Jump to content

Moto Zajednica

Savet pri kupovini

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Sevojno
  • Motocikl: suzuki gsx600f

Postovane kolege,

Nadam se da cete mi pomoci da presidim u odluci koji sledeci motor da kupim. Elem, posto sam pre mesec dana prodao moju yamahu xj600 resio sam da definitivno napustim svet naked-a ili kako ih ja zovem golaca. Izbor sam sveo na dva motora a to su yamaha tdm 850 i honda transalp 650. Znam da se radi o razlicitim tipovima motora ali po temama koje sam iscitavao vidim da su oba pogodna za dalja putovanja. E sada, tdm-a sam vozio i stvarno sam se odusevio motorom i kako povlaci a i samim polozajem sedenja. Transalpa nisam vozio i o njemu ne znam previse. Po stvarima koje sam citao dosao sam do zakljucka da je Trans ipak mozda za nijansu kvalitetniji motor. Takodje, kod TDM-a vidim da se dosta ljudi zali na povecanu potrosnju goriva. Voleo bih da cujem Vase konstruktivne predloge pogotovo vlasnika navedenih modela. Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

TDM je jači 20 konja i mislim da je bolji za duži put. Transalp se lakše vozi i udobniji je za naše ko offroad puteve.

Što se tiče potrošnje, vozi TDM-a kao transalpa pa će isto trošiti, ali ćeš se smoriti.

Bilo šta da izabereš nećeš pogrešiti, samo je pitanje za šta ti motor treba?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: GSX 1400, MZ ETZ251

Takodje, kod TDM-a vidim da se dosta ljudi zali na povecanu potrosnju goriva. 

 

I potrošnju ULJA... 

Predlažem transalpa provereni V agregat, neuništiv, a o upravljivosti bilo koje Honde neću ni da govorim tu je neprevaziđena! 

Pozz srećna kupovina za šta god da se odlučiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Sevojno
  • Motocikl: suzuki gsx600f

hvala. motor mi generalno treba za sledece: 5-6 skupova godisnje u proseku od 300-1000 km po turi. takodje vikend voznje sa nekih 100-km po putevima tare i zlatibora (sto asfaltnim sto zemljanim)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Nemoj onda Tdm, nije ti on bas za off.. Ali je za put mnogo bolji od Transalpa.

P. S. I Transalpi trose ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6805 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Dosta subjektivnih cinjenica.

 

Klasa motocikala, Multistrada, TDM, Versys 650, NCX itd je zapravo zacela Yamaha prvim modelom TDM-a (tzv, buljko) jos pocetkom 90ih. Taj koncept je zaziveo nedavno.

 

Licno misljenje, mislim da je TDM 4TX jako tesko pobediti u smislu ulozeno/dobijeno.

Za Transalp imam suprotno misljenje, skup je za ono sto pruza. Ima cuveni ''Honda'' efekat. Nisu nista pouzdaniji od drugih.

To sto tebi treba mogao si i sa XJ600, skromnije naravno uz manje troskove.

 

Misljenja sa foruma uzmi s' rezervom. Vecina motocikala je promenila dosta vlasnika, retko ko odrzava po specifikacijama proizvodjaca, to se tera dok ne stane. O predjenoj kilometrazi i servisnoj istoriji ne treba govoriti, samo Bog otac zna. Otuda i razna iskustva, mada uglavnom ljudi nisu svestni.

 

Izvinjavam se na digresiji. Moj pik bi bio TDM, izaberi dobar primer, zameni mu rashaldnu tecnost, ocisti hladnjak, zameni sve komponente u karbovima koje su podlozne habanju, sipaj kvalitetno ulje (npr. Silkolene) i uzivaj u voznji i blagodetima ispravne masine.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ako ćeš zemljanim putevima zaboravi TDM.

Ako ti padne ili se zaglaviš, možeš samo plakati pored njega.

Mada ni transalp sa svojih 200kg nije baš sjajan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Biće uskoro :)

Družim se sa Transalpom (danas će biti tačno) 3 meseca i prešao sam oko 6.500 km do sad. On mi je stara ljubav na prvi pogled, prvi ˝pravi˝ motor, i kao svaki prvi motor kupio sam ga više srcem, nego glavom.

 

I nisam zažalio, za sada :) Uostalom, da ga nisam sad uzeo, uvek bi mi ostao pusta želja...

 

Vozi se kao bicikl, udoban, krotak, prašta početničke greške, ne osetim 500 km za dan sa saputnicom. Nije za autoput, preko 100 km/h meni nije bilo prijatno, za to mora da ide u obrtaje, a tu već potrošnja osetno skače. Inače, na magistralnim/regionalnim putevima, uz poštovanje ograničenja, meni troši oko 4.5l, sa sve saputnicom i tri kofera. Po gradu ga ne vozim, ne prija mi to, vozimo se samo na višednevne izlete od 300+ km. Voli da siđe sa asfalta, ne buni se, prednji točak od 21 inča guta sve na šta naiđe. Pravi all-rounder, ni u čemu nije najbolji, ali zato pokriva vrlo širok spektar upotrebe i može uspešno da uradi većinu stvari koje mu zadate.

 

Tu dolazimo i do jedinog problema, iz mog ugla gledano. Nosivost. Maksimalna je (ako se ne varam) 180 kg, a to meni nije dovoljno za suvozačicu, tri puna kofera, šator, vreće itd... Može on to da izgura, ćuti i trpi, ali nije mu lako uz iole žešći uspon, a i upravljivost je upitna.

 

Sve zavisi od toga kako/koliko/gde nameravaš da ga upotrebljavaš i šta očekuješ od motora.

 

Smatram da jeste precenjen (šta tek reći za Afriku :popovanje: ), ali baš zbog toga, u kasnijoj prodaji uvek može da se izvuče približna suma koja je data u startu.

 

P.S. Za ovu kilometražu mi nije trošio ulje, kupio sam litar za dosipanje, ali bocu nisam otvorio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Motori uglavno ne trose ulje kada se voze po gradu i magistralama.. Problem je kad ga vozis 120-140 sat, dva, tri.. E tada ce se na vecini javiti ta famozna potrosnja ulja pogotovo ako je vruce. Od toga pati vecina polovnjaka nebitno od proizvodjaca, citao sam o tome dosta a i jedan majstor mi je potvrdio to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

Sto kaze Alekre najbolji odnos ulozeno-dobijeno

 

Ja sam takodje bio u nedoumici kada sam trazio motor, a trazio sam takav da ne moram da ulozim ni dinar. 

Odlican je za put, uglavnom se vozimo dvoje, potrosnja je 5-5,5 normalne voznje. Ako cepas ide do 6,5

Potrosnja ulja me je brinula pre kupovine, medjutim pokazalo se dobro za 4 hiljade dosuo sam 50gr ulja, cisto da prozorcic bude na max.

Udoban je za asfalt, za off zaboravi. Ide po ravnom, uzbrdo na off-u sa turing gumama je malo teze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Imao XJ 600 "golaca",bio u slicnoj dilemi,bas izmedju TDMa i TA.Prevagnula Honda.Zbog registracije,potrosnje i goriva i ulja...Evo,zadovoljan,lako upravljiv,udoban(imao sam KLEa pre par god.)neuporedivo udobniji je TA.I mi se cesto vozimo natovareni,kofer,bisage,suvozacica i trpi ako nisi prezahtevan vozac..V agregat samo prede  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Po ovim pisanjima vidim da tražiš nešto jevtiniji motror.Zlatna sredina ova dva što si naveo bi bila Tenera.

Što se tiče kvarova i održavanja svi kad zađu u godine imaju probleme nađi što bolji primerak i uživaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6805 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

 

Dosta subjektivnih cinjenica.

 

Klasa motocikala, Multistrada, TDM, Versys 650, NCX itd je zapravo zacela Yamaha prvim modelom TDM-a (tzv, buljko) jos pocetkom 90ih. Taj koncept je zaziveo nedavno.

 

Licno misljenje, mislim da je TDM 4TX jako tesko pobediti u smislu ulozeno/dobijeno.

Za Transalp imam suprotno misljenje, skup je za ono sto pruza. Ima cuveni ''Honda'' efekat. Nisu nista pouzdaniji od drugih.

To sto tebi treba mogao si i sa XJ600, skromnije naravno uz manje troskove.

 

Misljenja sa foruma uzmi s' rezervom. Vecina motocikala je promenila dosta vlasnika, retko ko odrzava po specifikacijama proizvodjaca, to se tera dok ne stane. O predjenoj kilometrazi i servisnoj istoriji ne treba govoriti, samo Bog otac zna. Otuda i razna iskustva, mada uglavnom ljudi nisu svestni.

 

Izvinjavam se na digresiji. Moj pik bi bio TDM, izaberi dobar primer, zameni mu rashaldnu tecnost, ocisti hladnjak, zameni sve komponente u karbovima koje su podlozne habanju, sipaj kvalitetno ulje (npr. Silkolene) i uzivaj u voznji i blagodetima ispravne masine.

Jedino si zaboravio da baš na 4tx i to u proseku svakom drugom puca radilica, troši ulje i tako... Odličan motor taj tdm

 

Jeste, posle vlasnici ugradjuju radilicu od Afrike i voze se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

TDM i TA su dva različita koncepta. Generalno TDM bi trebalo da pomiri touring/street/sport, a TA tourin/off road/street.  U suštini nema greške ni sa jednim od ova dva modela. Znači na  forumu možeš čuti da ljudi vole jedan ili drugi model, ali tebi treba odgovor za šta koristiš motor jer ne govorimo o modelima iste namjene, a kako si gore spomenuo off onda ti TDM nije priča i svaki komentar postaje gubljenje vremena.

 

Još nešto, vidim da prelaziš sa naked-a, isto se i meni desilo sa Yamaha R1 na Suzuki GSR 600 pa na Afriku RD 07 pa na TDM 850. Od svih najviše sam uživao i proputovao na TDM-u jer je koncept motora naprosto dobar. Sada sam već profilisan na touring potpuni i polako mjerkam pravog turera......

 

Što se tiče ispravnosti, svaki motor koji je prešao više od 50.000 km ili je stariji od 10 godina.... pa šta očekivati... kvar može da se desi bilo kad... prethodni vlasnik TDM ga je možda tjerao do krajnjih granica, a prethodni vlasnik TA je možda u rijeku ulazio sa njim.... ko da zna....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 894 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Verovatno je Transalp kvalitetniji ali posle nekog vremena ces pozeleti da ima bar 10 konja vise, sto TDM ima a i vise od toga.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Sa tablicom,saobracajnom i tehnickim 19600din.Naredna jeftinija 5% na osiguranju i - cena tablice i saob. oko 17000din.Toliko je mene izaslo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

Druže imam TDM-a 850 i Transalpa 650.

 

dodješ 1 vikend do Novog Sada,  ponesi kantu goriva i vozi ih na smenu...koji ti se više svidi dogovorićemo se za cenu !

 

jedino tako ćeš se odlučiti šta ti više leži i odgovara.

 

ja sam počeo da se zadovoljavam Vespom, užasno je zabavna, otimaš se da ne padneš u svakom momentu vožnje  :moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Transalp se vuče ko crevo !!!  Kada staviš dve osobe i napuniš kofere i torbe, Yuga ćeš teško preticati. TDM 850 i gas !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja