Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia sr 50 di tech - problem

Recommended Posts

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Postovanje kolege,rec je o pomenutom modelu,2003god,direktno ubrizgavanje,motor je ugasen i nece vise da upali,neki strucnjaci su ustanovili da je elektronika problem na tom modelu,tako su mi rekli...meni je skut ponudjen da kupim i ne znam dal da se cimam oko toga uopste i ko bi to mogao da resi a da ne izmislja toplu vodu...

Meni na pamet pada Darko Satelis sa foruma kao da bi to znao pa neka se izjasni.. 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Ne razumem se u skutere ali sam na dosta mesta citao da majstori ne vole di tech i da je uglavnom preporuka izbegavati iako radi sve ok a kamoli ako je u kvaru. Kako sam razumeo lako crkava a skupo je za popravku. Stariji modeli imaju mnogo bolju reputaciju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

I stariji modeli "crkavaju" tj najcesce nece da upale kada crevo pukne (istrune) sto ide od karba do vakum slavinice i ostanu bez goriva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Postovanje kolege,rec je o pomenutom modelu,2003god,direktno ubrizgavanje,motor je ugasen i nece vise da upali,neki strucnjaci su ustanovili da je elektronika problem na tom modelu,tako su mi rekli...meni je skut ponudjen da kupim i ne znam dal da se cimam oko toga uopste i ko bi to mogao da resi a da ne izmislja toplu vodu...

Meni na pamet pada Darko Satelis sa foruma kao da bi to znao pa neka se izjasni.. 1zvizduk.gif

 

 

Ne razumem se u skutere ali sam na dosta mesta citao da majstori ne vole di tech i da je uglavnom preporuka izbegavati i ako radi sve ok a kamoli ako je u kvaru. Kako sam razumeo lako crkava a skupo je za popravku. Stariji modeli imaju mnogo bolju reputaciju.

 

Eto ga odgovor......

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Ne treba biti strucnjak da se ustanovi da je problem elektronika... Ti skuter su za izbegavanje samo zbog ne strucnosti majstora i zbog cene rezervnih delova, da su te aprilijice lepo odrzavane nebi bilo problema sa njima. Ne znam zasto su okarakterisan kao losi ??? Ko se u njih razume na konju je! Jer idu lepo a menje trose od karburator verzija.... Jel se zna nesto vise o motoru jel piadjo ili morini agregat ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ne treba biti strucnjak da se ustanovi da je problem elektronika... Ti skuter su za izbegavanje samo zbog ne strucnosti majstora i zbog cene rezervnih delova, da su te aprilijice lepo odrzavane nebi bilo problema sa njima. Ne znam zasto su okarakterisan kao losi ??? Ko se u njih razume na konju je! Jer idu lepo a menje trose od karburator verzija.... Jel se zna nesto vise o motoru jel piadjo ili morini agregat ?

 

Posto ne znas, pojasnicu ti........

 

Aprilia sr 50 ditech = Peugeot Jet Force 50 TSDI ili ti ima sledece:

 

01. Injection ECU

02. Fuel injector

03. Injection manifold and regulator

04. Fuel pump

05. Air injector

06. Air compressor

07. Oil pump

08. Ignition coil

09. Resistive suppressor

10. Resistive spark plug

11. Diagnostic light

12. Diagnostic cartridge

13. Diagnostic tool

14. Altitude sensor (optional)

15. Throttle unit

16. Throttle potentiometer

17. Battery

18. Magneto pulse flywheel

19. Engine position sensor

20. Engine temperature sensor

Sve je to povezano jedno sa drugim kao sto je sve lepo dok radi... ali zato, kad stane tj pokvari se, ceskanje po glavi.

Upravu si da ne treba biti strucnjak da se ustanovi da je problem elektronika ali svakako, sa dijagnostickim uredjajem je mnogo lakse, tacnije pronaci i otkloniti kvar.

Ne poznajem vlasnika TSDI ubrizgavanja koji se usrecio, o cenama rezervnih delova ne bi da pricam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Sve te delove imaju i drugi motocikli i automobili koji imaju ubrizgavanje goriva naravno da su svi povezani medjusobno, neki od njih rade na pritisak tj. pod pritisak dok noviji rade na elektromagnetnu indukciju i kompijuter ili ecu im prilagodjava rad po podacima koje dobija preko izduvnih gasova. TSDI nije ubrizgavanje koje koriste aprilije, one imaju pijadovo ili morinijevo! Isve to lepo radi dok se odrzava kako treba i dok je ubrizgavanje podeseno kako valja jer ovde vecina delova radi na pritisak ili vakum. to je potrebno podesiti, kada se podesi. kao i tajming ubrizgavanja i paljenja smese. Ko to zna i ko se bavi ovim ubrizgavanjem i koristi dvotaktol za direktno ubrizgavanje moze da se vozi kao car.:nanana: I da cuo sam za pezoe da su ocajni zasto ne znam a i ne zanima me preterano, verovatno postoji neka fabricka greska u sistemu. Sve sto sam ja hteo da kazem je na motori sa direktnim ubrizgavanjem generalno nisu losi, samo su malo komplikovaniji. A da ima losih ubrizgavanja ima, isto kao sto ima losih karburatora. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Zbog cega nema veze sa vezom? Voleo bih da mi obljasnis kako radi direktno ubrizgavanje posto si znao da nabrojis delove sigurno znas kako su povezani i kako oni rade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8941 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kada bi poceo da ti objasnjavam, mnogo bi kuckao po tastaturi..... evo, pogledaj Peugeota pa uporedi sa Apriliom i videces i sam da je isti princim, drugacije su nijanse, nijanse koje idu na strani zabara jer njihov sistem nesto duze traje od francuskog.

 

Ovaj sistem "ubrizgavanja" nikako se ne moze porediti sa "ubrizgavanjem" na automobilu, slicno jeste al za poredjenje nije. Moze se porediti sa maxi skuterima ( Piaggio, Malaguti, Aprilia, Bugi.... ) jer su komponente identicne, slicne ( dizna, b. pumpa, MAP senzor, step motor..... ), nesto cak i pase od automobila kao dupe-nosa.

 

Bilo kako bilo, kad budem radio jednog sa TSDI ubrizgavanjem, javljam ti se, pa ako hoces-mozes videti i uzivo kako radi tj koji je princip.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Sve si mi obljasnio sa slikom iz pezoove prezentacije. Ne poredim sistem za 50ccm3 2t skuter sa automobilskim bosovim sistemom koji ima mali milion varijanti ili multijet fiatovim itd.. Nego poredim princip rada. Nemam sada vremena da uporedjujem sisteme, pogledao sam pezoov sistem jer je slikovitiji, voleo bi da pogledam neku animaciju sa YT-a cisto i to da vidim. i zanima me koja komponenta najvise pravi problema i koji je uzrok tog problema, jer kad mi neko kaze to ne valja ja postavljam pitanje ZASTO ??? :neznam: nesto ne radi tj. zanima me uzrok problema. :D Jos uvek ove skutere nisam okarakterisao kao lose. i da znam da sam naporan :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Naše gorivo je prljavo,samim tim i pogubno za sve vrste injektora,dizni.....svog tog sofisticiranog napajanja gorivom.Pogledajte samo automobile od 1500ccm pa na više,kad oni imaju problem,šta da kaže napajanje Aprilie 50ccm?Poznam jednog momka...gorivo se pretače 2-3 puta kroz gusto tkane najlonke,ubacuje se sredstvo za čićenje sistema(al mora da se pazi ako se stavi mnogo mogu da se pohabaju karike).Malo troši,ide u pičku materinu,ali treba da joj pevaš uspavanke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Ivane veoma koristan link :takoje:

 

@Cvijanovic 100% si upravu, sada si mi otvorio oci. Eto mog uzroka i problema.

Verujem da ce sada biti nesto bolje jer je markiranje goriva zazivelo pa nece vise toliko da muljaju (bar se nadam)

Zato mi je zao kada god procitam da neko pise "bezi od Di-Tech-a oni ne valjaju" Jeste da prave problema ali nije uvek do motora nisu toliko losi. Ja licno nikada nisam imao prilike da probam takav skuter, a voleo bi da vidim kako ide (ispravan) :aha:

 

Jako mi je zao sto nam je nikakav kvalitet goriva.

Evo mog iskustva. Skuter (sa karburatorom) mi trosi 4,5l goriva. Ubija. Kupim gorivo na OMV pumpi potrosnja se smaljila skoro za litru + sto je skuter dobio veci ler gas i nekako, tako da kazem "lakse ide".

 

Nije ni cudo sto se toliko muce skuteri sa direktnim ubrizgavanjem kad i ovi sa karburatorom imaju problema. (znam da sam sad otkrio Ameriku i da mi je dugo trebalo :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Hvala svima na odgovorima,ja sam odustao od te kupovine,ima mnogo zahvalnijih skutera za te pare...sto se tice goriva svi OMV su u fransizi i ovi na Zrenjaninskom putu su ocajni..samo MoL.. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja sam imao strasne muke sa jednim Pezoom. Koliko sam kasnije dobio info od coveka koji je radio u Pezou i cija je inace specijalnost ubrizgavanje problem je bio u ulju. Koliko se secam nikako nisu hteli 100% sintetiku. Ono sto najcesce crkne jesu te dizne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Pisao sam ja nekad o tome. Taj Jet force je nesto zezalo, prekidalo... Uradimo generalnu, zamenimo varijator posto nije bio originalan, ocistimo auspuh, prekontrolisemo sve sto je moglo okom da se vidi. Ponovo otvorimo masinu, opet ista stvar. Kontaktiram tog Vasica u Uzice, zastupnici za Pezo u to vreme, Raketa servis valjda... Kaze covek da je zbog mase reklamacija koje su imali na taj model bio u kontaktu sa Francuzima i da su mu rekli to za ulje. Sad pitaj klinac ko je tu lud, a ko zbunjen

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova

Ja sam uzeo bas litru motulovog ulja full sintetika ali za direktno ubrizgavanje. Ovako izgleda https://www.google.rs/search?q=motul+2t+injection&tbm=isch&imgil=KdtUMbzR6i4qFM%253A%253BsByJCEeFgNj_SM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.skuteri.org%25252Fforum%25252Ftopic%25252F17784-koje-je-najbolje-ulje-za-2t%25252F&source=iu&pf=m&fir=KdtUMbzR6i4qFM%253A%252CsByJCEeFgNj_SM%252C_&usg=__qd9RY3AGqRRocaq00WimF3qzJT4%3D&biw=1608&bih=846&dpr=0.9#imgdii=_&imgrc=KdtUMbzR6i4qFM%253A%3BsByJCEeFgNj_SM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.sportsbikeshop.co.uk%252Fproduct_images%252Fmotul_scooter_power_2t_1_litre.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.skuteri.org%252Fforum%252Ftopic%252F17784-koje-je-najbolje-ulje-za-2t%252F%3B600%3B600

 

Uporedio sam ga sa repsolovom full sintetikom. Razlika je velika. Repsol deluje redje providno je nekako zuckaste boje. Kada umocim prst i razmazem malo ulje po koja kapljica kane sa prsta dok kod motula koji deluje gusto i tamno zelene je boje situacija je takva da kada izvadim prst iz ulja i razmazem malo, prst mi se samo sija kao da ga nisam umocio u ulje. Bas sam se zacudio :neznam:. Sve mi je bilo jasno tek kada sam prst obrisao krpom. To ulje ima toliku mazajucu moc da sam jedva odmastio prst. :D

 

3x je teze odmastiti prst od motula nego od repsola tako da tu postoji nesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Keeway Speed 125

Pozdrav drugari ! Treba mi pomoc...skuter trokira na leru, na pola gasa, na punom gasu....kada podignem zadnji tocak i drzim pun gas on krene malo da trokira i uspe nekako da probije i onda lepo povuce...al vec kad hocu da provozam onda non-stop trokira... do cega moze da bude?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja