Jump to content

Moto Zajednica

Symply Sym 50 4t redovno odrzavanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Sym Symply 50

  Pozdrav svima, nov sam u svetu skutera, mada volim mehaniku, i dosta cackam oko kola i bicikala...

Nabavio sam jedno simpaticno skuterce, vozen je par sezona, presao 3400km, i bio je sigurno bar na nekom servisu, mada nemam bas precizne podatke...

Juce sam ga vozio, meni je sve super :)

Otprilike moze po satu da ide 60km/h, nizbrdo dobaci i 70km/h, barje tako po kazaljci, uzbrdo oko 40-50km/h.

 

Pogledao sam nivo ulja, on je na vrhu na nareckanom meracu, takodje ulje je lepo i providno.

 

Po knjizici u njega ide 10w30 ulje oni preporucuju SYM Genuine 4X OIL, i da se menja na 3000km.

Takodje postoji i neki filtercic ulja, koji savetuju da se povremeno ocisti na kompresoru ili u benzinu.

 

Ono sto sam primetio je da se pojavi par kapi ispod motora kad odstoji preko noci, u garazi, rekao bih da je u pitanju motorno uilje, a i malo je musav ceo taj deo gde je masina, ne znam jos sta je sta, posto ga imam tek par dana...

 

Svakako sam mislio da mu odmah ispustim staro ulje, i sipam novo, da li ima potreba da trazim taj Sym Genuine OIL, ili moze i neka zamena, malo sam gledao po forumu to je neki Motul 5100?

Da li nesto trece sipati od ulja?

 

Da li sem ove promene ulja, na 1000km, treba jos nesto specijalno da obratim paznju, tih par kapi ispod motora mi ne deluje preterano zabrinjavajuce.

Po knjizici, samo se ulje menja do prvih 5-6000km...

 

Hvala na pomoci.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Taj agregat se takodje ugradjuje u Peugeot Tweet i Viva3 Sixties

 

Prvi servis (zam. mot. ulja i filtera, zam. ulja u reduktoru ) sledi na 500km, naredni ide na 2.5K ( zam. mot. ulja, filter se opere, svecica, kontrola/podesavanje ventila i kont. CVT-a ).

Svaki naredni servis ide na 2.5K, ne moras sipati ulje koje preporucuju (stvar marketinga), ulje koje ti kaplje moze biti na plasticnom poklopcu glave (gum. dihtung) sa desne strane ili na odusku kucista f. vazduha (uljne pare).

 

..... generalno gledano, odlican skuter  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Sym Symply 50

Hvala puno na odgovoru, ovaj kod mene sada ima 3400km na satu. Vozicu ga par dana, da se jos malo upoznam sa masinom :)

Pa onda kreem sa radovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Sym Symply 50

  Danas sam stvarno uzivao u voznji do posla, i kasnije malo po Novom Beogradu.

 

Raspitao sam se oko prethodnih servisa, i radjena su dva do sada inicijalni na 300, i sledeci na 1300km, posle toga po knjizici servis se radi na svakih 3000km, znaci po planu je da se uradi sledeca zamena ulja na 4300km, sada je na satu 3400km. Imam jos par pitanja pa ako iskusniji mogu da pomognu.

 

1. Planirao sam da uzmem neku osnovnu zastitu, opcija mi je ili onaj lokot za disk kocnice, ili neku malo vecu sajlu koju bi vezivao za tockove, nocu bi motor bio garaziran...

 

2. Da li smem da vozim biciklistickom stazom po npr. Novomo Beogradu, napominjem da bih isao sporo,ne brze od 30km/h, to bi mi odgovaralo, pogotovo ako nocu negde idem, bar dok sam jos nesiguran u svoje sposobnosti. Nekad kad sam ja polagao PSP, taj 50cc skuter je smeo da se vozi po biciklistickoj stazi, sad po zakonu sme po biciklistickoj traci.

 

3. primetio sam da je skuter malo nervozan na startu, kao da malo vibrira kad krece, pogotovo ako sporije krecem.

 

Poz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: SYM Symply 50

Vozim taj skuter vec trecu sezonu i stvarno je dobar, novog sam ga uzeo a odrzavam ga kod Ljube na dorcolu.

Radio sam sve obavezne servise (iz knjizice). Dok je bio u garanciji sam promenio regler i akumulator, a pre par dana sam zamenio i kais koji se raspao.

 

Sto se zastite tice ja sam kupio ovaj lanac, za te pare je odlican

http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=0200317

 

To sto vibrira kad kreces je najverovatnije do kaisa, tako se i meni ponasao dok nisam zamenio, posle zamene se to vise ne pojavljuje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Sym Symply 50

Pozdrav svima, nisam se dugo javljao.

Skuter je pomalo vozen, i nije pravio neke probleme, presao je 9.000km.

Uglavnom sam menjao ulje, ove godine cu i tecnost u diferencijalu.

 

Imam par pitanja, ako neko moze da pomogne.

 

Prvo je, da se skuter vec neko vreme po zimi tesko upali, tj, sad znam foru pa ga upalim.

Mora da se dzarka gas, kao Juga da palim.

 

I tako par minuta dok se ne zagreje, nisu bitni obrtaji vec samo da se minimalno dodaje gas kad se upali.

Kao da nema vise sauh?

 

To me i ne muci toliko, leti se normalno upali, ali mozda moze da se sredi... :)

 

 

Ono sto me nervira je nesto drugo.

 

Naime pao sam pre pola godine, nista spec, polako sam vozio 20/30km/h,  ali sam morao jako da zakocim, jer mi se ucinilo da ce neki auto na mene.

 

Prestigao me je zadnji kraj, i skuter je pao na stranu.

 

Nije ni skuteru nista spec bilo, neka plastikica je napukla, osim sto se volan zaokrenuo i nije vise bio upravan(normalan) na tockove.

 

Onda sam ja to rasklopio, i tu ima jedan sraf koji steze viljusku za upravljac, tj. oboje su probuseni i tu ide sraf kroz to dvoje.

 

Sad otpustanjem tog srafa, ja imam mogucnost male korekcije polozaja, ali i pored krajnjeg polozaja, meni je i dalje tocak malo kriv u odnosu na volan.

 

Jos jedna stvar se desila, koja je maltene od kad i imam skut, on malo pada u stranu kad se pusti volan, posle pada to se malo i pogorsalo.

 

Onda sam otpustio srafove prema amortizerima, i pokusao malo da ih relaksiram - kako bi vratio tocak u neki 0 polozaj, pa ponovo pritegao srafove.

 

Zaista je ovo pomoglo, i sad skut, mnogo manje igra kad se pusti volan. mozda je bolji nego i u pocetku sto je bio iz fabrike.

 

Medjutim ostao je tocak i dalje malo krivu  ustranu, a fizicki zbog onog srafa volan vise ne moze da se pomeri u kontra stranu.

 

Da li je moguce da se celik tu uvio, iako i nije bilo nekog udarca tog dela, vec samo inercije prilikom pada,  i trzaj upravljaca?

 

Da li mogu jos nesto da uradim?

 

Razmisljao sam da turpijom prositim rupu za taj jedan mm, kako bi mogao da dobijem taj stepen dodatni za rotaciju upravljaca?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

O Boze mili sta covek nece procitati..... kakve tebi ideje padaju na pamet.

 

Kupi novu viljusku il polovnu il nosi na ispravljanje, vidi da se nije uvio amortizer neki, osovina pr. tocka i zameni set lezajeva kormana... kake relaksacije, kake turpije i nulti polozaji :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Sym Symply 50

Ali skuter nije nigde udario, samo je pao postrance, tj naslonio se na zemlju, Sa viljuskom i volanom i tockom, nije ni imao kontakt sa zemljom.

Ti amortizeri nisu zavareni unutra, sve to stoji samo usrafljeno srafovima i usadjeno u viljusku, i nije nista neobicno da to moze malo da se pomeri ako se pogodi neka rupa i sl....

 

Ali, OK postujem tvoj stav.

Ako mogu da ga vozim bez ruku, znaci da nije nista specijalno krivo, imam mnogo iskustva sa temom centriranja tockova  na biciklima i to bas svih vrsta krivih i slupanih viljuski. 

 

Da li postoji nesto kao centriranje trapa na skuterima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, Bax1976 je napisao:

Nije ni skuteru nista spec bilo, neka plastikica je napukla, osim sto se volan zaokrenuo i nije vise bio upravan(normalan) na tockove.

 

Pre 3 sati, Bax1976 je napisao:

Sad otpustanjem tog srafa, ja imam mogucnost male korekcije polozaja, ali i pored krajnjeg polozaja, meni je i dalje tocak malo kriv u odnosu na volan.

 

Jos jedna stvar se desila, koja je maltene od kad i imam skut, on malo pada u stranu kad se pusti volan, posle pada to se malo i pogorsalo.

Boldovano tesko da se moze desiti bez udarca, dovoljno da tocak il amortizer zakaci nezgodno ivicnjak, na sec sto bi rekli i cao.

Napisah ti dobronamerno sta ti je ciniti a ti kako god hoces, sto's mene tice radi kako si zamislio da treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja