Jump to content

Moto Zajednica

Zato ljudi beze ili zasto vole rotax mashinu

Recommended Posts

Guest gordanmg

Prodajem motore i cujem svasta od musterija pa me interesuje vase misljenje o rotax mashini (Pegaso,BMW 650 ITD, ITD)

Jedan pljuje drugi hvali, nemogu da budem pametan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

coveku danas pomenem f 650 a on kaze ma NEEEE to ??? ??? ???

Ja pitao zasto, on kaze onako neznam cuo ovo, cuo ono, al sve nepovezano.

Zato zelim da cujem vas, mane i vrline te mashine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3629 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Mogu samo da kazem reci jednog servisera koji inace najvise radi suzuki. Ni aprilia, ni suzuki, ni bmw nemaju iste rotax masine,a dosta ljudi misli da jesu iste.Po njegovim recima najbolje se pokazao na bmw-u,onda na suzukiju,pa aprilia...Zbog toga verovatno neki kazu da su dobri neki kazu da nisu. Sta je razlika i zbog cega je tako pojma nemam. Znam da je kod nekih razlika u ventilima i mislim da je mozda stvar u tome koliko je ko platio da mu se napravi dobra masina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Mogu samo da kazem reci jednog servisera koji inace najvise radi suzuki. Ni aprilia, ni suzuki, ni bmw nemaju iste rotax masine,a dosta ljudi misli da jesu iste.Po njegovim recima najbolje se pokazao na bmw-u,onda na suzukiju,pa aprilia...Zbog toga verovatno neki kazu da su dobri neki kazu da nisu. Sta je razlika i zbog cega je tako pojma nemam. Znam da je kod nekih razlika u ventilima i mislim da je mozda stvar u tome koliko je ko platio da mu se napravi dobra masina

razlika izmedju bmw a i aprilijine masine je u 1 ventilu,aprilija je jaca nekih 7 konja cinimi se,,a i ja sam vozim rotaxa i jako sam zadovoljan njime,pa nebi ga bmw ili suzuki uzimao da je los,,u svojoj klasi se pokazao kao jako dobar agregat,,hoce povremeno i da mu strada fraj lauf,,ali su uglavnom krivi vlasnici motora koji imaju prazan akumulator itd,,a na apriliji se pokazao najbolje taj agregat,pa bmw pa suzuki,,okrenuo si kontra listu,,inace novije aprilije sa indzeksenom su se pokazale lose zbog zacepljivanja dizni ali to opet nema veze sa samim agregatom,,rotax inace pravi i motore za avione,austriska firma,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ne zato sto vozim Suzuki Freewind sa Rotax-om nego su mi dvojca majstora rekli da se u Suzuki-ju najabolje pokazo u konkurnciji  sa Aprilije Pegaso i BMW F650. Ovo sam sve cuo nakon sto sam kupio motor. Ja sam isto trazio da kupim Pegasa al nisam nasato u dobrom stanju. Mnogima je izgovor da je BMW los zato sto ga u to vreme sklapali Taljani, nesto mi slab taj njihov izgovor. Aprilija kazu da ima pet ventila i da zbog toga trosi malo vise. E sad Aprilija i BMW imaju vodeno hladjenje dok je kod Suzukija vazdusno (ulje/vazduh) pa po meni se to onda nemoze porediti. Nisam imao prilike da poredim Suzuki sa Aprilijom ali u poredjenu sa BMW sam rasisiro ponasan osmeh. Prvo zbog zvuka, Suzuki je mnogo tisi, drugo zbog ubrzanja i voznje po gradu. Jedina zamerka kod Suzukija je los rad menjaca kad se masina dobro ugreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

troshi aprilija kad se mekano vozi isto koliko i bmw i suzuki nego kad dodash gas njoj i konkurenciji ona ide bolje i samim tim srche vishe...

u proseku, kad se isto voze isto i troshe tj. razlika je 0.2-0.3l otprilike shto je po meni neprimetno...

takodje ko je vozio bmw sa 4 ventila i apriliju sa 5 ventila mozhe samo sebe da lazhe da aprilija ne radi mirnije...

freewinda nisam ni razmatrao ni vozio jer me je odvuklo uljno hladjenje koje inache ne volim, barem se meni ne svidja iako su to veoma kvalitetne mashine...

 

rotax je brend i da je dobar - dobar je... trazhi malo vishe pazhnje ali pruzha mnogo...

delovi jesu skuplji ali ako se propisno odrzhava nema shta tu da crkne...

najvishe je izmazan od strane neobrazovanih i ljudi uskih pogleda na motociklizam koji misle da ako je sklapan u italiji da ne valja isto kao shto dukati ne valja i sve ostale fore koje takav tip ljudi izbacuje... i uglavnom takvi ljudi sve novo teshko prihvataju i mislim da su prichali da je losh i tek kad su izashli modeli u koje se ugradjuje i ako nemaju pojma ni kako taj agregat izgleda... ali dobro... ja ih razumem...

 

da ga je honda ubacila ti isti ljudi bi cutali kao zaliveni... i zashto kad se kazhe da je rotax losh obichno je i aprilija tu negde? retko kad freewind ili bmw... a pitajte vlasnike gs-a shta ce da vam kazhu... ja znam da se oni kunu u rotax...

i da, okachite se na www.mobile.de pa pogledajte koliko pegaso i f 650 prelaze? to su verovatno retki primerci za one koji kazhu da rotax ne valja? a nema ih malo...

ja sam video servisnu knjigu mog motora i za 30.000km apsolutno se nishta nije pokvarilo shto se agregata tiche... bilo je semeringa, lezhaj volana i par gluposti... ali agregat - nishta...

isto je veliko pitanje koliko mehanichara stvarno zna da radi i koliko hoce da se zeza sa rotax-om ili samo izmandrlja neshto i cao zdravo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

Boki hvala na iscrpnom objasnjenju posto dobijam napade od sveznalica koji gledaju motore i komentarisu o necemu sto neznaju.

Prosto, ne kudi konja kojeg nisi jasio !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3629 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Nisam ja obrnu listu,rekao sam da je majstor. Ja bih inace vrlo rado kupio jedan xf ako prodam ovaj moj. Vozio sam pegasa koji ima oko 40tkm i vlasnik kaze da nije imao nikad nikakvih problema sa njim uz neko prosecno odrzavanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Sunshine State - HERZEGOVINA N 42°42.757' E018°20.748'
  • Motocikl: Yamaha XT660ZA, BMW C-400X , Kymco People S 504T

E pa ljudi ovdje sam se stvarno u ovoj rubrici o ROTAX-u nacito,a moram tako reci svakih gluposti a da mi gospodo "vrsni poznavaoci" ROTAX-a ne zamjerite.

Kao prvo i osnovno da vam kazem da su jadni i zalosni ti majstori i serviseri koji to vam tako tvrde jer SAMO BMW F-650 u svim varijantam ima Rotax agregat od 650 ccm a APRILIA PEGASO 650 u svim varijantama kao i YAMAHA XT 660 takodje u svim varijantama imaju jedan te isti

takoreci zajednicki agregat od MINARELLI-ja znaci to NISU ISTI MOTORI-AGREGATI MINARELLI I ROTAX SU OCIGLEDNO RAZLICITI,e sad dalje za SUZUKI ocigledno mislite na X-650 FREEWIND e to je opet posebna prica to nije ni ROTAX a nije ni MINARELLI to je opet cisti SUZUKI e sad da li mu je osnov za to bio jedan ili drugi to je tesko reci ali on je specifican to je cuvena linija vec napustene SUZUKIJEVE dogme o vazdusno uljno hladjenim agregatima SACS.

Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksplataciji s tim sto bi YAMAHA mogla da se bas ne ponosi sa sistemom ubrizgavanja a APRILIA ne bas sa problematicnom elektronikom ali to sve nema veze sa agregatom ili makinjom, kod svih tih ili sva tri agregata izrazena je VIBRACIJA sto je i nemoguce izbjeci na MONOCILNDAR rijesenjima a kao i gratis uz sve to ide i nelinearno razvijanje snage i nedostatak obrtnog momenta u srednjim a pogotovu u nizim brojevima obrtaja sto vi koji to vozite najbolje osjecate u gradu kada polako idete u koloni uvijek ga morate drzati na kvacilu i turirati nemozete ga voziti normalno na 2000 obrt. a da ne trza.

Rezime svega ovoga da ja vise ne pametujem od sva tri agregata jos i jedino se odrzao MINARELLI i kako stoje stvari jos ce i dugo, dugo vremena a ROTAX I BMW su ga napustili jer sadasnji model BMW F-650 GS ima takodje ROTAX ALI PARALEL TWIN OD 800ccm sto navodi na to da im taj od 650ccm i nije bio neko dobro rijesenje a suzuki je vec odavno napusti monocilindar u klasi 650 i presao na V-2 sto opet navodi na isto nije to to a sad zakljucak izvedite sami koji je najbolji jeli ovaj koji se i dan danas ugradjuje u 5 modela razlicitih fiemi ili su ovi koji se iz vec navedenih razloga ne proizvode vise....

 

Sve ovo ako mislite da nije tacno ili sumnjate a vi slobodno provjerite u tehnickoj literaturi tih motora ili na SITE-u prozvodjaca a krenite od precnika i hoda klipa E SAD POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE !

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

E pa ljudi ovdje sam se stvarno u ovoj rubrici o ROTAX-u nacito,a moram tako reci svakih gluposti a da mi gospodo "vrsni poznavaoci" ROTAX-a ne zamjerite.

Kao prvo i osnovno da vam kazem da su jadni i zalosni ti majstori i serviseri koji to vam tako tvrde jer SAMO BMW F-650 u svim varijantam ima Rotax agregat od 650 ccm a APRILIA PEGASO 650 u svim varijantama kao i YAMAHA XT 660 takodje u svim varijantama imaju jedan te isti

takoreci zajednicki agregat od MINARELLI-ja znaci to NISU ISTI MOTORI-AGREGATI MINARELLI I ROTAX SU OCIGLEDNO RAZLICITI,e sad dalje za SUZUKI ocigledno mislite na X-650 FREEWIND e to je opet posebna prica to nije ni ROTAX a nije ni MINARELLI to je opet cisti SUZUKI e sad da li mu je osnov za to bio jedan ili drugi to je tesko reci ali on je specifican to je cuvena linija vec napustene SUZUKIJEVE dogme o vazdusno uljno hladjenim agregatima SACS.

Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksplataciji s tim sto bi YAMAHA mogla da se bas ne ponosi sa sistemom ubrizgavanja a APRILIA ne bas sa problematicnom elektronikom ali to sve nema veze sa agregatom ili makinjom, kod svih tih ili sva tri agregata izrazena je VIBRACIJA sto je i nemoguce izbjeci na MONOCILNDAR rijesenjima a kao i gratis uz sve to ide i nelinearno razvijanje snage i nedostatak obrtnog momenta u srednjim a pogotovu u nizim brojevima obrtaja sto vi koji to vozite najbolje osjecate u gradu kada polako idete u koloni uvijek ga morate drzati na kvacilu i turirati nemozete ga voziti normalno na 2000 obrt. a da ne trza.

Rezime svega ovoga da ja vise ne pametujem od sva tri agregata jos i jedino se odrzao MINARELLI i kako stoje stvari jos ce i dugo, dugo vremena a ROTAX I BMW su ga napustili jer sadasnji model BMW F-650 GS ima takodje ROTAX ALI PARALEL TWIN OD 800ccm sto navodi na to da im taj od 650ccm i nije bio neko dobro rijesenje a suzuki je vec odavno napusti monocilindar u klasi 650 i presao na V-2 sto opet navodi na isto nije to to a sad zakljucak izvedite sami koji je najbolji jeli ovaj koji se i dan danas ugradjuje u 5 modela razlicitih fiemi ili su ovi koji se iz vec navedenih razloga ne proizvode vise....

 

Sve ovo ako mislite da nije tacno ili sumnjate a vi slobodno provjerite u tehnickoj literaturi tih motora ili na SITE-u prozvodjaca a krenite od precnika i hoda klipa E SAD POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE !

pa ti si pobrkao loncice....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

E pa ljudi ovdje sam se stvarno u ovoj rubrici o ROTAX-u nacito,a moram tako reci svakih gluposti a da mi gospodo "vrsni poznavaoci" ROTAX-a ne zamjerite.

Kao prvo i osnovno da vam kazem da su jadni i zalosni ti majstori i serviseri koji to vam tako tvrde jer SAMO BMW F-650 u svim varijantam ima Rotax agregat od 650 ccm a APRILIA PEGASO 650 u svim varijantama kao i YAMAHA XT 660 takodje u svim varijantama imaju jedan te isti

takoreci zajednicki agregat od MINARELLI-ja znaci to NISU ISTI MOTORI-AGREGATI MINARELLI I ROTAX SU OCIGLEDNO RAZLICITI,e sad dalje za SUZUKI ocigledno mislite na X-650 FREEWIND e to je opet posebna prica to nije ni ROTAX a nije ni MINARELLI to je opet cisti SUZUKI e sad da li mu je osnov za to bio jedan ili drugi to je tesko reci ali on je specifican to je cuvena linija vec napustene SUZUKIJEVE dogme o vazdusno uljno hladjenim agregatima SACS.

Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksplataciji s tim sto bi YAMAHA mogla da se bas ne ponosi sa sistemom ubrizgavanja a APRILIA ne bas sa problematicnom elektronikom ali to sve nema veze sa agregatom ili makinjom, kod svih tih ili sva tri agregata izrazena je VIBRACIJA sto je i nemoguce izbjeci na MONOCILNDAR rijesenjima a kao i gratis uz sve to ide i nelinearno razvijanje snage i nedostatak obrtnog momenta u srednjim a pogotovu u nizim brojevima obrtaja sto vi koji to vozite najbolje osjecate u gradu kada polako idete u koloni uvijek ga morate drzati na kvacilu i turirati nemozete ga voziti normalno na 2000 obrt. a da ne trza.

Rezime svega ovoga da ja vise ne pametujem od sva tri agregata jos i jedino se odrzao MINARELLI i kako stoje stvari jos ce i dugo, dugo vremena a ROTAX I BMW su ga napustili jer sadasnji model BMW F-650 GS ima takodje ROTAX ALI PARALEL TWIN OD 800ccm sto navodi na to da im taj od 650ccm i nije bio neko dobro rijesenje a suzuki je vec odavno napusti monocilindar u klasi 650 i presao na V-2 sto opet navodi na isto nije to to a sad zakljucak izvedite sami koji je najbolji jeli ovaj koji se i dan danas ugradjuje u 5 modela razlicitih fiemi ili su ovi koji se iz vec navedenih razloga ne proizvode vise....

 

Sve ovo ako mislite da nije tacno ili sumnjate a vi slobodno provjerite u tehnickoj literaturi tih motora ili na SITE-u prozvodjaca a krenite od precnika i hoda klipa E SAD POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE !

 

prvo, ako ga je zamenio minarelli to ne znachi da je rotax LOSH, vec da su nashli bolje reshenje, logichno zar ne?

mislim tehnika napreduje, zamisli shta bi bilo kad bi suzuki idalje ostao na uljnom hladjenju iz '85. koliko se secam?

znachi ljudi uljara NE VALJA jer ju je zamenio vodenjak!

ima logike? meni ne...

 

o freewindu nisam ni prichao jer o njemu slabo shta znam...

 

e sad ti meni reci koji to jedan cilindar ne trese na 2000o/min? hocesh reci da je sad minarelli toliko savrsheno napravljen da radi kao v2 i da ne trese na 2000o/min? trese i on, ja kad ti kazhem... probaj i videcesh...

koliko sam ja upoznat sa jednim cilindrom on vuche dosta solidno od 2.5 hiljade kad mu se odshrafi gas ali trese do 3 hiljade jer je JEDAN CILINDAR a to nema veze da li je rotax ili neshto drugo... posle 3 hiljade vuche linearno do npr. 6.000 gde se gubi... (manjak snage, jedan cilindar 650 ccm se vrti oko 50ks)

takodje nisam primetio da minarelli ima vishe obrtnog momenta i vishe ks od rotaxa...? da je linearniji jeste - ali ne uzdizhi ga jer je mala razlika... da je ugladjeniji - jeste ali ne drastichno, daleko od toga...

znachi ako za 3-4 godine ovaj minarelli agregat opet zameni rotax a mozhe se desiti jer to onda znachi da minarelli ne valja?

 

koliko hrabrosti treba imati i okarakterisati neki agregat kao losh?

vozili ljudi jedan rotax i imali loshe isqstvo (a tih je shachica...) i onda ne valja ni jedan rotax, e ne mozhe tako...

ja imam loshe isqstvo sa suzukijevom uljarom i kazhem da sam JA imao a da je uljara losha, kao shto rekoh nije...

ne kazhem da je rotax najbolji ali da je losh nije i daleko od toga...

i dalje ova aprilija sa pet ventila ne ide uopshte loshije od XTR-a sa minarelli mashinom, to garantujem...

NE POSTOJI motor za koji se nece naci neko da kazhe da je LOSH!

 

pozdrav poznavaocima rotaxa i nema ljutnje  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

E pa ljudi ovdje sam se stvarno u ovoj rubrici o ROTAX-u nacito,a moram tako reci svakih gluposti a da mi gospodo "vrsni poznavaoci" ROTAX-a ne zamjerite.

Kao prvo i osnovno da vam kazem da su jadni i zalosni ti majstori i serviseri koji to vam tako tvrde jer SAMO BMW F-650 u svim varijantam ima Rotax agregat od 650 ccm a APRILIA PEGASO 650 u svim varijantama kao i YAMAHA XT 660 takodje u svim varijantama imaju jedan te isti

takoreci zajednicki agregat od MINARELLI-ja znaci to NISU ISTI MOTORI-AGREGATI MINARELLI I ROTAX SU OCIGLEDNO RAZLICITI,e sad dalje za SUZUKI ocigledno mislite na X-650 FREEWIND e to je opet posebna prica to nije ni ROTAX a nije ni MINARELLI to je opet cisti SUZUKI e sad da li mu je osnov za to bio jedan ili drugi to je tesko reci ali on je specifican to je cuvena linija vec napustene SUZUKIJEVE dogme o vazdusno uljno hladjenim agregatima SACS.

Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksplataciji s tim sto bi YAMAHA mogla da se bas ne ponosi sa sistemom ubrizgavanja a APRILIA ne bas sa problematicnom elektronikom ali to sve nema veze sa agregatom ili makinjom, kod svih tih ili sva tri agregata izrazena je VIBRACIJA sto je i nemoguce izbjeci na MONOCILNDAR rijesenjima a kao i gratis uz sve to ide i nelinearno razvijanje snage i nedostatak obrtnog momenta u srednjim a pogotovu u nizim brojevima obrtaja sto vi koji to vozite najbolje osjecate u gradu kada polako idete u koloni uvijek ga morate drzati na kvacilu i turirati nemozete ga voziti normalno na 2000 obrt. a da ne trza.

Rezime svega ovoga da ja vise ne pametujem od sva tri agregata jos i jedino se odrzao MINARELLI i kako stoje stvari jos ce i dugo, dugo vremena a ROTAX I BMW su ga napustili jer sadasnji model BMW F-650 GS ima takodje ROTAX ALI PARALEL TWIN OD 800ccm sto navodi na to da im taj od 650ccm i nije bio neko dobro rijesenje a suzuki je vec odavno napusti monocilindar u klasi 650 i presao na V-2 sto opet navodi na isto nije to to a sad zakljucak izvedite sami koji je najbolji jeli ovaj koji se i dan danas ugradjuje u 5 modela razlicitih fiemi ili su ovi koji se iz vec navedenih razloga ne proizvode vise....

 

Sve ovo ako mislite da nije tacno ili sumnjate a vi slobodno provjerite u tehnickoj literaturi tih motora ili na SITE-u prozvodjaca a krenite od precnika i hoda klipa E SAD POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE !

poshto vidim da ti i uopshte ljudi kad se kazhe rotax smatraju da je to samo u pegasu i u f650 pa bih te zamolio da malo prozborish kako se pokazao u drugim aprilijama npr.

recimo rs 125 godinama najbolji sportski 125ccm motor... vidish u moto-sportu koliko se recimo taj rotax loshe pokazao...

toliko da je bash on vecinski zastupljen na skoro svim prvenstvima...

takodje imam apriliju rs 125 replicu '98. godishte sa kojom je moj burazer vozio trke, trenutno je kod njega a u nashem je posedu vec neshto malo preko 6 godina...

tako da i o njoj mogu da pishem tj. o tom rotaxu ako te zanima...

a i rotax se dugo radio u pegasa i bmw-a tako da ne verujem da je neka fabrika toliko luda da toliki niz godina radi agregat koji ljudi ne vole ili ne kupuju ili da ne valja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Kada se vec rasplinulo Rotax pravi i V2 masine, najnoviji proizvod Rotax-a nasao su u motociklu Buell 1125R (1.125 ccm, 146 KS pri 9.800 o/min.)

 

Neko ko inace proizvodi avionske motore tesko da moze biti los u proizvodnji bilo kakvog drugog motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Sunshine State - HERZEGOVINA N 42°42.757' E018°20.748'
  • Motocikl: Yamaha XT660ZA, BMW C-400X , Kymco People S 504T

Kao prvo ja nigdje ne spomenuh da je ijedan od njih los ili super dobar nego sam jasno rekao""Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksploataciji"" a dalji komentari koji su uslijedili su da sam ja favorizovao MINARELLI jednostavno ja sam svim koji citaju ostavio na sud o tome sta je najbolje pa sigurno da valjaju kad su toliko godina bili u upotrebi ali sam i malo naveo na razmisljanje o tome da se pojedini vise ne proizvode a drugi jos traju sto pokaziva naravno da tehnika i rijesenja napreduju ali i jos je jedna stvar veoma vazna i zbog koje sam to sve i spomenuo a to je da NIJEDNA FABRIKA NE GASI LINIJU AGREGATA I MOTORA KOJI IM DONOSE PROFIT I ZA KOJIMA POSTOJI VELIKA POTRAZNJA sto izgleda nije nio slucaj sa svim osim sa MINARELLI e iz tog sam razloga to spomenuo.

Naravno da svaki jednocilindar ima te efekte vibracije a pogledaj dobro ja drugo nisam ni napisao osim da je to generalno ocijena za sve jednocilindrase a ne da se u tome istice minarelli kao najmanje vibrirajuci.

Ne sumnjam da rotax i u tim malim kubikazama ne pravi dobre agregate i nisam ja nigdje spomenuo da je rotax los jer samim tim sto ga je BMW dugo koristio kao pogonski agregat dovoljno govori o dugotrajnosti ikvalitetu tog agregata.

Nego da se ne udaljimo od teme ma koji god neko da odabere od tih motora koji su na prodaju nece da se zezne to svi dobri enduro motori

koji su povoziti i lagani i tempirani za dobru i udobnu voznju.

A ovo je novost za ovaj ROTAX sto ga pakuju u BUELL pa za zar HARLI nije striktni dobavljac agregata za BUELL, a ovaj novi sto ga pakuju u BMW F-800 i F-650 gs dvocilindricni paralel twin od 800ccm i sa dva klipa koji se krecu uporedno jedan sa drugim na papiru izgleda veoma dobro dobar obrtni moment vec od 2500 okr. i 80% posto momenta ima izmedju 2200 i 3500 okr. sto je za jedan enduro extra dobro povlaci i ne zahtijeva mnogo saltanja a i sigurno malo trosi ali evo cekacemo komentare kad udje u upotrebu kod vise vlasnika.

A napisi brate o tim malim rotaxima kod aprilije i sl. iskreno nikad nisam se bavio problematikom malih agregata i njihovim vrlinama i manam pa bih rado cuo od nekoga ko ima ta iskustva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1111 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

prvi put cujem da FREEWIND XF650 koristi rotax agregat. koliko ja znam on je japanac, i na deklima pise proizvodjac japan, a jedina veza koju ima sa bmw i aprilijom je odgovor evropi ,da japanci mogu napraviti isti enturo turing kao evropski ,samo za mnogo manje para. ja sam zadovoljan motorom i sto se tice hard terena on perfektno radi posao potpuno je upravljiv u svim uslovima eksplatacije. ipak 162kg je lagan motoric sa alanserom u poredjenju sa ostalim fuul cros bez alansera  koji su 145kg i kurblom naravno, a rotax mi je posebno drag i aprilija i bmw , a to da ti motori nisu bas naj ,moze taj da me povuce za.... to su strava masine a i bmw koliko znam nije odustao od svog F650GS i jos mi je agregat ROTAX ,jednostavno kad se pojavi nesto dobro ljudi koji to nemogu priustiti obicno izmisljaju pricice i price da bi napljuvali taj motor , ali rotax je besmrtan, cak i nova java ga sad ubacuje. a aprilija je ubacila MINARELLI zato sto su oni vlasnici 40 odsto te fabrike masina koja proizvodni program ima u kini. pa je i logicno da ce ga uzeti i oni za apriliju pegaso. 2ngsq9y.jpg model za 2008 sa ROTAX om 18drlt.jpg jawa F650 ROTAX 7000 evra je cena u makedoniji. 2cynp5s.jpg i jos ovaj legendarni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

inace je rotax u americi,jako zastupljen,ne samo u avionskim motorima,vec je i vodeci proizvodjac agregata za motorne sanke i cetvorotockasa,,cak i bombardier atvi ma rotaxov agregat

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Rotax-ova glavna prozvodnja su avionski motori, ali imaju iskustva i sa motociklistickim motorima, ajde da se osvrnemo gdje mozete naci Rotax agregate:

 

BMW:

124 ccm i 176 ccm, 4-takta u skuteru C1

najvise pominjani monocilindras zapremine 652 ccm koji se ugradjivao u F650, F650GS, F650CS, a ugradjuje se jos uvjek u G650Xcountry, G650Xmoto i G650Xchallenge

paralelni twin od 798 ccm ugradjuje se u F650GS, F800GS, F800S i F800ST

 

Aprilia:

dvotaktni od 124,8 ccm ugradjuje se RS125, RX125 i SX125.

 

 

Buell:

pomenuti V2 od 1.125 ccm u modelu 1125R

 

Osim ovih Rotax agregate koristio je KTM, kao i Bimota, snadbjevaju agregatima i proizvodjaca ATV-a Can-Am (Bombardier) i ekskluzivne modele CCM

 

 

Inace prvi agregat namjenjen motociklu (skuteru) napravili su 1950 godine.

 

 

Iz svega ovoga vidi se da je Rotax ipak za*eban igrac u moto svjetu  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Rotax-ova glavna prozvodnja su avionski motori, ali imaju iskustva i sa motociklistickim motorima, ajde da se osvrnemo gdje mozete naci Rotax agregate:

 

BMW:

124 ccm i 176 ccm, 4-takta u skuteru C1

najvise pominjani monocilindras zapremine 652 ccm koji se ugradjivao u F650, F650GS, F650CS, a ugradjuje se jos uvjek u G650Xcountry, G650Xmoto i G650Xchallenge

paralelni twin od 798 ccm ugradjuje se u F650GS, F800GS, F800S i F800ST

 

Aprilia:

dvotaktni od 124,8 ccm ugradjuje se RS125, RX125 i SX125.

 

 

Buell:

pomenuti V2 od 1.125 ccm u modelu 1125R

 

Osim ovih Rotax agregate koristio je KTM, kao i Bimota, snadbjevaju agregatima i proizvodjaca ATV-a Can-Am (Bombardier) i ekskluzivne modele CCM

 

 

Inace prvi agregat namjenjen motociklu (skuteru) napravili su 1950 godine.

 

 

Iz svega ovoga vidi se da je Rotax ipak za*eban igrac u moto svjetu  ;)

 

zaboravio si pegasa 650,,apriliju rs 250,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Kada se vec rasplinulo Rotax pravi i V2 masine, najnoviji proizvod Rotax-a nasao su u motociklu Buell 1125R (1.125 ccm, 146 KS pri 9.800 o/min.)

 

I jos bih dodao da to nije prvi Rotax-ov agregat u jednom Buell-u . Vec pomenuti jednocilindras od 650ccm pokrece i model Buell Blast .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

DJM kao shto vidish rotax se mnogo duzhe radio u pojedine modele od minarellija i josh uvek se radi... i dalje je rotax zastupljeniji od njega...

a ti prichash o minarelliju kao da se radi 100 godina a rotax samo par... mislim da je malo obrnuto  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

@Gordan: Moj F650GS ima na satu 37.000 milja (~59.500 km), od kojih su mojih 26.000 (~41.800 km).  Do sada nisam imao ni jedan jedini problem sa njim.  Da ponovim – ni JEDAN jedini problem.

 

E pa ljudi ovdje sam se stvarno u ovoj rubrici o ROTAX-u nacito,a moram tako reci svakih gluposti a da mi gospodo "vrsni poznavaoci" ROTAX-a ne zamjerite.

::)

 

Koji bi od ovih bio najbolji mogli pricati do iznemoglosti i ni tada nebi donijeli pravilan sud o tome, a cinjenice su da su se svi pokazali kao dobri i dugotrajni u eksplataciji s tim sto bi YAMAHA mogla da se bas ne ponosi sa sistemom ubrizgavanja a APRILIA ne bas sa problematicnom elektronikom ali to sve nema veze sa agregatom ili makinjom, kod svih tih ili sva tri agregata izrazena je VIBRACIJA sto je i nemoguce izbjeci na MONOCILNDAR rijesenjima

Ono što je na BMW F650GS-u izraženo je upravo NEDOSTATAK vibracija - ovo je verovatno najmirniji jednocilindrični agregat koji postoji.

 

a kao i gratis uz sve to ide i nelinearno razvijanje snage i nedostatak obrtnog momenta u srednjim a pogotovu u nizim brojevima obrtaja sto vi koji to vozite najbolje osjecate u gradu kada polako idete u koloni uvijek ga morate drzati na kvacilu i turirati nemozete ga voziti normalno na 2000 obrt. a da ne trza.

Očigledno ga nikada nisi vozio.  Može maltene bez gasa da ide.  Ne trza uopšte.

 

Rezime svega ovoga da ja vise ne pametujem od sva tri agregata jos i jedino se odrzao MINARELLI i kako stoje stvari jos ce i dugo, dugo vremena a ROTAX I BMW su ga napustili jer sadasnji model BMW F-650 GS ima takodje ROTAX ALI PARALEL TWIN OD 800ccm sto navodi na to da im taj od 650ccm i nije bio neko dobro rijesenje a suzuki je vec odavno napusti monocilindar u klasi 650 i presao na V-2 sto opet navodi na isto nije to to a sad zakljucak izvedite sami koji je najbolji jeli ovaj koji se i dan danas ugradjuje u 5 modela razlicitih fiemi ili su ovi koji se iz vec navedenih razloga ne proizvode vise....

Nije bio dobro rešenje? Verovatno su ga zato uspešno prodavali 10 godina, i ubedljivo je najpopularniji motor za putovanja oko sveta (poseti www.horizonsunlimited.com)...

 

Sve ovo ako mislite da nije tacno ili sumnjate a vi slobodno provjerite u tehnickoj literaturi tih motora ili na SITE-u prozvodjaca a krenite od precnika i hoda klipa E SAD POZDRAV SVIMA I BEZ LJUTNJE !

Neki od nas već duže vreme voze motor sa ovim agregatom, pa ne moraju da proveravaju stručnu literaturu. Pozdrav i tebi, i bez ljutnje.  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja