Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha XT660X

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Od skora sam vlasnik ovog motorcikla i utisci su mi malo podeljeni. Moj je zaključak da enduro motore komforno mogu da voze samo osobe koje imaju 180 cm pa naviše. Mi par centimetara niži imamo problema da spustimo nogu na zemlju. Druga zamerka koja bi možda i mogla da se reši je preosetljiv gas. Ne kada ga dajem nego kada ga oduzimam. Ima veoma osetljiv gas i startuje veoma brzo, što bi se reklo, skače ko zec. Problem je kada ga vozim po gradu obično u drugoj brzini. Treća mu je prebrza pa mora u drugu. Dosta je nezgodno voziti u drugoj brzini jer kada oduzmem gas motor cimne koliko uspori. Tako da ga vozim sa da se izrazim, seckanjem. Naravno malo laganje preko kvačila reši problerm. Ali, da li je rešenje zezati motor na kvačilo da bi se vozili komforno?

 

Eto, to su mu mane koje mu ja nađoh. Sve ostalo je bez greške što se mene tiče.

 

A sad trenutni mehanički problem koji ovaj moj motor ima. Zamolio bih ako neko ima ideju ili je imao sličan problem da mi pomogne.

Obično se ovo desi kada se šalta između prve i druge brzine ili između druge i treće. U momentu kada se motor nađe u "neutral" on se ugasi. Ovo se u zadnjih mesec dana desilo 7 - 8 puta a vozim se svaki dan. Dok ga još držim na kvačilo ja ga i upalim. Bez problema motor startuje. Zašto se gasi pri šaltanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Licno mislim da imas problem sa mesavinom vazduha I goriva kao I paljenjem iste. Verovatno ti zato I skace kad dajes gas a kad oduzmes gasi se. Bilo bi dobro da nadjes nekog da ti to sredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

To je normalno za veliku kubikazu jedan cilindar, sa IE verzijama je jos izrazenije..... sa vremenom ces da naucis na kojim obrtajima i kako, da lakse pustas gas i cesto koristis lagano kvacilo i ima da bude mirna ko jagnje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

To je poznat problem na xt660, pogledaj malo na netu, resili su ga na novijim verzijama, a postoji i neko resenje za stare modele oko 2005. 

 

Sto se tice visine, spustanje tog motora je veoma jeftino googlaj Lowering Dog Bones pa xt660x dobices par cm nizi motor i uzivaj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Hvala za ovaj savet oko spuštanja. Pogledaću malo po netu o tome. A što se tiče gašenja motora, pa da, on se ugasi zato što je smanjen gas ali ja gas smanjim i kada menjam između 3 i 4 i 5-e brzine pa se ne gasi.  Nisam siguran da li se gasi zato što sam smanjio gas ili zato što sam promenio brzinu. Inače motor radi perfektno na ler, prima gas i sve redom.

 

Ko što rekoh, to što je nezgodan za gradsku vožnju u drugoj brzini, to se već navikavam. (-:

 

Hvala...

 

 

Dopuna...

 

Pogledah po netu za ove "koske", koliko shvatam to je i jedino to treba da se zameni. Da li sam u pravu? Da li ovo spuštanje utiče na dužinu lanca ili ne?

Promenio član Saša-Srbija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Utice malo na zategnost, generalno to je sve u okviru predvidjenog hoda, samo proveris i eventualno podesis. ler bi trebao da bude na vruc motor oko 1200 - 1350 rpm, pricam uopsteno iz iskustva. Proveri u user manualu, mada ja volim da bude malo jaci, pomaze...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Hvala za savet.

 

U međuvremenu nađoh odgovor i na pitanje šta se dešava kada se spusti motor. Pa evo da podelim odgovor sa onima kojima će zatrebati. Inače pola dana tražih ovakav video i napokon ga nađoh.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Nakon nekoliko dana pretrage po internetu zaključio sam sledeće. Ništa lakše nego zameniti ova dva parčeta metala.  Što se cena tiče prilično puno traže s obzirom da su to dva probušena šparinga sa po dve rupe. U suštini malo bolja opremljena radionica može da vam iseče ovo od nekog boljeg materijala (čelik).

Problem su dimenzije ovih "koski". Na mom motoru je dimenzija od centra do centra rupe 84mm. Koliko sam sa malom prevarom uspeo da saznam od jednog prodavca iz UK, naj niže što nudi  je spuštanje od 30mm a to znači (bar ono što on kaže) je da onda od centra do centra rupe distanca iznosi 98mm. Video sam da neki nude kit za spuštanje od 40mm ali ovaj sa kim sam se dopisivao kaže da ne radi to jer nije bezbedno.

 

Jedini problem je naći dimenzije ovih kit-ova. Nije da ne bih da kupim "originalni" set ili ko god da ga pravi. Ali, sa poštarinom, carinom i otvaranjem paketa to izađe na besmislenu sumu. Napraviću ga sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

:) moze ti bilo koji strugar odraditi, samo uzimaj jaci celik da ne ostanes negde bez zadnjeg vesanja. Skini svoje odnesi u radionicu nek ti kopiraju i mir.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

Mislim da imam negde te "koske" za spuštanje XT-a, ako stignem večeras pogledaću u garaži, eventualno sutra...pa ti javim

 

ako ih nadjem lako ćemo se dogovoriti za cenu  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

 

:) moze ti bilo koji strugar odraditi, samo uzimaj jaci celik da ne ostanes negde bez zadnjeg vesanja. Skini svoje odnesi u radionicu nek ti kopiraju i mir.

Originalni je debljine 6 mm, ja sam našao čelik od 5 mm. Ako vidim da se kidaju, pošto pući neće sigurno, uvek ću imati one rezerne pri sebi. A stoji i opcija da kupim te originalne. Veoma je mala cena izrdade ovog. Nego ja danas nemadoh puno vremena da nađem materijal od 6 ili 7 mm.

 

 

 

Mislim da imam negde te "koske" za spuštanje XT-a, ako stignem večeras pogledaću u garaži, eventualno sutra...pa ti javim

 

ako ih nadjem lako ćemo se dogovoriti za cenu  ;)

 

Aj pa javi. Taj originalni stoji kao opcija. Ja danas odnesoh materijal i nacrt za kopiju. Biće mi gotovo za neki dan. Cena izrade veoma mala. Prosto me sramota koliko sam platio.

 

------------------------------------------------------------------

 

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Ja bih probao to da ti nađem ali pojasni mi molim te koji je to deo tačno?

U međuvremenu da li ovo može da ti pomogne?
http://www.xt660-club.hu/Media/XT660X-R%202007%20service%20manual.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda nc700x

Prvo da se pohvalim, postadoh i ja novi vlasnik Yamahe xt660x :). Trenutno je kod majstora, samo da se spremi za voznjicu (ulje, filteri, itd.). E sad, moguce da je lezaj volana otisao, nismo jos utvrdili, ali koliko sam razumeo svaki ima neku sifru. Pa me zanima da li kolege znaju koja je sifra za ovaj model. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Napisaću svoje utiske o gumi Heidenau K73 160/60/17 ovaj set sam koristio u prošloj 2015 godini. Nakon pređenih 5000 kilometara prednja guma je preživela i ako ne promeni strukturu i postane plastična preko zime, mislim da je neću menjati ni u ovoj sezoni 2016-e. Generalno nisam zadovoljan ovim gumama. S obzirom da proizvođač a i ljudi kažu da je ovo guma za pretežno vlažan asfalt a ja je i nisam previše vozio po kiši, ova guma je prilično stradala. Preko sredine gume a to je onaj deo gde guma najviše prijanja na asfalt, ona se oglodala i skoro da i nema šaru više. Ostala je šara sa strane u zavisnosti koliko sam obarao motor u krivinama. Neki entuzijasta možda ne bi zamenio gumu još neko vreme ali mislim da ova guma je odradila svoje.

post-36779-0-72114900-1452381294.jpg

post-36779-0-86766200-1452381295.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Pređeno 4500 do 5000 km prošle 2015 od toga nekih 300 po zemljanim putevima. Uglavnom voženo po suvom vremenu a tek nekih 400 kilometara po velikom pljusku. Beše to onaj period u avgustu kad samo što sneg nije pao a ja se vraćao iz daleka.

Nezgodan je ovaj motor što se tiče guma. Naročito ako vozač nije načisto gde će ga voziti. Motor je pre svega za ulicu a ne za šumu. Namera mi je da malo više vozim ovaj motor ove godine po šumi tako da planiram da kupim malo drugačiju gumu. Sad, tu dolazi problem cena. Guma: HEIDENAU K60 SCOUT 170/60-17 je zaista preskupa. Dimenzije koje proizvođač preporučuje za ovaj motor je 160/60 a ova koju pomenuh je 170/60. Nema druge alternative. Zaista nema puno izbora za pare do 8000-9000 dinara po gumi za nekog ko bi vozio pola na asfaltu a pola po šumi ili bar neki sličan odnos.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda nc700x

Ja slabo idem na zemljane puteve, mada bih voleo malo da probam. Doduse vise je R verzija naseg motora za to nego X. X bas vuce na supermoto i mislim da bi morao neku drugu gumu, bas kao sto si ti gore rekao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Koristan link za utvrđivanje imena delova. Inače je papreno da se kupi nešto od njih.

 

https://www.motorcyclespareparts.eu/yamaha-parts/motorcycles/xt660x-2004.aspx

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Ima li nekog ko je imao kvarove sa ovim motorom? Nešto mi se čudno dešava. Da ne opisujem kvar ako nema nikog sa iskustvom oko ovog motora. :)

 

Hvala

 

 

 

 

 

 

EDIT

 

 

Nakon 4 sata čitanja i istraživanja po forumima.

Najverovatnije imam problem sa ECU. Inače poznat problem za godište 2004 i 2005. Ako je neko ovo menjao, eksprimentisao, zamolio bih da se javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Evo prođe još mesec i ja istraživah još malo. Ljudi kažu da je to normalano nenormalna anomalija kod njih. Odnosno da se to dešava kod modela 2004-e i početak 2005-e. Motor se ponekad ugasi a to se dešava obično kada se šalta između prve i druge i obratno. Ne postoji pravilo. Češće se desi ako motor ne zagrejem bar 45 sekundi pre polaska a ređe kada je motor radio duže pa onda recimo po gradu idemo iz druge u prvu. E tada hoće da se jednostavno ugasi.
Inače motor radi pefektno i stavrno nemam nikakve zamerke druge. Ubrzava, ide... Na ovu anomaliju sam se prlično navikao tako da je prestala da mi smeta. To se inače desi 3-5 puta mesečno a motor vozim poprilično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

Meni se dogodi ponekad kada saltam iz trece u drugu da se ugasi ali to je jako rijetko. A kako si napisao to gasenje i veoma agresivan odziv na gas (nagli trzaj) je boljka ovog modela sa pocetka sa pocetka proizvodnje 2004-2005 i nekad je to valjda bilo moguce rijesiti o trosku fabrike u ovlastenom servisu samo to vlasnik mog motora nije uradio :)

 

Uglavnom i ja sam se na to skakanje pri davanju gasa navikao a gasenje mi se bas rijetko desi tako da mi to nije neki veliki problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja