Jump to content

Moto Zajednica

S01 E10 - Podešavanje ogibljenja motocikla za stazu

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

O tome i pricam. 

Vecina misli ako mi je mekan motor dotegnucu oprugu, ili obratno a ne znaju da opruga u sustini nema veze sa tim.... Postoje ljudi koji se itekako razumeju samo u Srbiji ne postoji trziste da bi se ovako nesto razvilo, Kako coveku koji kupuje polovnu kacigu od 30e na kupujem/prodajem da kazes da ulozi 200 eura u ogibljenje.

Da, brka se nosivost opruge sa hidrauličkom mekoćom-tvrdoćom vešanja, jednako ko što se pogrešno misli da kad všanje padne da je to zbog amortizera, doduše gasni ima neku silu koja se blago projektuje tako.

 

 

Informacije o pravom shim stacku ti niko nece dati na izvolte jer ljudi zive od toga, pa ces o tome tesko i na netu naci. Postoje razni softveri koji pomazu u racunanju ali bez prakse ti ne znaci nista. Kazem racunjanju posto je teorija jedno a praksa drugo. Tacna kombinacija shim stacka ne postoji posto svaki vozac ima razliciti stil. A na kraju krajeva postoji i vise stilova redjanja shimsa: straight (par sajbni istog precnika), tapered (piramidalno, vece pa manje redom), crossover (par vecih pa jedna mala pa opet vece).... da ne objasnjavam prednosti i mane svakog jer ce potrajati. Sve u svemu jeftiniji je ti je da kupis gotov proizvod 250 do 300eura nego da se igras sa ovim. Rasturices viljusku 50 puta i opet ces tesko pogoditi kombinaciju.

Naravno, Hvala na detaljnom odgovoru. za sada cu zavrsiti sve da ga "osvjezim" za sljedecu sezonu (tecnosti i potrosni dijelovi), a igranje sa tim ce krenuti kada se nadje i vremena i novca za stazu. Za sada, smatram da je i ovo dovoljno. Kada kazes "gotov proizvod", na sta tacno mislis ? 

 

 

Kod specifičnih stvari se mogu naći samo indikativne informacije i teoretske postavke. Na mom motoru imam aftermarket amortizere koji imaju kombinovane kupaste stakove koji se mogu podešavati jednostavnim zaokretanjem, plus klip ima različite kanale sa oprugama i kuglicama, kad sam video kombinatoriku, odmah sam digao ruke od podešavanja jer jednostavno bi to tražilo rasturanje ko zna koliko puta a kod amortizera to nije ni malo jednostavno pa je unutrašnja podešenost učinjena u okviru  fabričke preporuke ali shodno nekom ličnim opredeljenju i nužnošću. Trenutno je igra oko opruge i delom povrata, nedavno je i Bane Stošić, jedan od malobrojnih koji ume da podešava vešanje, "testirao",  njemu je moj motor preagresivan zbog moje mnogo veće težine i to je upravo što se podešavanje mora izvršiti isključivo prema vozaču, bilo da se radi o gabaritu, bilo stilu ili pretežnoj upotrebi. Ističem njegov navod koji se inače podrazumeva, vešanje oba točka mora da bude simultano, da oba kraja rade kao celina a ne svaki za sebe, a to nije lako dobiti bez kvalitetne i kompletne hidraulike upravo ko što je Kosta86 naveo:

 

Misli na ovo:

 

http://www.racetech.com/html_files/GVWHYGV.html

 

ili ovo

 

https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/03200-01--3202/

 

Prozvodjaci koji prave ventile sa vec poredjanim shimstackovima za tvoj motor. Ali ni to ti ne garantuje da ce ti ogibljenje raditi kako treba na stazi na kojoj vozis ili odgovarati stilu tvoje voznje. Ali bi barem trebalo da bude priblizno.

 

Većina motorcikala u prednjim vilama ima samo prost klip bez stakova i bez ikakve mogućnosti podešavanja, čak ni preloada opruge i samo punjenjem se može postići tek malo, zaista vredi izvršiti poboljšanje ugradnjom navedenih stvarčica.

 

Spomenuh opruge, smatram ih osnovom elementom jer nose prevoz i hidraulika je prktično nadogradnja, ako one nisu usklađene po nosivosti vešenje neće raditi dobro bez obzira na zlato. Geometrija  vešanja direktno zavisi od podešenosti saga i ako opruge nisu adekvatne, teško da će se motor ponašati, odnosno ležati, kako treba, nagib i predtrag prednje viljuške, kroz funkciju upravljanja,  mogu biti van nekih predefinisanih mera i razlike mogu biti daleko veće nego kad se razlikuju po stilu i izboru vozača, praktično motor mora da bude početno postavljen prema fabričkom navodu a to nije uvek moguće sa postojećim oprugama.

 

Za standardno vešanje postoji dosta uputstava i sva su u suštini jednaka, izuzetak su specifična kao što je BMW paralever/telelever i tu ne važe uobičajena pravila i ti motori se drugojačije i podešavaju i ponašaju u vožnji iako je krajnji rezultat ili cilj isti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

 

Informacije o pravom shim stacku ti niko nece dati na izvolte jer ljudi zive od toga, pa ces o tome tesko i na netu naci. Postoje razni softveri koji pomazu u racunanju ali bez prakse ti ne znaci nista. Kazem racunjanju posto je teorija jedno a praksa drugo. Tacna kombinacija shim stacka ne postoji posto svaki vozac ima razliciti stil. A na kraju krajeva postoji i vise stilova redjanja shimsa: straight (par sajbni istog precnika), tapered (piramidalno, vece pa manje redom), crossover (par vecih pa jedna mala pa opet vece).... da ne objasnjavam prednosti i mane svakog jer ce potrajati. Sve u svemu jeftiniji je ti je da kupis gotov proizvod 250 do 300eura nego da se igras sa ovim. Rasturices viljusku 50 puta i opet ces tesko pogoditi kombinaciju.

Naravno, Hvala na detaljnom odgovoru. za sada cu zavrsiti sve da ga "osvjezim" za sljedecu sezonu (tecnosti i potrosni dijelovi), a igranje sa tim ce krenuti kada se nadje i vremena i novca za stazu. Za sada, smatram da je i ovo dovoljno. Kada kazes "gotov proizvod", na sta tacno mislis ? 

 

 

Kod specifičnih stvari se mogu naći samo indikativne informacije i teoretske postavke. Na mom motoru imam aftermarket amortizere koji imaju kombinovane kupaste stakove koji se mogu podešavati jednostavnim zaokretanjem, plus klip ima različite kanale sa oprugama i kuglicama, kad sam video kombinatoriku, odmah sam digao ruke od podešavanja jer jednostavno bi to tražilo rasturanje ko zna koliko puta a kod amortizera to nije ni malo jednostavno pa je unutrašnja podešenost učinjena u okviru  fabričke preporuke ali shodno nekom ličnim opredeljenju i nužnošću. Trenutno je igra oko opruge i delom povrata, nedavno je i Bane Stošić, jedan od malobrojnih koji ume da podešava vešanje, "testirao",  njemu je moj motor preagresivan zbog moje mnogo veće težine i to je upravo što se podešavanje mora izvršiti isključivo prema vozaču, bilo da se radi o gabaritu, bilo stilu ili pretežnoj upotrebi. Ističem njegov navod koji se inače podrazumeva, vešanje oba točka mora da bude simultano, da oba kraja rade kao celina a ne svaki za sebe, a to nije lako dobiti bez kvalitetne i kompletne hidraulike upravo ko što je Kosta86 naveo:

 

https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/03200-01--3202/

 

Prozvodjaci koji prave ventile sa vec poredjanim shimstackovima za tvoj motor. Ali ni to ti ne garantuje da ce ti ogibljenje raditi kako treba na stazi na kojoj vozis ili odgovarati stilu tvoje voznje. Ali bi barem trebalo da bude priblizno.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

@Djunta sto se simultanog rada tockova tu se ne slazem (bitno je u crossu) i to je genralno zabluda starih majstora ,a i stare literature, koji su do toga dolazili tako sto pokusaju da nadju centar teze ,a to je ivica rezervoara, i guraju na dole u pokusaju da vide da li se oba kraja krecu isto. Pri toj simulaciji jedino mozes sporu kompresiju da aktiviras tako da ne pije vodu a drugo nije isto kada rukom pokusas da izazoves kretanje na motoru ciji je ugao prednje viljucke 23.5 stepena i recimo mog motora gde je 25.5 i gde se sile razlazu mnogo vise. Jednostavno mozda sam i preagresivan na kocenju pa mi je potreban tvrdji prednji kraj a blag na otvaranju gasa tj meksi nazad iz toga proizilazi da prednji i zadnji nece raditi nikada u istom ritmu.  Zlatno pravilo je dovesti ogibljenje na nulu tj na preporucene vrednosti saga pa i hidraulike i odatle traziti meru prema svojm stilu voznje. Znaci ta mera koju ljudi nalaze na netu nije preporucena vec samo polazna tacka da se ne luta mnogo u pronalazenju sta tebi odgovara.

Zasto to kazem. Pa jednostavno ja mogu da kocim do temena krivine i samim tim uticem na geometriju motora tokom cele putanje a ti da imas drugaciji stil i da sa istom kilazom i oprugama izazoves totalno drugacije ponasanje motora.

Na kraju krajeva otislo se dalje u celoj prici u odnosu na pre 15god, juri se odgovarajuca opruga a posle rider sag ne gleda u sitna crevca vec se gleda vec samo free. Rider sag ima mnogo veci uticaj na motocrossu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

 

O tome i pricam. 

Vecina misli ako mi je mekan motor dotegnucu oprugu, ili obratno a ne znaju da opruga u sustini nema veze sa tim.... Postoje ljudi koji se itekako razumeju samo u Srbiji ne postoji trziste da bi se ovako nesto razvilo, Kako coveku koji kupuje polovnu kacigu od 30e na kupujem/prodajem da kazes da ulozi 200 eura u ogibljenje.

Da, brka se nosivost opruge sa hidrauličkom mekoćom-tvrdoćom vešanja, jednako ko što se pogrešno misli da kad všanje padne da je to zbog amortizera, doduše gasni ima neku silu koja se blago projektuje tako.

 

 

Informacije o pravom shim stacku ti niko nece dati na izvolte jer ljudi zive od toga, pa ces o tome tesko i na netu naci. Postoje razni softveri koji pomazu u racunanju ali bez prakse ti ne znaci nista. Kazem racunjanju posto je teorija jedno a praksa drugo. Tacna kombinacija shim stacka ne postoji posto svaki vozac ima razliciti stil. A na kraju krajeva postoji i vise stilova redjanja shimsa: straight (par sajbni istog precnika), tapered (piramidalno, vece pa manje redom), crossover (par vecih pa jedna mala pa opet vece).... da ne objasnjavam prednosti i mane svakog jer ce potrajati. Sve u svemu jeftiniji je ti je da kupis gotov proizvod 250 do 300eura nego da se igras sa ovim. Rasturices viljusku 50 puta i opet ces tesko pogoditi kombinaciju.

Naravno, Hvala na detaljnom odgovoru. za sada cu zavrsiti sve da ga "osvjezim" za sljedecu sezonu (tecnosti i potrosni dijelovi), a igranje sa tim ce krenuti kada se nadje i vremena i novca za stazu. Za sada, smatram da je i ovo dovoljno. Kada kazes "gotov proizvod", na sta tacno mislis ? 

 

 

Kod specifičnih stvari se mogu naći samo indikativne informacije i teoretske postavke. Na mom motoru imam aftermarket amortizere koji imaju kombinovane kupaste stakove koji se mogu podešavati jednostavnim zaokretanjem, plus klip ima različite kanale sa oprugama i kuglicama, kad sam video kombinatoriku, odmah sam digao ruke od podešavanja jer jednostavno bi to tražilo rasturanje ko zna koliko puta a kod amortizera to nije ni malo jednostavno pa je unutrašnja podešenost učinjena u okviru  fabričke preporuke ali shodno nekom ličnim opredeljenju i nužnošću. Trenutno je igra oko opruge i delom povrata, nedavno je i Bane Stošić, jedan od malobrojnih koji ume da podešava vešanje, "testirao",  njemu je moj motor preagresivan zbog moje mnogo veće težine i to je upravo što se podešavanje mora izvršiti isključivo prema vozaču, bilo da se radi o gabaritu, bilo stilu ili pretežnoj upotrebi. Ističem njegov navod koji se inače podrazumeva, vešanje oba točka mora da bude simultano, da oba kraja rade kao celina a ne svaki za sebe, a to nije lako dobiti bez kvalitetne i kompletne hidraulike upravo ko što je Kosta86 naveo:

 

Misli na ovo:

 

http://www.racetech.com/html_files/GVWHYGV.html

 

ili ovo

 

https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/03200-01--3202/

 

Prozvodjaci koji prave ventile sa vec poredjanim shimstackovima za tvoj motor. Ali ni to ti ne garantuje da ce ti ogibljenje raditi kako treba na stazi na kojoj vozis ili odgovarati stilu tvoje voznje. Ali bi barem trebalo da bude priblizno.

 

Većina motorcikala u prednjim vilama ima samo prost klip bez stakova i bez ikakve mogućnosti podešavanja, čak ni preloada opruge i samo punjenjem se može postići tek malo, zaista vredi izvršiti poboljšanje ugradnjom navedenih stvarčica.

 

Spomenuh opruge, smatram ih osnovom elementom jer nose prevoz i hidraulika je prktično nadogradnja, ako one nisu usklađene po nosivosti vešenje neće raditi dobro bez obzira na zlato. Geometrija  vešanja direktno zavisi od podešenosti saga i ako opruge nisu adekvatne, teško da će se motor ponašati, odnosno ležati, kako treba, nagib i predtrag prednje viljuške, kroz funkciju upravljanja,  mogu biti van nekih predefinisanih mera i razlike mogu biti daleko veće nego kad se razlikuju po stilu i izboru vozača, praktično motor mora da bude početno postavljen prema fabričkom navodu a to nije uvek moguće sa postojećim oprugama.

 

Za standardno vešanje postoji dosta uputstava i sva su u suštini jednaka, izuzetak su specifična kao što je BMW paralever/telelever i tu ne važe uobičajena pravila i ti motori se drugojačije i podešavaju i ponašaju u vožnji iako je krajnji rezultat ili cilj isti.

 

 

Djunta sto se simultanog rada tockova tu se ne slazem (bitno je u crossu) i to je genralno zabluda starih majstora ,a i stare literature, koji su do toga dolazili tako sto pokusaju da nadju centar teze ,a to je ivica rezervoara, i guraju na dole u pokusaju da vide da li se oba kraja krecu isto. Pri toj simulaciji jedino mozes sporu kompresiju da aktiviras tako da ne pije vodu a drugo nije isto kada rukom pokusas da izazoves kretanje na motoru ciji je ugao prednje viljucke 23.5 stepena i recimo mog motora gde je 25.5 i gde se sile razlazu mnogo vise. Jednostavno mozda sam i preagresivan na kocenju pa mi je potreban tvrdji prednji kraj a blag na otvaranju gasa tj meksi nazad iz toga proizilazi da prednji i zadnji nece raditi nikada u istom ritmu.  Zlatno pravilo je dovesti ogibljenje na nulu tj na preporucene vrednosti saga pa i hidraulike i odatle traziti meru prema svojm stilu voznje. Znaci ta mera koju ljudi nalaze na netu nije preporucena vec samo polazna tacka da se ne luta mnogo u pronalazenju sta tebi odgovara.

Zasto to kazem. Pa jednostavno ja mogu da kocim do temena krivine i samim tim uticem na geometriju motora tokom cele putanje a ti da imas drugaciji stil i da sa istom kilazom i oprugama izazoves totalno drugacije ponasanje motora.

Na kraju krajeva otislo se dalje u celoj prici u odnosu na pre 15god, juri se odgovarajuca opruga a posle rider sag ne gleda u sitna crevca vec se gleda vec samo free. Rider sag ima mnogo veci uticaj na motocrossu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

O tome i pricam. 

Vecina misli ako mi je mekan motor dotegnucu oprugu, ili obratno a ne znaju da opruga u sustini nema veze sa tim.... Postoje ljudi koji se itekako razumeju samo u Srbiji ne postoji trziste da bi se ovako nesto razvilo, Kako coveku koji kupuje polovnu kacigu od 30e na kupujem/prodajem da kazes da ulozi 200 eura u ogibljenje.

Da, brka se nosivost opruge sa hidrauličkom mekoćom-tvrdoćom vešanja, jednako ko što se pogrešno misli da kad všanje padne da je to zbog amortizera, doduše gasni ima neku silu koja se blago projektuje tako.

 

 

Informacije o pravom shim stacku ti niko nece dati na izvolte jer ljudi zive od toga, pa ces o tome tesko i na netu naci. Postoje razni softveri koji pomazu u racunanju ali bez prakse ti ne znaci nista. Kazem racunjanju posto je teorija jedno a praksa drugo. Tacna kombinacija shim stacka ne postoji posto svaki vozac ima razliciti stil. A na kraju krajeva postoji i vise stilova redjanja shimsa: straight (par sajbni istog precnika), tapered (piramidalno, vece pa manje redom), crossover (par vecih pa jedna mala pa opet vece).... da ne objasnjavam prednosti i mane svakog jer ce potrajati. Sve u svemu jeftiniji je ti je da kupis gotov proizvod 250 do 300eura nego da se igras sa ovim. Rasturices viljusku 50 puta i opet ces tesko pogoditi kombinaciju.

Naravno, Hvala na detaljnom odgovoru. za sada cu zavrsiti sve da ga "osvjezim" za sljedecu sezonu (tecnosti i potrosni dijelovi), a igranje sa tim ce krenuti kada se nadje i vremena i novca za stazu. Za sada, smatram da je i ovo dovoljno. Kada kazes "gotov proizvod", na sta tacno mislis ? 

 

 

Kod specifičnih stvari se mogu naći samo indikativne informacije i teoretske postavke. Na mom motoru imam aftermarket amortizere koji imaju kombinovane kupaste stakove koji se mogu podešavati jednostavnim zaokretanjem, plus klip ima različite kanale sa oprugama i kuglicama, kad sam video kombinatoriku, odmah sam digao ruke od podešavanja jer jednostavno bi to tražilo rasturanje ko zna koliko puta a kod amortizera to nije ni malo jednostavno pa je unutrašnja podešenost učinjena u okviru  fabričke preporuke ali shodno nekom ličnim opredeljenju i nužnošću. Trenutno je igra oko opruge i delom povrata, nedavno je i Bane Stošić, jedan od malobrojnih koji ume da podešava vešanje, "testirao",  njemu je moj motor preagresivan zbog moje mnogo veće težine i to je upravo što se podešavanje mora izvršiti isključivo prema vozaču, bilo da se radi o gabaritu, bilo stilu ili pretežnoj upotrebi. Ističem njegov navod koji se inače podrazumeva, vešanje oba točka mora da bude simultano, da oba kraja rade kao celina a ne svaki za sebe, a to nije lako dobiti bez kvalitetne i kompletne hidraulike upravo ko što je Kosta86 naveo:

 

Misli na ovo:

 

http://www.racetech.com/html_files/GVWHYGV.html

 

ili ovo

 

https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/03200-01--3202/

 

Prozvodjaci koji prave ventile sa vec poredjanim shimstackovima za tvoj motor. Ali ni to ti ne garantuje da ce ti ogibljenje raditi kako treba na stazi na kojoj vozis ili odgovarati stilu tvoje voznje. Ali bi barem trebalo da bude priblizno.

 

Većina motorcikala u prednjim vilama ima samo prost klip bez stakova i bez ikakve mogućnosti podešavanja, čak ni preloada opruge i samo punjenjem se može postići tek malo, zaista vredi izvršiti poboljšanje ugradnjom navedenih stvarčica.

 

Spomenuh opruge, smatram ih osnovom elementom jer nose prevoz i hidraulika je prktično nadogradnja, ako one nisu usklađene po nosivosti vešenje neće raditi dobro bez obzira na zlato. Geometrija  vešanja direktno zavisi od podešenosti saga i ako opruge nisu adekvatne, teško da će se motor ponašati, odnosno ležati, kako treba, nagib i predtrag prednje viljuške, kroz funkciju upravljanja,  mogu biti van nekih predefinisanih mera i razlike mogu biti daleko veće nego kad se razlikuju po stilu i izboru vozača, praktično motor mora da bude početno postavljen prema fabričkom navodu a to nije uvek moguće sa postojećim oprugama.

 

Za standardno vešanje postoji dosta uputstava i sva su u suštini jednaka, izuzetak su specifična kao što je BMW paralever/telelever i tu ne važe uobičajena pravila i ti motori se drugojačije i podešavaju i ponašaju u vožnji iako je krajnji rezultat ili cilj isti.

 

 

Djunta sto se simultanog rada tockova tu se ne slazem (bitno je u crossu) i to je genralno zabluda starih majstora ,a i stare literature, koji su do toga dolazili tako sto pokusaju da nadju centar teze ,a to je ivica rezervoara, i guraju na dole u pokusaju da vide da li se oba kraja krecu isto. Pri toj simulaciji jedino mozes sporu kompresiju da aktiviras tako da ne pije vodu a drugo nije isto kada rukom pokusas da izazoves kretanje na motoru ciji je ugao prednje viljucke 23.5 stepena i recimo mog motora gde je 25.5 i gde se sile razlazu mnogo vise. Jednostavno mozda sam i preagresivan na kocenju pa mi je potreban tvrdji prednji kraj a blag na otvaranju gasa tj meksi nazad iz toga proizilazi da prednji i zadnji nece raditi nikada u istom ritmu.  Zlatno pravilo je dovesti ogibljenje na nulu tj na preporucene vrednosti saga pa i hidraulike i odatle traziti meru prema svojm stilu voznje. Znaci ta mera koju ljudi nalaze na netu nije preporucena vec samo polazna tacka da se ne luta mnogo u pronalazenju sta tebi odgovara.

Zasto to kazem. Pa jednostavno ja mogu da kocim do temena krivine i samim tim uticem na geometriju motora tokom cele putanje a ti da imas drugaciji stil i da sa istom kilazom i oprugama izazoves totalno drugacije ponasanje motora.

Na kraju krajeva otislo se dalje u celoj prici u odnosu na pre 15god, juri se odgovarajuca opruga a posle rider sag ne gleda u sitna crevca vec se gleda vec samo free. Rider sag ima mnogo veci uticaj na motocrossu.

 

 

Da, polazište je 0 a ne rukovođenje raznoraznim teorijama, stilovima itd. Imam obavezujuće prilike da povremeno sedam na tuđe motore, od retko kad da mi legne do vrlo često pogubnog po život i nije mi jasno kako to ljudi voze, nedavno nisam smeo da išaltam više od treće brzine i nalevo krug u garažu kolko je motor bio nestabilan. Pristup preko težišta je logičan, kad bi se okačen na kanap vertikalno po osi težišta ispustio prevoz da padne na zemlju, da jednako oba kraja potonu i vrate istovremeno. Simultano propadanje je samo teoretsko a u praksi nemoguće, ali smirivanje je bitno, tj. da se oba kraja poravnaju što je moguće jednovremeno a ne da jedan kraj nastavi da prekomerno osciluje i destabilše. Nemam nit znanja a tek iskustva iz motorciklizma, ali iz automobilizma držim uvek zadnji kraj mekšim čak i sa agregatom pozadi, tako i sad motor trimujem, krući prednji točak i ne smeta mi "labav" zadnji kraj, upravo kako ti navodiš. Sama promena klirensa, bilo kočenjem ili gasom, utiče na geometriju i kod automobila i motora, što je hod vešanja veći i ono elastičnije, to više, pa je i optimalno podešavanje kompleksnije shodno stilu i pretežnoj ruti. Kod pomenutog BMW vešanja se geometrija menja drugojačije, vrlo malo ima saznanja, drugojačije ga teram,( bar ja), od uobičajenog al da se ne uplićem-o.

 

Opruga mora da bude odgovarajuća, tu nema zbora. U nekoliko navrata sam dao da se izrade druge opruge zbog veće težine vozača i samog opterećenja motora, pored zaključka da motor više ne tone, ljulja  i ne lupa od botomovanja, odmah su zapažanja da motor bolje koči i ide što je rezultat tačnije geometrije a ne nečeg drugog. Kod automobila nije uoničajeno da se bavi oprugama osim kod takmičarskih i to tek u novije vreme, preload praktično ne postoji il nema mogućnosti podešavanja. Opruga ne radi linerano u celom rasponu i zato joj se daje preload da bi u radnom hodu pružila optimum, a ne da bi se podešavala visina motora iako se zavijanjem/odvijanjem matice na amortizeru ona menja. Drugim rečima, predstezanjem se istovremeno mora svesti opteretna, radna, visina opruge na optimalnu dužinu i sama visina motora prema fabričkim podacima da bi geometrija prednjeg kraja bila polazna, na osnovu statičkog i optertnog saga i prema dužini slobodne i sabijene opruge se može ustanoviti da li je opruga odgovarajuća. Postoje osnovne postavke koje se razlikuju po tipovima motora, enduro, R, ...

 

(Lični primer, BMW vešanje koje je atipično, neki smatraju da je bolje, neki ne, nije ni bitno, na prednjem kraju ima amortizer kao bilo koji motor pozadi sa mogućnošću podešavanja hidraulike i opruge koja je uz to "dual rate" sa opcijom finog trimovanja kada će glavna, jača, opruga da pređe u samostalan rad, prelazak iz mekog, udobnog, režima u tvrđi, "trkaći". Motor je kupljen sa puklom manjom oprugom dužine svega 5 cm i oslabelim amortizerima, izrađena nova identična i amortizeri napakovani na gornje mere. Predhodno vožen je ležao lepo u bilo kom zavoju, sada samo sa  podešenim  raider sagom   prednji kraj po ukusu i po neravninama i na kočenju al u zavoju vrlo nelagodno. Geometrija je napred pomerena, popuštanjem opruge bez preloada se ležanje dovelo kako treba ali motor tone što je suprotno takvoj konstrukciji. Zaključak je da je na aftermarket amortizeru opruga prejaka, verovatnije preduga, ko zna koliko je predhodni vlasnik u Amerci bio velik. Svaki proizvođač amortizera i opruga od iole renomea, pri nardžbi traži podatak o težini vozača i nema univerzalne, uskoro ću da definišem i naručim prema sebi. )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja