Jump to content

Moto Zajednica

Crna Gora, gde i kako

Recommended Posts

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ima jedna priča kako je nastalo Vrazje jezero i odakle mu taj naziv potice. Kad se setim te price, ne ulazi mi se u tu vodu :)

Jeste ljigavo dno brrr.. A nije ni preterano bistro..

 

Aj ispricaj pricu ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Lancanik kad je los lanac moze da se pojede za par hiljada km.

 

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Novi Sad/Berlin
  • Motocikl: KTM 690SM

 

Ima jedna priča kako je nastalo Vrazje jezero i odakle mu taj naziv potice. Kad se setim te price, ne ulazi mi se u tu vodu :)

Jeste ljigavo dno brrr.. A nije ni preterano bistro..

 

Aj ispricaj pricu ovde.

 

Po legendi, Vražje jezero.

 

 

Nekada davno Jezera (danas prostrana, ali ogolela površina) bila su sva pod borovom šumom. I onda je grom zapalio jedan crni bor, vatra krenula i vetar je razneo po šumi.

A šuma je bila puna svakojakih zveri i utvara. Zveri su pobegle na Durmitor, vile se vinule u oblake, a vrag se sa svojom ženom sklonio u jezero. Tako su na dnu jezera napravili divan dvorac, sav od ledenih kristala. Zato je ovo jezero i dobilo ime Vražje i mada je toplije od gotovo svih 18 jezera na Durmitoru, uvek je hladno, jer se, navodno, od vražjeg ledenog dvorca širi studen.

A čim je dole vrag sa ženom, onda mira nema. Zato se, kažu često dešava da čim neka devojka zapliva preko jezera, izroni vrag iz svog dvorca, zgrabi je i odvuče na dno. Ako je zaplivao neki ugledan momak, onda iz dvorca iskače vražica, zgrabi momka za noge i dovuče u svoje dvorske odaje na dno jezera.

Neki kažu da se vrag obično pojavljuje u prvi mrak čak i na obali. Nekad su ga viđali i u obliku crnog paripa, a nekad se pojavi i u obliku crnog bika. Tada pase travu, strašno njišti i rže, buče i riče.

Ali, legenda ne bi bila ono što jeste da nije istovremeno i neka poruka ljudima. I ovde je vešto uobličena jedna poruka i jedno iskustvo.

Naime, u Vražjem jezeru ima dosta hladnih izvora, od hladne vode hvataju grčevi. I neukost se plaća, jer po okolnim selima ima dosta slabih plivača. I dok se stariji ljudi ne usuđuju da preplivaju jezero dotle se momci i devojke više uzdaju u snagu nego u veštinu i zato se tope.

Zaista, ovo jezero je dosad progutalo dosta divne mladosti i možda su zato stari ljudi, umesto saveta, ostavili ovu legendu kao upozorenje.

 

Eto, to je ta priča. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Dno je zaista odvratno, ni vidljivost nije neka kad ronis, ali stvarno mi je gadno bilo da gazim po dnu, kao da je zivo... A nisam gadljiv ni na blato.

 

Ja sam bas dosao na kupanje kad je narod odlazio ,pred mrak. Vidim da su me cudno gledali.. Meni je voda topla bila u odnosu na rzav, zaovine, drinu..

 

U svakom slucaju dobro je da gore ima tako nesto gde se narod za vrelih meseci moze osveziti.. Pristupacno je svim vrstama vozila.

 

 

Ko ide tim putem prema Savniku i dalje, moze se osveziti i u reci Komarnici u Savniku ili reci Bjela odmah ispod mosta kad se prodje Savnik.

 

A cuo sam da na gore pomenutoj reci Bjela postoji neko popularno kupaliste ,kao neke kaskade . Negde u selima iznad Savnika..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja