Jump to content

Moto Zajednica

Proleće u antičkoj Grčkoj - PELOPONEZ 2015.

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Poslednji dan smo se vratili iz Soluna, klasicnim putem do Kraljeva. Jedino sto je citav put bio mnogo lepsi i prijatniji nego kada smo krenuli. Nije bilo vetra, sunce je grejalo, temperatura bas kao porucena, pa iako put nije neki najzanimljiviji, ipak smo uzivali.

 

20150415_114530.jpg
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Sto se tice opstih utisaka, ima ih mnogo, pa cu pokusati da prenesem sve sto bi moglo biti interesantno.

 

Vreme pocetkom aprila bi moglo biti promenljivo i treba biti predmet razmisljanja, ali mi smo izuzev prvog dana, prosli odlicno. I sto se tice temperature, i sto se tice kise. Poslednjih godina, retko se desi i u avgustu visednevna tura bez oblacenja kisnog odela.

Peloponez je prelep i samo mi se potvrdilo razmisljanje o njemu kao odlicnoj moto-destinaciji. Prepun je fenomenalnih puteva za voznju, delova sa netaknutom prirodom, planine, kanjoni, reke, morska obala...mesavina skoro svega. Uz to je i prepun arheoloskih lokaliteta, pa oni zeljni ceprkanja po istoriji, nece ostati kratkih rukava. Ja se nisam u putopisu posebno bavio tim stvarima, ima toga na pretek na netu, pa ko zeli moze lako da prikupi informacije. 

Ono sto je posebno interesantno, a vazi za citavu Grcku, prelepa je u prolece. Apsolutno sve je zeleno, a vrhovi planina se jos uvek bele od snega. Obicno je pamtimo sa letovanja kao potpuno zutu od sasusene trave.

U nasem slucaju, imali smo ogranicen broj dana za turu, tako da smo morali sve da spakujemo u raspolozivo vreme. Kada bi mogao da biram, rado bi ovu turu produzio na 10 dana...3 dana odlazak i 3 dana povratak bez autoputa, i 4 dana na Peloponezu. Mislim da bi to bila prava mera. Sto se tice vremena za odlazak, ja bih odabrao prolece ili jesen. Prethodni put sam bio 2007. godine u drugoj polovini juna i bilo je neprekidno preko 40 stepeni. Ipak je Peloponez dosta juzno.

Ono sto buducim putnicima moze biti od koristi...citava Grcka je pokrivena sa "Street view" na Google map, pa se svi ovi putevi mogu pogledati direktno. Ima cak i nekih zanimljivih mesta koja su pokrivena...npr. neke plaze, zanimljivi lokaliteti...Put kojim smo se vratli od Delfija do Soluna je odlicna alternativa, za one koji zele da putuju juzno bez autoputa.

Sto se tice cena i uopste kostanja, iako sam svake godine u Grckoj, stekao sam utisak da je malo poskupela. Gorivo je tradicionalno skuplje nego kod nas, 95-ica je kostala oko 1,4-1,5€, a 100-tka je kostala 1,6-1,7€. Hoteli koje smo mi uzimali, kostali su nas oko 50€ u proseku za dvoje, neki par eura vise neki par eura manje. Uvek je postojao i smestaj koji je nekih 10-15€ jeftiniji, ali posto smo uvek zeleli ici i u neki obilazak, birao sam i poziciju hotela. To mi je takodje bilo bitno i zbog parkiranja motora ispred hotela. U svemu tome, dosta nam je pomogla aplikacija za android "Booking". Ako nekoga zanima neki predlog oko hotela, mogao bih po nesto da preporucim.

Ovo je ujedno bila i prva malo duza tura na koju sam isao bez GPS-a, jednostavno mi se ostetio touch-screen i nisam stigao da resim to pre polaska. Instalirao sam nesto (Here) na telefon da imam ako mi zatreba u vecim gradovima. Sve u svemu, moze da posluzi, ali nije ni izbliza nivo komfora koji pruza prava moto-navigacija. Iako ova navigacija ima mnogo manje cudne odluke od Garmina, nije to to.

 

Ono sto me je dosta ljudi pitalo je da napisem i nesto utisaka o motoru. Cak sam o tome i razmisljao dok sam se vozio. Za razliku od Stroma 1000 (mog prethodnog motora koji mi je glavna referenca za poredjenje) koji je fabricki imao gomilu decjih bolesti, ja na ovom motoru za sada nisam nasao nista sto mi posebno smeta. Ako bas treba nesto da pomenem, to bi mogla biti malo bolja zastita od vetra za gornji deo tela, posto je donji odlicno zasticen, i na tome cu poraditi. Narucicu wind-deflektore i uraditi nesto sa vizirom. Sediste i polozaj za voznju su i vise nego odlicni (postavio sam podizace kormana 30mm)-prvi dan do Soluna sa samo jednom pauzom. Motor se u voznji ponasa veoma izbalansirano, lako se vodi kroz krivinu, ne siri putanju, sistem kocenja je i odlican...Bukvalno mozes da kocis u nagibu, kroz krivinu. Kocnica je takodje lepo progresivna i za koriscenje na terenu i na asfaltu. Vesanje moze solidno da se podesi, ali je za razliku od modernih maxi-endura koji su otisli previse u sport, jos uvek zadrzalo enduro osecaj. Voznja preko loseg asfalta ne predstavlja nikakav problem, kao ni voznja makadamom, naprotiv. Motor je elastican, bez problema vuce u 6. brzini vec od 2000rpm, tako da nije nephodno preterano saltanje, narocito za turisticko kruziranje. Nisam primetio rupe u ubrzanjima, vec se ponasa prilicno linearno. Mogao bih da kazem da nije na nivou ostalih sportskih endura u medjuubrzanjima. ABS i TCS se ponasaju fantasticno i nenametljivo, kao da ne postoje. Pritom je ABS jedan od retkih koji funkcionise po makadamu...doduse nisam probao na preterano strmim spustovima. Potrosnja je vrlo solidna...80-120km/h sa dvoje na motoru, 3 kofera i tank torbom 5,5-6l/100km. Na autoputu gde sam testirao, 155-160km/h potrosnja se krece 8+l/100km. Na ovom putovanju, iako je bilo dosta autoputa gde se vozilo velikom brzinom, nije bilo zabelezene potrosnje ulja. 

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Cekao sam da zavrsis putopis   pa da ti kazem da sam sa  velikim zadovoljstvom procitao tvoj putopis.Kao i raniji i ovaj je odlican pun korisnih i dobrih informacija  sa lepim slikama .Hvala sto delis tvoje dozivljaje  sa nama .Pozdrav Bobbra.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Bravo Doktore i bravo Milice.

Onaj deo oko Olimpa prema Kateriniju, ima jedna skoro duplirana scena, tacno sam zastao tamo na vrhu i gledao nizbrdo jer su mi drugari nesto zaostali.

Steta sto malo ranije niste skrenuli u planinu, prema vrhu. Put do gore cista je fantazija.

S druge strane, ne mozes svuda zabosti nos, prosto vreme pocne da istice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jel ti nije problem da obelezis na google map na koji put prema vrhu mislis. Nisam ga video, a mozda bude prilike da se skrene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Evo tog kratkog izleta: https://goo.gl/maps/FYbkT 

 

Nase navigacije ga, inace nisu prepoznavale - da ga nisam video (i obisao, hvala Streetview), promasili bismo ga.

Na toj raskrsnici ima kafana (ΠΛΑΤΑΝΟΔΑΣΟΣ ΟΛΥΜΠΟΥ), sva u zelenilu i pod ogromnim platanima, idealno mesto za odmor po silasku. Inace, obelezeni put vodi do kapije u kasarnu - dalje ne moze.

Mi smo nocili u Leptokariji, sledeca destinacija bila nam je Tasos. Ujutro smo posli ka Olimpu i napravili veliku potkovicu, vrativsi se na put u Kateriniju - svaki metar se isplati, ceo taj "detour" od par sati je prelep. Od plaze do 1.700m u nebo i nazad!

 

Ako ne radi link, probaj ovaj: 

https://www.google.rs/maps/dir/40.0362332,22.3341019/%CE%A0%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%94%CE%91%CE%A3%CE%9F%CE%A3+%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5,+402+00/@39.9996269,22.3336523,11701m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x13586a54e399694b:0x95144f2c9c68d04f!2m2!1d22.284389!2d39.991471?hl=en

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Hehe, vidi ovu fotku i par tvojih - to je unutar par stotina metara:

IMAG4587_zps9xgjxi2j.jpg

 

 

 

 

Negde ispred Olimpa, stajemo da se natankujemo i vidimo da je kisa upravo prestala. Bas odatle put se ponovo penje na planinu. Vidimo da kisa pada sa strane i pitamo se da li cemo proci ili pokisnuti. Desava se potpuno isti scenario kao ispred Patre. Kisa ostaje sa desne strane, sunce sa leve i svega nekoliko kapljica na vizirima.

Put preko Olimpa je odlican i prolazi kroz prelepe predele. Tu nam se desio i jedan peh. U jednom trenutku kazem Milici da izvadi aparat i napravi nekoliko fotografija. Medjutim, dobijam odgovor da nam je na foto-aparatu pukao display. Aparat je bio u dzepu na ledjima moje jakne, kako bi joj bio pri ruci kada pozeli da napravi neku fotografiju. Ne znamo kako je doslo do ostecenja, verovatno je prignjecen pri nekom ostrijem kocenju. Napravili smo nekoliko fotografija onako napamet, bez display-a.

 

IMG_0651.jpg
 
IMG_0653.jpg
 
IMG_0656.jpg
 
IMG_0659.jpg
 
IMG_0661.jpg

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV LC

Gledam ovu blagu zimu i razmisljam kako bi bilo dobro da pocetkom aprila obidjem dugo zeljeni Peloponez pod pretpostavkom da ce biti lepo vreme. Krenem s pretragom informacija na netu i naletim na ovaj putopis, sta reci, fenomenalno! Iskopiracu turu u celosti.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Veruj mi, nećeš se pokajati...naprotiv, uživaćeš!

I ja sam već malo zaboravio ovo putovanje, pa se sada malo podsetih...i sve stoji, jedna od najboljih moto destinacija u okruženju, posebno početkom i krajem sezone, kada kod nas još uvek nije baš otoplilo.

Obzirom da mi je na Peloponezu ostalo još dosta toga zanimljivog, neću se ustručavati u budućnosti da "utrojčim".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja