Jump to content

Moto Zajednica

70cc tuning Yamasaki Sky, Sprint cross, Kinroad XT50GY

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Bezposlen pop jarice krsti, a ja od Yamasakia Sky pravim supermoto...

 

Kako god, stavio sam kit 72cc, cilindar, klip i glavu motora. Naravno, stavio i duzi prenos, sve po propisu.

 

pazljivo razradjivao 500km, za to vreme dotezao sarafe, sve sa moment kljucem, sve po propisu. 

 

Kad sam posle 500km promenio ulje pritisnem gas do kraja da vidim sta sam dobio, i neprijatno se iznenadim. 

 

Evo o cemu se radi: motor odlicno pali, ravnomerno radi, lako se okrece kad je hladan i kad je topao, cak mogu da ga podesim i na veoma nizak ler, veoma lepo povlaci, treca do +50, cetvrtom dodje na 70, samo malo treba cekati. Rekao bih da je za ovu snagu prenos malo predugacak.

 

Ali, posle 5 do 10 min voznje pod punim gasom u cet rtoj, NAGLO pocne da gubi snagu. Ako ga zaustavim, gasi se na leru, ako nastavim da vozim pod minimalnim opterecenjem, posle minut-dva, ponovo je funkcionalan.

 

Klasicni simptomi pregrevanja ili pocetnog zaribavanja sklopa klip-karike-cilindar. 

 

Posto je sve novo, ja sumnjam na jedan od sledecih razloga: 

1. mali zazor na klipnim prstenovima - nisam merio (sad se kajem), ali cini mi se kad sam ugradjivao klip da je to bilo dosta tesno

2. mali zazor klip - cilindar, ni ovo nisam merio, kupio sam cilindar i klip u kompletu, pa sam smatrao nepotrebnim

3. neodgovarajuci materijal klipa - aluminijum koji se siri vise nego sto treba.

 

Nisam se sa ovakvim slucajem do sada sretao, ali ja nisam mehanicar i nemam preterano iskustva sa kinezima, a cuo sam da se takve stvari desavaju

 

Ima li neko konkretnih iskustava sa ovakvim slucajem? Neki savet mozda?

post-14341-0-45933200-1442126380.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da dodam - globalno se masina ne greje preterano. Merio IR termometrom na povrsini cilindarske glave 110-130°C. To je za vazdusaru u granicama dozvoljenog.

 

Lokalno se mozda pregreva - ali ja to nemam cime da ustanovim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Пробај још малчице да повећаш зазор вентила.

 

А за чудне карактеристике алуминијумске легуре од које је направљена глава, ја сам читао пре неколико година на којекаквим форумима и то се баш односило на главе хоризонталаца. Наиме, пар људи се клело да се тај зазор повећавао како се мотор загревао (???), па су подашавања вршили "на топло" и, како пишу, све је пошло ОК.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Dobar savet, to mi nije palo napamet. 

 

Ukoliko izgubi zazor, ventili nece zatvarati kako treba i motor ce izgubi snagu, to odgovara simptomima koje imam. 

 

Probacu prvo to, lakse je nego da skidam cilindar da proverim "sliku nosenja"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Него, пре неки дан питам типа из Кине на једном мото форуму за тачну количину уља у штаповима.

 

Човек подсети да та виљушка као на твом моторину (а и мом), води порекло од старе "Хонде" XL 125, а да у њеном "ћитабу" пише да иде по око 155 кубика..., пази сад... ATF уља.

 

Ако се дохватиш прчкања виљушке, чисто да имаш у виду...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@kole22 - to sam prvo proveravao, nije siromasna, cak naprotiv, svecica je tamnija nego sto bi ja to voleo da bude. 

 

@zorge - probao da povecam zazore, stavio na toplo 0,06 na usis i 0,08 na izduv. Nije puno pomoglo. Vozio 4-5 min na gasu do daske u cetvrtoj, kad sam stao na semaforu, ugasio se. Minut ga hladio, i posle opet radi ko nov.

 

Inace, ulje je ganc novo, Optima longlife 20W-60. Podmazivanje dobro, kad sam skinuo poklopac ventila, lepa uljana magla, sve dobro namazano. 

 

Razmisljam se da tutnem malo dvotaktola u benzin, da vidim da li ce to napraviti neku razliku.

 

Hvala za info za ulje u vilama. Moram i to da resim, motorce mi djipa preko rupa. Javim ti da li ima poboljsanja kad ulijem ATF. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Možda ti toplotna vrednost svećice pravi problem.

Zavisno od stepena tuninga i vremenskih uslova ide i "hladnija" svećica.

Kod "tople" svećice je veći deo porcelanskog izolatora izložen zagrevanju a površina izolatora koja služi za odvođenje toplote na glavu motora je mala, samim tim se i sporije hladi što znači da je sama temparatura centralne elektrode veća.

U slučaju mašine koja je više toplotno opterećena (4-5 min na gasu do daske u četvrtoj), svećica se pregreje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

А ономад сам те наговар'о и наговар'о да одма' пребациш на 110 кубика, али ти - јок.

 

Него, што тераш на пуном гасу? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@Feniks - nisam menjao svecicu posle zamene cilindra i glave, ostala je koje je i bila, nova NGK, kupljena kod Cubija, ne secam se koji tip, ali je na 50cc radila odlicno i na siromasnoj smesi i na punom gasu, nije bilo te pojave. Pregrevanje svecice, koje pominjes, je sasvim moguce, ali obicno je simptom "trokiranje", neravnomeran rad, a meni motor gubi snagu, ne gubi taktove

 

@kole 24 - nisam stavljao vecu diznu, jednostavno nisam imao vecu. Digao sam iglu gore do zadnje crte, sto je rezultovalo tamnijom bojem svecice, mislim da ima malo vise goriva nego sto moze da "pojede"

 

@zorge - ne teram ga na punom gasu, kad vozim 60-65 izgleda ko da ce da ide u bezkonacnost, stabilno radi i to bi mu mogla biti takozvana "putna brzina". Ja sam u principu sa tim zadovoljan, za trckanje po gradu, sto mu je i namena, to je dovoljno. Teram ga na punom gasu samo za probu, kad je motor dobro "slozen" mora da izdrzi puno opterecenje bez nekih problema

 

@Borko - bogami si ga "skrljao"... ta masinica nije bas neki kvalitet, niti je predvidjena za gas do daske, ali sa dobrim uljem i ispravnom uljnom pumpom ne bi smela da "ugine" na 1500km.

 

Ja sam ovu moju kupio za stinu lovu od nekog decka koji ga je bas svetski maltretirao, ucio da tera off-road, pa je pokrivio tockove, poodvaljivao sa nje sve sto se dalo odvaliti dok na kraju nije pukao i sam ram, ali sa 5000km, klipnocilindarski sklop, glava, radilica, lezajevi, menjac, sve je to jos uvek u funkcionalnom stanju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 702 postova
  • Lokacija: Чачак
  • Motocikl: CBF600N ABS & Hornet 600

meni se disk prednji iskrivio jer sam ga vozio po barama, vruc disk i jbg

spao mi je lanac i namotao se oko prednjeg lancanika i probio deklu i curelo ulje, kad je prestalo da curi ja kontao popravilo se kad ono zakovalo... i menjao sam ga za vanbrodski motor mercury 7ks :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

ha, ha, iste simptome imam i ja na mom Yamasakiju. Kriv disk i dekla probijena smotanim lancem... Jedino sto sam ja to sredio, pa sad vozikam okolo motorce. Mali Yamasaki samo lici na cross motor, definitivno nije za taj posao. Al bice dobar supermoto za po gradu, sve sa komunistickim tablicama, dok ga sredim do kraja.

 

Ti si kanda bolje prosao, Mercury 7KS je dobar pazar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Zna li neko kako da spustim zadnji kraj 4-5cm dole? Teorijski mi je jasno kako bi  mogao da se prepravi mehanizam mono-shock ogibljenja, ali bi boleo da cujem par prakticnih saveta od nekog ko je to radio.

 

Danas cera probala da vozi motorce, visoko joj pomalo... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Ima neka spravica, zovu je: "dog bone" (podiže ili spušta donji prihvat amortizera, a amortizer ostaje kakav jeste).

Za vozače, koji nisu u mogućnosti dohvatiti nogama zemlju, dok stoje u mestu.

Nisam imao potrebe za njom (njim), tako da ne znam kako se pokazala praktično.

Lako se "prepisuje" :)

https://www.louis.de/artikel/trw-heck-hoeherlegungskit-mit-abe/10026300

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

meni se disk prednji iskrivio jer sam ga vozio po barama, vruc disk i jbg

spao mi je lanac i namotao se oko prednjeg lancanika i probio deklu i curelo ulje, kad je prestalo da curi ja kontao popravilo se kad ono zakovalo... i menjao sam ga za vanbrodski motor mercury 7ks :D :D :D

Чек', стани... Питам због идентификације: јеси ли ти Борко који је са мотором имао чукање са комбијем? :jee:

 

Не би требало да си ти тај момак на кога мислим (такође Борко), али за сваки случај - питам.

 

А за ово спуштање... Лепо Срета (Феникс) каже за те кереће коске. У принципу, Слобо, када схватиш шта треба, и сам ћеш да направиш то за своје моторче.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@Cvijanovic

 

pa tu si u pravu, ima na tom motorcetu dosta stvari sto treba preraditi, doraditi i kad je ganc nov, kad izadje iz fabrike, a na polovnjaku sigurno jos vise. Ali nije to neka para, delova ima ko sodera, i sve je smesno jeftino. Na primer, kompletan kit 72cc, cilindar, klip sa karikama i bolcnom, komplet glava sa bregastrom, poditzacima, ventilima, i komplet dihtunga, izadje nepunih 50EUR, to je smejurija. Sve sa slike gore

 

Stavio sam na njega prednji tocak 18", onaj originalni 21" sve sa mega-blatobranom mi izgledao blago receno odvratno. Bandas je ganc nov od Tomosa 1.300 rsd, zbice takodje od Tomosa 3,5x190 oko 500 rsd, guma 1.500 rsd, Blatobran od MZ-a, ganc nov 11EUR. Sve sa montiranjem na originalnu glavcinu nekih 45-50 EUR izaslo.

 

Komplet rucka prednje kocnice sa cilindrom 1.700 dindzi, nisam hteo da se petljam sa reparacijom stare, zardjale za te pare. Nova slavina za gorivo, na primer 500 RSD. To su otprilike i cene delova za Tomos, a meni ovo ipak daleko zabavnije nego APN. 

 

Vremena otislo puno, najvise na sitne prepravke postojecih sklopova, ali ja sam to u pocetku shvatio kao hobi i razbibrigu, pa se oko toga nisam nervirao. E sad, da je to meni neko motor koji mi je neophodan u radnom stanju, verovatno bi me sve to zivciralo.

 

Iznerviralo me jedino na kraju kad sam sve skockao, poceo rezervoar da mi curi... dakle, na 5 godina starom motoru, rezervoar je bio na nekoliko mesta prordjao, i kad je poodpadala podklobucena farba, poceo da poliva. Kupio nov u Sprintu, za 3000 RSD, sto isto smatram veoma jeftinim. Za 20 eur, niko mi ne bi ni vario stari rezervoar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@feniks - "dog bone" je dobra ideja, idem odmah da snimim moje vesanje, pa da isplaniram kako da napravim ove produzetke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Uzmeš mere, pa u pohode, po auto-otpadima, u potragu za šipkama nosača spone ili volana (lada) 

http://shop.avala.biz/images/0804077.JPG,

ili motora/menjača (reno i sl.) 

http://shop.avala.biz/images/1802002.JPG

Mogu i čaure da se "ubudže"...

Čisto kao ideja za razmišljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Овај.... успут.... на нашима та "коска" није таквог типа к'о на нормалним моторима, па узмеш два комада дужа од оних "у стоку" и решиш пробем.

 

Слобо, код нас ти је то нешто типа...

 

!Bf+pI2g!Wk~$%28KGrHqYH-DIErncNhOGMBLDdS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, kod mene je jos nesto drugaciji nego na tvom Kinroad-u, medjuosno odstojanje 65mm, sirina 36mm, debljina 6mm, celik, srafovi M10 sitni navoj, 

 

Nesto sumnjam da mogu da improvizujem, to treba napraviti kako valja, izgleda mi da je ozbilno opterecen deo.

post-14341-0-17291900-1442436339.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja