Jump to content

Moto Zajednica

Otkrijte Bugarsku

Recommended Posts

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Zadnjih godina, nas nekolicina obično s proleća sedne na motore i uspe da pobegne bar na par dana u neki svoj svet. Nekako nas je iz godine u godinu sve više, pa se za ovogodišnje putovanje dogovaralo čak nas osam. Možda i baš zbog toga planovi su menjani više puta i to iz korena. Prva ideja beše da ove godine još jednom obiđemo Rumuniju, da je pređemo uzduž i popreko i da sa njome završimo. Taj prvi plan je dosta brzo otpao. Nakon toga se pričalo o Albaniji, Grčkoj, Makedoniji... pa je neko predložio Istambul. I to nam se dopalo. I kad smo već napravili dobar deo plana, nekako je otpao Istambul a ostala Bugarska. E to se onda mnogima nije svidelo, pre svega meni jer sam bio mišljenja da se u Bugarskoj nema šta videti a kamoli po čemu voziti. Posle novog niza pregovora i sečenja dogovoreno je da se krene sa malo Rumunije (Transalpina) jer jedan deo ekipe nije bio tamo a da se posle pređe u Bugarsku, ode do Varne i obiđe par prevoja preko masiva Stare Planine. Danima sam maltretirao čovečuljka iz Street View-a i spuštao ga po karti ne bih li napravio zadovoljavajući raspored kilometara i puteva ali nešto je nedostajalo. Iz Rumunije se u Bugarsku uglavnom prelazi trajektom, pa je broj prelaza relativno mali. Pored toga u Rumuniji je trebalo naći nešto novo za nas koji tamo idemo već treći put.

I onda sam ja našao na izgled lepo mesto blizu Transalpine, Bob radikalno izbaci Craiovu a ubaci Pitesti i Goran se seti da zna dobro mesto u podnozju Stare Planine u Srbiji i karte se vrlo lako slože.

Dnevni plan je 370-390km. Planirane vožnje od devet do pet. Nakon smeštaja u hotel, plan je pivo- šetnja- pivo- večera- pivo.. Ukupno šest dana i oko 2200 km.

 

Ovo je plan puta ugrubo:

 

post-16123-0-49953800-1432498587.png

 

Ekipu čine (po kubikaži):

Saša- Fazer 600

Miroslav- Fazer 600

Novica- Versys 650

Vrsa- Z750S

Goran- Intruder 800

Bob- Varadero 1000

Na kraju je rešeno da se kreće 18.05.2015. u 8:30 kod EKO pumpe. Sa ostatkom se nalazimo u 09:00 kod čarde Debeli Lad prema Zrenjaninu

 

post-16123-0-28895500-1432498631.jpg

 

.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

,,Dnevni plan je 370-390km. Planirane vožnje od devet do pet. Nakon smeštaja u hotel, plan je pivo- šetnja- pivo- večera- pivo.. Ukupno šest dana i oko 2200 km.''

Ukupno:       5 x šetnja

                    5 x večera

                  15 x pivo

                 = nije loše       :kafa:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Браво за руту ...слично нешто имам у плану само са Букурештом и Констанцом.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Tako je i bilo. Svi smo se na kraju uz malo kašnjenja našli kod Debelog Lada, punih rezervoara, praznih bešika, sve u svemu, spremni. Prvi dan planirano je stici do mesta Alba Iulia, koje je na par kilometara od Sebeša a koji je najbliža stanica do Transalpine. Dobro poznat put do Zrenjanina, pa preko Žitišta, i Banatskog Karađorđeva lagano do graničnog prelaza kod Srpske Crnje. Silno smo se iznenadili kad je naša policajka počela da kontroliše brojeve šasija. I nije je  mrzelo da za svaki motor izlazi iz svoje kućice i traži brojeve. Neki od nas nisu ni znali gde su utisnuti. Posto smo uspešno prošli taj tehnički pregled, prelazimo na Rumunsku stranu gde brzo završavamo carinske formalnosti i idemo ka Temmišvaru. Prva kafa je planirana bas tu ili u mestu Lugoj. Posto smo se zaglavili na našoj carini, biramo prvu kafanu u Temišvaru. U svakom slučaju moramo proći kroz centar.  

Prvi kafic. Parkinga nema ali zato je pešačka zona dovoljno široka. Vreme je idealno.

 

 

post-16123-0-08606800-1432588219.jpg

 

A ima i WiFi za one koji se nemogu od posla rastati

 

post-16123-0-77684400-1432588067.jpg

 

Nastavljamo vrlo brzo. Dolivamo i gorivo na Lukoilovoj pumpi kako nam nebi trebalo do kraja dana. Inače u Rumuniji je benzin oko 1,3EUR i odličnog je kvaliteta.

 

post-16123-0-11012100-1432588017.jpg

 

 Zahvaljujući ovoj pauzi, Lugoj bi valjalo zaobići obilaznicom kad je već ima. Ali Bob se zaleteo i greškom ušao u grad...

Stajemo na nekom od semafora na crvenom i primećujemo da nedostaju Vrsa i Sasa. Pored toga vozač kamiona nas upozorava da Goran nema tablicu. NEEEMA? E sad zaboravljamo na manjak ove dvojce i bez puno razmišljanja pravimo polukružno u potrazi za odbeglom tablicom. Srećemo i ovu dvojcu zaostalih koji značajno mašu ali ih slabo konstatujemo jer nam valja naći tablicu. I tako se mi vozimo i tražimo, tražimo, kad nas u jednom trenutku sve pretekne i zaustavi Vrsa. Sa razlogom ljut jer ih niko nije sačekao i saslušao. Naravno, on je video kad je tablica otpala, pokupio je i zato je kasnio... samo da je neko hteo to da primeti. Ponovo se dogovaramo da se držimo pravila koje smo sami postavili a to je da se čekamo. Dobro je to što se vraćamo na obilaznicu i vozimo dalje.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

U nastavku puta polako izlazimo iz potpune ravnice i put postaje za nijansu interesantniji i krivudaviji. Posle mesta Faget, prolazimo pored simpatičnog restorančića i tu mi pade napamet da bi sa valjalo zaustaviti. Vrlo brzo zaustavljam kolonu kod nimalo simpatične drumske kafanice. Novica i Vrsa istrenirano uspevaju da zapale cigare munjevitom brzinom dok mi ostali još nismo ni rukavice poskidali. Novica još ima i neverovatnu sposobnost pronalaska WiFi-ja. Ne i ovde. Na ulasku u kafanu nadrndana konobarica mi je jedva uspela objasniti da ne primaju kartice, eure. Nervozna mala džukela koja je sve vreme lajala me je na kraju i uspela gricnuti za pantalone, mada kad je naletela na čizmu, koja je bila ispod,  odustala je od daljeg ispoljavanja svoje pseće naravi. Odustajemo od kafe, na novicinu žalost jer do Albe ima jos manje od 100km. Pre ulaska u Devu je malo komplikovano uključenje na vrlo nov Autoput. Zbog radova moramo i malo sačekati.

 

post-16123-0-74818800-1432589303.jpg

 

Putevi u Rumuniji su vrlo dobro označeni U crvenom grbu je njihova lokalna oznaka koju je najbolje pratiti između ostalog i zato što je izdaleka jasno vidljiva. Uvek kad planiram put kroz Rumuniju držim se te oznake. Izlazimo na nov moderan autoput koji je uz to i potpuno prazan samo za nas. Gaaas! Paa jedno 50 km ako ne i više baš jurimo. Greškom silazim sa autoputa jedno skretanje ranije, ali se vozimo paralelnim i ništa lošijim putem. Ko nije bio pre, vrlo je iznenađen lepim putevima i prirodom. Policiju srećemo kako sede u svojim Loganima, ali ne obraćaju pažnji na nas. Vecsasvim blizu grada, a valjda zbog nekih radova, upadamo u jezivu gužvu, ona nas prati do užeg centra grada. U jednom trenutku sam shvatio da su svi na ovaj ili onaj način pretekli kolonu i da sam ostao sam. Naravno sačekali su me na ulazu u centar...

 

Hotel Transilvanija, nalazi se u samom centru grada i star je svega par godina. Noćenje sa doručkom je 20EUR po osobi i to je naše najskuplje spavanje na ovom putovanju. Razlog za to je blizina Citadele koju smo hteli obići. Na parkingu ispred hotela dočekalo nas je nekoliko cigančića koji su hteli da im damo koji euro, ili da nam prodaju neke preistorijske mobilne telefone ili bar da mi njima prodamo nešto... Sasa im je osobito delovao zanimljiv pa su sa njim najviše pregovarali. To nam se nije svidelo pa smo zamolili recepcionerke da nam nađu siguran parking.  Bob ih nekako šarmira i dozvoljavaju nam da parkiramo iza hotela u ograđen prostor.

post-16123-0-30652200-1432590764.jpg

 

Nekad sam sa motora skidao sve i nosio u sobu. Vremenom sam počeo da nosim sve više stvari i većinu ostavljam na motoru uključujući i kacigu koju stavim u kofer iz kojeg izvadim torbu sa stvarima. I mirno spavam posle par piva...

post-16123-0-94800700-1432591152.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Лепо сте почели,чекамо наставак :)  :takoje:  ... занима ме како је колега на Интрудеру издржао пут,да ли је удобан? Питам јер сам имао негде у плану баш тако нешто а углавном путујем и то по минимум 400 км у дану па ме интересује да ли је удобан. Хвала

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Prvi dan je na karti gledjući izgledao ovako:

post-16123-0-80493700-1432671423.png

 

Alba Iulia se ispostavila kao više nego očekivano lepo mesto. Navodno je jedan od najstarijih gradova u Rumuniji. Ima oko 65000 stanovnika, lep mali centar grada ali ono što je najzanimljivije ima izuzetno uređenu tvrđavu a iza njenih zidina je univerzitet, Rimo-Katolička Katedrala, Pravoslavna crkva, nekoliko muzeja i verovatno jos mnogo zanimljivosti koje nismo ni pokušavali da otkrijemo jer je par sati popodneva izuzetno malo. Kako je Saši par dana pre toga bio rođendan, iskoristili smo ga kao finansijera odlične Pizze. (ODLIČNE da jos jednom napomenem).

post-16123-0-56700000-1432673043.jpg

post-16123-0-78521600-1432673063.jpg

post-16123-0-54511600-1432673125.jpg

post-16123-0-35768100-1432673181.jpg

post-16123-0-97200600-1432673224.jpg

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

post-16123-0-22317600-1432673623.jpg

post-16123-0-56368400-1432673662.jpg

 

Ustajemo ne baš rano i nalazimo se u restoranu hotela. Obožavam hotelske doručke na bazi švedskog stola. Obično probam sve što se nudi. A ovde je bas bilo svega. Dal' zbog šarma ili Intrudera, tek Goran zamalo da dobije i saputnicu, jer je zgodna servirka poželela da se poveze na motoru.  Mislim da je odustala u zadnji čas ali ponuda je ipak prijala.

Za danas je planirano svega 260km preko Transalpine, Ramnitcu Valcea do Piteštija gde je retervisan sledeći hotel.  I to bez žurbe sa polaskom.  Razlog za to je blizina Transalpine a tamo može biti hladno. Uz to ne želimo si uskratiti uživanje u čarima jednog od najlepših puteva kojim ćemo se voziti ovih dana zarad žurbe da stignemo na odredište. Pre razduživanja sobe idemo na još jednu kafu na radost Novice koji živi od kafa.

 

post-16123-0-88205600-1432675449.jpg

Kafic na trgu je u blizini suda, tako da je kao i kod nas pun advokata, dobrih cica i lica s poternica. Okolo su parkirana uglavnom besna kola...

 

post-16123-0-32728000-1432675582.jpg

Poslednje pripreme...

 

Pošto dan pre nismo dopunili rezervoare, sad smo kažnjeni da se u punoj opremi kuvamo na pumpi. Vozimo ka Sebešu, za razliku od juče nema gužve. Već poznati put 67C i žurka polako počinje. Asfalt je od samog početka dobar ali se vozi kroz naseljena pa smo nešto obazriviji u početku ali kako kilometri odmiču asfalt je sve crnji a naše gume sve bolje prianjaju na podlogu. Jednom rečju, jurcamo. Sa čela kolone su me oduvali Sale i Vrsa, osmeh "od uva do uva" im se vidi  u retrovizoru. Odličan put kao i obično u Rumuniji se u makadam pretvara u pola krivine. Tako je bilo i ovde. Posle jedne krivine u desno, puta više nema. Naravno zaustavljamo se da se sakupimo i napravimo koju fotografiju.

 

post-16123-0-30385500-1432677457.jpg

To je taj kez

 

post-16123-0-66754600-1432677520.jpg

 

Naredni deo puta je daleko sporiji ali ne manje zanimljiv.

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Nakon kratke pauze, sledi put koji je vrlo dobar ali ima iznenadnih odrona, odsečenog drveća, i naravno za Rumuniju karakterističnih prekida asfalta bez ikakvog razloga. I tako do jezera Lacul Vidra. Za promenu smo skrenuli levo da vidimo ima li šta zanimljivo ali osim lošeg puta i zatvorene ski staze, nismo našli ništa pa se vraćamo.Ovde je već poprilično hladno pa predlažem oblačenje svega raspoloživog jer ćemo se uskoro popeti na preko 2000 metara. Na početku puta koji vodi na Transalpinu piše daje put zatvoren do 15.05. Danas je 19.05. Nadamo se da se drže obećanja. Posle par kilometara, uspon postaje prilično oštar a kroz lakat krivine se prolazi ponekad i prvom brzinom. Šuma se polako proređuje ali je i dalje gusta pa se još ne stiče utisak visine na kojoj smo zapravo. Ubrzo, drveće nestaje u potpunosti i imamo osećaj da se vozimo po krovu sveta. Sneg se u većoj meri otopio ali ga još ima. Srećom ne na putu. Nadam se da ga neće biti ni na silasku prema Ranci, jer je ta strana u hladovini i tu se obično duže zadržava.

 

post-16123-0-42838000-1432681211.jpg

post-16123-0-87601900-1432681237.jpg

post-16123-0-82843600-1432681261.jpg

post-16123-0-62874700-1432681283.jpg

post-16123-0-14649600-1432681315.jpg

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Zanimljiv predlog. Dosta smo slusali o Rumuniji. Ovo bi mogla biti moja sledece niskobudzetna tura. Ako su cene i sve slicno kao u Rumuniji.

Stvarno, kakve su cene ovako generalno? I kakvi su ljudi. Ja sam bio bas zadovoljan sa Rumunima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ma ne pitam ozboljno i generalno. Vise onako kakava su vasa iskustva?

Znam ja onu staru izreku "kada izbije rat, ti ne znas na koga da udaris ti udri Bugarina i nisi pogresio!"

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Ko je bio ovde zna kakav se pogled pruža svud naokolo a ko još nije, teško će shvatiti iz ovog mog pisanija a fotografije nažalost  nisu dovoljne. Imamo osećaj da smo na krovu sveta. Tako da preporučujem svima da se bar dovde dovezu, neće se pokajati.  Ranije od polovine Maja nije uputno ići jer je zaista moguće da put bude neprohodan. Mi smo prošle godine išli polovinom Juna kad je Transfagarašan tek postao prohodan ali ne i zvanično otvoren. Tada je ovde bilo značajno toplije ali je bilo i dosta prolaznika i daleko veća gužva. Sad smo bili sami. Kao da smo prvi koji su se popeli. Pravimo kraću pauzu za fotografisanje i uživanje u pogledu. Transalpina nije klasičan vrh na koji se popnete pase odmah posle i spuštate. Transalpina  traje neko vreme. Možda i deset kilometara sa mnogo lepih mesta na kojima možete stati i uživati u pogledu. Međutim, kako smo se naglo popeli, tako se naglo i spuštamo. Zaista, sa te strane ima snega, čak smo se sreli i sa bagerom koji je rasčišćavao sneg na pojedinim mestima. Pored toga desna ivica je na puno mesta oštećena, pa se vozimo pažljivo.

Skijalište Ranca, u koje smo se spustili je bilo je u planu za pauzu za ručak. Nažalost, sezona skijananja je gotova a sezona planinarenja još nije počela pa deluje kao da restorani i ne rade. Rešavamo da klopamo negde usput.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Три године већ намеравам да одвозам Тансфагарашан и Трансалпину,али имам неке своје од раније постављене домаће задатке па никако да претекне новаца и за ову руту у току сезоне! Надам се да ћу ускоро и ја .. јер ево и после овог од многобројних путописа ове руте жеља се јави !!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Posle Rance a do mesta Novaci ima još lepih krivina pa se dalo po gasu i grupa se ponovo rasula. Uskoro skrećemo na put veće kategorije koji nosi broj 67 i vodi prema Ramnivu Valcea. Svi smo gladni i dogovor je da se stane u prvu kafanu. Prvu!

 

post-16123-0-55748600-1432839297.jpg

 

Temišvarsko pivo, supa od ničega,  podgrejana piletina sa prilogom od materije koja sliči pirinču i salata, su nam baš prijali. Cena oko 40 EUR.  Zadovoljni smo. Ujedno svlačimo višak garderobe jer je sad već toplo.

Put do Ramnice je dobar mada ne preterano interesantan. Prosli smo ga već više puta. Pre Ramnice, u kojoj smo već više puta noćili i koju inače preporučujem kao lepo mesto, odvajamo se na put 7 prema Pitestiju. Vrlo uskoro prolazimo i pored skretanja za Curtea de Arges i sad se nalazimo na novom putu za sve nas.

Ovo je, kako se ubrzo uveravamo, vrlo prometan put. Pogotovo interesantan kamiondžijama. Pored toga je blago brdovit i šumovit. Asfallt je dobar. Put je odlično organizovan u smislu da je na svim usponima napravljena traka za spora vozila, na uzbrdicama. Nizbrdo samo jedna traka i tu je preticanje skoro nemoguće. Ipak ova deonica mi nikako nije prijala i označavam je kao možda naj neprijatniju i naj rizičniju na celom putu. Naime put je bio toliko opterećen kamionima da smo se konstantno vozili u sendviču između nekoliko kamiončina koje smo preticali i onih sa kojima smo se mimoilazili. Sve je izgledalo kao video igrica i jedva sam čekao da stignemo do hotela.

Od mesta Pitešti ne očekujemo mnogo, čak smo i hotel rezervisali na periferiji grada. Ako budemo raspoloženi odšetaćemo do centra, ako u njemu opšte nešto ima.

Totalno sam se prešao u proračunu! Da sam samo pogledao na internetu, video bih da ima 170000 stanovnika.  To podcenjivanje i loše podešena navigacija, koštali su nas dragocenih  pola sata traganja za hotelom.

Hotel  Cornul Vanatorului se nalazi u  parku Trivale koji je ogroman i sa tri strane okružen gradom. Nismo ni pokušali da ga obiđemo.

Recepcinerka  nam dozvoljava da uvezemo motore u unutrašnji deo hotela.

 

post-16123-0-88129200-1432841239.jpg

post-16123-0-28388100-1432841296.jpg

 

Večera uz više komada piva, ovaj put marke Ciuc, u prelepoj bašti je izuzetno prijala. Živa muzika srećom nije podrazumevala rumunske narodnjake i bila je pristojno tiha. Kao i obično, vrlo kasno, kad je razlaz već bio neizbežan, priđu nam dve vrlo simpatične zagrebčanke koje su čule da pričamo poznatim jezikom. One su ovde poslom, rade neko istraživanje za EU.  Bilo je baš kasno pa smo nažalost ipak napravili razlaz.

Na karti to je bilo ovako:

post-16123-0-97526900-1432842227.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja