Jump to content

Moto Zajednica

Trnjenje prstiju u toku voznje

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Naime, kako sam pokupio par saveta na Kursu bezb. voznje, gde je izmedju ostalog SEVERIAN govorio o tehnici kocenja, prednjom kocnicom, imam problem sa tom tehnikom progresivnog kocenja jer mi trnu tri prsta potrebno za kocenje (palac,kaziprst i srednji prst), trnjenje se javlja vec nakon nekih 20ak km i prestavlja mi velik problem za kocenje, za gas i ne toliki jer malim i domalim mogu postici dodavanje gasa ali me ono prvo brine. Zna li neko koji je uzrok tome i kako se moze resiti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 731 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

Ojačaj prste, imaš okruglu gumu ili one federe s ručicama pa stiskaj.

 

Sent from my PAP3540DUO using Tapatalk 2

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Trnu ti prsti zato što imaš vibracije na kormanu. Rešava se zamenom tegića.

 

jel trebaju tezi ili laksi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sto tezi to vise upijaju vibracija. Takodje zameni i gripove nekim meksim - silikonskim ili oni kao sundjerasti, oni najbolje upijaju vibracije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Da potvrdim sto je rekao Robin Hood - znači prenose ti se vibracije sa kormana na ruke. Vrlo je zajebano ako kreneš na put duži od 200 km. Glavno rešenje je staviti ( napraviti kod strugara ) veće odnosno teže tegiće. Ali je vrlo važno da između tegića i kormana ne postoji kruta veza !!! Zato unutar kormana postoji debela guma koja odvaja kotrman od tegića. Kao "izolacija". 

  Postoje još neki načini koje sam čitao na stranim forumima: Ugura se debela sajla kroz ceo korman, neki su sipali pesak u korman a neki su pominjali i silikon kroz ceo korman. Ne znam kako rade ove metode.

 Još nešto, što je korman ravniji lakše se prenose vibracije. I obrnuto što je izvijeniji to je bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pomenuto je sve u redu, samo bih da dodam da je trnjenje znak slabe prokrvljenosti...koja moze biti izazvana na razne nacine.

Od vibracija krv bezi (ili n edolazi) u sake, pa bih uz pomenuto proverio i stanje rukavica i krajeva rukava na jakni. Ako je moguce stelovati zategnutost, probaj da popustis kajseve na rukavicama i malo olabavi krajeve rukava...i normalno ne hvatati korman grcevito.

Ko puno radi sakama (u pitanju je uglavnom profesionalna deformacija) moguce je da se vremenom razvije...mislim da se zove...karpalni sindrom. Jedan od najvaznijih simptoma je trnjenje prstiju, koje se doduse javlja i kada se sake ne koriste. Vremenom (od prilicnog koriscenja ruku u radu, a i fizickih predispozicija) se od jacanja misica podlaktice i same sake smanjuje prostor za sve ostale stvari, kao sto su tetive i krvni sudovi, narocito u pomenutom kanalu gde je sve "omedjeno" sitnim kostima.

Velika vecina vozaca motocikala (profi) su vec imali intervencije zbog ovog problema, iako u vrlo ranoj dobi zivota.

Znam da ga sada dramatizujem filmski, ali ako posle svih mehanickih intervencija pojava ne popusti, sledeca je stanica ipak kod cika doktora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A dosta toga može da se reši opuštenijom vožnjom. Kad nisi u grču onda ručice samo blago držiš, dok u suprotnom ih stežes a onda ti se javljaju ti simptomi kao i grčevi u ramenima i vratu..

 

A moguće da je u pitanju i kombinacija svega navedenog gore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Doboj - Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR rc36

Početnik, evo dva dana ne silazim s motora... sav drhtim i trnem od grceva, koliko sam stezao ručice! :D

Valjda će me popustiti treći dan, ili ću pasti u nesvest.... videćemo.

 

Dobar ovaj savet za pasivno kočenje, baš ću probati večeras pa da vidim koliko sam prokrvljen. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

U pitanju je samo grcevito stezanje ruku - svesno ili nesvesno.

Na Dominatoru sam imao kombinaciju svega, jedan cilindar , stegnuta rukavica , nikakvi tegovi , ja se uvatio  ko pijan plota i eto ti GRC. Montirao tegove, olabavio jaknu , stavio sundjeraste rucice i vezbao "milovanje" rucica. Grceve sam u veeeelikoj meri izbegao ali ne potpuno, javljali su se na duzim turama i to pripisujem konstrukciji motora.

Motor sam promenio ali sad imam grceve i to veeelike, shvatio sam da dolaze od dve stvari - rukavice (nove) imaju nezgodan sav na desnoj pa me zulja i to opako a motor ide kao blesav pa se nesvesno hvatam za njega sve jace i jace.

Vezba i samo vezba

 

ps. proveri savove na rukavicama , mozda nas ista stvar keca.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Trnu ti prsti zato što imaš vibracije na kormanu. Rešava se zamenom tegića.

Kod mene u cevi hebla postoji već fabrički teg sa dva O ring-a sigurno je 200-300 gr. Nisam ni znao za to jer prilikom zamene tegića sam primetio, što će reči da sigurno ima oko 400 gr po heblu. Ali generalno treba da prilagodiš vožnju sebi da u njoj uživaš, mislim da niko od nas ne vozi po nekim pravilima radije ću usporiti pre krivinu nego da "visim" na sedištu sa nekim moto gp položaju da "ronim" pored motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

Pa Tibore pre nego sto promenis motor, kormoran ili kod strugara napravis tegice od po dve kile probaj da proveris da ti rukavice nisu premalene tj da ti jagodice dodiruju vrh rukavice. Pusti ruci tj saci da se privikne na novi polozaj, ako si do sada pustao kocnicu potpuno novi polozaj je za saku isto tako nezgodan kao savijen ili bilo koji nenaviknut polozaj za kicmu. I kicma pocne da bridi u nezgodnom polozaju.

 

A mozda da proveris i dali ti je lanac dobro zategnut  :lol2:  :lol2:  :lol2:

U svakom slucaju zapisi sve beskorisne i sci-fi savete. trebat ce ti za kasnije

Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Desilo mi se par puta (na Transalpu) da mi nakon celodnevnih vožnji prsti ostanu utrnuti i po više od šest meseci. Situacija se bitno popra ila kada sam od bronze napravio vrlo teške tegove. Uticaj imaju i rukavice kao i položaj sexenja .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Nemoj te teške tegove još od brozne vidiš da je @Bokichica rekao da su to Sci-fi saveti. :lol:  :lol:  :lol: :lol: Ali šta mi matorci znamo 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Nemoj te teške tegove još od brozne vidiš da je @Bokichica rekao da su to Sci-fi saveti. :lol:  :lol:  :lol: :lol: Ali šta mi matorci znamo

 

Svako ima pravo da iznese svoje mišljenje i iskustvo. Zavisi mnogo od toga koliko je ko neprekidno bio na nekom motoru. Kada sam Transalpa vozio do desetak sati neprekidno, utrnu mi prsti i bole jagodice, ali ubrzo se sve sanira. Međutim kada vožnja potraje petnaestak (ili više) sati, trnjenje potraje i duže od šest meseci. Kod mene su bronzani tegovi od po (približno) 0,4kg uglavnom rešili problem.

Inače, sada na BMW R1100GS nemam nikakvih problema po ovom pitanju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

 

Nemoj te teške tegove još od brozne vidiš da je @Bokichica rekao da su to Sci-fi saveti. :lol:  :lol:  :lol: :lol: Ali šta mi matorci znamo

Svako ima pravo da iznese svoje mišljenje i iskustvo. Zavisi mnogo od toga koliko je ko neprekidno bio na nekom motoru. Kada sam Transalpa vozio do desetak sati neprekidno, utrnu mi prsti i bole jagodice, ali ubrzo se sve sanira. Međutim kada vožnja potraje petnaestak (ili više) sati, trnjenje potraje i duže od šest meseci. Kod mene su bronzani tegovi od po (približno) 0,4kg uglavnom rešili problem.

Inače, sada na BMW R1100GS nemam nikakvih problema po ovom pitanju.

 

Potpuno se slažem sa tobom i ja baš rekoh(mada to nisam znao) da sam u heblu imao već teg odokativno oko 300 gr plus spoljni teg ali mišljenja da dozom sprdnje mi više nisu smešna. Ako ima neko nešto da kaže pametno i da pomogne pozdravljam maksimalno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Samo ti prestani da stezes korman ili heblove kao manijak. Opusti sake i to je to. Kakvi kurac tegovi i vibracije.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Trenjenje u prstima se može desiti i od samog položaja sedenja, odnosno spazma u gornjem delu ledja, gde se "pritiskaju" da tako kažem nervi koji vode od kičmenog stuba, mada najčešće su u pitanju vibracije koje stvaraju taj osećaj trnjenja. Meni je falio jedan tegić, duže vožnje su bile kao da sam držao brusilicu ceo dan u rukama. Naveo sam ovo zbog kičme, jer ukoliko trnu 2 ili tri prsta, onda je od položaja sedenja, kod tegića trne cela šaka i prsti sa njima...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja