Jump to content

Moto Zajednica

Šaltanje bez kvačila

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Neki motori-na primer moja stara Jawa ČŽ 350-imaju menjač koji automatski odvaja kvačilo kad ga gaziš, tako da se ručica kvačila vrlo retko upotrebljava. Fabričko uputstvo takođe preporučuje šaltanje samo nogom.

 

Zahvaljujući iskustvu, moguće je na skoro svakom motoru šaltati bez upotrebe kvačila. To se postiže sinhronizovanim oduzimanjem gasa i pritiskom na menjač kada opada broj obrtaja, ali ne na nuli. Nije zgodno za polazak ili sporu vožnju, a odlično je u kontinuiranoj vožnji. Štedimo vreme i energiju, produžavamo vek sajle kvačila. To je korisno.

 

Pitam-nekoga ko zna-ima li neke štete po sklopove motora ovakvo šaltanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne mogu da tvrdim ali obzirom da nema nikakvih zvukova kada tako saltam ne verujem da steti.

 

Takodje me zanima od nekog iskusnog majstora obzirom da cesto ovako saltam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 363 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V '09

Moze i u nizu da se salta bez kvacila, ali mora da se malo zavrne gas i onda u nizu, ne praktikujem bas cesto, ali probao sam..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8N

Ja dok sam učio još kao klinac da vozim motor da se iz više u nižu menja samo pritiskom na menjač, doduše imao sam samo 11 godina. Od kako vozim ozbiljnije mašine uvek sam upotrebljavao kvačilo (mislim da je bolje za motor – neznam) mada ističem da je znatno efikasnije usporavanje šaltanjem bez kvačila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • RR rookie, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR1000RR

Svež sam motorista, ali vozim automobil već 15ak godina. Iako menjanje brzina na automobilu i motoru nisu ista stvar (kad su u pitanju ljudski pokreti), nisam siguran da li bi moj mozak mogao da procesuira to šaltanje bez kvačila :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja sam probao na mom bez kvacila. Nekad ubodes a nekada ne. Prvi put kada sam cuo krrrrrrrr, odustao sam od saltanja bez kvacila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ubodeš uvek, samo ako znaš kako.

 

Znači, pritisak na šaltheblu (ne manijački, preload što bi rekli Šveđani) dok se ubrzava. U trenutku kad hoćete da prešaltate, samo otpuštanjem gasa secnite ubrzanje i menjač će sam upasti u viši stepen prenosa k'o u puter.

Ovo raditi pri odsečnijem ubrzanju, ne pri konstantnom gasu. Gas ne treba otpuštati skroz, samo ga malo vratiti i biće dovoljno.

 

Što se tiče šaltanja "na dole", tu je potreban međugas odnosno treba uraditi "rev matching". Mada i tada treba šaltati "na vr' " kvačila.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ko je vozio Dajca ili Dzemsa saltanje na motoru bez kvacila mu je igrarija :) 

Inace svojevremeno vozio celu sezonu kimka 125 bez sajle kvacila. 

Samo je bitno uskladjivanje obrtaja radilice sa obrtajima menjaca i ide ko u puter ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Dok sam imao velik motor (ZX6R), saltanje je bilo iskljucivo bez kvacila nagore, povremeno sa kvacilom kada su manje brzine u gradu.

 

A na dole sa kvacilom.

 

Sa obzirom da je i moj Otac identicno vozio, motor je kod nas presao oko 25.000km, i prodali smo ga sa 72.000km na satu, nikada otvaran niti cackan oko lamele, interesantna stvar da je i predhodni vlasnik (dobar prijatelj oca) isto tako vozio.

 

Dok drug sa dosta mladjim motorom R6-2008, je na 32.000km menjao korpu i lamelu jer je forsirao kvacilo za saltanje na vece brzine, sto sam mu ja skrenuo paznju da ne radi, ali on kao, nista to ne steti (posle jos 1000km) i otisla lamela...

 

Nema greske nikakve, kada znas sta radis. Menjac sam ulazi u vecu brzinu, samo je potrebno "cimnuti" ruku, tj opustiti gas, tek tek, i menjac sam udje u vecu brzinu.

 

Vremenom postajete mnogo mnogo brzi na saltanju, i na kratkim pravcima (Miseluk) u mom slucaju se nadoknadi i do +15km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Vidim da niko ne osporava šaltanje iz niže u višu. Neki ne savetuju obrnuto. Kod mene, međutim, nema nikakvih problema da se usporava bez kvačila. Uslov je da se menjač gazi pre nego se ručica gasa potpuno vrati na nulu i to uz dobar osećaj ne pravi nikakav otpor. Može li neki poznavalac mehanike objasniti zašto je štetno šaltati iz više u nižu bez kvačila?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8N

Ko je vozio Dajca ili Dzemsa saltanje na motoru bez kvacila mu je igrarija :)

Inace svojevremeno vozio celu sezonu kimka 125 bez sajle kvacila. 

Samo je bitno uskladjivanje obrtaja radilice sa obrtajima menjaca i ide ko u puter ;)

 Ah morao sam da se ubacim, to me je podsetilo na vojničke dane, svaki menjač ima sinhron koji „usklađuje” brojeve obrtaja osim ako se ne pogodi što u ovom slučaju rezultira šaltanjem bez kvačila. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Ubodeš uvek, samo ako znaš kako.

 

Znači, pritisak na šaltheblu (ne manijački, preload što bi rekli Šveđani) dok se ubrzava. U trenutku kad hoćete da prešaltate, samo otpuštanjem gasa secnite ubrzanje i menjač će sam upasti u viši stepen prenosa k'o u puter.

Ovo raditi pri odsečnijem ubrzanju, ne pri konstantnom gasu. Gas ne treba otpuštati skroz, samo ga malo vratiti i biće dovoljno.

 

Što se tiče šaltanja "na dole", tu je potreban međugas odnosno treba uraditi "rev matching". Mada i tada treba šaltati "na vr' " kvačila.

 

Objasnio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pitam-nekoga ko zna-ima li neke štete po sklopove motora ovakvo šaltanje?

Ako saltas kao je objasnio Robin Hood nema nikakve stete, saltanje ce biti glatko i bez problema...Slobodno mogu reci da 80% saltanja iz manje u vecu radim bez kvacila a nesto je manji procenat saltanja bez kvacila iz vece u manju...

 

Da bi saltao bez kvacila motor/auto moras imati osecaj, ocecati masinu, biti nezan a odlucan i onda sve ide glatko...sto se kaze kao sa zenama :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Probao sinoc... Na gore stvarno radi fenomenalno i osetno je efikasnije i brze prebacivanje... A na dole je vec malo zeznuto... Treba imati osecaj i potrefiti, uskladiti....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Probao sinoc... Na gore stvarno radi fenomenalno i osetno je efikasnije i brze prebacivanje... A na dole je vec malo zeznuto... Treba imati osecaj i potrefiti, uskladiti....

Ne razvija dzaba Yamaha seamless gearbox

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Nije samo to poenta, u MotoGP-u je svaki hiljaditi deo sekunde važan. To i jeste osnovni razlog postojanja quickshifter-a. Svaki trenutak kada je kvačilo pritisnuto, snaga se ne prenosi za zadnji točak i gubi se vreme. Kao i kod šaltanja na gore bez QS-a, u jednom trenutku (vraćanja gasa) koliko god on bio mali, smanjuje se opet snaga na zadnjem točku što opet rezultira u nekim stotinkama.

 

Naravno, nama amaterima je to skroz nebitna stvar ali u ozbiljnim takmičenjima zna ozbiljno da napravi razliku. Zato je bitan "seamless", zbog praktično konstantnog prenosa snage na zadnji, ne zbog komocije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Mehaničari stari, oglasite se!

Evo ja pricao sa starim mehanicarom, posto je star ne koristi internet a ni mobilni, kaze ne valja nikako ako nema kao CZ i jos neki (mislim da rece DKW i jos nesto...) da odvaja dok guras polugu menjaca, nisu nemci (stara garda majstora) dzaba izmislili kvacilo....Ja kazem da saltam stalno bez kvacila a on meni vidimo se na prepakivanju manjaca....

Tako da batali cikamiroslave saltanje bez kvacila....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Zavisi od menjača ali hoće lepo da upadne ako radiš sve kako je kolega rekao, blagi pritisak prema gore na menjacu, secnes gas i u tom trenutku ulece u brzinu bez ikakvih problema i onda dodaš gas i teraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja