Jump to content

Moto Zajednica

Balansiranje guma

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Kupio sam nove gume ali u mom gradu nema vulkanizerske radnje koja ima alat za promenu i balansiranje guma. Da li neko zna gde u okolini Brusa (Krusevac, Trstenik , Vrnjacka Banja) ima radionica koja moze da izbalansira gume.

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N

Osovinu ces lako nac,nego treba napravit postolje za nju.Ako ne nadjes nigde blize ima u Kraljevo odlican servis za montazu i balansiranje guma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

[/url]">http://DSC_1113.jpg

 

Imao nameru da pravim ove kao u Louisu po ceni materijala onako iz zanimacije. Poručio preko Sekule osovine  po 15€ komad + pošta i taman se nakanio kad u Louisu dali osovine na akciju. Pri pomisli na polemiku na forumu i još na gubitku odustao od te namere i napravio jednu samo za mene i prijatelje.

[/url]">http://http://postimg.cc/image/swrmfy0mb/'>DSC_0230a_4.jpg

 Ako neko hoče da se zanima mogu da mu pošaljem po ceni nabavljenoj, tegovi gratis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Sale u Krusevcu ima balanserku ili Raush u Kraljevu. Ne mogu da nadjem broj od Saleta iz Ks>a ali pozovi Saleta ( MotoSakky) iz Trstenika pa ce ti dati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na netu može da se nađe svašta, između ostalog i kalkulatori debalansa po prečniku i ugaonoj brzini i frapantno je recimo koliko svega 1 gram se uvećava pri rastu brzine rotacije. Elektronske mašine kao nove imaju toleranciju 1-2 grama i to se sigurno povećava kroz samu eksploataciju plus u praksi se ne može sresti mašina koja je pravilno postavljena tako da ko zna kolika je greška, kum od drugara je terao auto kod 5 vulkanizera u Beogradu i bukvalno nije bilo poklapanja tegova, vibracije su samo manje ili veće pa je završio kod onog gde su mu se subjektivno čine manjim. Primećivanje vibracija uzrokovane debalansom su stvar lične senzibilnosti, neko oseti 5 grama a neko ni 20 jer samo vešanje vrši prigušenje a i prisutne vibracije tokom kretanja  i samog agregata maskiraju poprilično, tako da lično zapažanje nije merodavno.

 

Tačnost statičkog balansiranja zavisi od preciznosti prihvatanja točka i samih ležajeva. Osovina točka je uvek u nekom minusu u odnosu na čauru ležajeva,mahom se centričnost postiže stezanjem, statički je manje ili više točak u ekscentru. Ležajevi točka imaju veliki otpor i samim tim čine balansiranje nemogućim. Stalci sa 4 ležaja imaju duplo veći otpor u odnosu na osovinu sa nužna 2, veći ležaj u odnosu na manji takođe, a sami semerinzi i mast kojim se podmazuje takođe ih čine inertnim. Strugarski obrađena osovina ne može biti precizna kao izrađena brušenjem uz fino pasovanje ležajeva al to košta više puta. Klizni konusni prihvati sa radijalnim stezanjem, obično imbusima, bez obzira na dužinu vođenja čine manje ili veće osno odstupanje.

 

Nedavno sam poredio balnas između mog "alatića" i kopije BMW-ovog alata koji košta oko 250€, na nekih 17 grama sa njim na mojoj je 4 grama manje, što je preko 20°% tačnije.Tačnost se može relativno lako utvrditi, izbalansira se pa se popusti točak i prihvati i sve ponovo stegne ali u zaokrenutim, novim pozicijama u odnosu na osovinu u konuse, razlike ne sme da bude il bar što manje, ali pod predpostavkom da ležajevi imaju jako mali otpor što se postiže skidanjem semeringa, ispiranjem i podmazivanjem što ređim uljem ili naftom.

 

Naravno, svako balansiranje je bolje nego nikako pogotovu što pogrešno vlada mišljenje da zadnji točak nije potrebno balansirati. Sam stalak i nije preko potreban, može se dobar rezultat postići na dve stolice i slično, primaran je kvalitet samog alata i strpljenje, dobro balansuran točak se mora bar 3 puta zaustaviti u različitim pozicijama nakon okretanja.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Probao sam ovom tehnikom 'dve stolice' i 'kao' izbalansirao prednju gumu, zadnju i nisam nesto uspeo. Izasao na put i kad sam pustio volan na 40 km/h trese ko lud.  Nove gume Pirelli angel st

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

@ đunta .... zašto se na svim svjetskim moto takmičenjima koristi "ručno" balansiranje ? 

 

moj stav i mišljenje je da je od ključnog značaja za dobro balansiranje dobar majstor koji savršeno poznaje uređaj na kojem radi i ujedno zna koji je krajnji cilj onoga što treba postći ..  :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Probao sam ovom tehnikom 'dve stolice' i 'kao' izbalansirao prednju gumu, zadnju i nisam nesto uspeo. Izasao na put i kad sam pustio volan na 40 km/h trese ko lud.  Nove gume Pirelli angel st

 

Funkcija oslonca nije bitna već alat, odnosno osovina, a koliko sam pročito nemaš je.

 

 

 

@ đunta .... zašto se na svim svjetskim moto takmičenjima koristi "ručno" balansiranje ? 

 

moj stav i mišljenje je da je od ključnog značaja za dobro balansiranje dobar majstor koji savršeno poznaje uređaj na kojem radi i ujedno zna koji je krajnji cilj onoga što treba postći ..  :takoje:

 

Rizik greške  ne postoji ko kod elektronske mašine a popravnog nema, više puta sam auto gume vraćao odmah vulkanizeru zbog vibracija iako je na moje oči bilo u redu, očitana vrednost tega stavljena na tačno mesto, ponovo zavrćena i debalans 0-0, očigledno postoji nepredvidiva falinka, ne znam smislenije objašnjenje. Analogno tome je sinhronizator, nema tačnijeg od diferencijalnog, vagres creva, pa tako i dobar statički balanser. Sa mojim alatićem  u cugu postižem osetljivost ispod 0,24 grama kolko se sećam, a kad hoću da ispicanim, 0,1 gram, mada nakon već neke prakse po praćenju rotiranja prepoznajem gde sam unutar te dve granične vrednosti, naravno težim apsolutnoj što je zbog izbora tegića često vrlo mukotrpno napraviti jer mora tegić ručno da se brusi i premerava.

 

I da dodam ponovo, postoji pojam u gumarstvu, uniformnost, koji podrazumeva pravilnost oblika gume, primarno okruglost koja  u praksi gotovo ne postoji, tj. svaka guma je manje ili više ekscentrična, takđe ni točak nije savršeno okrugao, pogotovo žičani, i nekad su te anomalije izraženije pogotovu ako dođe do preklapanja, špic na špic, i dolazi do izraženog ekscentričnog hoda točka što se težinski uravnoteži ali praktično i dalje točak ide gore dole i prevoz se ljuljka. Jedan od razloga vibracijama može da bude i sam ležaj, nema zazora, ne čuje se a ronda i u nekom trenutku se preklope rezonance sklopova i tad dođe do izraženog manifestovanja.

 

Youtube i forumi trpe svašta ko papir al nije ni malo jednostavno napraviti dobru mehaniku ko što se čini na prvi pogled, nemojmo se olako povoditi po sistemu "što je babi milo to joj se i snilo".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

upravo ovo što si rekao sam se nekako inadao da ćeš reći ....  :takoje:  .. jer da nisi to rekao, udario bih ti kontru ...  :lol3: (šala mala)

 

ja radim balansiranje po istom principu i to vrlo često na motorima za profesionalnu upotrebu na stazi i nikad nisam imao reklamacije ... 

 

ali kako sam rekao, a ti potvrdio, stvar je u iskustvu i poznavanju onoga šta radiš i alata s kojim radiš ...  :takoje:

 

znaš kako ono bude kad u dugim ljetnim noćima raspravljaš sa ekipom o glupostima (koje nekad i nisu gluposti) .. pa u neko doba noći krene prepirka oko toga tko može bolje nešto napraviti ... i onda nas trojica ili četvorica balansiramo isti korač na istom "stroju", a neutralni vozač ide to isprobati (vozač nezna tko je od nas balansirao, ali mora dati ocjenu) pa ispadne da 4 čovjeka različito balansira isti kotač, a samo jedno od tih 4 pokušaja je ispravno .. 

kontaš o čemu pričam ..  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

upravo ovo što si rekao sam se nekako inadao da ćeš reći ....  :takoje:  .. jer da nisi to rekao, udario bih ti kontru ...  :lol3: (šala mala)

 

ja radim balansiranje po istom principu i to vrlo često na motorima za profesionalnu upotrebu na stazi i nikad nisam imao reklamacije ... 

 

ali kako sam rekao, a ti potvrdio, stvar je u iskustvu i poznavanju onoga šta radiš i alata s kojim radiš ...  :takoje:

 

znaš kako ono bude kad u dugim ljetnim noćima raspravljaš sa ekipom o glupostima (koje nekad i nisu gluposti) .. pa u neko doba noći krene prepirka oko toga tko može bolje nešto napraviti ... i onda nas trojica ili četvorica balansiramo isti korač na istom "stroju", a neutralni vozač ide to isprobati (vozač nezna tko je od nas balansirao, ali mora dati ocjenu) pa ispadne da 4 čovjeka različito balansira isti kotač, a samo jedno od tih 4 pokušaja je ispravno .. 

 

kontaš o čemu pričam ..  :takoje:

 

Subjektivni osećaj je samo to, neko nešto ne oseća, gluv ko top što se kaže i džabe 4 različita muzičara. Ne postoje džabe test vozači u trkaćim timovima a mislim da niko nikad nije bio šampion, nasuprot, poznato je da Kimi Rajkonen ima najbrži refleks, bar je imao, al ne pravi razliku subjektivno između mekih i tvrdih guma iako vidi da brže ide sa jednim. Imam i ja anegdote iz trkaćih štala a i sam sam bio podložan ko momak,( nova đunta, a nije), požali se šampion da nešto nije naj naj, a pošto naravno jeste, gurne se motor iza cirade i popuši cigara, "evo, sad je kako hoćeš, i šampion opet šampionski odvoza. Subjektivno predubeđenje jeste moćno ali se previše vrednuje kad su negativnosti u pitanju, tj. toleriše se isuviše. Moj stav je da ako nešto treba da bude tačno da to i bude bez obzira osećo neko to ili ne i vrlo sam arogantan kad neko "ne osećajnost" koristi kao argument.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

pričam o istom vozaču na istom motoru koji nezna tko mu je balansirao kotač ...  :takoje:

 

mogu se složiti s tobom da je subjektivan dojam jebena stvar ... ali isto tako je loše balansiran kotač .. loše balansiran kotač.. i tu nema kompromisa.. :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

pričam o istom vozaču na istom motoru koji nezna tko mu je balansirao kotač ...  :takoje:

 

mogu se složiti s tobom da je subjektivan dojam jebena stvar ... ali isto tako je loše balansiran kotač .. loše balansiran kotač.. i tu nema kompromisa.. :)

 

Naravno, pre neki dan sam balansirao nekoliko točkova za trku na Tari, jedan je zahtevao teg od 22,5 grama a raspodela je na 5, imam olovni ali nije lep, i uprkos tolerantnosti vlasnika nalepli smo jedan od 5 na nekom potirućem mestu i dobili savršen balans. Nedavno sam radio animciju balans/debalansa sa tegićem od 5 grama, postaviću je valjda na Youtube, pri istoj inicijalnoj sili, 5 grama, tačno balansiran točak se okrene skoro 3 rotacije i zaustavi meko,  a sa debalansom od 5 grama do nekih 240° i onda počne da se klati levo desno dok se ne smiri što plastično dokazuje negativnost ne uravnoteženosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 24.5.2015. at 21:13, đunta je napisao:

 

Naravno, pre neki dan sam balansirao nekoliko točkova za trku na Tari, jedan je zahtevao teg od 22,5 grama a raspodela je na 5, imam olovni ali nije lep, i uprkos tolerantnosti vlasnika nalepli smo jedan od 5 na nekom potirućem mestu i dobili savršen balans. Nedavno sam radio animciju balans/debalansa sa tegićem od 5 grama, postaviću je valjda na Youtube, pri istoj inicijalnoj sili, 5 grama, tačno balansiran točak se okrene skoro 3 rotacije i zaustavi meko,  a sa debalansom od 5 grama do nekih 240° i onda počne da se klati levo desno dok se ne smiri što plastično dokazuje negativnost ne uravnoteženosti.

 

"Nedavno," ispade 4 godine, sa mukom sklopljen klip zbog lične neukosti. Prva sekvenca od "svega" tridesetak sekundi i na kraju, od preko 6 minuta, ilustruju preciznost alata i tačnost balansa, druga i treća pokazuju razliku rotiranja  pri istoj inicijalnoj sili, koliko debalans troši neku energiju:

 

 

U ovoj temi ima komlementarnih  postova i nekoliko tematskih linkova:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/114955-balansiranje-guma/&do=findComment&comment=1880764

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

šta znače oznake na gumama u boji ,tačke crvene i žute sam video možda ima i još neke .Da li su vezane za balansiranje .Postoje i crte po obimu.I njih ima u raznim bojama .Do sad sam mislio da ništa neznače nama potrošačima ,možda proizvodjačima .Ovde na forumu sam negde pročitao da i to ima neke veze....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!
pre 4 minuta, sasa ns 1 je napisao:

šta znače oznake na gumama u boji ,tačke crvene i žute sam video možda ima i još neke .

To su male tajne...velikih majstora balansiranja ....i neće ti se baš to otkriti,jer

Tajane velikih majstora...ostaju...tajne velikih majstora:BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, Kowalski je napisao:

To su male tajne...velikih majstora balansiranja ....i neće ti se baš to otkriti,jer

Tajane velikih majstora...ostaju...tajne velikih majstora:BMW2:

 

Tajna je vrlo prosta, rad.

 

Pre 8 sati, sasa ns 1 je napisao:

šta znače oznake na gumama u boji ,tačke crvene i žute sam video možda ima i još neke .Da li su vezane za balansiranje .Postoje i crte po obimu.I njih ima u raznim bojama .Do sad sam mislio da ništa neznače nama potrošačima ,možda proizvodjačima .Ovde na forumu sam negde pročitao da i to ima neke veze....

 

Ima u nekoj od linkovanih tema o komfekcioniranju točka, generalno se pneumatik označava po težini i ponekad po obliku, bandaš isto tako, konkretno markiram 4 različita parametra i pri montaži gume jedino tako se može naći optimalni sklad  dve nesvršene forme.  To traži dodatno vreme i retko se praktikuje. Linije na pneumatiku su možda od kalupa, ili od premontažnog postupka, biće nekad i pričica o tome:

 

IMG_20150312_123009.jpg.2217f3b2d0592b4f292db0c34516119f.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovde ima detaljnije:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/89884-r1200gs-koje-gume/&do=findComment&comment=1776071

 

Ukratko, crvena tačka je uobičajena oznaka najlakšeg mesta na gumi, dok je felna naj teža na ventilu i praktično se preklapanjem umanjuje balans teg. Međutim, to ne mora da bude uvek tako, udarena felna recimo ili nije okrugla, kod žičanih točkova debalans može biti bilo gde zbog načina izrade i varenja spoja koji se brusi da bi se poravnao i samim tim obodna masa nije ravnomerna, ali ako se ne znaju paramateri, zašta je potreban pregled, montira se kako je rečeno. Druga tačka, koja može biti različite boje, svaki proizvođač to individualno definiše, označava najviše mesto na pneumatiku i se postavlja na naj niže mesto na obruču i time postiže bolja kružnost točka i produžava radni vek gume. Gumari uglavnom do ovaliteta od 0,8mm ne markiraju iako bi trebali već od 0,5mm, jednako je i kod felne, pa može da se desi da se oba špica poklope i ukupni skok točka bude 1,6mm i to mesto se tokom eksploatacije poravnava lizanjem gazeće šare čija dubina na tom delu padne ispod dozvoljene i praktično se upotrebni vek skrati za nekoliko hiljada km. Postoje i grublji primeri, naročito kod proizvođača nižeg renomea, druge klase pneumatika i izraženije je kod guma sa kramponima. Balansiranjem se uravnoteži rotirajuća masa ali se ne otklanja ovalitet koji se u vožnji projektuje ritmičkim poskakivanjem koje se smanjuje vremenom usled zaokrugljivanja trošenjem na mestu izboja a kad se pneumatik menja, to ogoljenje se pripisuje nekom oštrom kočenju. Nije praksa da se kontroliše forma točka, takozvana "uniformnost", tek bolji vulkanizeri znaju i vode računa o montaž tački koja u suštini nije preterano značajna jer dal je teg 20 ili 30+ grama nije važno a bude zezanja da se guma okreće što je gubitak. Za uniformnost nisu ni opremljeni a i to bi montažu guma poskupelo na ko zna kolko jer barem 4 puta mora da se rotira i meri pneumatik i uz predhodno poznato stanje obruča koje oni tek veoma teško mogu da utvrde.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 5 sati, Toreador je napisao:

Dr Djunta objasnio ;)

 

Veruj mi da nisam. Točak koji ide u off road, bez gume mu je debalans 7,31gr, a sa njom:

 

1830327268_RESIZE1.jpg.b3dff9b38fe39c1f3909b91709a1fed5.jpg

 

1501642552_RESIZE2.jpg.8cf9a1b6d66c6771d4d233030c723af2.jpg

 

Pošto je drugar u pitanju, vodili smo "debatu", kako se točkovi na tim motorima ne balansiraju, ( ni ne održavaju),  da se to vozi sporo, iako se do nekog odredišta motor vozi i 100kmh, da se to na jednocilindrašu ne oseća, da je sramotno metuti teg te da će mu smejati društvo i onda sam mu poslao skrinšot:

 

1758334316_RESIZE3.jpg.1fb7fbca15cc7976513e9959618260fb.jpg

 

Nije razumeo, ta poslednja brojka je 58 kila, toliko tvoj debalans inicira silu na 60kmh, zalepi tolko na točak od bicikla ili na jednu pedalu. Pošto je velemajstor video produkcije, pregledao je snimak postavljen na YT radi korekcije, iako smo celu priču prošli kroz njegove točkove, nije znao šta treba da gleda u klipu sa tehničke strane. Tako, da kome sam objasnio, objasnio, kom nisam, šta da radim, ne umem bolje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja