Jump to content

Moto Zajednica

Koji DSLR za 700-800 e

Recommended Posts

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Kad u M modu podesavam Shooter Speed posle 30 '' pojavi se Bulb.Moze neko da mi objasni sta je Bulb?

beskonachno duga expozicija koju ti ogranichavash, u sushtini koliko drzhish dugme tolika je expozicija. sa daljincem ne morash da drzhish dugme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 812 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Ako ne gresim, bulb ti dodje kao rucno otvaranje i zatvaranje, tj. okines i on se otvori i sledece okidanje ga zatvara, tako da sam odredjujes vreme. Mozes cekati 35sek, a mozes i 135sek :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

`bem te srbijo,isti kineski bezicni daljinac ML-L3

 

ebay 4.59 $

kod nas 2190 din

ovi kod nas su "original" :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 812 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Auh :(

Mislim da je cale kupio za 500din, hajde pitacu ga, pa ti saljem pm veceras. Ne narucuj, skoro sam ubedjen da je platio oko 500din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

nasao sam na kupujem prodajem,coek prodaje nove za 450 din

koliko cu ja koristiti stativ i daljinac ona hama star 61 i ovaj daljinac su sasvim okee,a i uklapaju se u budzet :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

jos jedno pitanje :)

 

linearni ili cirkularni filter?

 

procitao sam ovaj tekst pa pretpostavljam cirkularni kad se koristi automatsko izostravanje

 

Postoje dve vrste polarizacionih filtera, linearni i cirkularni. Linearni je očigledan: sva svetlost koja prođe kroz njega je polarizovana što znači da svi svetlosni zraci imaju isti pravac. Međutim, kod novijih fotoaparata koji vrše automatsko izoštravanje, to pravi problem, jer oni merenje oštrine upravo vrše polarisanjem svetlosti, pa ako je svetlo koje na senzor dođe već polarisano, merenje je nemoguće. Zbog toga se proizvode cirkularni polarizacioni filteri. Oni propuštaju polarisano svetlo ali onda dodatno promene smer svetlosnih zraka tako da oni više nisu linearno nego kružno polarisani i tako omogućavaju elektronici da normlano izmeri fokus

i ako moze nesto o neutral density filteru,kad se koristi i koja je razlika izmedju tog i cirkularnog polarizacionog filtera

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

opet ja s pitanjima :)

 

iskljuciti VR ili ne kad je aparat na stativu?

negde sam procitao da treba,a opet negde da ne treba zato sto noviji objektivi 'prepoznaju' da su na stativu

 

takodje da li iskljuciti autofokus?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Pa pazi, generalno je pravilo da iskljucis stabilizaciju kad stavis aparat na tripod, za "krace" ekspozicje tipa 1/30, 1/15 mislim da nece smetati ni ako ostane upaljena stabilizacija, za sve ekspozicije duze od pola sekunde stabilizacija potencijalno moze napraviti problem... Ali, posto stabilizacija nije ni predvidjena za fotkanje sa stativa gasi je...

Sto se tice AF, naravno da ne treba da ga iskljucujes, ukoliko ga koristis... Kada manuelno fokusiras na stativu onda ga iskljucis, jer ce se prilikom pritiskanja dugmeta za fotkanje aktivirati i refokusirati... Ukoliko ne zuris, i fotkas neki statican motiv sa stativa, preporucujem ti manuelno fokusiranje i u tom slucaju onda naravno iskljucis AF, takodje je dobro koristiti i LV tom prilikom...

E da, takodje mozes iskoristiti AF da isfokusiras gde zelis i onda ga iskljuciti. Tako ce ti fokus ostati zakljucan tamo gde si fokusirao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Ako koristis digitalni aparat onda CPL, naravno mozes i linerani ali ces imati problema sa fokusom pa ces zasigurno morati manuelno fokusirati...

Ugrubo, razlika izmedju CPL i ND filtera je u tome sto CPL (vrsi polarizaciju) uklanja refleksije, samim tim se dobija i na kontrastu, a ND ti smanjuje kolicinu svetlosti, bez ikakvog uticaja na refleksije i tako to...

Recimo, CPL koristimo kad zelimo da skinemo refleksije sa staklenih povrsina ili sa vode ili u slucaju kad fotkamo nebo dobijamo dosta kontrastnije nebo sa jacim bojama itd itd.... ND ukoliko zelimo da skratimo ekspoziciju, tj. napolju je suncano, aparat kaze f16, iso 100, 1/100, a nama treba recimo f8. Nema problema stavis ND filter, koji skida svetlost za 2 stopa i tu si, Postoje i varijabilni ND filteri gde sam "doziras" koliko zelis da skines svetlosti. Takodje tu su i ND gradualni filteri, njih koristimo recimo najcesce kod pejzaza da nam ne bi pregorelo nebo tj. da bi dobili jednaku ekspoziciju neba i zemlje. Naravno, moze se koristiti i kombinacija CPL i ND, a i svasta jos nesto....

Eto, onako uprosceno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

znaci ako po dnevnom svetlu hocu da fotnem vodopad sa exp recimo 10 sec objektiv ce da primi previse svetlosti i u tom slucaju mi treba ND filter

 

ili mogu da korigujem sa kompenzacijim expozicije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ND filter, ako vech ne mozhesh blendu toliko da zavrnesh da ti da bar 1s expoziciju.

korigovanje ti menja shutter speed onoliko koliko korigujesh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Upravo tako. Dodje mu kao naocare za objektiv.

Ne znam da li sam te pravilno razumeo, ali da, mozes da kompezujes, ali i to ima svoje granice... ND filtere najvise koriste videografi jer je njima brzina shuttera veoma bitna, a po danu 1/30 ili 1/60, bez ND filtera tesko stici...

E sad, da li tebi treba ND filter zavisi od situaciju u kojoj se nalazis i sta fotkas, a ja to ne mogu znati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Inace, nisu ti to tri CPL-a, samo je jedan CPL... A i tu vazi prica koliko para toliko muzike...

Koristio sam uglavnom Cokin CPL i sasvim je ok, a cini mi se da sam ga platio 20-30 evrica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

stigli filteri iz kine za 7-8 dana   :)

opalio sam jednu onako s terase bezveze za probu sa CPL filterom i razlika je ocigledna

kako okrecem filter tako se zatamnjuje slika....filter radi,sad koliko je kvalitetan jbm ga

 

 

post-1636-0-06444200-1438847318.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

stigli filteri iz kine za 7-8 dana   :)

opalio sam jednu onako s terase bezveze za probu sa CPL filterom i razlika je ocigledna

kako okrecem filter tako se zatamnjuje slika....filter radi,sad koliko je kvalitetan jbm ga

nije to samo za polarizaciju neba, recimo mozhesh da skidash/dodajesh kolichinu refleksije na kolima, ili recimo na prozoru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja