Jump to content

Moto Zajednica

Kros Motori i Papiri

Recommended Posts

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Pre dvadesetak godina u pasoš su na carini upisivali i kamere i fotoaparate. Jebene CD plejere...Da be pričam o lap topovima... Danas je to verovatno "glupo" ,pa prelazimo granicu sa dva lap topa,tri fotoaparata,5-6 smart telefona i niko ništa ne pita. A ne verujem da se nešto u zakonu promenilo. Rekao bih da je neko drugo vreme.

Ako se nameraci gad,može da ti upropasti put na odmor zbog jedne jedine knjige na galeriji automobila koju je gospođa ponela da čita na plaži...

Strašilo,šta ti znači ono " pura dreku"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

prvo i osnovno, kako sam već napisao, postoji katalog proizvoda sa cjenovnim pragovima na osnovu kojeg se klasificiraju stvari i roba .. ;)

 

drugo, ne možeš (možeš, ali se ne smije :lol: ) upisati robu višeg cjenovnog razreda u carinsku dokumentaciju bez dokaza o vlasništvu .. :takoje: .. jer ti je carnet zvanični dokument, priznat od strane države kojim možeš dokazati vlasništvo, pa samim tim, ako bih ja tvoj motor mogao upisati u carnet na svoje ime, mogao bih samim tim dokazati i to da je motor moj .. ;)(logično, zar ne)

...

 

Prvo (:D), Ok, to sa cjenovnim pragovima, nisam upucen, ali ima smisla. Pitanje je koji to visi cijenovni rang? Odnosno da li kroser (ili laptop) spada u taj visi cijenovni rang?

Koliko sam ja nasao po netu, postoji u zakonu o svojini slicna podjela (vrijednosni rangovi), pri cemu se dokazivanje vlasnistva pokretne imovine manje vrijednosti vrsi na neki drugi nacin, posto dokumenata obicno nema. Jedino sto nije pisalo nista konkretno o tim vrijednostima.

 

A drugo, da li si siguran da sa karnetom mozes dokazivati vlasnistvo? To je samo dokaz da si ti nesto unijeo / iznijeo u/iz zemlje, a to ne mora biti tvoje.

Tako da meni to ipak nije logicno. :) Mada logika i pravo ... babe i zabe. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Podaci u karnet se ne upisuju na "lijepe oči" ... mora postojati pisani trag ...

 

nemogu ja upisati tvoj motor na carnet na moje ime ako nemam odgovarajući dokument ... (ugovor, punomoć i/ili slično)..

 

jebemumiša, zar nema na forumu nijedan carinik ili špaditer .. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Podaci u karnet se ne upisuju na "lijepe oči" ... mora postojati pisani trag ...

 

nemogu ja upisati tvoj motor na carnet na moje ime ako nemam odgovarajući dokument ... (ugovor, punomoć i/ili slično)..

 

jebemumiša, zar nema na forumu nijedan carinik ili špaditer .. :lol:

 

jbmumisa, bas zato mi i jeste cudno, jer sam ja upisao malog KTM-a jednom prilikom i niko mi nije trazio nista (nikakav dokaz o vlasnistvu).

A jos i de facto nije bio moj, vec mog sina. :D

Hocemo carinika. :BJB2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ja sa sobom nosim laptop i autodijagnostiku sto je vrijedno bratbratu kao jedna kros cvaja. Od dokumentacije nemam nista osim onih naljepnica :)

Na aerodromu sam prvi put kad sam isao pitao jel treba nesto da se prijavi/upise ispadoh smijesan, ono tipa pa to svaki putnik nosi hajde razguli. Od tada sam imao 4-5 prelijetanja i vise i ne obracam paznju kao ni za mobilni telefon.

 

E sad drugo, kupio sam legalan motor u holandiji i dovezen je na kamionu i tako je usao u zemlju. Na granici je kamiondzija pitao jel treba nesto za ovaj motor a carinik je pitao jel' to onaj bez svjetla i rekao nista, moze "kafu" za kolege. Tako je i bilo. Vlasnik u Holandiji nije imao nikakav dokumenat i na insistiranje da nesto treba on je ponudio svoje podatke i rekao mozete vi napisati neki ugovor pa evo moji podatci. Tako da je motor stigao sa podatcima ispisanim hemijskom olovkom na komadu papira i praznim racunom. Odem na carinu kazu nemamo nikakvu knjigu po kojoj bi ti odredili vrijednost motora vozi to pa ako dodje do nekih promjena dotjeraj. Ja zvao nekoliko puta nikad nista. Problema nemam jer me ovde znaju pa gledaju kroz prste ali zato ne mogu preci u Srbiju ili bilo gdje drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

Hteo bih da pitam jednu stvar, malo sam i kppao po netu, ali nisam nasao odgovor, da li kros motori imaju VIN broj, br. sasije ili tako nesto?

Ako imaju, prosto se pri kupovini pravi ugovor sa tim podacima.

Pitam jer nisam u tematici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Hteo bih da pitam jednu stvar, malo sam i kppao po netu, ali nisam nasao odgovor, da li kros motori imaju VIN broj, br. sasije ili tako nesto?

Ako imaju, prosto se pri kupovini pravi ugovor sa tim podacima.

Pitam jer nisam u tematici.

 

Imaju i broj motora i broj sasije i nije mi jasno zasto se nebi napravio kupoprodajni ugovor sa tim brojevima ( nebitno dali je prodavac Klub ili obican gradjanin ) i to overilo u sudu ili opstini, ( ako treba i platio porez na ugovor - dobio i onaj veliki pecat iz poreske ) i taj papir nosio kao dokaz o poreklu, legalnosti, a panduri neka proveravaju, utvrdjuju, mastaju, kako ga je prethodni vlasnik uvezao, kupio ovde ili sklepao u svojoj radionici :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Da bi se napravio takav ugovor opet taj koji ti prodaje mora imati neki papir o poreklu i vlasnistvu i idemo sve u krug. Nece oni da mastaju vec oduzmu pa nek vlasnik dodje po njega. A isput malo i ga provere da li ima potrage ,a nije retko da kod nas sve sto zavrsi bez papira je ustvari poplaseno negde preko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

U poreskoj traze samo pare ( koliko sam upucen ), a agenciji koja pravi ugovor je bitno samo da ima odakle da prepise podatke-moze i papir iz kluba ( brojeve sasije i motora ) a izmedju njih je sud ili opstina kojoj je bitno samo da se pojave i prodavac i kupac sa licnim kartama da se overe potpisi.

 

:neznam: :neznam: :neznam:

 

A panduri mogu da oduzmu ( na proveru :zbunjen: i registrovano vozilo i da ga drze xxx dana ) ako se zainate >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

Ti se vrtis onda u krug, prvi koji nabavlja motor ide u radnju kupuje, dobija racun i to je to. Onaj ko kupi od njega, sa njim pravi kupoprodajni ugovor.

Ako ti neko ukrade, time dokazujes da je tvoj, posto se ne registruje.

U teoriji za sve polovno sto kupujes bi trebalo da pravis ugovor, kao vrstu obezbeđenja.

 

Ako taj sto prodaje nema papire, ti kupujes macku u dzaku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

... A isput malo i ga provere da li ima potrage ,a nije retko da kod nas sve sto zavrsi bez papira je ustvari poplaseno negde preko.

 

Ako je kros motor iz 1990 i neke god. nakon deset godina lomljenja po kros stazama " poplasen negde preko " onda ti lopovi stvarno neznaju sta kolko vredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

...mora imati neki papir o poreklu i vlasnistvu i idemo sve u krug....

 

Ti ides u krug. Pitanje je koji papir i gdje je to propisano.

 

Papir koji je definitivno ispravan je racun izdat u Srbiji....sa timn racunom i vlasnikom pravis kupoprodajni ugovor ovravas u sudu...platis porez neki ako je propisano i motor je tvoj....a u slucaju da je uvezen to niko ne moze precizno da ti kaze jer ne verujem da je iko prenosio kros motor uvezen od preko....svi voze i teraju pa sta im bog da a ako ih i uhvati policija i oduzme motor onda zovu pravog vlasnika koji ga je uvezo pa ga onda on vadi iz policije.......e sad da li je moguce preneti takav uvezeni kros to je vec diskutabilno i zavisi od papira koji prate taj motor.....AKO JE PLACENA CARINA ne vidim razloga da kupac i prodavac ne bi mogli da naprave kupoprodajni ugovor i motor prenesu na novog vlasnika....a ako nije i motor je proso granicu b\na lepe oci onda je on klasican divljak i VAN ZAKONA JE.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ti se vrtis onda u krug, prvi koji nabavlja motor ide u radnju kupuje, dobija racun i to je to. Onaj ko kupi od njega, sa njim pravi kupoprodajni ugovor.

Ako ti neko ukrade, time dokazujes da je tvoj, posto se ne registruje.

U teoriji za sve polovno sto kupujes bi trebalo da pravis ugovor, kao vrstu obezbeđenja.

 

Ako taj sto prodaje nema papire, ti kupujes macku u dzaku.

 

Jasno, ali... kad bi zivjeli u nekom idealnom univerzumu.

Posto zivimo u realnom svijetu, u kojem se desi da neko npr. izgubi racun, onda cijenim da je zakon predvidio takve situacije,

jer bi u suprotnom svi ljudi na planeti mogli biti kaznjeni za "kradju", posto nema covjeka koji nema neku materijalnu stvar za koju nema racun.

 

Mislim da je opcija da smo onda (zakonski) u milosti policajca takodje nemoguca.

 

Podjes od "nevin dok se ne dokaze suprotno", pa se onda dokotrljas do toga da policija ili neko treci dokazuje da nesto nije tvoje, a ne ti da je tvoje.

Ako obratis paznju na svoje rijeci "...Ako ti neko ukrade, time dokazujes da je tvoj..." onda dolazimo zajedno do ove moje tvrdnje. Racun ti moze pomoci,

da dokazes da je tvoje, ali ako je nesto kod tebe, ti u principu ne moras da dokazujes nista.

 

Sve su ovo moja laicka razmisljanja, otvorena za diskusiju, ali velika slova i "neki papir" jednostavno ne prihvatam kao argumente, posto to jednostavno nisu. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Najbolji

Pazi, sad ti ,kao i ja mozes da guglas zakone Srbije i da nadjes clan nekog zakona koji se odnosi na to sto ti zelis.

Trenutno nemam vremena da ja to trazim, ali bi mogao da se raspitam u nekoj buducnosti.

 

A sto se tice racuna, ako ga izgubi prvi vlasnik lako ce da izvadi kopiju kod prodavca, a ti kao drugi kupac i ne moras da ga imas ako sastavis kupoprodajni ugovor.

 

,ada potrudicu se da proverim kako i sta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Mile, guraš jednostavno krivu logiku... ;)

 

Od idealnog univerzuma su ljudi napravili realni svijet, a realan je upravo oniliko koliko smo ga mi uspjeli sjebati od idealnog ... problem je u tome što smo malo pretjerali, pa je više sjeban nego idealan ... :lol:

 

Od iskopane rude u rudniku sve do gotovog proizvoda postoji slijed kako i na koji način je nešto nastalo, napravljeno, kupljeno ili prodano ... i onda taj proizvod dođe do našeg čovjeka (HR i SRB isti qurac po tom pitanju :lol: ) i tu sva logika i zdrav razum pada u vodu ... jer mi smo pametniji od najpametnijeg i jači od najjačeg, pa nama ne treba ni račun ni ugovor ni ništa, jer ko nama šta može.. jel tako ? :stabre::takoje:

 

probaj nekome u civiliziranom svijetu prodat nešto legalno bez računa i ugovora, pa će te gledati malo čudno .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mile, guraš jednostavno krivu logiku... ;)

 

Od idealnog univerzuma su ljudi napravili realni svijet, a realan je upravo oniliko koliko smo ga mi uspjeli sjebati od idealnog ... problem je u tome što smo malo pretjerali, pa je više sjeban nego idealan ... :lol:

 

Od iskopane rude u rudniku sve do gotovog proizvoda postoji slijed kako i na koji način je nešto nastalo, napravljeno, kupljeno ili prodano ... i onda taj proizvod dođe do našeg čovjeka (HR i SRB isti qurac po tom pitanju :lol: ) i tu sva logika i zdrav razum pada u vodu ... jer mi smo pametniji od najpametnijeg i jači od najjačeg, pa nama ne treba ni račun ni ugovor ni ništa, jer ko nama šta može.. jel tako ? :stabre::takoje:

 

probaj nekome u civiliziranom svijetu prodat nešto legalno bez računa i ugovora, pa će te gledati malo čudno .. :takoje:

 

Stari kinezi kazu da logika i pravo nemaju nikakve veze, mada ponekad i nije tako. :)

 

Ja ne znam sta je za tebe civilizirani svijet, ali ja sam se nakupovao i naprodavao svega i svacega u Holandiji i Njemackoj,

bez racuna i ugovora, a izmedju ostaloga i 3 kros motora, od kojih sam jedan upisao kad sam prelazio granicu.

 

Vec sam postavio ranije link, ali evo nesto interesantno iz zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa

 

3. Zaštita prava svojine

 

Član 37

 

Vlasnik može tužbom zahtevati od držaoca povraćaj individualno određene stvari.

 

Vlasnik mora dokazati da na stvari čiji povraćaj traži ima pravo svojine, kao i da se stvar nalazi u faktičkoj vlasti tuženog.

 

Pravo na podnošenje tužbe iz stava 1. ovog člana ne zastareva.

 

Ovo je recimo interesantno po pitanju ko sta mora da dokazuje.

Po mojoj interpretaciji, policija oduzme nesto sto neko drugi dokazano potrazuje,

a ne nesto sto ja ne mogu da dokazem da je moje, a niko ne potrazuje.

 

Pravnici nas kuliraju. Steta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Mile kad vec teras mak na konac aj sad ti meni objasni sledecu situaciju.Moj zet je kupio Dragstar Jamahu registrovanu do aprila 2015 i sad napravi on kupoprodajni ugovor spakuje tablice i saobracajnu i posalje prvom vlasniku da ga odjavi.....ko sebe ima kopiju ugovora i saobracajne i registracionu nalepnicu na vili....desi se udes iseko ga neki matori dodje policija i oduzmu motor da ga provere zato sto nema tablicu ....u medjuvremenu zetu stignu papiri od prvog vlasnika i on to lepo u policiju i izvadi novu saobracajnu na svoje ime i nove tablice a motor jos uvek u policiji ....i tako 2 meseca stoji dok ga ne provere......zasto ti ovo pisem pa zato sto bi krosa oduzeli trajno ako je bez papira a ti bi dobio krivicnu prijavu zato sto posedujes vozilo bez papira....eto .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mile kad vec teras mak na konac aj sad ti meni objasni sledecu situaciju.Moj zet je kupio Dragstar Jamahu registrovanu do aprila 2015 i sad napravi on kupoprodajni ugovor spakuje tablice i saobracajnu i posalje prvom vlasniku da ga odjavi.....ko sebe ima kopiju ugovora i saobracajne i registracionu nalepnicu na vili....desi se udes iseko ga neki matori dodje policija i oduzmu motor da ga provere zato sto nema tablicu ....u medjuvremenu zetu stignu papiri od prvog vlasnika i on to lepo u policiju i izvadi novu saobracajnu na svoje ime i nove tablice a motor jos uvek u policiji ....i tako 2 meseca stoji dok ga ne provere......zasto ti ovo pisem pa zato sto bi krosa oduzeli trajno ako je bez papira a ti bi dobio krivicnu prijavu zato sto posedujes vozilo bez papira....eto .

 

 

Primjer ti je (veoma) los, da ne kazem da nema veze s vezom, jer,

kao prvo, kros motor nije vozilo (u kontekstu ZOBS-a)

kao drugo, kros ne mogu da provjeravaju "zato sto nema tablicu", jer je to normalno, a sumnjivo bi bilo da je ima

a kao trece, nebih nikako mogao doci u situaciju "da me isece matori i dodje policija", jer se kros motor ne vozi u saobracaju, a kad me isjece na stazi, policija ne dolazi, osim ako neko ugine.

 

Nadam se da je "situacija" objasnjena. A ti se skoncetrisi da sve termine "papiri" zamjenis konkretnim dokumentima i primjenis na kros motor, a ne neko vozilo, i onda si 'on topic'. Eto. ;)

 

ps. zaboravio sam ono s krivicnom prijavom "za posjedovanje bez papira". Imas li neki clan KZ-a u vezi s tim, posto zvucis kao da ga znas napamet.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ghost Mile ...odustajem jer imam utiisiak blagi da nas sve zajedno malo zezas.....ja sam ti najmanje 3 puta napisao sta i kako ali ti ili ne kapiras ili ne zelis da ukapiras ...pozz.1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Carinska dekleracija ili racun ako je kupljen u srbiji, eto jedan od ta dva papira u srbiji traze da imas, ne znam kako je tamo kod tebe u savrsenom svetu ali u srbiji je tako. U svakom drugom slucaju motor moze biti oduzet.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Ja imam utisak ( i ovu temu sam tako shvatio ) da cenjeni GhostMile pokusava da nam objasni kako je to u civilizovanom svetu regulisano i da je sasvim normalno da svako svoj sportski rekvizit normalno i bez stresova natovari na prikolicu i odveze od garaze, radionice, do MK staze i uziva u svom hobiju, a da ovde kod nas nije bas normalno sto nas organi vlasti plase, otimaju i " zadrzavaju na proveri " nesto sto i nije interesantan predmet kradja i malverzacija, i sve to rade na silu, bez zakonske osnove !

 

GhostMile :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ghost Mile ...odustajem jer imam utiisiak blagi da nas sve zajedno malo zezas.....ja sam ti najmanje 3 puta napisao sta i kako ali ti ili ne kapiras ili ne zelis da ukapiras ...pozz.1zdravo.gif

 

Ok. Drzim te za rijec. Hvala za doprinos. :)

 

Ja imam utisak ( i ovu temu sam tako shvatio ) da cenjeni GhostMile pokusava da nam objasni kako je to u civilizovanom svetu regulisano i da je sasvim normalno da svako svoj sportski rekvizit normalno i bez stresova natovari na prikolicu i odveze od garaze, radionice, do MK staze i uziva u svom hobiju, a da ovde kod nas nije bas normalno sto nas organi vlasti plase, otimaju i " zadrzavaju na proveri " nesto sto i nije interesantan predmet kradja i malverzacija, i sve to rade na silu, bez zakonske osnove !

 

GhostMile :care:

 

 

 

:takoje: Nadam se da nisi ironican. :)

 

Gledao sam cijene ski-opreme nedavno... ladno kupis MX motor dok se opremis.

Ipak nikad nisam vidio raciju na nekom skijalistu i provjeru racuna. :)

Garantujem da cak ni gavroliniju nebi palo na pamet da pita za papire kad kupuje skije. :b

 

 

@gavrolini

Prvo, ja ti vjerujem da traze, ali da li znas po kojem osnovu?

Oduzimanje imovine ne moze tek tako. Moraju ti bar reci zasto i to

objasnjenje se na kraju mora zavrsiti s nekim clanom nekog zakona. A to mi trazimo na ovim stranama.

 

Da li je tebi nekad policajac uzeo MX motor? Ili znas nekoga? Kako je to islo? Kakvo su mu obrazlozenje dali?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 243 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Yamaha YZ 250

Ni slucajno nisam ironican. Stvarno cenim vase postove u svim temama ( a i moj cale ( TT600 ) mi par puta rece da obratim paznju na vase postove ( i jos pet, sest ljudi na forumu )) iskusnih i realnih ljudi od kojih moze mnogo da se nauci !

A sto se tice situacije u normalnom svetu, pricali mi ljudi i na druge teme, tako da i JA razmisljam ( a i matori me podrzava ) da pobegnem odavde - sa svojih 19 god - bilo gde, gde se malo normalnije zivi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja