Jump to content

Moto Zajednica

Prednja kočnica ne vraća 100%

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Kada guram skuter malo škripi iz pravca prednjeg točka, podignem ga i rukom okrenem točak, škripi i onako blago koči. Računam da se pločice ne vraćaju baš potpuno ili škripi iz samog točka, iz ležaja. Skinem kočiona klešta i ustanovim da točak ide slobodno bez problema i škripe. Vratim sve i opet isto, uvek pločice malo dodiruju disk, ne vrate se u potpunosti. Šta ga zeza?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

taj rad, znaci rastaviti kociona klesta, dobro sve ocistiti, pregledati gumice u kakvom su stanju, zameniti ako je potrebno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Po tvojoj prvoj poruci zakljucujem da nisi bas "ïskusan" po pitanju mehanike (izvinjavam se ako gresim) pa ti pre pocetka operacije savetujem da malo iz-googlas i predrazis ovde po forumu o repariranju kocionih kljesta, pogledas slike i potrazi malo po youtubu...

Ja bih ti takodje savetovao da u svakom slucaju stavis nove gumice, kad vec radis radi kako treba!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Pa vidi sad ovako, ne znači da ne znam nešto odraditi ako ne znam konstatovati kvar. Na primer sam sam odradio veliki servis na autu...zamena kaiša, vodene pumpe, ležaja španera..lepo sve obeležio da mi se ne pomeri bregasta itd. Na mopedu, ne ovom, sam sam zamenuo klip, radilicu, stublinu , ležajeve i semeringe, postavio nove dihtunge. Od alata imam dosta toga, sem svih ključeva, gedora i sitnog alata imam i moment ključ, manometar za merenje kompresije...sve moguće imbuse, zvezdaste, ureznice, nareznice, varaparat električni i autogeni...dizalice za motor, razna tocila itd itd imam i više alata nego mi treba i što je najvažnije dobro poznam alat i rukovanje sa istim. Znači nije mi nikakav problem odraditi nešto ako znam dijagnozu, to ovde na forumu i tražim DIJAGNOZU da ne lutam ako ne moram. E sada odakle mi sav alat i zašto ga uopšte imam ako nisam automehaničar, e to se lako da objasniti, moj pokojni otac je bio automehaničar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pa vidi sad ovako, ne znači da ne znam nešto odraditi ako ne znam konstatovati kvar. Na primer sam sam odradio veliki servis na autu...zamena kaiša, vodene pumpe, ležaja španera..lepo sve obeležio da mi se ne pomeri bregasta itd. Na mopedu, ne ovom, sam sam zamenuo klip, radilicu, stublinu , ležajeve i semeringe, postavio nove dihtunge. Od alata imam dosta toga, sem svih ključeva, gedora i sitnog alata imam i moment ključ, manometar za merenje kompresije...sve moguće imbuse, zvezdaste, ureznice, nareznice, varaparat električni i autogeni...dizalice za motor, razna tocila itd itd imam i više alata nego mi treba i što je najvažnije dobro poznam alat i rukovanje sa istim. Znači nije mi nikakav problem odraditi nešto ako znam dijagnozu, to ovde na forumu i tražim DIJAGNOZU da ne lutam ako ne moram. E sada odakle mi sav alat i zašto ga uopšte imam ako nisam automehaničar, e to se lako da objasniti, moj pokojni otac je bio automehaničar

Onda nece biti problema, nisam rekao da ne znas nego da si tako zvucao...alat u ruke i udri :):takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

I ja sam imao isti problem koji je rešen samo izduvavanjem prešine iz klešta vazduhom pod pritiskom.

Ne bi verovao koliko se prašine nakupi unutar klešta i ograničava nesmetan hod pločica. Probaj ovo, a ako to ne uspe onda kolji .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Skinuo sam kočiona klešta i sve lepo pregledao. Kočioni clip kao nov, glatko ide, gumica prašinarka stoji ok i pokriva ceo klip savršeno, onaj pokretni deo i njegove dve osovinice zaštićene harmonika gumicama i namazane mašću, sve deluje ok i kao novo, ne vidim zašto bih vadio klip napolje i menjao gumicu, kasnije ide luftiranje kočnica...sve to ništa i vratim sve kako je bilo, škripi opet i blago koči, točak se lagano okreće ali ne slobodno, isto kao i pre intervencije, ali i nisam očekivao bolje s obzirom da sam samo rastavio, pregledao i ponovo sastavio. Skinem sve ponovo i uočim da kočiona pločica, ona manja, tesno ulazi u okvir klešta, malo oturpijam sa strne pločicu probam da je vratim na mesto, ide glat, e tu već nabacim osmeh da sam ga ubo gde treba. Vratim sve kako je i bilo, malo napumpam kočnicu i krenem da probam, ne škripi ništa i ne koči više. Operacija uspela.

Na fotografiji se vidi šta sam i gde obrusio. Obrušeno je sa obe strane.

Možda još nekom bude od koristi.

1zdrgue.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Normalno je da plocica blago cese disk ali ne toliko da koci. Disk je prilikom okretanja razgura tj gurne od sebe ali je to mali deo milimetra u pitanju. Ukoliko glavi nije dobro. Ako je disk kriv moze se desiti da cese bas poprilicno i tu jedino ravnanje ili zamena diska pomaze. Takodje, moze se desiti ako ima dva klipa da jedan glavi pa da gura plocicu u stranu tj da se plocica ukoso trosi i tada ta kosina uvek zulja o disk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

Ne bih da pametujem mnogo ali da sam na tvom mestu uradio/proverio bih i ovo (desilo mi se na XT 600 iz '80-i neke godine pa ti pricam iz licnog iskustva)

Obicno kod menjanja ulja u kocionom sistemu ja otvaram i gornji klip na pumpi.

Skini rucicu kocnice i izvadi klip .

U rezervoaru za ulje se nalaze dve rupice(mislim da je tako i na scooteru)-jedna sira,preko nje pumpa "uzima" ulje sabija pritisak u klesta i koci i jedna uzana koja ima zadatak da kada pustis kocnicu pritisak ulja u klestima se oslobodi tj. vrati ulje u "kazance" .

Cisti se veoma jednostavno-iglom od sprica,onom najtanjom,zavrtis par krugova dok igla ne prodje dole.

Ocistis,izduvas,vratis sve na svoje mesto,sipas ulje  i to je to.

na slici je to prikazano brojem 11 i 12.

post-3086-0-23424700-1427296020_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

Ponovo mi škripi kada guram skuter, sigurno je zbog blagog ćešanja kočonih pločica, to je provereno. Kada tu manju ploćicu, onu do kočiong klipa, malo prisilno pritisnem  prema klipu onda je sve ok, ne škripi i ne češe o disk, ali naravno onda posle toga traži dva tri stiska ručice kočnice tj. napumpavanje da bi se vratila na pravo mesto. Probao sam da skinem klešta, zavrnem jedan duži šraf prema disku, bočno,  onako da blago nalegne na disk i onda okrenem točak, disk se slobodno okreće oko 80% posto kruga i onda nalegne na šraf i zaustavi točak, znači disk nije idelno ravan. Izmerio sam mernim listićima i odstupanje je 0,2mm. Da li je to dovoljno da stvara navedene probleme, ne znam. U ponedeljak nosim disk na obradu i nadam se s obzirom na njegovu debljinu da mu neće zafaliti tih 02 milimetra ako se skine. Da li će to rešiti proble ne znam, ali vredi pokušati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ja imao isti problem sa prednjim diskom na novom motoru-na manjim  brzinama tresao,kad sam promenuo disk sve je dobro.Ali pred kraj sezone mi se pojavilo da kad vozim skuter po danu ili noci svejedno-znaci vise voznji nema nikakvok kocenja prilikom guranja  a kad motor prenoci ja krenem sa guranjem iz garaze plocice ga  drze-oseti se na guranju znaci i nije tako blago.Kad stisnem prednju to popusti  dalje guranje je utoku dana nema nikakvog otpora.Da lii je neko imao slicna iskustva-cudno je da plocice drze samo ako motor duze odstoji i nece da pusti sve dok nestisnes rucnu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova

Ja ima problem na x maxu kao da mi nesto koci zadnji tocak! Nisam vozio motor 15tak dana i da ga izguram do kapije ide tesko-kao da neko drzi zadnju kocnicu,provozam ga malo ono popusti posle par stotina metara...Vozim ga posle ceo dan bez problema i malopre ga parkiram u dvoriste pade mrak reko ajde da ga odguram do nastresnice kao ono ponovo isti slucaj!

Nikad mi se ovo nije desilo,plocice su nove Brembo stavljene prosle godine,gume nove,felne prave.

Sta li moze biti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Moj slučaj.

Yamaha MT 07. Stavio naprijed nove Ebc hh sinter. Očistio klipove pošto su ove nove tj. deblje i klipovi idu opet ponovo dublje u čeljust. Sve odrađeno po ps. Promijenio kočiono ulje.

Probno kočenje po ulici super i sve ok.

Krenem na vožnju i prvo što primijetim wobling na oko 180. Probam jednom, dva puta, tri puta i sve gorje.

U zavojima tj. u dobrom nagibu motor mi se ispravlja i borim se sa njim. Sve mi je odmah bilo jasno.

Vratim se odmah kući, motor na štender, diskovi baš jako vrući, a točak rukom jedva okrenem.

Vratim nazad original pločice koje su još sasvim ok i motor ponovo funkcionira kako treba.

Ebc naručio iz Engleske. Pitam prijatelja koji radi u moto branši šta on misli za taj slučaj i odgovor je bio ovakav.

Uvalili ti kinesku kopiju. Bacaj to da ne stradaš.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

na nekim čeljustima koje su loše pločice jednostavno ne klize po klizačima kako treba pa se nakrivo glave .To je uglavnom na kinezima i nije ništa strašno pošto se u vožnji ni ne dešava nego kad staneš  i izgleda ko da su stisle disk.Nemoguće je popraviti i svi tako voze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Nema veze sto je kinez tocak mora lako da se okrece,prednji.Ako ima vazduha u hidraulicnom sistemu desava se da se greje disk u voznji,tj plocice delimicno stiskaju.Ako zariba klipcic u kljestima ,tesko vraca pa opet stiska delimicno.Disc ako nije idealno ravan nije strasno ,plocice se automatski razmaknu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 28. 3. 2015. at 7:54, keš je napisao:

Ponovo mi škripi kada guram skuter, sigurno je zbog blagog ćešanja kočonih pločica, to je provereno. Kada tu manju ploćicu, onu do kočiong klipa, malo prisilno pritisnem  prema klipu onda je sve ok, ne škripi i ne češe o disk, ali naravno onda posle toga traži dva tri stiska ručice kočnice tj. napumpavanje da bi se vratila na pravo mesto. Probao sam da skinem klešta, zavrnem jedan duži šraf prema disku, bočno,  onako da blago nalegne na disk i onda okrenem točak, disk se slobodno okreće oko 80% posto kruga i onda nalegne na šraf i zaustavi točak, znači disk nije idelno ravan. Izmerio sam mernim listićima i odstupanje je 0,2mm. Da li je to dovoljno da stvara navedene probleme, ne znam. U ponedeljak nosim disk na obradu i nadam se s obzirom na njegovu debljinu da mu neće zafaliti tih 02 milimetra ako se skine. Da li će to rešiti proble ne znam, ali vredi pokušati.

šta si uradio po tom pitanu,ja imam problem malo krive felne u srcu koja ne može da se ispravi i disk na jedno 15 % površine tako češe pločicu pa se malo greje.Tu mi nikako nije jasno zašto disk ne pottisne tu pločicu kolko treba unutra ako klip dobro klizi i igde ne glavi pločica. .Sve je ista priča ko kod tebe i nije i jasno stvarno zašto jednostavno klip ne urne pločicu i sve bi trebalo da je u redu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW 400

To je bilo na malom skuteru, ne mogu da se setim kako je to reseno. 

Cim ti se greje disk onda jace cese, nije ono da ga samo miluje. Ipak mislim da bi trebao klesta razraditi, ali javice se vec neko sa vecim iskustvom.

Promenio član keš

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2807 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Povaditi klipove i ocistiti, unutrasnjost klijesta takodje jer se skupi talog u njima i najvaznije, povaditi sve gupice i ocistiti i njih i njihova lezista. Na gumice se nahvata nekakav oksid, a takodje se skupi ispod njih u lezistima pa ih gura vani i pritiscu klipove

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja