Jump to content

Moto Zajednica

70cc tuning Yamasaki Sky, Sprint cross, Kinroad XT50GY

Recommended Posts

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Опет ја Слобо са клипом.

 

А да заиста пробаш скутерски клип 47 мм, из китова, како кажу, "за 80 кубика"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS
@Zorge
 

Taj clanak u kojem rusi opisuju ubacivanje skuter klipa 47mm u 139FMB se odnosi na prepravku motora sa zadrzavanjem originalne glave od 50cc, tako da je nize celo klipa od skutera u tom slucaju povoljna stvar, posto motor nece imati preveliku kompresiju. E sad, posto sam ja promenio i glavu, tj. stavio glavu od 72cc, meni bi skuter klip imao PREMALU kompresiju u ovom slucaju. Imam negde racunicu u nekom Excel fajulu za raznorazne slucajeve, cak imam i napravljen ALU dihtung izmedju cilindra i bloka, za smanjenje kompresije, ali sve to sad pada u vodu, nije bitno, jer mi je ceo klipnocilindarski skop i glava ORIGINAL 72cc. Kompresija sasvim zadovoljavajuca, i ne dolazi do detonativnog sagorevanja (nije prevelika).

 

Jedina prednost bi bila to sto za skuter mozez da kupis KVALITETAN klip koji se ne siri previse (sto kosta izvesne pare), a za krosaricu postoji samo klip od 500-600 dinzi za koji ne verujem da je od bog zna koliko kvalitetnom aluminijuma. 

 

@Don

 

Imam vec spreman carb Motofoza PWK21, neka kopija NARAKU-a, ali sam izgubio lulu koju sam pravio za njega, pa nisam probao kako radi sa njim. Naravno da ce i on doci nared, ali ja nekako instiktivno osecam da to nije do carba, gotovo sam 100% siguran da se radi o mehanickom "stezanju" klip-karike-cilindar zbog  temp. dilatacija. Ili loseg podmazivanja...

post-14341-0-50996100-1453154319.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Не рече ли ти мени некада у ПП да си мало забринут због повећане компресије ове комбинације коју сада имаш? Реко', можда би да мало то спустиш, а и да промениш нешто и видиш да ли је у питању оно "закуцавање". Ал'какогод, отварај га док није сезона  и види шта је у питању.

 

Е, него знаш да оних AFR монитора/мерача који мере однос бензина и ваздуха, има на "Алиекспресу" за око 25 ојра? Можда би тај дивајс им'о шта да ти каже.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Nisam bio dobro izracunao valjda, u prvom momentu. 

 

Ova kombinacija - 139 cross klip od 47mm sa glavom od 50cc je opasna, daje kompresioni stepen preko 12:

 

Ali kad se doda 1mm AL dihtung ispod cilindra, svede se na pristojnih 9.8:1

 

kad su i klip i glava od 72cc, stepen kompresije je 8,8 do 9,0:1, sto treba da bude dobro cak i za losija goriva, daleko od detonacija.

post-14341-0-99337700-1453187585.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Nadam se da nećete zameriti ako se uključim u temu. Klincu sam kupio "pit bike" , kineski mali kros sa 125cc horizontalcem. Motor je polovan i deluje "umorno". Iz kratkih vožnji jesenas sam uvideo da dosta troši ulje i menjač ide malo teže. Teško se ubode neutral ... Sad sam ga rasturio, pa se razmišljam da li da mašinu odnesem nekom majstoru ili da se sam pozabavim. U celoj priči jedino nisam nikad rasturao menjač, pa ne znam koliko je to komplikovano. Što se tiče gornjeg dela planiram da zamenim klip i karike i gumice ventila. Jel imate neke savete za menjač?

Inače se nosim mišlju da kupim jedan Sky, pa na njega prebacim ovaj 125 za starijeg (13 godina), a 50 da stavim na pit bike za mladjeg klinca (9 godina).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Нема у мењачу опруге која ће, када се раздвоје "полутке" мотора, да направи гласно "пинг", после чега ће читав мењач да се разлети на све стране.

 

Просто, положиш машину на леви бок и када поодвијаш све шрафове који држе полутке (наравно, скинеш квачило, зупчанике примарног преноса, извучеш полугу бирача брзина и, ако хоћеш да вадиш примарни и секундарни сноп зупчаника, предњи ланчаник) лагано подигнеш десну "полутку"...

 

Ма дај, шта се зезам са описивањем процедуре... Ево ти клип типа који раскупусава једног хоризонталца и поправља мењач:

 

 

Сад, можда ти имаш мотор са полуаутоматским мењачем, па ту има разлика на декли и корпи, али унутра је све исто. На даљину ми је тешко да претпоставим (а да не поменем сваки део тог мењача) што ти моторче лошије шалта и тешко налазиш неутрал, али што кажу - ту смо да се помажемо.

 

Има још једна цака. Кинези без пардона могу да налепе етикету 125 кубика и на мотор од 107 кубика, а да је он овакве конструкције као тај са видеа, колон "Хиндиног" мотора, а можда је и заиста пунокрвна 125-ца која има одређене измене у односу на "Хондин" узор. Какогод, ако кренеш даље да се зенимаш тим мотором, подели са нама неке фотке, да би га прецизно идентификовали.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Pa ne znam, oznaka mu je 154 ... nije polu auto, ima kvačilo. Evo i slike.

4a5bc4193acad15bf1cdeca844f235e0.jpg

22266585c643b288abeed23f84995555.jpg

911e024883c9286a743fba4d6f9f9a32.jpg

04b601334680120112531d159e4bcd7c.jpg

df9cedfc4cc49d321c572b27c1337e95.jpg

A jel mogu da se preslože brzine da bude 4 up?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

ОК, то би требало да је унутра као овај са клипа изнад.

 

За распоред брзина брине се добош бирача, тј. како су "прокопани" су они канали на добошу који воде виљушке. Може да се потражи други добош негде из "иноземства", али питање да ли би ти се исплатило. Чекај, а какав ти је сада распоред, да није "све доле"? Ако јесте, проблем можеш да решиш са мало браварског посла, да полуга за шалтање не иде директно на осовину, већ преко пар полуга обрнеш распоред шалтања. Ако мотор накалемиш на овакав кросић о каквом оде реч у теми, то ћеш лако да урадиш.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Sad je klasično, 1. dole pa ler pa 3 gore. Mislio sam da se to lakše promeni pa da tako uradim.

Znači da rasturam ... počinjem večeras :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ако већ то раскупусавање до сада ниси радио, а и немаш потребне делове и алат, потруди се да имаш чисту тезгу на којој ћеш и сутра затећи део тамо где си га оставио, која ти неће требати за нешто друго док не склопиш мотор - то неће да буде пос'о за два дана.

 

И ако немаш нов дихтунг између главе и цилиндра, потруди се да овај постојећи не оштетиш - можда ти устреба баш он.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@kole24

 

sto se tice menjaca, ja ne znam da ijedan koji ima ler izmedju prve i druge lako ulazi u ler. Taj menjac je u osnovi konstruisan za drugaciji raspored brzina, i ovo je neka malo "nategnuta" varijanta.

 

I kod mene je to bio slucaj, ali sam uspeo bez rasturanja da ga sredim. Iperao ga prvo dobro, ubacio kvalitetno ulje i prepodesio kvacilo tako da boljhe odvaja, sad je sitacija mnogo bolja.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

To mi je rekao i jedan majstor tu kod mene u Pančevu. Bio sam kod njega da poručim garnituru dihtunga pa sam se malo konsultovao sa njim. On kaže da kod ovih menjača ili je nešto slomljeno ili jednostavno tako radi. Nema mnogo mudrosti. Skinuo sam glavu i cilindar, pa ću sutra sve lepo premeriti i prekontrolisati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ради то како треба, само ако има добар добош бирача (канали - вођице виљушки урађени тако да виљушке не запињу). Е једино је питање где такав наћи код нас... ;)

 

Тај мотор има и те распореде све доле или све горе, па тај класични са првом доле а осталим горе, као и онај кружни, који изнад четврте иде у неутрал, а још једном цимнеш на горе, поново иде прва брзина. И све ради коректно, без обзира што се корисници оних "уљавих" пит-бајкова са 140-150 кубика куну у распоред све горе.

 

Какогод, ако ти је баш стало да промениш шему шалтања, можеш да премериш добош и ако је истих димензија као они на "Кросевима", купиш добош од њих у нпр "Мотобајку". Или ако већ купусаш мотор и мењач, можеш да видиш да ли нешто запиње у каналима на добошу и покушаш да "изгладиш ствар" уз помоћ фрезера за метал или брусних камичака.

 

А имаш и онај моменат са она два прста на подопруженој полугици на крају полуге бирача, који фурају тамо-амо штифтове на добошу, који даље преко виљушака сраја и раздваја потребне  зупчанике у мењачу. Код тог нема мудрости, само провериш да ли све шкљоца и належе где треба када шалташ. Ако ти испада из брзине или тешко нађеш неутрал, могуће је да је точкић који се паркира међу краковима звезде добоша из неког разлога слетео са звезде или је вриснула његова торзиона опруга.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Meni se cini da je originalni raspored na CUB-u bio sve gore. Ili kruzni... ali sigurno nije bio LER izmedju prve i druge.

 

Meni motor stoji perfektno u brzini, nikad se nije desilo da ispadne iz brzine u vozni. I kad prebacujem u vozni, nagore, nadole, to radi korektno i jasno, nema greske. Ipak je to Hondina konstrukcija, makar je i kineizi pravili.

 

Jedino je muka ubaciti u ler, iz prve u drugu, iz druge u prvu, pa tek iz petog puta pogodim ler. A pri tome "brojac" brzina na instrumentalnoj tabli nije od neke pomoci, pokazuje kako pokazuje a ne kako jeste. Meni ne smeta, ja sam i onako naucio da vozim na masinama bez pokazivaca brzina i bez indikatora, ali ceru to buni pa i mene nervira. 

 

Pomaze kad namestis ler da je na nizem broju obrtaja, probao sam.

 

A i mislim da bi pomogla malo kraca poluga kvacila, tj. duzi hod kvacila prilikom odvajanja, al to nisam jos probao. Probacu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: zitoradja
  • Motocikl: kymco visa r

Bas kao sto je clan Zorge objasnio svaka mu je na mestu

Najbolje se vidi iz prilozenog snimka gde ako se nevaram stradala treca brzina,tako je kod mene stradala prva hvalilo par zuba na primarnom i par na sekudarnom snopu

Ja sam imao srece da nadjem ceo menjac gde su prva i druga ostale iste a treca i cetvta su brze po broju zubaca,tako da ako radim kit od 110 za menjac nema problema...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

 

 

Meni motor stoji perfektno u brzini, nikad se nije desilo da ispadne iz brzine u vozni. I kad prebacujem u vozni, nagore, nadole, to radi korektno i jasno, nema greske. Ipak je to Hondina konstrukcija, makar je i kineizi pravili.

 

Jedino je muka ubaciti u ler, iz prve u drugu, iz druge u prvu, pa tek iz petog puta pogodim ler.

Ista situacija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@kole24

 

probaj da skratis malo polugu na kvacilu, tako da dobijes veci hod kvacila kad stiskas rucicu. Rucica bi isla malo teze, ali bi bio veci hod, i bolje bi odvajalo.

 

Ja imam utisak da bi i mom kvacilu pomoglo kad bi odvajao jos 2-3 mm vise nego sada. Probao sam kad stegnem rucicu do kraja da "dotegnem" samo kvacilo jos malo na polugu, ima mesta toliko.

 

Naravno, ako je to problem, mogao bi da se resi i  sa drugacijom rucicom kvacila, nekom koja ima malo duzi hod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

A mozda i gresim dusu prema sirotim kinezima, ja odmah pronadjem konstruktivni propusti... Mozda samo treba poceti stelovanje kvacila "od unutra", kako je to na donjoj slici prikazano:

 

WqhKSFEgN8o.jpg

 

Clan Zorge ce biti ljubazan da ovo prevede, nama manje orjenitanim na bracu ruse?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Пише:

 

"Прво скидамо поклопац.

Потом попуштамо шпанер сајле на сајли квачила.

Онда подешавамо.

Попуштамо матицу бр1.

Затежемо вијак бр2 док на наиђе на отпор, а потом попуштамо четврт круг или мало више, зависно од истрошености квачила.

Затим затежемо матицу бр1.

Потом на шпанеру сајле на сајли квачила подешавамо слободни ход ручице квачила, да би он био 2-3 мм."

 

Е да, заиста ово подешавање да се поквари приликом било какве интервенције. Ето, на мом култиватору, приликом замене уља, после скидања десне декле због провере стања оне мрежице испред уљне пумпе и калибрисаног отвора на некој џиџи са унутрашње стране декле, осетио сам промене у "осећају филинга" приликом шалтања, што сам приписао новом уљу, али само за кратко - у једном моменту почело је тешко да се шалта. Ова вишепоменута процедура је решила проблем, али још увек ми није јасно шта се тако попустило, променило геометрију или шта већ, па да ја сада шалтам нормално, док по' сата касније не могу.

 

Иначе, Слобо, можда је лакши начин да повећаш ход овог механизма за активацију квачила, да се сајла закачи не на сам крај полуге тог... активатора, већ негде на 2/3 дужине те полуге, мада бих ја покушао (хоћу и даље то, али ми је "преша" да се прегањам са стругаром) да ми направи неколико челичних биксница какве можеш да видиш како вири из склопа квачила када скинеш десну деклу, па да експериментом дођем до праве дужине те биксне, да би квачило баш лепо и домаћински одвајало.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

E, to, bas to sto kazes, da "domacinski odvaja", da ima lufta i napred i nazad pa da se moze lepo i lako podesiti, to fali... 

 

Neka je kombinacija rucke i poluge kvacila na ovom motorcetu tako da je sve knap.

 

Kad podesim da nema lufta na rucki, dobro odvaja, cim ima malo lufta u rucki, vec teze salta, a u nulu jedva potrefiti. To ne bi trebalo da bude tako. 

 

Zato ja sumnjam u kratak hod sajle kvacila.

 

Secam se kad sam ko klinac radio APN-ce, kako god stavis sajlu kvacila i podesis ekscentre, i ako zabrljas, mozda ide teze, mozda zapinje, mozda lamdara, ali odvaja pa odvaja, sta god da je. To je "domacinski" dimenzionisano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

 

 

И ако немаш нов дихтунг између главе и цилиндра, потруди се да овај постојећи не оштетиш - можда ти устреба баш он.

Kao da si vidovit ... ovakav dihtung sad nema nigde ...

Ima sličan ...

Ovaj moj je sa ovalnim otvorom za povrat ulja. Izgleda da to ima neke veze jer na ebay-u to posebno naglašavaju. A tamo ima samo 52,4 mm, meni treba od 54 mm. Sačuvao sam stari, ali bih voleo da kupim nov. A i da ne moram da pravim onaj ispod cilindra.

Inače raspored brezona nije isti kao na 50 ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

E, to, bas to sto kazes, da "domacinski odvaja", da ima lufta i napred i nazad pa da se moze lepo i lako podesiti, to fali... 

 

Neka je kombinacija rucke i poluge kvacila na ovom motorcetu tako da je sve knap.

 

Kad podesim da nema lufta na rucki, dobro odvaja, cim ima malo lufta u rucki, vec teze salta, a u nulu jedva potrefiti. To ne bi trebalo da bude tako. 

 

Zato ja sumnjam u kratak hod sajle kvacila.

 

Увек можеш да провериш да ли када притиснеш ручицу квачила, та полуга активатора која излази из десне декле, може иде даље. ако не мере - иде план Б, Ц, Д и који већ. Ако може, ја бих покушао да ону закачаљку за сајлу на крају полуге активатора померим сантим ближе осовини активатора и тако добијем за нијанску већи ход, али знам да на мом култиватору, када притиснем ручицу квачила, баш нешто и не могу да померим даље полугу активатора. Кажем ти - ја бих додатне милиметре одвајања квачила тражио од вијка за подешавање квачила па до ламеле, највероватније у биксницама са скриншотова које сам повадио из видеа са претходне странице.

 

post-3975-0-14896300-1453369706.jpg

 

 

И ако немаш нов дихтунг између главе и цилиндра, потруди се да овај постојећи не оштетиш - можда ти устреба баш он.

Kao da si vidovit ... ovakav dihtung sad nema nigde ...

Ima sličan ...

Ovaj moj je sa ovalnim otvorom za povrat ulja. Izgleda da to ima neke veze jer na ebay-u to posebno naglašavaju. A tamo ima samo 52,4 mm, meni treba od 54 mm. Sačuvao sam stari, ali bih voleo da kupim nov. A i da ne moram da pravim onaj ispod cilindra.

Inače raspored brezona nije isti kao na 50 ccm.

 

 

Нисам видовит, него знам да ако заиста имаш праву 125-цу, онда нећеш лако да нађеш делове код нас. Вероватно имаш мотор са "квадратом" (исти пречник и ход клипа), што не може да се упакује у стандардни картер хоризонталца мале запремине (50-110 кубика). на твом мотору је и погон пумпе за уље решен другачије него на малим хоризонталцима, али све остало је исто, али незнатно повећано. Док код малих хоризонталаца ретко шта, без обзира на произвођача, није међусобно изменљиво, на тим тзв,. великим хоризонталцима сви велики произвођачим воде своју политику, а мањи само следе неког од великих. Укратко - већина делова нису међусобно изменљиви. То значи да приликом свакое потраге за деловима мораш да дохватиш шублер у руке и мериш гомилу ствари.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja