Jump to content

Moto Zajednica

Prvi motor u zivotu,sticanje iskustva...

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: ub

Pre pet dana sam prvi put seo na motor morao sam da kupim bila mi je zelja i ako sam bio odbojan prema motorima,do sad sam vozikao skutere nesto sitno nisam nikada imao svoj...

 

Kroz ovih pet dana sam naucio lepo da krenem,privikao sam se na kvacilo itd,naravno nisam bas tolika neznalica znam da je prednja kocnica glavna na motoru i najbitnija,zadnja je tu za male brzine i za pripomoc...

 

E sad najveci mi je problem sto ne znam tj ne smem nikako da oborim motor tj ni ne zelim da oboram niti sam divljak ali kad dolazim malo brze na krivinu nikako ne mogu bar malo vise da ga oborim vec usporim na minimum i ulazim 100% sa sigurnoscu...kako malo da razbijem taj strah?

 

Prva dva dana nisam smeo 80 da predjem,sad sam se vec opustio malko vozio sam ga 130 140 ne vise...

 

Jos nisam ni osetio kako ide nisam ni u jednoj brzini dao pun gas uopste...

 

Nekako sam mnogo ne siguran dao sam malo jaci gas u trecoj i poceo je da proklizava zadnji tocak i od tad vise nisam gas jak davao uopste...

 

Ako moze malo pomoci kako se ophoditi na vecem gasu a da ne slajfuje i da se ne podize na zadnji tocak?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ilija brate,ako si ti kupio yamahu r1 da se ucis,tesko da ces ovde dobiti pravi savet...Sta reci sada osim da probas da budes nezan na gasu. I kilometri,kilometri,kilometri...Tako se stice iskustvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Vodi računa po Ub-u jer je asfalt tamo poprilično klizav i po suvom. Za početak pronađi film twist of the wirst,sa prevodom.

Evo ti link sa youtuba https://www.youtube.com/watch?v=KVWLIfChUwg bez prevoda.

 

Obaranje je nešto što prirodno dolazi sa iskustvom koje stičeš praksom, ali imaj na umu savete iz filma.

 

Ne bi bilo loše da napišeš koji motor voziš, možda ti neko pomogne svojim iskustvom.

 

P.S. Pre svega, otvori temu u delu predstavljanje pa ispoštuj red na forumu.

 

U zdravlju i sa srećom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: ub

Inace verovatno nebi ni kupio bas sad motor i bas r1,nego tako se namestilo,brat mi je radio u inostranstvu na 3 meseca i pozvao me da mi kaze da hoce da uzme motor i to bas ovaj mu se svideo na oglasu,i ja mu kazem ma kakvi nema sanse 1000 kubika itd,i hteo sam da ga iznenadim da kupim dok ne dodje i da ga saceka i tako je i bilo,medjutim njemu se ne svidja gospodinu jos se i ljuti,nema veze uzeo ja i vozikam ga,ucim polako i odmah da kazem nisam neki nalozenko da ne steknete pogresno misljenje,vec cisto zelim da naucim nesto osnovno da bi uzivao u voznji ovako sam nekako napet ne mogu da se opustim nikako,jel mi je nekako nepredvidiv...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Nema tu nekog narocitog saveta koji ti moze pomoci zbog skroz pogresnog izbora motora za pocetnika,jednostavno prejak motor koji ne prasta greske i trazi iskusnu ruku.

Bratski savet-uzmi nesto manje i uzivaces vise.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Mozes ti slatko da se navozaš sa tom R1, problem nastane onda kada krene kurčenje, a krenuće, samo je pitanje kada ćeš krenuti da se osećaš sigurno na tom motoru. Mislićeš da ga poznaješ, a u stvari nećeš znati ni 20% kolika je u stvari snaga tog motora. Skretanje na motoru je jedino moguće tako što ćeš oboriti motor, znači ako skrećeš, onda obaraš motor, ukoliko se ne obara, onda voziš ispod 30km na sat u krivini i upraljvaš njime kao i na trotinetu. To ti je fizika i jednostvno moraš da naučiš kontraupravljanje, radnja koju trenutno izvodiš nesvesno, kada skontaš kako uistinu radi, jedva ćeš čekati da ga izvezeš po nekim krivinama...Opasno za prvi motor u svakom slučaju...Da tako i počinje...80 par dana, pa 130-140, pa 180-200...Kontrola gasa ti je veoma bitna, ne u smislu koliko ćeš brzo voziti, već koliko ćeš brzo ubrzavati...Drži ga u niskim u početku dok se ne zavolite.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Kao sto reca kolega iznad, ne treba se brinuti sada dok se jos bojis motora i zvuka i brzine, problem nastaje kada se oslobodis na tom motoru i krenes da ga vozis sve brze i brze svaki put kad sednes na njega. 

Sto se tice saveta za voznju, moj ti je savet da na vreme (pre krivine) usporis i prodjes istu, tj. kada nagnes motor u krivini nemoj kociti ili dodavati mnogo (ili uopste) gas. Za teoriju necu da pisem, ja sam licno za counter steering cuo pre 3 godine, a motore teram vec 15 godina, meni (a i mnogima) to dodje nekako prirodno, nije nikakva nauka. Mada, bolje je znati i upotrebiti kada zatreba (pa mozda i nikad) nego ne znati u kriticnom trenutku. 

Glavni savet je sipaj gorivo u motor i teraj polako, kakav crni pun gas, jos dugo teraj ti to na vrh gasa, kod nas je neka bolesna politika u narodu da jaki motori moraju brzo da se voze, moze to i normalno da ide, ne mora svuda 250.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilija Pegaso 650 Cube, MZ TS 125, BMW R 65

@ilijaub budi veoma oprezan,vozis raketu,R1 definitivno nije za pocetnike.Svi su ti dali dobre savete, Gadno je ako se zaljubis u taj motor ,a sve ide ka tome  :) .Zato ,najvaznije je da imas jaku samokontrolu, i svest da vozis maltene trkacki motor.Srecno !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...

Najbolje da pratis forum i prijavis se kada ponovo bude ''bjb kurs bezbedne voznje". 

Meni kao pocetniku je pomogao. Dobri saveti i ljudi koje mozes da pitas sve sto te zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Kolega, ne slušaj nikoga osim samog sebe! Dobro si uradio što si za prvi motor odabrao R1. Možda si trebao da ideš na Hajabusu, ali daće Bog. Ove godine vozi samo pravo, a krivine ostavi za neku sledeću sezonu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Druze, oskoro ce ponovo biti odrzan KURS BEZBEDNE VOZNJE , Arakis rece datum ali sam zaboravio,posto si nov na forumu i verovatno provaljujes kako to sve radi probaj da pronadjes temu sa ovim imenom. Tamo fini i iskusni ljudi prvo pricaju teoriju voznje i bezbednog upravljanja,a onda se vozi poligon(staza) motorom i tu se sve to u praksi proba.. prati upisi se i polako sa tim motorom taj motor koji imas je pun iznenadjenja ali neprijatnih kada ne umes da ga savladas..

P.S. kurs je besplatan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Kakav crni kurs bezbedne voznje,jel se vi drogirate.Sa r1,kao prvim motorom.Ima strah da ga obori...Ja retko popizdim,ali sad jesam...Ilija,ako se ne sprdas,prodaj to odmah,pa polako i po redu.To nikako nije motor za pocetnika,vec ulaznica za groblje.Imas li polozeno uopste...

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Kupio sam danas mig 29, malo me strah da ga teram preko jednog maha i iznad 5000 metara. Nikada ranije nisam leteo, koji je vas savet? Savet: kupi zmaja pa pustaj po livadi dok se ne naviknes na letenje.

 

 

Ili ćeš nauciti polovicno da voziš, nikada ispravno, jer nikada nećeš smeti da oboris motor ko čovek iz straha, ili ćeš razvlaciti na pravcu 150 a u krivini ću te obici sa tzr 50 (verovao ili ne, desavalo se!) ili ćeš ispraviti prvu brzu krivinu i završiti karijeru sa povredama ili smrcu. Moj savet ti je da ne prodaješ r1 ako je u dobrom stanju već nabaviš još nešto od 125 kubika i na njemu vezbas, učiš, i sednes povremeno na r1 da probas. Nakon godinu, dve, kada stekneš neku minimalnu rutinu, prodas 125icu i uzivas u svom r1.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Eto. Vidis sad i sam. Uzmi neki motor spram svog iskustva pa uzivaj. Ovaj ti neće baš doneti mnogo zadovoljstva jer ćeš teško uspeti da iskoristiš sve što on može da pruži. A učenje na njemu može biti i skupo i bolno. Na kraju,izbor je samo tvoj. Ako se ne sprdas sa nama,kao što reče kolega....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: ub

Imam polozeno a i b

 

Hvala na odgovorima svima..

 

Namestilo se tako,da sam bas bio odlucio za sebe da uzmem sigurno nebi uzeo r1,ali eto ispalo je tako...

 

Nije mi svrha da se izgubim strah skroz,bar mi tako rece drugar jedan koji dugo vozi,kaze kad izgubis strah to ne valja jel mislis da mozes kolut napred kolut nazad,a ne mozes...

 

Ali bas mi nije svrha divljanje nema od toga nista,nego cisto bi samo malo da se opustim da ga vozim sa uzivanjem,ovako mi je jako gadno,prvo em sto se ukocim na njemu zato sto ga vozim sa strahom...

 

Juce sam isao od uba do avale,stajao sam 15 puta da odmaram,ukocio sam se uopste nije za dalji put neki...

 

Evo neke i slike motora.

20150427_200452.jpg

20150428_184226.jpg

20150428_184518.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Ništa ne brini, to je sve normalno. Taj motor nije ni pravljen za vožnju. Lakat krivine prolaziš brzinom pešaka, ali zato si na sledećem semaforu za pola sekunde. Šta se žališ što si iskrivljen, svi vozači r-ova su iskrivljeni pa se ne bune. Nego potraži cicu u kratkom šorcu pa na poziranje ispred kafića  :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Motor ti je nepredvidiv kako si ti rekao baš zato što nemaš iskustva a to ima ludački snage...što je savršen recept za katastrofu.Ako si nekada igrao tetris(formulu) ovo mogu da ti poredim sa tim kao da si odjednom krenuo od 30-og levela a ne od starta tj. lepo i polako.

 

Drugarski bi ti preporučio da ZABORAVIŠ na bilo kakvo jurcanje.Jer nit umeš da vladaš sa tolikom snagom,malo jači gas i bacio bi te motor ko dva i dva a niti si ovladao kočenjem pa da ti nešto nepredvidivo izleti u panici bi zabo kočnice i brzo bi se našao na zemlji.Na jurcanje po krivinama tek na to zaboravi tu se gine ponajviše tj. ispraviš krivinu(nejšešća situacija u panici kad vidiš da si ušao brže)....tako je jedan skoro poginuo kod mene u opštini.

 

Iz gore navedenog mislim da bi trebalo da ti bude jasno zašto R1 nije za početnika,ali već ako hoćeš da ga zadržiš vozi k'o po jajima.Znači polako vozi i uči kako se taj motor ponaša na neravninama,klizavom drumu,rupama,kako koči,koliko snage se gde dozira itd. Što se tiče krivina ako se sada osećaš bezbedno da ulaziš kao penzioner,radi tako je*e ti se šta drugi kažu.Znači  ako budeš vozio sa nekom ekipom pusti ih neka oni idu svojim tempom dok se i ti ne naučiš postepeno...

 

Sve u svemu to dolazi sa kilometrima,puno kilometara...zato jako pažljivo bez kurobecanja i pamet u glavu!   :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja