Jump to content

Moto Zajednica

Rog Pony Express 2 (Puch E50) Build

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Njegov gregat je drugaciji (Puch, a nas je Tomos) .. Mada mozda i u ovaj agregat koji imamo mi ide neko ulje, ne znam, nikada ga nisam sipao, motor i dalje radi.. Cak nisam ni video gde bi moglo ulje da se sipa, nema cepa nigde..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Evo malo sam cackao. Ovi nasi agregati kaisari su motori Holandskog proizvodjaca Laura Motoren, ugradjivani u razne mopede iz tog vremena medju kojima i u Tomosa.

post-11902-0-14120100-1435172296.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-Malitomić - rekao bih da ti je auspuh začepljen - što od gareži - što od masnoće. Valjalo bi da ga skineš, rastaviš i očistiš !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Da,da Lale. Vec sam isplanirao da ga okrenem naopacke kao biciklu na guvernal i sediste pa da vidim sta ima odozdo. Znam da je tu dole karburator a i moram te nogare da ugradim pa cu tom prilikom da cacnem i auspuh. Mislim da on moze da se rastavi.

Evo jedna anegdota vezana za ciscenje auspuha.

Dosao do mene pre nekoliko godina drugar sa KMX 125 kawom da ocisti auspuh jer vozi motor na more pa da ga dole ne zeza. Oduzio se posao a i popilo se koje pivo vise. Vidim ja tetura se majstor ali ja imam nekog drugog posla po dvoristu pa i ne obracam mnogo paznju. Iskusan je bajker, imao motora dosta,vozi od osamdesetih!

Uspeo je konacno da skine top koji je hteo iznutra da napuni benzinom i zapali. To je i uradio stim sto je zapalio i motor. Majstor je punio top na slavinici rezervoara, tom je prilikom naravno isprosipao benzin okolo i ostavio trag za sobom do mesta gde je hteo ovog da zapali. Desila se scena kao iz filma kad glavni baja baca zipo u lokvu goriva koja kasnije nalazi svoj put do velike eksplozije.

Gasili smo ga crevom sa vodom i bacali pesak po njemu ali nista. Posle nekoliko minuta bezuspesne borbe sa vatrom neko se od prisutnih setio da otvori cep rezervoara i tom je prilikom siknuo plamen iz njega jedno 5 metara u vis skoro mi zapalivci krov od kuce.

Glavni majstor i vlaznik zelenka je od te detonacije zavrsio u ruzicnjaku pored te je izgledao kao posle borbe sa tigrom u najmanju ruku. Jooooj kolko smo se smejali kuku

Eto ja malo oduzih ali nije lose ovo procitati makar kao zabavno stivo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ma skineš auspuh, mislim da mu se sa zadnje strane vadi prigušivač i njega skineš.  Kod tih malih dvotaktnih se najviše gareži skupi u izduvnoj grani. Odeš kod nekog ko ima autogeni aparat, pa gurnete plamen u izduvnu granu i zagrejete do usijanja, a onda je olupate drvenim čekićem dok je još usijana - videćeš šta će sve da ispadne. Takođe proveri i cilindar - izduvni otvor, više puta sam video da se nakupi garež i da ga skoro zatvori potpuno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Radio sam juce molo oko motorceta. Stigli su mi nogari sto sam narucio preko KP pa to je strasno na sta to lici. Sve sam sigurniji da to necu stavljati na motor. Bacene pare...

Pretresao sam karburator koji je bio poprilicno prljav iznutra. Nisam zatekao dihtunge na mestu gde se karb kaci na blok pa sam tako i vratio. Vidim posle da tu curka gorivo. Naravno i na slici koju sam postavio lepo se vide dva dihtunga kod reed ventila. Nista bice popravni. Filter vazduha je neki lepljen izolirkom sa nekom retkom zicanom mrezicom u sebi sto mislim da je nedovoljno tako da cu se potruditi da nadjem novi. Auspuh sam skidao i nije bio previse prljav, procackao sam ga nekom sajlom. Izduvni otvor na cilindru sam takodje ocistio i tu je bilo garezi ali takodje nista strasno. Oko 2mm taloga po zidovima. Jedan brezon je zalomljen tu gde se kaci auspuh na cilindar a ni tu nema dihtunga tako da i to moram da sredim.

Upalio je na pola metra gurke pa sam ga i provozao. I dalje isto. Za tren oka dodje do svoje max brzine koja bi po meni mogla da bude malo veca i ni makac dalje. Cak i nizbrdo kad ide gusi se kad ga pogura inercija. Mislim da ce kad se udihtuje karb i stavi novi filter biti bolje. Do tad pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Da,da Lale. Vec sam isplanirao da ga okrenem naopacke kao biciklu na guvernal i sediste pa da vidim sta ima odozdo. Znam da je tu dole karburator a i moram te nogare da ugradim pa cu tom prilikom da cacnem i auspuh. Mislim da on moze da se rastavi.

Evo jedna anegdota vezana za ciscenje auspuha.

Dosao do mene pre nekoliko godina drugar sa KMX 125 kawom da ocisti auspuh jer vozi motor na more pa da ga dole ne zeza. Oduzio se posao a i popilo se koje pivo vise. Vidim ja tetura se majstor ali ja imam nekog drugog posla po dvoristu pa i ne obracam mnogo paznju. Iskusan je bajker, imao motora dosta,vozi od osamdesetih!

Uspeo je konacno da skine top koji je hteo iznutra da napuni benzinom i zapali. To je i uradio stim sto je zapalio i motor. Majstor je punio top na slavinici rezervoara, tom je prilikom naravno isprosipao benzin okolo i ostavio trag za sobom do mesta gde je hteo ovog da zapali. Desila se scena kao iz filma kad glavni baja baca zipo u lokvu goriva koja kasnije nalazi svoj put do velike eksplozije.

Gasili smo ga crevom sa vodom i bacali pesak po njemu ali nista. Posle nekoliko minuta bezuspesne borbe sa vatrom neko se od prisutnih setio da otvori cep rezervoara i tom je prilikom siknuo plamen iz njega jedno 5 metara u vis skoro mi zapalivci krov od kuce.

Glavni majstor i vlaznik zelenka je od te detonacije zavrsio u ruzicnjaku pored te je izgledao kao posle borbe sa tigrom u najmanju ruku. Jooooj kolko smo se smejali kuku

Eto ja malo oduzih ali nije lose ovo procitati makar kao zabavno stivo

:lol: ma vi niste normalni :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Rog Pony Express 2

Pozdrav narode, vidim ima zainteresovanih za ove male motorice jos :). Posto sam bio zauzet oko prijemnog za fax do sad nisam nista radio sa motorom. Prijemni prosao i upao pa sad krecem ponovo na motor. Cim uzmem prvu turu delova postavljam sastavljanje i pitanjca nova :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: pored ZR
  • Motocikl: cbr 500 f

Radio sam juce molo oko motorceta. Stigli su mi nogari sto sam narucio preko KP pa to je strasno na sta to lici. Sve sam sigurniji da to necu stavljati na motor. Bacene pare...

Pretresao sam karburator koji je bio poprilicno prljav iznutra. Nisam zatekao dihtunge na mestu gde se karb kaci na blok pa sam tako i vratio. Vidim posle da tu curka gorivo. Naravno i na slici koju sam postavio lepo se vide dva dihtunga kod reed ventila. Nista bice popravni. Filter vazduha je neki lepljen izolirkom sa nekom retkom zicanom mrezicom u sebi sto mislim da je nedovoljno tako da cu se potruditi da nadjem novi. Auspuh sam skidao i nije bio previse prljav, procackao sam ga nekom sajlom. Izduvni otvor na cilindru sam takodje ocistio i tu je bilo garezi ali takodje nista strasno. Oko 2mm taloga po zidovima. Jedan brezon je zalomljen tu gde se kaci auspuh na cilindar a ni tu nema dihtunga tako da i to moram da sredim.

Upalio je na pola metra gurke pa sam ga i provozao. I dalje isto. Za tren oka dodje do svoje max brzine koja bi po meni mogla da bude malo veca i ni makac dalje. Cak i nizbrdo kad ide gusi se kad ga pogura inercija. Mislim da ce kad se udihtuje karb i stavi novi filter biti bolje. Do tad pozdrav.

Stavi, odnosno napravi dihtunge na karb obavezno, verovatno te to zeza ali proveri listice na reed ventilu dali lepo ravno nalezu (oni limcici) na kuciste od aluminijuma. To su im boljke.Filter za vazduh je takav po tvom opisu na originalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Dihtunge za karb sam napravio mada ne znam koje debljine treba da budu. Za automatika je taj dihtung bas debeo-oko 6 mm i naravno ne pase kod mene. Ja sam ih napravio od 1 mm klingerita. Reed ventil nisam dirao mada sam primetio da jedan od cetiri limcica malo zeva. Dlaka je u pitanju ali ipak ne naleze idealno na kuciste. Nisam primetio da je motorce ista dobilo na brzini posle te intervencije.

Glavni razlog ipak vidim u tome sto se taj agregat proizvodio sa tri razlicite snage za razlicita trzista. U zavisnosti od najvece brzine koja moze biti 20,25 i 30 milja, stavljane su i dizne promera 50,52 i54. Moj naravno ima najmanju 50.

Pitanje je sad moze li ova moja da se razbusi na 54 jer je pretpostavljam novu nemoguce naci.

Bio sam u pretstavnistvu Tomosa u Bg i covek me nista nije razumeo sta ga pitam kad sam pomenuo kaisara Lauru tako da od njih slaba vajda.

Postavljacu teme srecan upis na faks i nadam se da se ne ljuti sto se vodi polemika oko motorceta koji nije Puch pony.

Inace stigle su mi nove gume koje sam porucio . wee rubber, super su al nikako da stignem da montiram. Danas cu valjda,pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Tog lika u pretstavništvu nemoj da pitaš sa Lauru jer mu to nije poznato. Pitaj ga za delove za Tomos automatik NT !

 

  

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Ma ok je lik, bio je iskren i priznao da poznaje povrsno samo osnovne modele. Ostavio sam mu telefon sa spiskom delova koje je trebao da pronadje kolega koji se kako on kaze razume u sve modele Tomosa. Ne javise se do dan danas...

Na jednom hrvatskom forumu nadjoh restauraciju tomosa kaisara koju je radio nas covek i Sombora cini mi se. Taj je motoric do perfekcije uradjen. Pomenuo je da je gomilu sitnih delova i potrosnog materijala(medju kojima uglavnom sve sto meni treba) nasao kod Gabora Sagmajstera. To je bilo pre oko 5 godina i ne znam kavo je stanje sad,radi li on i dalje Tomos delove.

Ako neko zna njegov kontakt neka prica ja nisam uspeo da nadjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Jedno pitanje na brzaka.

Vozikam ovih dana motorce po ulici i desava mi se ista stvar. Kad se motor dobro zagreje, znaci posle voznje od 10-15 min, sam od sebe se ugasi. Simptom je da nema goriva. Lepo se vidi da je crevce od rezervoara prazno. U tanku naravno ima goriva i slavinica radi, provereno vise puta. Iz nekog razloga gorivo ne dolazi do karba. Da li je moguce da je vec pomenuti reed ili usisni ventil u maleru pa ne ide smesa kroz njega kad se zagreje.

Nadjoh jos jedan karburator sa sve kucistem i filterom vazduha ali i dalje ne primecujem poboljsanje u brzini

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Kad ti se ugasi, otvori poklopac goriva - verovatno će ti odmah krenuti gorivo a i čućeš zvuk kod poklopca - kad vazduh bude ulazio u rezervoar. Verovatno ti je začepljena rupica za odušak u rezervoaru pa se stvara vakum. Probaj da je otčepiš, produvaš, ako ti ne uspe , nađi malu burgiju f = 1mm pa izbuši novu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Zaboravih da pomenem da sam otvarao cep naravno cak i duvao kroz njega nebi li pod pritiskom nabio gorivo ka karburatoru ali nista ne pomaze. Novo sam crevo stavio i filter tako da je i taj deo protocan sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Jedno pitanje na brzaka.

Vozikam ovih dana motorce po ulici i desava mi se ista stvar. Kad se motor dobro zagreje, znaci posle voznje od 10-15 min, sam od sebe se ugasi. Simptom je da nema goriva. Lepo se vidi da je crevce od rezervoara prazno. U tanku naravno ima goriva i slavinica radi, provereno vise puta. Iz nekog razloga gorivo ne dolazi do karba. Da li je moguce da je vec pomenuti reed ili usisni ventil u maleru pa ne ide smesa kroz njega kad se zagreje.

Nadjoh jos jedan karburator sa sve kucistem i filterom vazduha ali i dalje ne primecujem poboljsanje u brzini

 

 Ako ne ide gorivo kroz crevo - onda i ne dolazi do reed ventila. Možda ti je zapušena slavina ili se skupilo neko đubre u rezervoaru kod slavine. Skini slavinu, ispusti svo gorivo i operi nekako rezervoar . Prvo probaj da skineš crevo sa karburatora, staviš ga u neku flašu i onda otvoriš slavinu pa gledaj dal će gorivo stalno da curi ili će stati. Ako stane skini čep sa rezervoara - ako gorivo krene - znači do čepa je. ako ne ide ili jako slabo ide onda ima đubreta kod slavine - a možda i od obe stvari po malo .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Probacu da stavim ceo taj drugi karburator da eliminisem njega kao problem. Napravicu i deblji dihtung izmedju reed ventila i bloka jer mislim da ovaj tanki sto sam napravio nedozvoljava membranama da lepo rade jer je mesto gde ventil ulazi konusnog oblika kao i on i prilicno je tesno. Opet cu ga sutra na ledja ko biciklu pa jedno po jedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Odradio sam sve ovo gore to sam naveo i idalje isto. Smeju mi se deca po ulici jer vise guram motor nego sto ga vozim. Videce oni samo kad ga popravim. Nego gde sam ono stao...

Dakle motorce kao hladan pali ko mina,sledecih par minuta voznje ide sasvim pristojno stim sto recimo zadnju cetvrtinu gasa ne moze da primi jer kako ja mislimm nema dovoljno goriva. Tu je vec lepo zagrejan i vec krecu problemi. Motor po otpustanju gasa i dalje ide odnosno ne usporava kako bi trebalo. Tad skidam svecicu i ona je potpuno cista kao da nije radila, tu je vec crevo potpuno suvo gore kod rezervoara ali goriva dole pri karbu i dalje ima. Sve vreme na karbu curi gorivo na spoju sa filterom vazduha kao da gorivo nesto odande gura. Neverovatno, motor ostaje bez goriva a karb pisa na sve strane koliko je goriva u njemu.

Da nije problem oko klipa i cilindra pa da kad se ugreje vraca kompresiju ka karburatoru??? Ali tu je opet taj vec pominjani reed ventil koji bi trebao to da spreci zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

A da ti probaš da mu nakačiš neku flašu sa gorivom il neki drugi rezervoar - čisto da probaš dal će biti bolje ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

A da mu nije prebogata smesa pa se gusi i davi u gorivu, mozda zato bolje radi hladan nego vruc odgovara mu visak goriva u smesi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

A da ti probaš da mu nakačiš neku flašu sa gorivom il neki drugi rezervoar - čisto da probaš dal će biti bolje ?

Mogu i to da uradim mada sam na sve nacine probao protocnost creva i slavine. Imam neku bocu od infuzije pa cu da probam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

A da mu nije prebogata smesa pa se gusi i davi u gorivu, mozda zato bolje radi hladan nego vruc odgovara mu visak goriva u smesi..

Igrao sam se malo sa nivoom goriva pomerajuci iglu na plovku misleci da cu zaustaviti prelivanje ali nista. I sa vecim i sa manjim nivoom goriva karburator preliva i to pozadi ka filteru vazduha. Kao sto rekoh u trenucima kad ostaje bez goriva on goriva stvarno nema jer je svecica potpuno cista. Ovaj karb sto sam stavio je malo drugaciji od mog org.jer nema srafce za vazduh i nije moguce njega dodavati- oduzimati. On je inace sa vecom diznom 54 dok je moj imao 50. Stelovanja smese i ostalo cu traziti kad postignem da se motor ne gasi sto mi ne polazi za rukom,jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja