Jump to content

Moto Zajednica

Šaltanje bez kvačila

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Da i zahvaljujući tome ne treba ti ručno kvačilo ni pri polasku. Takođe ima dva ler položaja: između prve i druge i između treće i četvrte. Kad staješ, izbacaš u ler samo nogom. Mislim da sve to radi samo jedna bregasta poluga na osovini menjača i baš se pitam zašto novi motori to nemaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja imao Triumph Thunderbird (iz 1963.) i on takođe imao sistem da se kvačilo aktivira preko poluge menjača i nije bilo potrebe da se koristi poluga na upravljaču čak ni prilikom kretanja iz prve.

A inače i sada uglavno menjam brzine bez kvačila (isto sam radio i na Transalpu i sada radim na BMW u). Nikada nisam imao bilo kakav problem ili kvar na menjaču.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

evo od mene jedan video. mozhe da se shalta na skoro svim obrtajima, al najlakshe u visokim.

blag pritisak na menjach i kad hochete da preshaltate brz pokret zgloba pushtanje i dodavanje gasa.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

FjCharlie.

 

Odlicno prikazano. Znaci motor zeli da se tako vozi, i vidi se koliko je mnogo lakse za motor, i za vozaca, a da ne pricam i o dugotrajnost lamele i korpe je beskonacno.

 

Ako meni na R motoru posle 72-73-74 hiljade KILOMETARA nije vibrirao ili proklizavao na lameli, niti ikada otvaran, to je bas bas iz razloga ovakve voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

FjCharlie.

 

Odlicno prikazano. Znaci motor zeli da se tako vozi, i vidi se koliko je mnogo lakse za motor, i za vozaca, a da ne pricam i o dugotrajnost lamele i korpe je beskonacno.

 

Ako meni na R motoru posle 72-73-74 hiljade KILOMETARA nije vibrirao ili proklizavao na lameli, niti ikada otvaran, to je bas bas iz razloga ovakve voznje.

verujem da chuva ceo sklop kvachila jer menjach radi prelepo kad se ovako shalta.. a i ima neki lep trip kad se ovako vozi, tera te da shaltash do sheste pa taman vozio 20 na sat :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Kod mene je ovakva situacija. Kada ubrzavam naglo,vratim gas,ubacim motor kao da poskoci. Naravno bez ikakog zvuka krljanja i sl. Taj poskok~trzaj napred,da ga nazovem, zavisi od toga koligo vratim gas. Kad vratim vise,poskoci vise. Da li je to ok?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Hard_rock, samo nisi dobro uskladjen sa rukom i nogom.

 

Probaj da ispratis po snimku kako kolega vrati ruku, i kada menja brzinu.

 

Trebas tek tek da ga na ruci cimnes, vidi se kako kolega, tek tek, i brzo :)

 

Stvar je osecaja, nece biti nikakvih trzaja, trebalo bi da si samo "spor" u menjanu, pa da zato ima trzaja :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Znači, pritisak na šaltheblu (ne manijački, preload što bi rekli Šveđani) dok se ubrzava. U trenutku kad hoćete da prešaltate, samo otpuštanjem gasa secnite ubrzanje i menjač će sam upasti u viši stepen prenosa k'o u puter.

Ako ovako uradiš, upada kao u puter, bez cimanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Uspem ponekad da ubacim bez trzaja. Nije meni problem trzaj zbog mene nego samo da je to ok po masinu.

 

 

Blagi pritisak na polugu pre saltanja pomaze dosta primetio sam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

sve je u vezhbi, mozhesh ti i da pritisnesh jache polugicu al upasti neche dok ne popustish gas. vremenom i vezhbom chesh da provalish kako sa gasom treba da postupash da dobijesh fluidno shaltanje, samo polako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ne sme da bude trzaj. Gas se vrati neprimetno malo i to je dovoljno da se presalta bez trzaja.

Problem je sto nekada kada malo popustim onda nece da upadne svaki put tako da moram da popustim vise. Treba vezbe. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

kao sto sam vec pisao u temi o kolima, saltanje bez kvacila prolazi bez problema, fino i glatko kada su motor (masina) i menjac da kazem u ravnotezi...to znaci niti masina vrsi silu na menjac (ubrzanje) niti menjac na masinu ( "motorno kocenje")... Znaci mora se imati osecaj....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Paaaaa i nije tako.

 

Šaltanje na motoru i kolima (bez kvačila, naravno) se bitno razlikuje jer je na motoru sekvencijalni menjač dok na (standardnom) automobilu nije. Na automobilu pri "vađenju" menjača iz prethodne menjač izlazi u ler dok kod motora ide pravu u sledeću brzinu.

Razlika je u tome što kod sekvencijalnog menjača (motora) iz niže ide sasvim lepo i kad, kako si rekao, "mašina vrši silu na menjač" dok kod automobila mora da se ide na "rev matching" i da se izjednače obrtaji radilice i menjača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Slazem se u potpunosti tj. u pravu si, hteo sam da kazem  da i na motoru kada si u ubrzanju -bas opterecen menjac- teze se salta, ustvari teze izlazi iz brzine nego kada su u "ravnotezi"...

 

Mislim da je za kolege koje "pocinju" da saltaju bez kvacila bolje da vezbaju u "mirnoj" voznji i polako sticu osecaj i pomeraju granice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Mislim da se bolje salta, kada je malo ostrije ubrzanje, kada je sporije, moze se desiti cimanje, kao kod kolege, otprilike kao da imas quickshifter, tako se i cuje motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Mislim da se bolje salta, kada je malo ostrije ubrzanje, kada je sporije, moze se desiti cimanje, kao kod kolege, otprilike kao da imas quickshifter, tako se i cuje motor...

Bas takva je situacija. Lakse saltam pri naglom ubrzanju. Takodje zna se desiti, retko, da prebaci po 2 brzine gore ako jace gurnem polugu menjaca. Mada je to bas retko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja