Jump to content

Moto Zajednica

BMW 1100 RT ili 1150 RT

Recommended Posts

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Prodas tu nakaradu od motora,pocnes da razmisljas o BMW -u i dodjes krajem leta do mene kad budem ponovo radio i pokazacu ti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ponekad imam osecaj da bi se potukli. Bar mi tako postovi deluju. 

 

Nije problem ukoliko se gleda izolovana servisna intervencija, postoje operacije koje prethode, npr, demontiranje panela, itd.  

 

Ovde mozete videti dosta toga, od zamene seta kvacila do fluida i sajli. Procenite sami da li imate vremena, uslova, alata i znaja osnove mehanike koja nije samo krstasti, ravni srafciger, zavija se u smeru kazaljke na satu.

 

https://www.youtube.com/results?sp=SBTqAwA%253D&q=BMW+R1100RT+service

 

Razumem i slazem se, zamena fluida, filtera, svecica, nije problematicna no, druge stvari mogu biti a moracete da ih odradite. Govorimo o punoletnim motociklima od kojih ni jedan nije ispod 100000km a verujem da kupovinom R1100RT planirate da vozite najmanje po 10000 godisnje.

 

Ja sam sto se tice motocikala izuzetno pedantan, volim da sve bude uradjeno u intervalima po preporuci proizvodjaca, volim da svaki sraf bude na mestu, svaka vezica, nista da ne ogrebem, zakacim, da ne razjebem srafove losim alatom itd. Kontakt sprej, WD40, sprej za sajle, bakarna mast, litijumska mast, keramicka mast, da ne nabrajam sta drzim u garazi... To je lakse izvesti na japanskoj spravi i nemojte da se ubedjujemo da je na R1150RT iz premijum klase sa takvom koncepcijom sve prosto i jednostavno kao na japanskom motoru, nije i nikada nece biti. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam sto se tice motocikala izuzetno pedantan, volim da sve bude uradjeno u intervalima po preporuci proizvodjaca, volim da svaki sraf bude na mestu, svaka vezica, nista da ne ogrebem, zakacim, da ne razjebem srafove losim alatom itd. Kontakt sprej, WD40, sprej za sajle, bakarna mast, litijumska mast, keramicka mast, da ne nabrajam sta drzim u garazi... To je lakse izvesti na japanskoj spravi i nemojte da se ubedjujemo da je na R1150RT iz premijum klase sa takvom koncepcijom sve prosto i jednostavno kao na japanskom motoru, nije i nikada nece biti. 

 

Ne razumem o cemu pricas. O genralnoj na masini ili o necem drugom? Zamenu lamela ces mozda raditi jednom, a mozda ni jednom dok je motocikl kod tebe. Svakodnevno servisiranje (ulja, filteri, plocice i sl.) neuporedivo jednostavnije na BMW bokseru nego na japancima. U jednom se slazem sa tobom - nije sve na BMW prosto i jednostavno kao na japanskoj spravi - jednostavnije je. O ostalom.... nije mi samo jedno jasno - ko to je to naplasio, kako si stekao ovakvo misljenje, moze li neki primer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam ga dobrim delom zaplašio prevashodno misleći na složenije operacije i olako laćenje alata da se one čine čitajući manuale, forume i youtube. Još odavno sam pogledao nekoliko klipova Chris Harris-a kojih izgleda ima najviše kad je BMW po sredi, imao bih komentar na većinu al nije to bitno, već ono što mnoge zavodi, sve se inače prikazuje kao lako, kao očas posla, kako to njemu teče ko voda itd. i ko ne zna, ili ne popznaje problematiku, jednostavno ne primeti da se vrlo vešto ne prikazuju, bolje rečeno kriju, krucijalne stavri bez kojih nema ništa od dobro i kvalitetno obavljenog posla. Sad sam pogledao  vrlo pažljivo višeminutni klip bez prekida filma, odšrafljuje, zašrafljuje,...može to svako naravno, al glavni štos ne naglašava iako ga čini, to je problem a posledica se javi kad tad i pre nego što bi trebalo, odnosno , kako se očekuje. Nije bitna kilometraža već ruke koje su ga pipale, a takođe i motor posle dvadesetak godina mora da se pretrkelja iako radi, recimo, obična mast ne liči ni na šta posle toliko godina i valja sve da se zamene iako nema indikativnog kvara. Alekre jeste jedan od retkih pedantnih domaćina, toliko maziva se ne nalazi ni po uglednim servisima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ponekad imam osecaj da bi se potukli. Bar mi tako postovi deluju. 

 

Nije problem ukoliko se gleda izolovana servisna intervencija, postoje operacije koje prethode, npr, demontiranje panela, itd.  

 

Ovde mozete videti dosta toga, od zamene seta kvacila do fluida i sajli. Procenite sami da li imate vremena, uslova, alata i znaja osnove mehanike koja nije samo krstasti, ravni srafciger, zavija se u smeru kazaljke na satu.

 

https://www.youtube.com/results?sp=SBTqAwA%253D&q=BMW+R1100RT+service

 

Razumem i slazem se, zamena fluida, filtera, svecica, nije problematicna no, druge stvari mogu biti a moracete da ih odradite. Govorimo o punoletnim motociklima od kojih ni jedan nije ispod 100000km a verujem da kupovinom R1100RT planirate da vozite najmanje po 10000 godisnje.

 

Ja sam sto se tice motocikala izuzetno pedantan, volim da sve bude uradjeno u intervalima po preporuci proizvodjaca, volim da svaki sraf bude na mestu, svaka vezica, nista da ne ogrebem, zakacim, da ne razjebem srafove losim alatom itd. Kontakt sprej, WD40, sprej za sajle, bakarna mast, litijumska mast, keramicka mast, da ne nabrajam sta drzim u garazi... To je lakse izvesti na japanskoj spravi i nemojte da se ubedjujemo da je na R1150RT iz premijum klase sa takvom koncepcijom sve prosto i jednostavno kao na japanskom motoru, nije i nikada nece biti. 

Grešiš druže....

Mogu ti uporediti japanca i bmw, pošto imam oba....uporediču CBF600SA i R1200GS

- Zamena filtera ulja.....na oba jednostavno lako i brzo, za oba treba "specijalni alat" ili takozvani ključ za uljni filter (kod Honde CBF ti obični ključevi na lanac ili traku ne pomažu puno, pošto ne možeš da jih okreneš zbog izduvnih grana

- Ispuštanje ulja.....isto kod oba

- Zamena vazdušnog filtera..... - kod bmw-a digneš oba sica, otšarafiš 2  vijka bočnog poklopca, makneš poklopac, izvadiš dve kajlice koje drže usis, izvadiš usis i zameniš filter

                                            - kod honde skineš bočnu plastiku, otšarafiš 3 vijka, makneš poklopac i zameniš filter.....tu je malo manje posla i mnogo lakša promena kod honde

- Zamena svečica....ovo baš nije fer, jer se kod japanaca radi provera svečica na 6.000 km, a zamena na 12.000km, dok se na bmw sa običnim svečicama radi zamena na 40.000km. Ali uporedimo i to....

                          - kod bmw-a skineš plastični pokrov kape svečice, izvadiš kapu svečice, i zameniš svečicu.Kod donjih svečica je potrebno otšarafiti zaštitu prišarafljenu na dva vijka, izvadiš kapicu svečice i promeniš svečicu......prosto kopasulj

                          - kod honde prvo skineš oba sica (vozačev je prišarafljen), pa skineš oba bočna porova, pa obe bočne maske (naravno isklopiš oba žnigavca), otšarafiš rezervoar pa ga digneš, izklopiš merač benzina,izklopiš obe cevi koje idu na slavinu goriva te izklopiš odušak rezervoara. Makneš rezervoar, izvadiš sve 4 kape za svečice i tek onda misliš da si uhvatio nekoga "za jaja", ali ne...Prvo polomiš prste da izvadiš sve kapice svečica jer su kablovi izuzetno kratki, a kapice duge. Izvaditi i zameniti krajnje dve svečice nije nikakav problem , ali zamena srednje dve svečice....e, to je več jebada "par ekselans", pošto ti treba ili "specijalni ključ" ili gedora za svečice sa tačno dugačkim produžetkom i zglobom. Ako je produžetak prekratak, nema zašrafljivanja, ako je predugačak, nema otšrafljivanja jer nečeš izvaditi ključ sa produžetkom. Iskreno, zamena svečica na bmw-u uz kafu,cigaru,rakiju i žensku ne može da potraje više od pola sata. Kod honde uzmi slobodan dan, jer ispod dva sata i to ako si izverziran nema šanse..... zaboravi kafu,cigaru,rakiju i žensku.....

 

Istina, na bmw-u na 20.000km imaš i zamenu ulja u kardanu, koja traje recimo pola sata (sa kafom,cigarom,rakijom,.....), jer otšarafiš dva šarafa, ispustiš ulje, zašarafiš jedan šaraf,naspeš ulje te zašarafiš i drugi šaraf. Ima posla, treba priznati. Ali koliko traje recimo zamena lanca i lačanika? Verovatno mogu da zaboravim na ono kafu,rakiju,cigaru,.....

imaš dve stvari koje trebaš da uradiš na bmw-u a nije potrebno na hondi....zamena remena aletrnatora (koja traje max pola sata ) i zamena filtera benzina, za kojeg ti je potrebno recimo 2-3 sata.Sa druge strane honda nema filtera za benzin, pa malo-malo skidaš karburatore, nosiš na čiščenje, pa štelovanje i sinhronizacija...tre a ti malo više od 2-3 sata a to bogami i košta.

Još uvek si siguran da su servisne radnje teže na bmw-u nego na japancu? Meni se ne čini tako....

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Па да чујем какви су утисци.... пошто сам и ја купио 1100тку пре 5 месеци и прешао око 9000 км и досао до закључка као и већина који га возе,а то је да је рт један госпаодин мотор!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Људи, волео бих да ако неко има неки добар текст да пошаље где бих могао сазнати штогод корисно око R1100RT. Мож' и на енглеском, поприлично се разумем.

Добијам га у замену за свој мотор, и искрено мало ме заинтригирао.
 

P.S У питању је 1999 годиште.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: Plovim drugim vodama

Ja sam odusevljen sa motorom.Najvise me odusevljava drzanje u krivini,osecaj sigurnosti sto ga brze vozis.Odradio sam mu do sada zamenu svih ulja,reviziju zatezaca lanca,zamenu semeringa za nivo ulja(oko),sve filtere,gumice na usisu kod cilindra,svecice,nastelovao ga i sada se vozimo.U planu preko zime zamena kvacila i svih sajli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: Plovim drugim vodama
On 16.8.2017. at 11:23, Svaler je napisao:

Људи, волео бих да ако неко има неки добар текст да пошаље где бих могао сазнати штогод корисно око R1100RT. Мож' и на енглеском, поприлично се разумем.

Добијам га у замену за свој мотор, и искрено мало ме заинтригирао.
 

P.S У питању је 1999 годиште.

E i moj je 99 godiste.Do 97-me su bili sa starim tipom menjaca,a od 97 je novi pouzdaniki menjac.Motor je prava limuzina za put,ali za grad nije.Meni je pogled stalno na meracu temperature.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Svaler- Imaš zemljaka Jozefa i može ti uživo preneti utiske, sve što važi za GS može se odnosti i na RT sa razlikom u pretežnoj nameri, RT je više putno orjenrtisan ali te ne znači da zaostaje u gradskoj upotrebi. Ne znam šta te zanima al recimo ovaj forum je možda interesantan:

 

http://bmwsporttouring.com/ubbthreads/ubbthreads.php?ubb=postlist&Board=1&page=1

 

@Bojane-nemoj se opterećivati temperaturom, ne greje se to kako se možda očekuje, neće ništa da mu bude i na osmoj crti, a probaj da ga zagreješ i na sedmicu pa ćeš videti koliko dugo mu treba u mestu, u vožnji nemoguće.

 

A što se tiče menjača, ako ne prave probleme prve dve serije, malo veraovatno da će, M97 jeste manje podložan kvarovima ali je druga brzina i tu problematična ostala, ali ulazna osovina ume da se kvari i to se otkrije kad je gotovo kasno a reparacija skupa,  kod starijih modela nema problema sa njom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne, nije, to na šta misliš je u glavnom "rezervisano" za šestostepene menjače uključujući i 1.2 i nije uvek ista mera, zavisi kako je spakovan menjač. M97 je drugojačije malo konstruisan i jednostavno ima previd, ali se ne javlja često zaista i nije za opterećivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Aprilia Caponord ETV 1000 ccm

 Pratim ovu temu pa bih zamolio vlasnike ili poznavaoce  BMW-a R1100 RT-a da mi odgovore na sledeca pitanja. Trenutno vozim Caponorda (kog nameravam da prodam) koji je ok ali razmisljam da predjem na klasican putni motor. Razmisljam da li cu sa mojom visinom od 1,90 m. uspeti da se skockam na njega te kako na putovanjima idem u 90% sa suprugom koliko ima mesta na njemu. Cuo sam da ima nekakva podesavanja u tri nivoa ali mi to apsolutno nista ne znaci, treba mi odgovor iz prve ruke, neko ko ima iskustva sa ovim motorom. Kolika je potrosnja kako u gradu tako na otvorenom? Unapred hvala na odgovorima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: Plovim drugim vodama

Ima podesavanje sedista vozaca u tri nivoa.Ja sam visok 180,a sedistei je u najnizem polozaju.U gradu mi trosi jednu oko jedne crvene.Otvoreni put zavisno od voznje 5.5 do 6.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Dejan24-Mesta ima za dvoje i te kako, ali bi trebao da probaš motor, meni je knap za kolena podužno iako sam niži i nisam nešto krakat, ne mogu da stavim kolenice recimo. Dobro podešen troši ispod 5, naj niži beleži 4,63 u umerenoj vožnji, turing 5,2-5,5, a već na autobanu pri 200 je 6 pa i preko. Grad je ne referentan, znam vlasnika koji po desetak minuta stoji u mestu dok se uključi na ulicu iz svog parkinga unutar zgrade, a potom sačeka bar još dve promene semafora dok ne uđe u Bulevar kod ETF- u Beogradu, pa onda stani kreni od semafora do semafora,.... tako da u u užem centru 6,5 je uspeh, ide i preko 7 kod nekih vlasnika, mi po brdovitim naseljima smo ispod 6.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vozio sam 850 jedan produženi vikend tamo neke davne 2001. Sa svojih 193cm nije mi nigde ništa zafalilo. Istine radi, ako je nečeg falilo to bi bilo malo uzbudjenja jer je motor tako lepo napravljen da ne osećaš skoro ni vetar ni ubrzanje i imaš osecaj da sediš u nekoj udobnoj fotelji.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Aprilia Caponord ETV 1000 ccm

Hvala svima na odgovorima, da video sam da postoji i 850 pa Savane da li jos nesto znas o tom motoru, vidim da je na izgled isti kao i njegova jaca braca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I pored svojih gabarita povozan je motor, vozikao sam ga po gradu i nigde mi nije zasmetalo sto je malo veći. Oduševio se mogućnošću da kacige i sve sto ti ne treba strpaš u kofere umesto da vucaras sa sobom po gradu.
Vizir koji se spusta na dugme je takođe odlična stvar mada iskreno rečeno kad voziš takav motor ne znam zašto bi ga uopšte zeleo spustiti.
Menjač mu je bio dosta bucan kad ulazi u drugu brzinu. Sad ne znam jel to nešto tipično za konkretno taj motor ili cela serija ima malo bucnije menjace.

Eto toliko od mene za mojih 3 4 dana vožnje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Dejane, nemoj slucajno da uzimas R 1150Rt ,pogotovo ove sa sest brzina (ima forumasa koji ga voze, a poznajem ih, pa neka iskreno napisu utiske) R1100RT je motorcina za jaceg brata.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ja vozim r1150 rt i nemam nikakvih problema sa menjacem ,2 sezone ga vozim presao sam oko 17 000km sa njim. Saltao sam ga letos po Karpatima danima i nikakav problem sem zamora moje sake od kvacila :) Proslo leto 5-6 zemalja obisao sa njim. Jednom nisam sisao sa njega skoro 10 dana i nikakav zamor ni mene ni motora ni menjaca. Potrosnja bas ovo kako je napisao Djunta da ne ponavljam, bukvalno u broj.

 

Moje sediste je modifikovano i sada se sedi blize tanku. Fabricko dosta sire i udobnije ali zbog kolena neko od 190cm i vise moze imati problem,nema gde da stanu noge jer udaraju kolena  u plastiku. Ali probaj mozda nisam upravu.

Sve ostalo glupo da ponavljam ljudi su vec rekli. 

Inace lepsi je od 1100 televizora ,ima 6 brzinu,  i malo vise snage. Meni dovoljno da se opredelim za 1150.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaki Cigo svoga konja hvali, naravno da sam i ja pristrasan kolko god se trudio suprotno. Razlika u performansi agregata je na nivou neprimetnog, a mnogo su veća  odstupanja zbog nedovoljno dobre podešenosti kod istog modela. VI brzina je praktično neupotrebljiva ispod 100kmh i na ravnom, čak šta više pogubna za kvačilo i menjač, jednako u svim brzinama pri malim obrtajima, zabadanje gasa u tim režimima jednostavno šteti i sa rastom kilometraže se povećava i mogućnost kvara, kad se uoči anomalija već je kasno, zato u gradskim uslovima valja voditi računa. Hidraulično kvačilo traži održavanje, pogrešan stereotip je da je "life time", pogotovu ako je sistem koji se puni mineralnim uljem, ono gotovo da nije hidroskopno. Dobio sam info da zvaničan servis ne menja ulje jer postoji rizik otkazivanja kvačila i praktično svaki polovan motor može imati iz tog razloga problematičnu hidrauliku, ne vidim razloga za to iako ima specifičnosti pri prostoj zameni ulja koje nije večito i valja da se menja, čak i kad je čisto i bez vazduha istočeno, oseti se razlika sa novim. R1150RT ima Servo ABS kočioni sistem, GS od 2003 godine, serija R1200 ga je imala zaključno sa 2006-tom kada je servo izbačen trajno za naredne modele. Pojačivač snage kočenja ima efekta, naročito kod ne održavanih kočnica, međutim kad je sve cakum pakum, mrtva trka, dok je neposrednost  na strani obične kočnice. Servo je ukinut kao dovoljno nepouzdan i ne bezbedan, nije to pravilo ali je činjenica da ga je BMW izbacio iz upotrebe. BMW nalaže obaveznu zamenu ulja na 12 meseci, servisi izbegavaju to da čine i opet polovni motori budu problematični i po tome. Zamena ulja ni malo nije jednostavna i rizična je, pri otkazivanju sistema zajedno otkažu i servo i ABS a uspešnost reparacije nije velika. Youtube mačku o rep.

 

Jeste 1150 RT lepši od 1100RT, meni minorno al nekome značajno što je u redu pri izboru. Tehnički, u smislu pouzdanosti i održavanja je prednost na strani 1100, cenovno takođe, registracija plus, godište pa ni  kilometraža nisu preterano od uticaja već konkretno stanje i to bi po meni bio prevashodan kriterijum a sve ostalo u sferi nebitnog gde spada i izričita tvrdoglavost ka nekom od pomenutih modela, šta se za novčanu ličnu mogućnost može kupiti boljeg stanja.

 

(Isto važi za GS-ove, s tim da je R1150GS mnogo lepši od modela koji imam, doduše nakon redizajniranja nije baš tako, na kraju stvar ukusa.) 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja