Jump to content

Moto Zajednica

Kako iseci pleksiglas (klirit...)?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 699 postova
  • Lokacija: Srce Srbije pod jakim infarktom-Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos APN6-82,BMW R 1150 RT-03,Kawasaki EN 500-94

Imam problema sa vizirom koji mi je na motoru. On je suvise visok, tako da u voznji gledam kroz njega (nemoguce je da gledam preko ili pored njega). Kako je vizir zatamnjen i kako "lose" prelama svetla vozila koja mi dolaze u susret, veliki problem imam prilkom voznje motora kroz tunel ili kod nocne voznje.

Znam da ima radionica koje se time bave, kao i za alate (laserske i sl.) kojima se sece ovaj materijal, ali gde ja zivim nema takve radionice.

Dakle prinudjen sam da sam "skratim" ovaj vizir.

Linija reza bi bila ovalna (identicna krivina kao sto je i sada).

Da li ovo mogu da izvedem sa finom testericom i ubodnom testerom sa regulacijom brzine? Interesuju me vasa iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Mozes sa ubodnom samo uzmi sto sitniju testericu i bez pritiskanja. Posle lepo sa smirglom obrusis ivice i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sindikat Samostalni Jahač, 325 postova
  • Lokacija: nacionalni park"Sebeš"
  • Motocikl: XTZ750+Tomos Automatic A3+VFR750 RC36

Ja sam vizir sekao brusilicom sa reznom pločom Fischer FCD-FP 115x1,0,šmirglom obradio ivice i ispalo kao iz fabrike,samo treba strpljenja  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

mozda najbolje testericu za OTO i polako, ubodna i brusilica mi deluju malo pregrubo, ako imas mogucnosti najbolja opcija je kod nekoga ko ima laser za rezanje, napravis vektorski crtez toga sta ti treba i das gotovo za minut bez kasnije smriglanja, brusenja, busenja itd

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Majdanpek
  • Motocikl: Kawasaki 450LTD

Ja sam moj takođe skratio brusilicom baš iz tog razloga sto je noću nemoguće voziti. Samo pažljivo i lepo ošmirglaš i budr ko nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ako seces brusilicom moraces polako. Malo seces,pa staneš. Ako navalis pleksi se topi i lepi za kamen. Onda posle malo obrusiš i na kraju smirglom finis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Najbolje ubodna testera sa što sitnijim zubima. Može i za metal. I još ako imaš posle toga tračnu šlajfericu završio si posao. Šmirgla na šlajferici može da bude granulacije 150

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 699 postova
  • Lokacija: Srce Srbije pod jakim infarktom-Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos APN6-82,BMW R 1150 RT-03,Kawasaki EN 500-94

Ovog vikenda mi se "izvuklo" vreme.

Probao sam da secem neku kancelarijsku stonu kutiju za spise, ubodnom testerom sa testericom za metal i u veoma sporim "obrtajima". Iako je pleksiglas ove kutije znatno deblji od vizira nema pucanja. Seceni pleksiglas sam stitio papirnom trakom da bi manje pucao, a sekao sam sa veoma malo pritiska na testeru. Problem su opiljci koji su teski i ne mogu se lako oduvati i koji pokrivaju obelezenu liniju za rez. Nakon obrade reza smirglom- nije lose (rez je pomalo neprecizan i kriv). Nadam se da cu sledeceg vikenda imati vremena da probam da secem brusilicom (po vasim upustvima) i da cu zavrsiti skracivanje vizira. Javljam vam kada to uradim. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 699 postova
  • Lokacija: Srce Srbije pod jakim infarktom-Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Tomos APN6-82,BMW R 1150 RT-03,Kawasaki EN 500-94

Ovog vikenda je zavrseno skracivanje vizira za 12 cm. Ispalo je kao da ga je "fabrika" radila.

Prvo sam probao malom brusilicom i plocom od 1 mm da seckam onu kancelarijsku kutiju od pleksiglasa, ali iako je rez mogao da se kontrolise da bude po liniji, i iako nisam radio rezove duze od 4-5 cm odjednom temperatura je topila ivice rezova.

"Snimio" sam fabricku krivinu vizira na parcetu nekog papira od samolepive folije, isekao to precizno i polako preneo tu krivinu 12 cm nize, na vizir oblepljen, sa obe strane, papirnom zastitnom trakom. 

Opet sam probao ubodnu testeru (najmanje obrtaja sto moze i sa najsitnijom testericom za metal/plastiku koju sam imao) na kancelarijskoj, pleksiglas kutiji. Rezovi su bili bolji nego prosli put. Mora da se opiljci izduvavaju i ciste sa linije reza na svaka 2-3 cm reza. 

Od kada sam se nakanio da pocnem sa secenjem vizira, sve je bilo gotovo za 5-6 minuta (cinilo mi se mnogo duze).

Osmirglao sam rez, prvo smirglom 180, a onda 400 i...to je to.

Sam se sebi divim :jee1:  

Hvala svima vama na savetima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja