Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje za iskusne planinare i kampere

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Volim da provedem sto vise vremena u prirodi,zasta naravno treba i dosta opreme.Interesuje me da li neko zna koji je ovo uredjaj,nasta radi i gde ima da se kupi.Vidi se na ovom snimku,i pocinje od 8 minuta

Hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

Neka verzija male butan boce??

uzmi nesto na ovaj fazon
https://www.google.rs/search?q=male+butan+boce&espv=2&biw=1280&bih=899&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIkren3se8xwIVxckUCh2YJgrC#tbm=isch&q=kamp+butan+boce&imgrc=akQE5mrtT3RKOM%3A

punis je na gas pumpama a moze solidno da ti izgura za vikend tima podgrevanje rucka i kuvanje kafe :)
Nije isto al eto moze da posluzi :)
verovatno ima na svim gasnim pumpama a cena je oko 800-1000 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 285 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Netačno.

Ovo je benzinski/petrolejski gorionik sa predgrevanjem (zato prvo sipa benzin ispod gorionika i pali da bi ta toplota benzin u vodovima pretvorila u isparenja koja izlaze na gorionik)

Nekada su rusi to dosta prodavali kod nas, još uvek se može naći po raznim oglasima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: XVS 950A

Ovo je, po mom mišljenju, benzinski gorionik. Kod nas je poznatiji pod imenom PRIMUS. Najčešće je u upotrebi bila ruska verzija, mislim da se zvao, OPTIMUS.

 

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=4140.30

 

Evo ti da vidiš o čemu se radi.

 

Koristio sam ga i odlična je stvar. Mali je problem kada gumice propadnu pa se počne osećati benzin.

 

Sada su ga gotovo izbacili iz upotrebe plinski (gasni) rešoi.

 

Nadam se da sam pomogao.  :)

 

PS

Još se može pronaći po oglasima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 345 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzana je stroj ...

Jebo ga ker ,moj ker bi pokido mene ,sve te serpe ,lonce ,resoe ,sator mazno bi hranu i pobego dok ne bi sve to negde na miru pojeo :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

A on je sve ovo spremio na ono malo tecnosti - benzina sto je sipao na pocetku???

 to malo tečnosti služi samo da napravi podpritisak kako bi povukao tečnost iz glavnog kontejnera, koji je kasnije i napumpao.

 

inače baš kući i imaj onaj stari ruski primus, pre 2 godine sam ga nabavio sa željom da ga upotrebim po nekad...i to se na žalost nikad nije desilo, bar do sad  :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Ovo je finija verzija benzinskog gorionika. Prvo se malo sipa u gornju čantru da zagreje i napravi pod-pritisak, a onda druka u donju kako bi gorele benzinske pare.

Prednosti: veća kalorična vrednost (brže se kuva), što je zimi, na većoj visini ili u hladnijim terenima bitno.

Mane: - ako hoćeš kvalitetan,košta

- puno delova koje ćeš brzo pogubiti

- benzin nije zgodan za manipulaciju (posebno sa smrznutim rukama u malom šatoru ili pred-prostoru šatora), pa često dolazi do curenja, prosipanja a onda i do mogućnosti zapalenja istog što bi mogla biti kataklizmična situacija (vido par puta..)

- postoje dihtung gumice koje se moraju kontrolisati i povremeno menjati, što na našem tržištu nije lako izvodljivo

Rezime: zaboravi benzin i kupi običan plinski gorionik. "Primus" je firma koja je taj vid plasirala pre nekih 35 godina, ovo što se kod nas prodaje su kopije, ali rade (imam jedan original i traje mi više od 20 godina). Ako hoćeš na hladnije ili na veću visinu (ja sam ih koristio više puta na visinama preko 6 i 7.000 m), uzmi plinske boce koje imaju mešavinu Proban-butan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Malo kasno vidim temu, ali i ja sam se isto zagrejao za ovaj gorionik. Ovo je neki malo stariji model, ali sada kod brace kineza za 50-60$ ima da se uzme pojednostavljena verzija koja moze da radi i na plin  i na benzin, sa odvojenom posudom za gorivo. 

 

Ne znam koliko je pogodan za planinarenje, ali ako putujes motorom i cesto kampujes nema bolje stvari. Ja licno ne volim gorionike na gas, slabo greju, brzo se potrose, onda moras da juris i trazis bocu, pogotovo ako su one nove sa navojem a i otvorena boca sa gasom ti lupka po koferu. Ovako lepo prespes malo benzina iz rezervoara kad nestane, skuvas sta ti treba za sekund, a ako je verovati onim klipovima po youtube-u , mozes i da topis cvarke sa njim. A  zauzima manje mesta kad se spakuje.

 

 

post-3663-0-27136000-1453241394.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja