Jump to content

Moto Zajednica

K 1200 S - pomoc,savet,ideja....

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Pozz drustvo.

Pisem u ime jednog dobrog druga/brata,vlasnika K1200S 2005.god oko 40000km predjenih.

Evo o cemu se radi:

po zavrsetku sezone 2014 garazirao je motor i pre par dana platio osiguranje i naravno pozeleo da napravi prve km u 2015.

Kljuc u bravu-al jbg,akumulator nema dovoljno snage da "upali".On,kablove,pa preko auta.

Napravio par km ,dosao do mene preplasen,kaze motor nece da koci_prednja i nekako ali zadnja nikako!

Objasni da je premostio kablovima sa auta (jbg,nije trebao tako) da je motor upalio provozao nekoliko km ali da motor ne koci.

Ono malo mog (ne)znanja pomislio sam odmah da je u pitanju akumulator jer njegov motor ima ovakak sistem ABS pumpe 

post-3086-0-69392200-1433286934.jpg 

i da nema dovoljno snage da je aktivira.

kupljen je nov FIAMM akumulator ,voltaza ok,amperaza ok , "udarna" 240,sve je tu ali problem i dalje postoji...

Promenili smo i ulje u celom sistemu ali problem je i dalje prisutan...

Sta se zapravo desava:

kada se "okrene kljuc u bravi" cuje se konstantno zujanje u pumpi-stiskanjem prednje zvuk se menja(pumpa se aktivira i ono predjasnje zujanje se preklapa jacim zvukom) ali kada se "nagazi" zadnja zvuk se ne menja.

Proverili smo i mikro prekidac na zadnjoj-po meni radi,pali i gasi STOP.....

BMW kaze pumpa zaglavila,mora nova-1300E + ruke!

Sta Vi mislite?

Ako je stvarno pumpa da li postoji mogucnost da se remontuje?ili eliminise i da se ugradi neka radijalna pumpa i prebaci sve na mehanicko kocenje pumpa-creva-kociona klesta,kako napred tako i pozadi? 

Hvala unapred,

Nesa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Ako imas neki video materijal,neki link ili sta znam vec,pusti da vidim kako jee to uradjeno.Plasim se da ova postojeca pumpa na upravljacu nema dovoljno snage da stisne klesta-u "normalnim uslovima" pritisak ulja u klestima kontrolise ABS ili gresim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Isto to se desilo drugaru na BMW K1200 RS  2006g i moze da se premosti da dobro koci bez ABS-a. Konkretno kod njega je crkla jedna od dve pumpe sto nabija pritisak ulja. U radulovicu su mu rekli da to ne moze da se rastavi i da mora nova (cena otprilike kao sto si napisao) . Mi smo to na silu rastavili i na kraju nam ostali samo dugmici. Ne znam dali je to i na tom motoru slucaj (ili je elektronika koja se nalazi ispod poklopca ABS ) i povezana sa kompjuterom, Drugar je kupio drugi polovan na ebay za 400 evra i resio problem. Iz tvog opisa problema nisam video dali je gubio kociono ulje (kad je to ABS ga upozorava stalnim treptajem sijalice, kao kad motor stoji u mestu) i kad ste menjali kociono ulje, dali je pravilno ozracen ceo sistem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Ne,ulje nije gubio..ne gubi ni sada.

Sto se samog ozracavanja sistema tice uradjeno je sve kako treba...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pozz drustvo.

Pisem u ime jednog dobrog druga/brata,vlasnika K1200S 2005.god oko 40000km predjenih.

Evo o cemu se radi:

po zavrsetku sezone 2014 garazirao je motor i pre par dana platio osiguranje i naravno pozeleo da napravi prve km u 2015.

Kljuc u bravu-al jbg,akumulator nema dovoljno snage da "upali".On,kablove,pa preko auta.

Napravio par km ,dosao do mene preplasen,kaze motor nece da koci_prednja i nekako ali zadnja nikako!

Objasni da je premostio kablovima sa auta (jbg,nije trebao tako) da je motor upalio provozao nekoliko km ali da motor ne koci.

Ono malo mog (ne)znanja pomislio sam odmah da je u pitanju akumulator jer njegov motor ima ovakak sistem ABS pumpe 

attachicon.gifK1200S.jpg

i da nema dovoljno snage da je aktivira.

kupljen je nov FIAMM akumulator ,voltaza ok,amperaza ok , "udarna" 240,sve je tu ali problem i dalje postoji...

Promenili smo i ulje u celom sistemu ali problem je i dalje prisutan...

Sta se zapravo desava:

kada se "okrene kljuc u bravi" cuje se konstantno zujanje u pumpi-stiskanjem prednje zvuk se menja(pumpa se aktivira i ono predjasnje zujanje se preklapa jacim zvukom) ali kada se "nagazi" zadnja zvuk se ne menja.

Proverili smo i mikro prekidac na zadnjoj-po meni radi,pali i gasi STOP.....

BMW kaze pumpa zaglavila,mora nova-1300E + ruke!

Sta Vi mislite?

Ako je stvarno pumpa da li postoji mogucnost da se remontuje?ili eliminise i da se ugradi neka radijalna pumpa i prebaci sve na mehanicko kocenje pumpa-creva-kociona klesta,kako napred tako i pozadi? 

Hvala unapred,

Nesa

Mile Fazer ima (loše) iskustvo u vezi ABS modulatora.

U Sloveniji (Lesce-Bled)postoji radiona Car Hi-Fi koja popravlja modulatore, ako nije u pitanju neki fatalni kvar. Zovi +386 41 400 331, Matjaž Fajfar.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Pozz drustvo.

Pisem u ime jednog dobrog druga/brata,vlasnika K1200S 2005.god oko 40000km predjenih.

Evo o cemu se radi:

po zavrsetku sezone 2014 garazirao je motor i pre par dana platio osiguranje i naravno pozeleo da napravi prve km u 2015.

Kljuc u bravu-al jbg,akumulator nema dovoljno snage da "upali".On,kablove,pa preko auta.

Napravio par km ,dosao do mene preplasen,kaze motor nece da koci_prednja i nekako ali zadnja nikako!

Objasni da je premostio kablovima sa auta (jbg,nije trebao tako) da je motor upalio provozao nekoliko km ali da motor ne koci.

Ono malo mog (ne)znanja pomislio sam odmah da je u pitanju akumulator jer njegov motor ima ovakak sistem ABS pumpe 

attachicon.gifK1200S.jpg

i da nema dovoljno snage da je aktivira.

kupljen je nov FIAMM akumulator ,voltaza ok,amperaza ok , "udarna" 240,sve je tu ali problem i dalje postoji...

Promenili smo i ulje u celom sistemu ali problem je i dalje prisutan...

Sta se zapravo desava:

kada se "okrene kljuc u bravi" cuje se konstantno zujanje u pumpi-stiskanjem prednje zvuk se menja(pumpa se aktivira i ono predjasnje zujanje se preklapa jacim zvukom) ali kada se "nagazi" zadnja zvuk se ne menja.

Proverili smo i mikro prekidac na zadnjoj-po meni radi,pali i gasi STOP.....

BMW kaze pumpa zaglavila,mora nova-1300E + ruke!

Sta Vi mislite?

Ako je stvarno pumpa da li postoji mogucnost da se remontuje?ili eliminise i da se ugradi neka radijalna pumpa i prebaci sve na mehanicko kocenje pumpa-creva-kociona klesta,kako napred tako i pozadi? 

Hvala unapred,

Nesa

 

 

ako je samo 1300 eura kupuj odmah makar ja znam da nije jer BMW grupa ( HR, SLO, SRB i ostali ) imaju iste cjene rezervnih djelova a razlika je u cjeni sata rada.

cjena te pumpe je 1450 eura plus PDV, nažalost previše.

dijgnostika u nekom od ovlaštenih servisa jako pomaže u smanjenju vremena popravka na nacin da se ciljano otklanjaju svi kvarovi koji dovode do navedenih kvarova tj. manifestiranja istih a krece se od onih naj jeftinijih a to su: kolicina ulja u sistemu kocenja i sistemu serva jer oba sistema na pumpi imaju svoje spremnike. odzracivanje koje nije baš ni jednostavno jer se radi o složenoj postavci ulaza i izlazaulja u sistem i van njega. kontroliranje samog ulja u sistemima tj. njegova kvaliteta i starost. kvar na ABS.u se može prikazati i zbog kondezata u cašicama ulja za kocenje ( prednjoj i zadnjoj tj. za obe kocnice ) akomulator je prva bitna stavka nakon ovoga a koje se isto može samostalno ( uz minimalno znanje mehanike ) provjeriti. radi se o tome da cim snaga akomulatora padne minimalno  u pumpi serva nema dovoljno snage za zavrti el. motor serva i podigne pritisak ulja, a djeluje negativno i na druge sustave koje registrira elektronika integrirana u ABS pumpi ili druckmodulatoru.

štop svjetlo treba provjeriti dali se pali i gasi kod pritiskanja kocnica, izgleda glupo ali direktno je povezano sa ABS sustavom, znaci obicna glupa žaruljica ili mikro prekidaci na polugama kocnica.

kod zadnje kocnice iznad same nožne poluge je jedan mali cilindar sa elekrospojkom koji pritisak poluge prenosi na elektrniku ABS pumpe i on može ostati blokiran i kao takav daje nalog servo pumpi da ubrizga ulje i stvori pritisak ali se ne vraca pa je taj nalog za elektomotor serva ( integiran je sa ABS pumpom ) trajan tj. to je ono stalno zujane koje ne prestaje.

time prestaje ono što možemo sami napraviti a sljedi dijagnostika koja može navesti ove uzrocnike kvara ABS pumpe.

sezori ABS sustava na zadnjem i prednjem kotacu, elektronicki kvarovi na štampanoj ploci elektronike kojih ima cjeli niz a najbezbolniji su oni kada u taj odjel uđe vlaga ili nedaj bog voda ( kao u mom slucaju gdje je izgorila cjela štampana ploca ) manju kolicinu ulaska vlage odlicno rješavaju u firmi koju je nemo preporucio a preporucujem je i ja. gospodim Matjaž je korektan i profesionalan. pošalje mu se pumpa i on napravi sve što može a ako ne može onda objasni žašto. moju pumpu je slikao nakon što je otvorio i na email mi je poslao slike spržene elektronike.

zašto sam napisao da me je kvar ABS pumpe koštao oko 3000 eura a sama pumpa je 1450 + pdv.

ja sam prvo išao u BMW Tomić HR na dijagnostiku gdje su mi rekli da je kvar malo preko 2000 eura. bio sam zaprepašten a i nepovjerljiv ( nažalost ) pa sam stoga išao na još jednu dijagnostiku u SLO.  znaci motor u kobmi pa u Zagreb pa nazad u Pulu, pa motor u kombi pa u Grosuplje - Ljubljana na drugu dijagnostiku pa nazad u Pulu,  pa zatim motor u kombi pa u lesce kod Matjaža i  zatim  dogovori sa BMW Grosuplje za preuzimanje mog motora u Lescu i odvoz u Grosuplje na popravak. U Grosuplu su mi motor popravljali skoro tri mjeseca jer im BMW SLO nije bio u stanju nabaviti novi ABS modulator ( nisu bili ažurni )makar ih je na stanju u centralnom skladištu BMW.a u Minhenu tada bilo 100 komada na zalihi. u međuvtemenu istekla mi je saobracajna pa onda opet kombi pa po motor u SLO i nazad u Pulu. zašto sam ovo napisao? zato što sam si napravio jako puno troškova bez potrebe i to onih putnih ( gorivo, cestarine a  najam kombija nisam placao ali sada sam dužan vlasniku kontrauslugu kada dođe vrjeme za to.

imao sam još nekih dodatnih stvari na servisu prilikom popravka tj. zamjene ABS modulatora. nije mi radio zadnji zenzor ABS.a - 150 eura plus rad, ležajevi na glavcini kardana, jedan veliki i dva manja, bili su za zamjenu - još 150 - 200 eura, prebacivanje motora iz Lesca u Grosuplje koje je napravio servis još 70, pica i klope .........

to pišem iz razloga što bi svakome tko ima takav kvar predložio da odveze motor u najbliži BMW servis i ostavi ga tamo na popravak bez obzira na cjenu. pa nije zapad lud kada tako radi jer odavno su prošli ove naše balkanske škole. daj - plati - preuzmi je jedino ispravno. pozitvno u ovoj prici je to što su odrađena tri tvornicka opoziva na racun BMW.a za koje ja nisam ni znao a jako su bitni i opasni ako se ne urade.

najbolje u svemu tome je to što sam se psprijateljio sa nemom - Pavletom koji mi je bio logistika i podrška u svemu i u svakom trenutku.

ako su potrebne još neke informacije na tu temu ja sam na raspolaganju na mom. 00385 98 172 58 30.

ne preporucujem kupovimu ABS servo moduladora preko ebay.a jer je potvrđeno da su oni ugrađeni u periodu 2004 - 2008 godište bilinekvalitetni a samo takvi se i prodaju na tim kupi - prodaj stranicama.

ne preporucujem pranje mašine motora i okolnih djelova visokotlacnim peracima na daljinu manju od 1,5 metara.

.....

....

ne preporucujem BMW k 1200 s 0d 2004 - 2008 ako ne postoji dokaz da se nakon 2008 promjenio ABS servo modul ili ti ga druckmodulator. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

@ Mile

hvala druze.

Mene interesuje da li postoji mogucnost da se taj modulator/pumpa eliminise i odradi "mehanicko kocenje"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

@ Mile

hvala druze.

Mene interesuje da li postoji mogucnost da se taj modulator/pumpa eliminise i odradi "mehanicko kocenje"?

može, ja sam na youtube naišao na nekoliko klipica kako se to radi a u servisima to sigurno znaju i bez youtube.

https://www.youtube.com/results?search_query=bmw+k+1200+s+garage+abs+elimination

ako se ide na to onda obavezno hidraulicnu  pumpu prednje kocnice mimimalni fi.22, celicno opletena crijeva koja vode od pumpe do klješta diskova i najkvalitetnije  ulje za visoke temperatura,  zbog bolje ucinkvitosti i  mase motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Uh...kakav problem.

Uf doktore,veoma zajbn.

Na motoru su vec fabricka pancirna creva,trosak manje...sta preporucujete od 22-milimetarske pumpe?neku brempo od Dukca?

Sta sa eletkronikom?hoce li biti dovoljno da ostavi tako kako jeste i povadi samo sijalice iz table?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

@ Mile

hvala druze.

Mene interesuje da li postoji mogucnost da se taj modulator/pumpa eliminise i odradi "mehanicko kocenje"?

Jeste skupa popravka, ali nemojte iz mercedesa da pravite fiću

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Ma kada bude 2pri parama" sredice modulator,bitno mu je sada da se vozika malo-platio osiguranje,spremio sve a ono-stativa!

Radijalna pumpa od R1 da li bi zavrsila posao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

neznam za novije modele  R 1 i pumpi na njima  ali one predzadnje su imale fi 18 ( R 1 ima 180 kg znaci 70 manje od K 1200 s )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

balkanlover70,

 

Pročitao sam sve pažljivo i, kako si napisao, niste dirali višepolni šteker na ABS modulu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

ta pumpa koja se ugradjivala na K12 04-06 i jos nekoliko BMW modela je problematicna i skoro na svim motorima pre ili kasnije crkne.  BMW je uvideo da postoji greska na pumpi i od 07+ je ugradjivao drugu generaciju.  na mom 08 K12S ja sam imao novu gen pumpe i nisam imao problema.  mom drugaru je na 04 K12S takodje crkla i promenio ju je u delti.  detaljnije o ovom problem na K12 mozes da izgooglas i pronadjes vise detalja i info.

ne znam da li moze da se premosti ili ne, ali ja licno ne bi to radio.  koliko se secam tih tekstova, pumpa se ne remmontuje vec mora de se zameni.

 

zao mi je da ga je to snaslo, bas je skup kvar :((

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

balkanlover70,

 

Pročitao sam sve pažljivo i, kako si napisao, niste dirali višepolni šteker na ABS modulu?

Ne bas da nismo dirali-skidali smo ga i stavljali vise puta,sto zbog ozracivanja tako i zbog davanja kontakt spray-a.

 

Danas sam se video sa jednim drugom,on ima GS sa istom ABS pumpom-ustanovio sam da mikro prekidac ispod nozice zadnje kocnice nema nikakve veze sa ABS pumpom-on samo sluzi za stop svetlo i kraj.

Zna li neko gde se nalazi taj jbn mikroprekidac koji aktivira pumpu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

druše, jeste li odzračivali po ovom postupku?

http://advwisdom.hogranch.com/Wisdom/service_abs3.pdf

 

inače ako se ne varam, ti nemaš mikroprekidač, več se prekidač nalazi u ABS modulatoru (reagira na pritisak ulja). Ako niste pravilno odzračili sistem, servo motor stalno radi jer hoče da nabije pritisak....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 Kvar ABS sistema može da bude iz mnogo razloga, najgori po meni je crkavanje samog servo modula, ploča, jer se jako teško rastura i reparira dok je sve ostalo znatno lakše mada ja lično ne uspevam sa sigurnošću da lokalizujem uzrok već sve predrljam za svaki slučaj. Sama ploča je impregnirana i teško da dođe direktno voda na nju, koliko sam iščito po netu, dolazi do pucanja i pregorevanja iako ne vidim neki razlog za to osim lošeg projktovanja ili izrade. Inače je jako bitno da se ulje menja u ABS-u što se često izbegava ili čini nedovoljno i ne adekvatno jer i najmanja trunkica ili emulzija usled vode ga može onesposobiti. Takođe je dobro da se povremeno iskoči oštro pri malim brzinama i razmrdaju untrašnji sklopvi da ne dođe do zaglavljivanja. Po netu se mnogo ljudi odlučuje za eliminaciju ovog servo ABS sistema zbog problema koji čini a i zbog iznenadnih oscilacija u samoj snazi kočenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Problem je nastao posle zimske pauze.

Motor je parkiran u ispravnom stanju i do skoro nije pomeran a ni paljen.

Pri prvom paljenju posle zimskog sna pojavio se konstantni rad servo modulatora(okrenes kljuc i modulator radi kao da si stisnuo kocnicu).

Sa prednjom je sve ok,aktivira se modulator kada se stisne "prednja".

Sa zadnjom je problem-stiskao ne stiskao nozicu zadnje,modulator radi stalno.

 

@bmw 

da,po tom redosledu i tom principu smo ozracili sistem i to ne jednom ! X puta!sto napred sto nazad-ali nista-modulator nema nameru da prestane da radi.

juce sam probao K ,prednja "kopa" ali zadnja ni da pisne-"u vazduhu" koci ali na terenu ni da uspori.

 

@djunta

siguran sam da moze da se eliminise-pancirna creva ima vec,klesta su brembo,ali koju pumpu da kupi?

Koja bi tu najbolje odradila?motor je tezak,mislili smo neku od R1.....mozda od Hayabuse?

Ima toliko BMW-a,sto GS sto drugih modela koji nemaju ABS-koju oni pumpu prednje kocnice koriste?za zadnju mozemo da ostavimo i ovu postojecu....

Hvala svima 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Problem je nastao posle zimske pauze.

Motor je parkiran u ispravnom stanju i do skoro nije pomeran a ni paljen.

Pri prvom paljenju posle zimskog sna pojavio se konstantni rad servo modulatora(okrenes kljuc i modulator radi kao da si stisnuo kocnicu).

Sa prednjom je sve ok,aktivira se modulator kada se stisne "prednja".

Sa zadnjom je problem-stiskao ne stiskao nozicu zadnje,modulator radi stalno.

 

@bmw 

da,po tom redosledu i tom principu smo ozracili sistem i to ne jednom ! X puta!sto napred sto nazad-ali nista-modulator nema nameru da prestane da radi.

juce sam probao K ,prednja "kopa" ali zadnja ni da pisne-"u vazduhu" koci ali na terenu ni da uspori.

 

@djunta

siguran sam da moze da se eliminise-pancirna creva ima vec,klesta su brembo,ali koju pumpu da kupi?

Koja bi tu najbolje odradila?motor je tezak,mislili smo neku od R1.....mozda od Hayabuse?

Ima toliko BMW-a,sto GS sto drugih modela koji nemaju ABS-koju oni pumpu prednje kocnice koriste?za zadnju mozemo da ostavimo i ovu postojecu....

Hvala svima 

 

Ko što sam i predpostavio, došlo je do samo zaglavljivanja jer su verovatno postojale predispozicije. Ako nije geknula sama ploča, verovatno bi  kvar mogao da se otkloni. Ne znam detaljno kako izgleda taj modul, ali u principu servo kočnica funkcioniše jednostavno, postoji uslovno kompresiona zapremina koji se podbija bilo elektro motorom ko ovde, bilo nekim drugim načinom,  po aktivaciji komande kočnice se otvara put akumilarnoj snazi i pritsak se ekspandira u pravcu klješta, zato se i zove pojačivač snage kočenja. Postoji regulator pritiska ili sklopić koji održava snagu kočenje  teoretski istom. ABS radi suprotno, rasterećenjem pritiska po impulsu očitanom sa senzora točka i ponovnim uspostavljanjem u kratkim vremenskim intervalima. Kod motora je i dvo kanalni nezavisni sistem, sve na skučenom prostoru i lako dolazi do poremećaja.

 

Upravo sam juče razgovarao sa drugarom, Suzuku Bandit 1.200, ima šestoklipna klješta i slabo koči, isti je problem i na Hayabusi sa istim klještima. Ugradio je radijalni cilindar fi 18 mm i opet je nedovoljno, klješta su presložena i navodno sve radi besprekorno, mada rad na kočionom sistemu nije ni blizu jednostavnosti ko što bi se zaključilo i rezultat može da izostane iako na oko sve radi lepo i nema vlaženja. Ne znam kolikog su prečnika radni klipovi ali mi 6 zvuči mngo i moguće je da radni cilindar nema dovoljno kapaciteta da ih efikasno gura, smatram da ni sa pancir crevima neće dobiti željeno poboljšanje već da ide na veći prečnik cilindra, pod predpostavkom da je sve dobro sa klještima zašta imam rezervisanost za tvrdnju. Ne znam kod servo sistema koji je prečnik glavnog cilindra, moguće da je manji nego kad je bez, analogno seriji 1.1xx sa Brembovim 4 klipnim bez serva, taj prečnik odlično gura  i nek ti to bude vodilja pri eventalnom izboru.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Tako sam i mislio.

4-ro klipna klesta su tu,pancir creva su tu jos samo da se nabavi pumpa od nekog GS koji nema ABS.

Kad to namestimo,skidamo modulator i polako sraf po sraf-ionako ne radi-mozda su samo gumice u pitanju....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

 

balkanlover70,

 

Pročitao sam sve pažljivo i, kako si napisao, niste dirali višepolni šteker na ABS modulu?

Ne bas da nismo dirali-skidali smo ga i stavljali vise puta,sto zbog ozracivanja tako i zbog davanja kontakt spray-a.

 

Danas sam se video sa jednim drugom,on ima GS sa istom ABS pumpom-ustanovio sam da mikro prekidac ispod nozice zadnje kocnice nema nikakve veze sa ABS pumpom-on samo sluzi za stop svetlo i kraj.

Zna li neko gde se nalazi taj jbn mikroprekidac koji aktivira pumpu?

 

"Pinovi" na modulu su tanki i meki, lako se iskrive i to nekad bude uzrok (mislim da je taj kvarljivi ABS FTE marke). Dobro ih pregledajte i nema potrebe prskati ih ni sa jednim kontakt sprejom. Na jednom BMW-u sam naišao na dva pina 2-3 mm kraća od ostalih i pravili su problem.

 

Drugari su već pisali da pritisak ulja sa cilindra aktivira el.pumpu- pojačivač a ne mikro prekidač.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja