj hteli sportasa , picolovca za grad , al da n trosi mnogo i da moze da se provlaci ...usput , da bude udoban kad hocemo sa njim po 500 km dnevno i da suvozacu bude udobno ...da , i da stane brdo stvari. E pa - djokicaaaaaaa :-) :-) :-)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Što se potrošnje tiče, tu stavku stvarno ne gledam. Istina je da motor više koristim kao prevozno sredstvo po gradu i kraće relacije van grada, ali ne bih voleo da mi duža relacija sa ženom presedne ako na osnovu toga odlučujem. To je neka glavna začkoljica.

 

Provlačim se po gradu i sa ovom mojom dvogrbom kamilom bez problema :)

 

Što se staze tiče, siguran sam da je CBRka bolji izbor, ali za neke moje potrebe i VFR bi radio posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

Znam ... isto razmisljamo ..

 

Gledaj onda vise neki F polozaj sedenja ...

 

Cbr je verovatno bolji izbor ali ce ti i verovatno presesti duza voznja :-)

 

Doduse , mozda i nece... ja sam sa ovim cat-om imao ove god turu od oko 1400 km u 4 dana , sa zenom...u jednom danu smo odvozali Sarajevo - Zajecar , oko 500 i kusur km... i nije bilo bas strasno :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Bio u sličnoj dilemi, samo umesto CBR-a tražio Hornet 600...

 

Vozim VFR, a drugar ima CBR600, takođe je dosta vozio, Hornet ima isti agregat kao CBR samo manje karburatore i za nijansu manje KS.

Prva i osnovna stvar koja me nervira na CBR-u je (kao i svim linijskim motorima ispod 1000 cm3) je što mora da se vozi kao dvotaktni motor, znači 80 km/h, vas dvoje (ili sam) u šestoj, treba mu vreme da krene, ili da se šalta 1 do 2 brzine niže, dok kod VFR zbog odgomnog momenta V agregata dostupnog na nižim obrtajima, samo dodaš malo gasa i časkom dođe do 100-120 km/h, bez ikakvog šaltanja, izvlačenja i ostalog.

VFR je dosta teži, ali i ozbiljniji i za klasu kvalitetniji motor od završne obrade do samog agregata.

CBR 600 ima razvod lancem, a VFR zupčanicima,

CBR ima vodeno hlađenje, a VFR vodeno i uljno,

kvačilo na CBR-u na sajlu, na VFR-u hidraulično,

prenos je dosta brži na VFR-u u šestoj 100 km/h je 4000 rpm, a na CBR-u 5000 rpm (pri fabričkim lančanicim i gumama)

položaj sedenja je na CBR-u je neudobniji nego na VFR-u, sedište je tvrđe i više za oko 5-10 cm

VFR ima dosta bolju zaštitu od vetra, ali zato leti greje guzicu nenormalno zbog zadnja 2 cilindra koja su tik ispod sedišta.

VFR ima problem sa reglerom i fraj laufom, koji nastaju posle 60-70000 km pređenih, ali je lako rešivo i nije skupo.

CBR ima loše rešen španer razvodnog lanca, pa se mora menjati...

VFR NIKAD ne troši ulje (i ja nisam čuo da je ikom potrošio kap) dok CBR ukoliko se ceo dan vozi autoputem na 7-8000 rpm hoće malo da potroši.

CBR se dosta lakše vozi u gradu i na kratkim krivinama, dok je VFR kralj na otvorenom putu i dugim krivinama, ali zato treba poligon da se okrene u gradu.

Po specifikaciji performanse oba motora su slične, ali u praksi je dosta drugačije u korist VFR-a.

Što se potrošnje tiče VFR do 120 km/h sa dvoje neće preći 5,5-6 l/100km, a na CBR-u oko 5-5,5 l/100km...

Da ne dužim više sve u svemu oba motora su odlična (HONDA je to), stvar je samo šta se tebi više sviđa, moj glas definitivno ide VFR-u.

 

Pozz i srećna kupovina.

 

Greska, i CBR ima hladnjak ulja, samo je unutra, i hladi se vodom, sto je jos efikasnije nego na VFR-u ciji je hladnjak ulja napolju i hladi se vazduhom.

Ne vidim u cemu je tolika prednost hidraulicnog kvacila naspram klasicnog sa sajlom, sajlu promenis i nastelujes za 5 minuta, a kod hidraulike tu moze biti mnogo vise problema jer je komplikovaniji sistem.

Regleri crkavaju na mnogim Hondama, ne samo na VFR-u

 

Imao sam VFR 750 rc36, motor je stvarno fantastican, ima par mana koje su zanemarljive, osim tog grejanja, to me smorilo jako, jeste udobniji, od CBR-a, od polozaja sedenja pa do sedista, i meni apsolutno nije bio problem da ga vozim po gradu, on jeste tezi od CBR-a, ali je izuzeno stabilan i izbalansiran za svoju tezinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: GSX 1400, MZ ETZ251

 

Bio u sličnoj dilemi, samo umesto CBR-a tražio Hornet 600...

 

Vozim VFR, a drugar ima CBR600, takođe je dosta vozio, Hornet ima isti agregat kao CBR samo manje karburatore i za nijansu manje KS.

Prva i osnovna stvar koja me nervira na CBR-u je (kao i svim linijskim motorima ispod 1000 cm3) je što mora da se vozi kao dvotaktni motor, znači 80 km/h, vas dvoje (ili sam) u šestoj, treba mu vreme da krene, ili da se šalta 1 do 2 brzine niže, dok kod VFR zbog odgomnog momenta V agregata dostupnog na nižim obrtajima, samo dodaš malo gasa i časkom dođe do 100-120 km/h, bez ikakvog šaltanja, izvlačenja i ostalog.

VFR je dosta teži, ali i ozbiljniji i za klasu kvalitetniji motor od završne obrade do samog agregata.

CBR 600 ima razvod lancem, a VFR zupčanicima,

CBR ima vodeno hlađenje, a VFR vodeno i uljno,

kvačilo na CBR-u na sajlu, na VFR-u hidraulično,

prenos je dosta brži na VFR-u u šestoj 100 km/h je 4000 rpm, a na CBR-u 5000 rpm (pri fabričkim lančanicim i gumama)

položaj sedenja je na CBR-u je neudobniji nego na VFR-u, sedište je tvrđe i više za oko 5-10 cm

VFR ima dosta bolju zaštitu od vetra, ali zato leti greje guzicu nenormalno zbog zadnja 2 cilindra koja su tik ispod sedišta.

VFR ima problem sa reglerom i fraj laufom, koji nastaju posle 60-70000 km pređenih, ali je lako rešivo i nije skupo.

CBR ima loše rešen španer razvodnog lanca, pa se mora menjati...

VFR NIKAD ne troši ulje (i ja nisam čuo da je ikom potrošio kap) dok CBR ukoliko se ceo dan vozi autoputem na 7-8000 rpm hoće malo da potroši.

CBR se dosta lakše vozi u gradu i na kratkim krivinama, dok je VFR kralj na otvorenom putu i dugim krivinama, ali zato treba poligon da se okrene u gradu.

Po specifikaciji performanse oba motora su slične, ali u praksi je dosta drugačije u korist VFR-a.

Što se potrošnje tiče VFR do 120 km/h sa dvoje neće preći 5,5-6 l/100km, a na CBR-u oko 5-5,5 l/100km...

Da ne dužim više sve u svemu oba motora su odlična (HONDA je to), stvar je samo šta se tebi više sviđa, moj glas definitivno ide VFR-u.

 

Pozz i srećna kupovina.

 

Greska, i CBR ima hladnjak ulja, samo je unutra, i hladi se vodom, sto je jos efikasnije nego na VFR-u ciji je hladnjak ulja napolju i hladi se vazduhom.

Ne vidim u cemu je tolika prednost hidraulicnog kvacila naspram klasicnog sa sajlom, sajlu promenis i nastelujes za 5 minuta, a kod hidraulike tu moze biti mnogo vise problema jer je komplikovaniji sistem.

Regleri crkavaju na mnogim Hondama, ne samo na VFR-u

 

Imao sam VFR 750 rc36, motor je stvarno fantastican, ima par mana koje su zanemarljive, osim tog grejanja, to me smorilo jako, jeste udobniji, od CBR-a, od polozaja sedenja pa do sedista, i meni apsolutno nije bio problem da ga vozim po gradu, on jeste tezi od CBR-a, ali je izuzeno stabilan i izbalansiran za svoju tezinu.

 

To oko hlađenja ulja na CBR-u stvarno nisam znao..., a rešenje je odlično.  :care:

Meni težina ne smeta i koristim svoj VFR za svakodnevne vožnje do posla, po gradu, lokalnim putevima, a i za vožnje od 1000+ km i motor mi je legao fantastično. Pomenuo sam njegovu težinu jer to nekim vozačima stvarno predstavlja problem.

Stabilnost i ciklistika je savršena, kao što sam i napisao da je "kralj na otvorenom putu". 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Pojavile su se još dve alternative koje bi mogle da budu kompromis za sve što mi je potrebno.

 

Honda 1100 xx Super Blackbird i BMW K1200S

 

K1200S bi verovatno bi mi verovatno bio najlogičniji izbor, ali on je i najskuplji od svih pomenutih :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Pa postoje 2 vrste zato sam napisao da se meni banana vise svidja :)

Koliko je meni poznato za F4 postoji samo jedno sediste. Za F4i postoje dva :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

 

Pa postoje 2 vrste zato sam napisao da se meni banana vise svidja :)

Koliko je meni poznato za F4 postoji samo jedno sediste. Za F4i postoje dva :)

 

A jest, ja sam kontao f4i :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja