Jump to content

Moto Zajednica

Kros Motori i Papiri

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Daklem, vec nekoliko puta se povela mini-diskusija, kao off-topic u raznim temama, o "papirima" za kros motore.

Uglavnom sam ja zapocinjao, a gavrolini (izmedju ostalih) je pokusao da mi objasni.

Da nebi dalje offovao ljudima teme, pitam ovdje, ali ovaj put samo konkretno.

 

LM, da bi bili sto konkretniji, trebali bi izbjegavati nekonkretnu terminologiju, koja interpretaciju ostavlja masti na volju,

vec se sluziti iskljucivo konkretnim terminima.

 

Neki od stavova clanova koje "papire" treba imati kros motor:

 

- dokumentaciju o poreklu

- carinsku deklaraciju

- saobracajnu ako je (bio) registrovan

- "registrovan na klub"

- racun i dokumentaciju da je placen porez itd

...

 

Podebljao sam namjerno ovaj zadnji itd, jer govori ustvari da post nije konkretan.

Kao ni "dokumentacija o poreklu", jer je pitanje sta je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Treba imati na umu da se kros motor (u principu*) ne moze registrovati.

Ne moze imati saobracajnu dozvolu.

Nije cak ni motorno vozilo u smislu ZOBS-a.

 

* - jedino ako se prepravi u nesto drugo, kao npr. enduro.

 

Ostavljam prostor da grijesim. Zato i otvorih temu. Covjek se uci dok je ziv. A i valjace nam svima da cvrsto stojimo na nogama po ovom pitanju.

 

Dakle, ko ce nam konkretno objasniti i potkrepiti cinjenicama (kao sto su npr. clanovi zakona) sta nam stvarno treba od "papira" za kros motore? :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Saobracajac ce ti traziti saobracajnu, jer on ne zna da se kroseri ne registruju. Kad mi kazes da nemas saobracajnu, moras da mu pokazes neki "alternativni" papir inace ti ga oduzimaju, pa se ti posle objasnjavaj sa sudijom sto nemas dokumentaciju.

 

Mene zanima upravo to "objasnjavanje" sa sudijom. Sta on kaze i kakva je moja pozicija.

Ako policajac to uradi jer ne zna, to nije do mene.

 

Moram da dodam i "alternativni papir" u listu za izbjegavanje u ovoj temi. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ja ne znam sta ti je nejasno ovde...imas dve opcije...uvezen kros sa placenom carinom i kros kupljen u Srbiji.....i mora da glasi na tvoje ime da ne bi bilo oduzimanja na licu mesta ......oduzimanje ti sledi ako te navata policija na javnom putu pa bio to i makadam kad silazis sa terena do kombija ili bilo gde u saobracaju.....a oduzimanje moze i da padne ako ti nadju motor na prikolici a da nije na tvoje ime i nema vise price i diskusije ....to sto sam ti napiosao tacno je 100% i provereno od strane policije.

I jos nesto ne bi me cudilo da ako te navataju javnom saobracaju da bi osim prekrsajen priajve moglo da padne i trajno oduzimanje bez obzira sto je motror u tvom vlasnistvu i glasi na tvoje ime s obzirom da su najavili trajno oduzimanje vozila preko 2 promila pijanstava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja ne znam sta ti je nejasno ovde...imas dve opcije...uvezen kros sa placenom carinom i kros kupljen u Srbiji.....i mora da glasi na tvoje ime da ne bi bilo oduzimanja na licu mesta ......oduzimanje ti sledi ako te navata policija na javnom putu pa bio to i makadam kad silazis sa terena do kombija ili bilo gde u saobracaju.....a oduzimanje moze i da padne ako ti nadju motor na prikolici a da nije na tvoje ime i nema vise price i diskusije ....to sto sam ti napiosao tacno je 100% i provereno od strane policije.

I jos nesto ne bi me cudilo da ako te navataju javnom saobracaju da bi osim prekrsajen priajve moglo da padne i trajno oduzimanje bez obzira sto je motror u tvom vlasnistvu i glasi na tvoje ime s obzirom da su najavili trajno oduzimanje vozila preko 2 promila pijanstava.

 

Posto ne moze da se registruje, mislio sam da se podrazumjeva da ne pricam o voznji u saobracaju na kros motoru.

Pricam dakle o npr. na prikolici, u kombiju ili garazi... posto je to sve isto.

 

Kojim dokumentom dokazujes da kros motor "glasi na tvoje ime"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Dolument je racun na tvoje ime ako je motor kupljen u Srbiji a a ko je uvezen carinska deklaracija i uverenje ili dokaz o placenoj carini .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Dolument je racun na tvoje ime ako je motor kupljen u Srbiji a a ko je uvezen carinska deklaracija i uverenje ili dokaz o placenoj carini .

 

A kad ga prodam tebi? Pa ga ti prodas trecem, a on cetvrtom, petom...?

Kako se onda sve to prati i odmotava?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

kad krene to odmotavanje, poslednji mora da ima kao sto si vec nekog citirao, racun (ili overen ugovor) i placen porez

 

Moja poenta ovdje je bila da ako nema registracije, onda valjda nema ni redosleda.

 

 

Sta ako ja sam sebi sklepam kroser?

Nece mi valjda policajac uzeti nesto sto sam sAm stvorio na pravdi Boga, zato sto nemam racun?

A i ako mi uzme (u neznanju), valjda ce mi ga sudija vratiti, a policija platiti cimanje?

A ako ipak nece, onda ce mi valjda citirati neki clan zakona na osnovu kojeg mi ga neda nazad?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ajde ljudi sve zna Mile nego vas samo jebe. Jako je jednostavno, mada je i dalje najvalidniji dokument jedna crvena ,a u vreme rucka mogu da budu i dve.

 

Jedna crvena ovo ono itd

 

Ovdje u NL je covjek dobio kaznu, bio kriv i platio, ali ne sve. Jedan dio kazne su bili administrativni troskovi (6 eur).

Njih nije platio. Recimo platio 200 umjesto 206. Oni mu uvecali kaznu 3x (kao da nije platio nista).

On na sud i razbije ih, dok istovremeno svi ostali placaju kao dobar dan. (prije i posle njega)

Oni promjene zakon da ne vazi jurisprudencija (da se nebi u buduce pozivali na njegovu pobjedu).

 

A ti podmicujes drotove zato sto oni ne znaju da ti nista ne mogu? :stabre::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

 

 

Moja poenta ovdje je bila da ako nema registracije, onda valjda nema ni redosleda.

 

 

Sta ako ja sam sebi sklepam kroser?

Nece mi valjda policajac uzeti nesto sto sam sAm stvorio na pravdi Boga, zato sto nemam racun?

A i ako mi uzme (u neznanju), valjda ce mi ga sudija vratiti, a policija platiti cimanje?

A ako ipak nece, onda ce mi valjda citirati neki clan zakona na osnovu kojeg mi ga neda nazad?

 

stvarno neznam dali se zajebavaš ili si ovu temu otvorio kao nešto ozbiljno ?!?

 

ali mogu ti reći vrlo kratko i jasno (jer je taj zakon gotovo prepisan od slova do slova kod Vas i kod nas :takoje: )

 

to što neki motor ne možeš registrirati, ne znači da ne moraš dokazivati njegovo porjeklo .. :takoje:

 

mali uvod, vrlo kratak, pa će ti vjerovatno sve biti jasno .. :)

 

možeš li ti kupiti nekakav "normalan motor" koji se može registrirati ?!? možeš ..

 

moraš li ti taj motor registrirati ?!? NEmoraš ..

 

ako imaš takav motor koji se može registrirati, ali ti to ne želiš, moraš imati papir kojim dokazuješ vlasništvo ... a to može biti saobraćajna (ako nije odjavljen), ugovor ili račun (ako je kupljen od pravnog lica) ... nema četvrto ako želiš biti legalan .. :takoje:

 

sva tri dokumenta su jako dobro poznata policiji i ako imaš bilo koji od njih, bit će samo "hvala, doviđenja" ... to što neki pričaju da su polijajci glupi, nisu, samo im se možeš zamjeriti, pa da te zajebavaju namjerno .. :takoje:

 

sve do sad napisano ti identično i za cross motor, osim prve stavke, za njega ne možeš imati saobraćajnu .. :takoje:

 

pa ostaje ugovor i račun .. :takoje: sve ostalo je loše po vlasnika.. :lol:

 

znači, mora postojati imovinsko pravni slijed o vlasništvu tog motora i to je to .. :takoje:

 

 

što se tiče motora kojeg si sam pravio, mislim da se tu zakoni pomalo razlikuju kod Vas i kod nas, ali nisam se pretjerano informirao kako je to kod Vas, pa se nebih pravio pametan, ali znam sigurno da i u tom slučaju moraš imati dokaz o porijeklu... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

U Holandiji a nerjetko i Njemackoj skoro da ni jedan kros motor ne posjeduje nikakav dokumenat, kao kad kupujespolovan bicikl. E onda ti imas situaciju gdje imas legalnu stvar ali nemas dokaz. Pa sa tom istom stvari obidjes na prikolici pola evrope bez problema i dodjes kod nas i onda pocinju problemi.

 

Sta ako je Mile dotjerao motor kod mene na jednu sezonu?

 

Daje mi ga na koristenje bez njegovog prisustva?

 

Posle vraca taj motor ako mu ga u medjuvremenu policajci ne oduzmu po zakonu.

 

Kom zakonu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Ne moze da ga doveze bez ata carneta. Postoji ata carnet za uvoz ako motor ostaje u toj zemlji i privremeni ne odredjeno vreme. Motor drugacije ne moze da predje granicu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

stvarno neznam dali se zajebavaš ili si ovu temu otvorio kao nešto ozbiljno ?!?

 

ali mogu ti reći vrlo kratko i jasno (jer je taj zakon gotovo prepisan od slova do slova kod Vas i kod nas :takoje: )

...

 

Mrtav sam ozbiljan. O kojem zakonu govoris?

Ja sam iskopao nesto o vlasnistvu na brzinu ovdje. Slicno sam nasao i za HR i cini se na prvi pogled isto.

Nije da sam sjedio skrstenih ruku. :)

 

Nisam 100%, ali mi se cini da ima neka razlika izmedju motornih vozila (iz domena ZOBS-a) i ostale pokretne imovine.

Takodje mislim da veliku ulogu ima i vrijednost imovine, a kros motor je u nekom nizem domenu vrijednosti.

 

Naravno da je logicno da bi trebao "imati neki papir" i ja razumijem ta "da li se zezas" pitanja, ako se gleda iz tog "logickog ugla".

Ali mene zanima pravni aspekt, sto nerijetko s logikom nema nikakve veze.

 

...

što se tiče motora kojeg si sam pravio, mislim da se tu zakoni pomalo razlikuju kod Vas i kod nas, ali nisam se pretjerano informirao

kako je to kod Vas, pa se nebih pravio pametan, ali znam sigurno da i u tom slučaju moraš imati dokaz o porijeklu...

 

Upravo o tome je tema. Kako znas? :)

Ne tvrdim ja da ne moras imati dokaz, samo hocu potpunu pravnu sliku u vezi ovoga, a onda tvoje "znam sigurno" jednostavno nije dovoljno.

 

Ja vjerujem da su gavroliniju uzeli motor, ili da su cimali acu-pn ili nekog treceg,

ali oni ne razumiju da mene upravo zanima osnov po kojem su ih cimali.

Ono sto 100% znam jeste da "moras imati neki papir" nije taj osnov.

Ili im ga nisu objasnili ili ga oni nisu shvatili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne moze da ga doveze bez ata carneta. Postoji ata carnet za uvoz ako motor ostaje u toj zemlji i privremeni ne odredjeno vreme. Motor drugacije ne moze da predje granicu

 

Ja sam ti vec prijavio da sam ih presao bar 5-6 u 2 godine. Znaci da drugacije ipak moze. Cudi me da si to zaboravio, a bila je diskusija vec.

Na jednoj sam ja trazio da mi upisu, jer sam se bojao da ce me cimati oko carine kad se budem vracao. Na drugoj me carinik pitao na ciji pasos da

upise kroser (da bi sprecio nelegalan uvoz). Pri svemu tome me NIKO nije pitao za bilo kakav dokaz o vlasnistvu ili porijeklu.

 

ATA carnet postoji za 2 vrste robe:

- za vozila

- za ostalu robu

 

O kojem karnetu pricas? Opisi svoju muku koja te je natjerala da uzmes karnet za kros motor.

Ne razumijem tvoj "otpor" ovoj diskusiji. Zar nije i u tvom interesu da se ovo konkretizira i razjasni?

 

Tvoj najveci problem je sto MX vidis kao motorno vozilo iz domena ZOBS-a, a to jednostavno nije istina.

I kosilica za travu ima tockove i motor. Kupis je za 50-100 evrica u Rodi. Nema ime na racunu.

Da li i za nju treba karnet?

 

U Holandiji a nerjetko i Njemackoj skoro da ni jedan kros motor ne posjeduje nikakav dokumenat, kao kad kupujespolovan bicikl. E onda ti imas situaciju gdje imas legalnu stvar ali nemas dokaz. Pa sa tom istom stvari obidjes na prikolici pola evrope bez problema i dodjes kod nas i onda pocinju problemi.

 

Sta ako je Mile dotjerao motor kod mene na jednu sezonu?

 

Daje mi ga na koristenje bez njegovog prisustva?

 

Posle vraca taj motor ako mu ga u medjuvremenu policajci ne oduzmu po zakonu.

 

Kom zakonu?

 

Ja ako predjem granicu mogu da ti ga ostavim, na godinu ili 100 godina. Tu bi onda vjerovatno bio u pitanju carinski prekrsaj, ali ne vidim kako bi se to moglo dokazati.

Mehanizam koji me sprecava je upisivanje na granici da sam ga uvezao. Ukoliko mi "samo mahnu" i ja prodjem, voz je prosao.

Ostaje jedino da se javi neko ko zna nesto konkretno sto dokazuje da ovo nije istina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Mrtav sam ozbiljan. O kojem zakonu govoris?

 

Govorim o carinskom zakonu, tj. o carinskom prekršaju koji je kod Vas u SRB još uvijek takav kakave je i bio, a kod nas je od ulaska u EU dobrim dijelom prešao u porezni zakon .. :takoje:

 

Mislim da SRB koju godinu (ali ne puno) kasni po tom pitanju za HR, ali kod nas je unazad 5-6 godina jaaako (jako) puno motora (rama) završilo po otpadima na kilu, a dijelovi po oglasnicima (ili cijeli motori po kojekakvim šupama po selima) jer se počelo gledati na to (iako zakon postoji jako dugo, točnije još iz doba YU, ali se jednostavno nije primjenjivao) .. a sad se svi skupa čudimo ko pura dreku ... :lol:

 

da se razumijemo, ja sam vozio motocross utrke i promjenio nekoliko motora i svi su bili "na lijepe oči" ... onda je jedno vrijeme prolazila fora sa klupskim potvrdama, čak si s njima mogao i preko granice (vrijedilo uz ata carnet) ... onda se malo po malo više nije ni to priznavalo, već si uz ata carnet morao imati vjerodostojan papir o vlasništvu koji nije zahtjevao da bude upisano ime vlasnika, već samo porjeklo vozila ... e sad smo došli i do toga da mora biti dokaziv imovinsko pravni slijed ..

 

sa jedne strane su ljudi ljuti na to jer im se osporava vlasništvo, ali sa druge strane, taj zakon postoji od vremena kad su najstariji članovi foruma još srali u pelene, ali su ga svi kršili jer nitko nije postavljao pitanje ... sad kad je došlo do grla, opet se svi čudimo ko pura dreku .. :lol:

 

na kraju jedno amatersko pitanje ... ti recimo imaš jedan takav motor u garaži ... i ja dođem jednu noć i odvezem se na njemu .. recimo da sam fizički jači od tebe i da imam jaču ekipu ... koji je tvoj pravni lijek po tom pitanju ? :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mrtav sam ozbiljan. O kojem zakonu govoris?

 

Govorim o carinskom zakonu, tj. o carinskom prekršaju koji je kod Vas u SRB još uvijek takav kakave je i bio, a kod nas je od ulaska u EU dobrim dijelom prešao u porezni zakon .. :takoje:

 

Mislim da SRB koju godinu (ali ne puno) kasni po tom pitanju za HR, ali kod nas je unazad 5-6 godina jaaako (jako) puno motora (rama) završilo po otpadima na kilu, a dijelovi po oglasnicima (ili cijeli motori po kojekakvim šupama po selima) jer se počelo gledati na to (iako zakon postoji jako dugo, točnije još iz doba YU, ali se jednostavno nije primjenjivao) .. a sad se svi skupa čudimo ko pura dreku ... :lol:

 

da se razumijemo, ja sam vozio motocross utrke i promjenio nekoliko motora i svi su bili "na lijepe oči" ... onda je jedno vrijeme prolazila fora sa klupskim potvrdama, čak si s njima mogao i preko granice (vrijedilo uz ata carnet) ... onda se malo po malo više nije ni to priznavalo, već si uz ata carnet morao imati vjerodostojan papir o vlasništvu koji nije zahtjevao da bude upisano ime vlasnika, već samo porjeklo vozila ... e sad smo došli i do toga da mora biti dokaziv imovinsko pravni slijed ..

 

sa jedne strane su ljudi ljuti na to jer im se osporava vlasništvo, ali sa druge strane, taj zakon postoji od vremena kad su najstariji članovi foruma još srali u pelene, ali su ga svi kršili jer nitko nije postavljao pitanje ... sad kad je došlo do grla, opet se svi čudimo ko pura dreku .. :lol:

 

na kraju jedno amatersko pitanje ... ti recimo imaš jedan takav motor u garaži ... i ja dođem jednu noć i odvezem se na njemu .. recimo da sam fizički jači od tebe i da imam jaču ekipu ... koji je tvoj pravni lijek po tom pitanju ? :takoje:

 

Ovo o cemu ti pricas sve nekako vuce na "motorno vozilo". Da razjasnimo prvo to.

Kad si isao preko granice, za kros si kazes morao imati karnet, imovinsko pravni slijed, i sve to,

a za recimo sav alat, kompresor, agregat za struju, opremu i ostale potrepstine sto vise u kombiju nisi?

Od sve te robe, samo kros mora imati karnet? Jel tako? Zasto za ostalu robu ne treba karnet?

 

Sto se tice pravnog lijeka, kad bi vi bili jaci :D, pravni lijek je isti kao da si mi oteo TV ili motornu testeru.

Imaju mehanizmi za to, ali to je vec druga tema. Bitno je da za TV ili motornu testeru ne treba papir i da

su pravno gledano jednaki sa krosom. ili nisu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Mi kad smo isli na erzberg morali smo da na karnet upisemo motore i svu opremu u protivnom u povratku mogu da ti naplate carinu za sve sto nije na carnetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

pa i jesi i nisi u pravu za ostali alat u vozilu .. ;)

 

vraćamo se na drugi dio teksta koji sam napisao, ali možda nisam išao u detalje jer sam mislio da nije potrebno .. ;)

 

zna se po pitanju vrijednosti i namjene šta ulazi u šta, ali po pravilu, svaki dio alata i/ili opreme koji na sebi ima ukucan serijski broj, podložan je pravljenju ata karneta i carinsko osoblje ga ima pravo tražiti i ima zakonsku osnovu poduzeti korake koji su mu dozvoljeni po tom pitanju .. :takoje: ( za sve ovo postoji carinski katalog u kojem se nalazi toliko stvari da bi ti oči ispale da vidiš :lol: )

 

ako ćeš naići na "budalu", ima te pravo tražiti i dokaz o legalnosti softvera na laptopu i upis laptopa u putnu ispravu (ja imao u staroj putovnici) .. :takoje:

 

na ovu temu je bilo i jebeno prljavih igrača u prvenstvima kad su se anonimnim pozivima prijavljivali vozači na graničnim prijelazima, samo kako nebi stigli na utrke ... iako je sve bilo uredu i legalno, carinici su morali postupiti po prijavi i detaljno pregledati vozilo i opremu gdje se znalo izgubiti i nekoliko sati ..

 

sve to o čemu pričamo je definirano zakonom, samo je stvar u frekvenciji primjene već postojećih propisa .. ništa od ovoga niej od jučer .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Mi kad smo isli na erzberg morali smo da na karnet upisemo motore i svu opremu u protivnom u povratku mogu da ti naplate carinu za sve sto nije na carnetu.

 

 

prestigao si me ... ja sam to malo naširoko .. :takoje:

 

btw, imao sam prilike voziti neke tamburaše baš u SRB (Sombor točnije) i motali su imati carnet za instrumente ... tad tom prilikom ih nitko nije tražio, ali su dečki pričali da su znali stajati na carini i po nekoliko sati dok se nisu riješili papiri .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mi kad smo isli na erzberg morali smo da na karnet upisemo motore i svu opremu u protivnom u povratku mogu da ti naplate carinu za sve sto nije na carnetu.

 

 

prestigao si me ... ja sam to malo naširoko .. :takoje:

 

btw, imao sam prilike voziti neke tamburaše baš u SRB (Sombor točnije) i motali su imati carnet za instrumente ... tad tom prilikom ih nitko nije tražio, ali su dečki pričali da su znali stajati na carini i po nekoliko sati dok se nisu riješili papiri .. :takoje:

 

Pa da onda citiram ovo skraceno. :)

Ja vjerujem da carinici mogu (i to cesto i cine) da traze da se roba koja ulazi upise, jer se tu radi o zastiti carine, odnosno ili plati carinu ili ponovo iznesi iz zemlje.

Pitanje sam postavio da se iskristalizira da se kroser ne razlikuje od laptopa po tom pitanju. Posto postoje 2 vrste karneta, za vozila i za ostalu robu.

Niste pominjali posebne karnete, tako da zakljucujem da ste sve upisali na karnet za robu.

 

Ono sto mene tu kopka jeste analogija sa dokazom vlasnistva. Jedno je upisati serijski broj sa laptopa u karnet, a drugo je tvrditi da se mora imati dokaz o vlasnistvu

laptopa u vidu nekog zvanicnog dokumenta.

Ili vi nosite i racun od laptopa gdje god krenete? I pravite kupoprodajni ugovor kad ga kupujete preko oglasa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Mi kad smo isli na erzberg morali smo da na karnet upisemo motore i svu opremu u protivnom u povratku mogu da ti naplate carinu za sve sto nije na carnetu.

 

 

prestigao si me ... ja sam to malo naširoko .. :takoje:

 

btw, imao sam prilike voziti neke tamburaše baš u SRB (Sombor točnije) i motali su imati carnet za instrumente ... tad tom prilikom ih nitko nije tražio, ali su dečki pričali da su znali stajati na carini i po nekoliko sati dok se nisu riješili papiri .. :takoje:

 

Pa da onda citiram ovo skraceno. :)

Ja vjerujem da carinici mogu (i to cesto i cine) da traze da se roba koja ulazi upise, jer se tu radi o zastiti carine, odnosno ili plati carinu ili ponovo iznesi iz zemlje.

Pitanje sam postavio da se iskristalizira da se kroser ne razlikuje od laptopa po tom pitanju. Posto postoje 2 vrste karneta, za vozila i za ostalu robu.

Niste pominjali posebne karnete, tako da zakljucujem da ste sve upisali na karnet za robu.

 

Ono sto mene tu kopka jeste analogija sa dokazom vlasnistva. Jedno je upisati serijski broj sa laptopa u karnet, a drugo je tvrditi da se mora imati dokaz o vlasnistvu

laptopa u vidu nekog zvanicnog dokumenta.

Ili vi nosite i racun od laptopa gdje god krenete? I pravite kupoprodajni ugovor kad ga kupujete preko oglasa?

 

Niko ne nosi racun od lap topa...ali ako teramo mak nakonac i lap top moze da ti oduzme policajac ako ti nadje u autu bez racuna i ako oce ...odnosno ako mu nisi simpatican.....a sa ovom tvojom pricom tesko da ce s mu biti ....znaci uredni papiri ma sta god to znacilo je preduslov da ti se ne oduzme motor ....sve ostalo sto ti zapitkujes su prazna naklapanja i '' sta bi bilo kad bi bilo''.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

...znaci uredni papiri ma sta god to znacilo je preduslov da ti se ne oduzme motor ....

 

Ne znam sta da ti kazem... a nije da nisam razmislio.

Ali, ok, svacije misljenje je dobrodoslo. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ono sto mene tu kopka jeste analogija sa dokazom vlasnistva. Jedno je upisati serijski broj sa laptopa u karnet, a drugo je tvrditi da se mora imati dokaz o vlasnistvu

laptopa u vidu nekog zvanicnog dokumenta.

 

prvo i osnovno, kako sam već napisao, postoji katalog proizvoda sa cjenovnim pragovima na osnovu kojeg se klasificiraju stvari i roba .. ;)

 

drugo, ne možeš (možeš, ali se ne smije :lol: ) upisati robu višeg cjenovnog razreda u carinsku dokumentaciju bez dokaza o vlasništvu .. :takoje: .. jer ti je carnet zvanični dokument, priznat od strane države kojim možeš dokazati vlasništvo, pa samim tim, ako bih ja tvoj motor mogao upisati u carnet na svoje ime, mogao bih samim tim dokazati i to da je motor moj .. ;) (logično, zar ne)

 

Ili vi nosite i racun od laptopa gdje god krenete? I pravite kupoprodajni ugovor kad ga kupujete preko oglasa?

 

Ovo je isto stvar gdje se ljudi čude ko pura dreku .. :lol:

 

isto kako ćeš otići i napraviti ugovor za auto, motor, kamion, čamac, trebao bi i za laptop (kad smo se već uhvatili laptopa :takoje: ), samo je to kod izgleda smiješno, pa nitko ne radi .. :takoje:

 

Niko ne nosi racun od lap topa...

 

bogami nosi ... ;) ... svatko tko se opekao bar jednom .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja